SkyscraperCity banner

781 - 800 of 811 Posts

·
Registered
530 Posts
Discussion Starter #783
Ależ nie ma problemu, legenda też zgodnie z propozycją. Jedynie przystanków nie chciało mi się nanosić, bo to bezcelowe. Na czerwono doszły dodatkowo projekty uzupełniające do CPK, jak Gdańsk-Elbląg, Pętla Mazurska i Kamień-Trzebiatów.
A własne pomysły to sami możecie nanosić ...
Dziękuję, ale nie do końca o to mi chodziło.Ja mam taką ideę w głowie żebyśmy razem wspólnymi siłami wszystkich chętnych z tego zacnego forum stworzyli mapę "Kolej 2050" coś na wzór mapa.bazakolejowa.pl ze wszystkimi pomysłami (CPK, PKP, Kolej+ i zebrane do kupy pomysły z tego wątku). Sam bym się za to wziął, ale nie mam o tym zielonego pojęcia więc liczę na pospolite ruszenie.
P.S. Mogę rysować linie i dorzucić się do domeny, np. kolej2050.pl

·
Registered
43 Posts
Ależ nie ma problemu, legenda też zgodnie z propozycją. Jedynie przystanków nie chciało mi się nanosić, bo to bezcelowe. Na czerwono doszły dodatkowo projekty uzupełniające do CPK, jak Gdańsk-Elbląg, Pętla Mazurska i Kamień-Trzebiatów.
A własne pomysły to sami możecie nanosić :p
Patrząc na swoje poletko czyli lubelskie, rzuca się w oczy łącznik Milanów-Włodawa by można było trasować kolej z Włodawy do Łukowa czy Białej Podlaskiej.

·
Registered
911 Posts
Co do linii CPK to żadnej nie będzie przez Jastrzębie !! Przede Wszystkim przez mega szkody górnicze III-V kategoria i upad roczny około metra. Drugi powód to że trasa musiałaby być wydłużona o około 20-30 km i mieć więcej łuków oraz więcej ludzi do wysiedlenia.
Linia pójdzie raczej w linii prostej Ostrawa-Bogumin-Katowice, gdzie potencjalne stacje to Wodzisław Wilchwy, Żory Rowień i Mikołów Goj.

·
Registered
Pociągi robią stuku-puk-stuk.
40 Posts
wspólnymi siłami wszystkich chętnych z tego zacnego forum stworzyli mapę "Kolej 2050" coś na wzór mapa.bazakolejowa.pl ze wszystkimi pomysłami (CPK, PKP, Kolej+ i zebrane do kupy pomysły z tego wątku). Sam bym się za to wziął, ale nie mam o tym zielonego pojęcia więc liczę na pospolite ruszenie
A może da się "sklonować" to co ma Open Railway Map w tym momencie (jak to się nazywa, fork?) albo dogadać się z nimi ws. dodania nowego kolorku na mapie?

Pozwolę sobie do tego dorzucić trzy grosze do pomysłów w okolicach Piotrkowa:
  1. Linię łódzko-piotrkowską proponowałbym wyprowadzić z Łodzi w okolicach Andrzejowa/Bedonia, i żeby łączyła się z Wiedenką w Babach (północna głowica wymaga, z tego co kojarzę, dużo mniej prac w porównaniu z taką Moszczenicą gdzie trzeba zbudować wszystko od nowa, plus od razu mamy stację, nie trzeba budować nowej z x torami). I od razu mamy dwa warianty trasy:
    1. Wola Rakowa - Majków Mały - Czarnocin
    2. Bukowiec - Kurowice - Czarnocin
  2. W przypadku linii zarzeckiej skłaniałbym się ku poprowadzeniu jej nie do Chorzewa, ale do Wielunia (jedyne pytanie czy linia ma omijać Wieluń i łączyć się w Dąbrowie czy łączyć się na południowy wschód od miasta)
  3. Zrobienie linii zarzeckiej do Wielunia daje nam już pretekst do realizacji drugiej części planu dla którego ta linia w ogóle została wymyślona, czyli właściwe połączenie z Piotrkowa/okolic do CMK. I tu mamy dwa warianty (miejscowości nie oznaczają że musi tam być p.o./stacja, one są dla orientacji):
    1. Wariant z ominięciem Piotrkowa: Wola Krzysztoporska - Milejów (wiadukt obok istniejącego p.o.?) - Kłudzice - południowy skraj Sulejowa - Włodzimierzów - Wójcin - Alfonsów - Zachorzów Kol. - Opoczno
      • plusy:
        • omija Piotrków (podróż w relacjach krajowych trwa krócej)
        • linia prawie prosta
        • południowa głowica Opoczna jest przygotowana na wyprowadzenie linii w kierunku zachodnim
      • minusy:
        • omija Piotrków
        • trasa przebiega przez otulinę Sulejowskiego PK i sam PK
        • fragment trasy przebiega przez obszar siedliskowy Natura 2000
    2. Wariant bez ominięcia Piotrkowa, do Strzałek: Piotrków - Gazomka - Polichno - mniej-więcej wzdłuż S8 - Henryków - Wielka Wola - Kanice - Bartoszówka - Jeziorzec - Strzałki
      • plusy:
        • przebiega przez Piotrków
        • w większości linia prosta
        • nie przebiega przez otuliny PK
        • w Strzałkach lista rzeczy to wyburzenie wiaduktu drogowego na południe od stacji i trochę prac ziemnych wyprowadzających linię z wykopu (i oczywiście budowa nowego wiaduktu)
      • minusy:
        • omija Tomaszów
        • postoje w Piotrkowie mogą wydłużyć czas przejazdu
        • wyprowadzenie linii z Piotrkowa może być problematyczne (między S8 a Jarostami jest dość ciasno)

·
Zgierzątko z Pawianic
NARODOWA KWARANTANNA IM. JANA PAWŁA II
2,587 Posts
Linię łódzko-piotrkowską proponowałbym wyprowadzić z Łodzi w okolicach Andrzejowa/Bedonia, i żeby łączyła się z Wiedenką w Babach (północna głowica wymaga, z tego co kojarzę, dużo mniej prac w porównaniu z taką Moszczenicą gdzie trzeba zbudować wszystko od nowa, plus od razu mamy stację, nie trzeba budować nowej z x torami). I od razu mamy dwa warianty trasy:
  1. Wola Rakowa - Majków Mały - Czarnocin
  2. Bukowiec - Kurowice - Czarnocin
Nie zgodzę się, wyjście na Piotrków powinno biec od stadionu Widzewa łącznicą do linii 540, dalej przez LK 25 z łącznicą w kierunku Chojen do p.o. Kurczaki, przecinać ul. Kolumny na wysokości ul. Zygmunta w kierunku rezerwy pod przedłużenie Trasy Konstytucyjnej. Przystanki poza Łodzią: p.o Starowa Góra, p.o. Rzgów, stacja Tuszyn, p.o. Głuchów, p.o. Srock, p.o. Jarosty, stacja Piotrków Tryb.

·
Registered
131 Posts
Co do linii CPK to żadnej nie będzie przez Jastrzębie !! Przede Wszystkim przez mega szkody górnicze III-V kategoria i upad roczny około metra. Drugi powód to że trasa musiałaby być wydłużona o około 20-30 km i mieć więcej łuków oraz więcej ludzi do wysiedlenia.
Linia pójdzie raczej w linii prostej Ostrawa-Bogumin-Katowice, gdzie potencjalne stacje to Wodzisław Wilchwy, Żory Rowień i Mikołów Goj.
To było do przewidzenia od początku. Mało tego:
• Linia ta zostanie wybudowana wzdłuż A1
• Jej prędkość nie przekroczy 200km/h
• Zostanie wybudowana przez PLK a nie jakiś twór rządowy - gdy już cały ten cyrk się skończy.

Wspomnicie moje słowa.

·
Registered
40 Posts
Nie zgodzę się, wyjście na Piotrków powinno biec od stadionu Widzewa łącznicą do linii 540, dalej przez LK 25 z łącznicą w kierunku Chojen do p.o. Kurczaki, przecinać ul. Kolumny na wysokości ul. Zygmunta w kierunku rezerwy pod przedłużenie Trasy Konstytucyjnej. Przystanki poza Łodzią: p.o Starowa Góra, p.o. Rzgów, stacja Tuszyn, p.o. Głuchów, p.o. Srock, p.o. Jarosty, stacja Piotrków Tryb.
Fajnie, tylko że ta koncepcja ma dwa słabe punkty:
  1. Pociągi z Łodzi do PT przez Tuszyn będą musiały albo zmieniać czoło na Widzewie albo robić Tour de Olechów-Widzew
  2. W Jarostach musisz wszystko wybudować od zera bawiąc się ze zmianami w ruchu na Wiedence, podczas gdy w Babach możesz zrobić mniej i bez zmian w ruchu na LK1
"Krakowskim targiem" Twój wariant poddałbym lekkiej modyfikacji:
  1. Wyjazd z Łodzi przez Olechów (czyli możliwa relacja Fabryczny - Widzew - Olechów Wschód - Olechów Wiadukt - Kurczaki bez nawrotki na Widzewie) z łącznicą Kurczaki - Chojny (możliwa relacja Kaliski - Chojny - Kurczaki bez Tour de Olechów-Widzew)
  2. W Kruszowie linia powinna odbić na wschód i przez Szynczyce i Biskupią Wolę dobiec do Wiedenki. Za Tuszynem w Twoim pomyśle są tylko dwa p.o., między Srockiem a Jarostami nie ma żadnego, więc p.o. Głuchów można "cofnąć" do Kruszowa i dodać p.o. w Szynczycach i Biskupiej Woli.

·
Registered
911 Posts
To było do przewidzenia od początku. Mało tego:
• Linia ta zostanie wybudowana wzdłuż A1
• Jej prędkość nie przekroczy 200km/h
• Zostanie wybudowana przez PLK a nie jakiś twór rządowy - gdy już cały ten cyrk się skończy.

Wspomnicie moje słowa.
A1 jest zbyt kręta i ma zbyt duże pochylenia. Jeśli Czesi planują linie KDP na 350 i robią luki 9km to owszem można iść od Żor do Świerklan obok A1, ale dalej trzeba ją przeciąć aby łuku w Mszanie nie było około 90 stopni oraz łuku 90 stopni za Boguminem oraz obok Dolnej Lutynii :) Raczej linia KDP przez granicę będzie przechodzić zaraz obok A1.

·
Registered
131 Posts
A1 jest zbyt kręta i ma zbyt duże pochylenia. Jeśli Czesi planują linie KDP na 350 i robią luki 9km to owszem można iść od Żor do Świerklan obok A1, ale dalej trzeba ją przeciąć aby łuku w Mszanie nie było około 90 stopni oraz łuku 90 stopni za Boguminem oraz obok Dolnej Lutynii :) Raczej linia KDP przez granicę będzie przechodzić zaraz obok A1.
Mój błąd, chodziło mi konkretnie o wariant najbliższy autostradzie. Natomiast wybudowanie jej zaraz obok - niemożliwe, masz rację.

·
Zgierzątko z Pawianic
2,587 Posts
Fajnie, tylko że ta koncepcja ma dwa słabe punkty:
  1. Pociągi z Łodzi do PT przez Tuszyn będą musiały albo zmieniać czoło na Widzewie albo robić Tour de Olechów-Widzew
A po co? Komunikacja z dzielnicą Widzew poprzez p.o. nazwijmy go Zarzew (lokalizacja pod ul. Przybyszewskiego lub nad krańcówką tramwajową Widzew Stadion) oraz istniejący, do rozbudowy, Łódź Dąbrowa. Są wiadukty do postawienia na nowo, są dociągnięte tramwaje. Siedemnastka zostaje dla ŁKA do Koluszek i dalej do Skierniewic, Tomaszowa, a w przyszłości Radomia przez Drzewicę, Przysuchę oraz Kielc przez Opoczno, Końskie i protezę Wąsosz Konecki - Tumlin.
2. W Jarostach musisz wszystko wybudować od zera bawiąc się ze zmianami w ruchu na Wiedence, podczas gdy w Babach możesz zrobić mniej i bez zmian w ruchu na LK1
To nie ma znaczenia, w przypadku wpięcia w Babach również z obecnej trasy zostanie lej po bombie, jazda jednym torem, rozjazdy, SRK. Do tego zabudowa wokół stacji Baby oznacza wpięcie gdzieś na łuku w Bieżywodach, a co za tym idzie odcina Srock, zaś skomunikowanie Tuszyna (największej miejscowości na trasie, codziennie zalewającej Łódź busikami i samochodami) to ostre odgięcie w bok i mniejszy zysk czasowy.

·
Registered
40 Posts
Nie zorientowałem się w lokalizacji stadionu Widzewa (myślałem że jest po drugiej stronie torów), ale w takim wypadku za Niciarnianą w kierunku Widzewa nie ma miejsca pod wiadukty. Chyba, że nie chcesz żeby linia tuszyńska mogła obsługiwać Niciarnianą.

w przypadku wpięcia w Babach również z obecnej trasy zostanie lej po bombie, jazda jednym torem, rozjazdy, SRK. Do tego zabudowa wokół stacji Baby oznacza wpięcie gdzieś na łuku w Bieżywodach
W Babach to linię wyprowadzisz torami 3 i 16 [po zmianach] (patrz Semaforek), żadnego wpinania w łuku kilka kilometrów dalej. 16 wyciągnąć na górę wykopu, na niski wiadukt i przerzut nad Wiedenką. Do zamontowania jest jeden nowy rozjazd i reorganizacja okolic rozjazdów 51, 52 i 53 z ich torami. Nie robimy tu linii na Vmax 250 żeby wyprowadzać dopiero w Bieżywodach i nie trzeba wstrzymywać ruchu na którymkolwiek torze Wiedenki (chyba, że w nocy, bo wiadukt), wystarczy coś takiego (oczywiście schematy poglądowe, ale coś w tym stylu jest możliwe):

(większe wersje po kliknięciu)

A co do Srocka i Tuszyna - ta linia jest tylko dla nich, że albo Srock dostaje kolejkę a Tuszyn dojazd szybszy o kilka minut, albo zabieramy zabawki i bawcie się sami?

·
WUNGIEL
2,401 Posts
Do mapy 2050 (XD):
W ramach studium na LK 353 analizowany jest skrót omijający Korsze, łączący Górowo i Kętrzyn. Może pójdą przy Reszelu.
645948

·
Registered
3,957 Posts
Nie zorientowałem się w lokalizacji stadionu Widzewa (myślałem że jest po drugiej stronie torów), ale w takim wypadku za Niciarnianą w kierunku Widzewa nie ma miejsca pod wiadukty.
Mam na innym urządzeniu rysunek z internetu, gdzie wygląda na to, że miejsce jest.

Nowe linie kolejowe w Polsce - wątek koncepcyjno -... -> podpunkt B.

2. Grotniki - Łódź Żabieniec
Co do punktu drugiego. Mógłbyś to narysować? W sumie z odcinkiem Łęczyca - Ponętów też.

·
Zgierzątko z Pawianic
2,587 Posts
Nie zorientowałem się w lokalizacji stadionu Widzewa (myślałem że jest po drugiej stronie torów), ale w takim wypadku za Niciarnianą w kierunku Widzewa nie ma miejsca pod wiadukty.
Na openrailwaymap można zobaczyć propozycję przebiegu łącznicy do LK 540, Raczyński i Bużałek w Kierunkach rozwoju Łódzkiego Węzła Transportowego umieścili nawet p.o. nad krańcówką tramwajową Piłsudskiego - Stadion Widzew.
A co do Srocka i Tuszyna - ta linia jest tylko dla nich, że albo Srock dostaje kolejkę a Tuszyn dojazd szybszy o kilka minut, albo zabieramy zabawki i bawcie się sami?
Problem w tym, że obecna jedynka nie obsługuje żadnych powazniejszych skupisk ludzkich w okolicy, ani wspomnianych Tuszyna i Srocka, ani Wolborza, od Koluszek do Piotrkowa nie ma potoków. Powstaje pytanie - planujemy jako sztuka dla sztuki, czy też mamy za zadanie likwidować problemy transportowe i sprawić by kompletnie sp***dolony porosyjski układ linii kolejowych węzła łódzkiego dał nową jakość? Jeszcze odejście w Moszczenicy rozumiem, ale tam jest Moszczanka, którą chcąc utrzymać przyzwoitą geometrię trzeba przekroczyć ze 3 razy, no i też obecnie nie ma rozjazdów.

·
Registered
40 Posts
Na openrailwaymap można zobaczyć propozycję przebiegu łącznicy do LK 540, Raczyński i Bużałek w Kierunkach rozwoju Łódzkiego Węzła Transportowego umieścili nawet p.o. nad krańcówką tramwajową Piłsudskiego - Stadion Widzew.
Okay, sprawdzone, mój błąd. Wycofuję w takim razie swoje uwagi dotyczące tego fragmentu.

Planujemy jako sztuka dla sztuki, czy też mają za zadanie likwidować problemy transportowe i sprawić by kompletnie sp***dolony porosyjski układ linii kolejowych węzła łódzkiego dał nową jakość?
Wg stanu ludności z 2011 (edit: Polska » mapy, miasta, GUS, nieruchomości, noclegi, regon, wypadki drogowe, bezrobocie, wynagrodzenie, zarobki, województwa, edukacja, tabele, demografia, statystyki ), p.o. w Kruszowie, Szynczycach i Biskupiej miałyby w zasięgu 1369 mieszkańców (zakładając że ludzie z Grabiny Woli będą chodzić do Szynczyc na pociąg), a p.o. w Srocku i Głuchowie 1094 (zakładając że ludzie z Gościmowic i Podolina będą chcieli iść do Srocka na pociąg). Która więc opcja umożliwia większej liczbie osób dojazd koleją gdziekolwiek i likwiduje wykluczenie transportowe?

A jeżeli się nie pomyliłem w obliczeniach, to zakładając Vmax 100 km/h odcinki Kruszów - Baby i Kruszów - Jarosty to jakieś ~9 minut z postojami. I zanim mi powiesz, że wariant babski jest stratą czasu: mieszkańcy Bab i Moszczenicy rozumiem że nie muszą jeździć do Tuszyna i Rzgowa? A nawet jak zechcą, to mają cofać się do Jarost i pocałować rozkład (bo nie masz gwarancji, że pociąg z Koluszek będzie skoordynowany z pociągiem na Tuszyn i trzeba będzie czekać godzinę)?

·
Zgierzątko z Pawianic
2,587 Posts
Wg stanu ludności z 2011, p.o. w Kruszowie, Szynczycach i Biskupiej miałyby w zasięgu 1369 mieszkańców (zakładając że ludzie z Grabiny Woli będą chodzić do Szynczyc na pociąg), a p.o. w Srocku i Głuchowie 1094 (zakładając że ludzie z Gościmowic i Podolina będą chcieli iść do Srocka na pociąg). Która więc opcja umożliwia większej liczbie osób dojazd koleją gdziekolwiek i likwiduje wykluczenie transportowe?
Nie będę się spierał, ponieważ nie mając danych do których mogę się odwołać mogę odnieść się tylko do swojego doświadczenia. A doświadczenie mówi mi, że Srock i Głuchów są ośrodkami do których już teraz ciąży ruch z okolic, głównie zachodniej części gmin Tuszyn i Grabica - innej sensownej drogi na Łódź nie ma. Dodatkowo Głuchów i Gołygów to masa miejsc pracy tylko w handlu ciuchami - samo Zalando zatrudnia tysiąc osób. Tymczasem Szynczyce i Biskupia Wola są pośrodku niczego, Kruszów nieco mniej.

Niemniej jeśli wpięcie na północ od Bab ma przesądzić o budowie linii, to nie będę bronił Jarost jak Rejtan.

·
Registered
40 Posts
nie mając danych do których mogę się odwołać
Dodałem do mojego posta link do źródła tych informacji, wybacz że wcześniej tego nie dorzuciłem.

A doświadczenie mówi mi, że Srock i Głuchów są ośrodkami do których już teraz ciąży ruch z okolic, głównie zachodniej części gmin Tuszyn i Grabica - innej sensownej drogi na Łódź nie ma. Dodatkowo Głuchów i Gołygów to masa miejsc pracy tylko w handlu ciuchami - samo Zalando zatrudnia tysiąc osób. Tymczasem Szynczyce i Biskupia Wola są pośrodku niczego
Z Głuchowem to mogę się zgodzić (dla równowagi można ulokować p.o. dokładnie pomiędzy Głuchowem a Kruszowem, żeby z obu miejscowości było dojście), Szynczyce mają szkołę podstawową, Biskupia Wola natomiast... no może faktycznie pośrodku niczego. Z kolei można jednak pomyśleć żeby porobić mini-centra przesiadkowe jak coś jest niby pośrodku niczego - na przykład właśnie Szynczyce czy Kruszów-Głuchów mogą być takimi punktami przesiadkowymi.

·
Registered
530 Posts
Discussion Starter #800
Co do punktu drugiego. Mógłbyś to narysować? W sumie z odcinkiem Łęczyca - Ponętów też.
Masz poniżej, ale ostrzegam, że są to propozycje z "IRGK'a", czyli "Instytutu Rysowania Głupich Kresek". ;) Niestety nie zagłębiałem się zbytnio ani w różnice poziomów, ani rezerwaty przyrody, ani zagęszczoną strefę zamieszkania. Takie delikatne linie "puszczone z palca". Odcinek o Moszczenicy do Łodzi Pabianickiej musi być w tunelu, bo łatwego wjazdu do Łodzi od południa nie ma.:confused:

P.S. Oczywiście jeżeli macie inne propozycje na te linie lub popełniłem jakieś kardynalne i niewybaczalne "faux-pas" to zapraszam do gorącej dyskusji.:)

P.S.2 Całość tworzy fajne i płynne połączenie Śląska z lotniskiem "Pyrzowice", Częstochową, Łodzią oraz "węglówką" (może uda mi się to złapać na mapie w większej skali🤞).

1. Ponętów - Łęczyca

01-Ponetow-Leczyca.jpg

2. Grotniki - Łódź Żabieniec

02-Grotniki-Lodz_Zabieniec.jpg

3. Łódź Pabianicka - Moszczenica (Łódź <-> Piotrków Trybunalski)

03-Lodz_Pabianicka-Moszczenica.jpg

4. Okolice jeziora Samul - Koziegłowy - MPL Pyrzowice - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice

04-jezioro_Samul-Kozieglowy-MPL_Pyrzowice-Dąbrowa_G.Zabkowice.jpg

781 - 800 of 811 Posts