SkyscraperCity banner

2721 - 2740 of 5806 Posts

·
Registered
Joined
·
25,060 Posts
No to tak wygląda-siatka na asfalt to parę lat może wytrzyma- przynajmniej do końca gwarancji a później Erbud ma z głowy. Jeszcze mówienie o pasie w Gdańsku, gdzie tam porządnie zrobione a nie byłoby ledwo przykryte(nawet z siatką) i przy obciążeniach lądowań samolotów...
 

·
Registered
Joined
·
252 Posts
A najbardziej chodzi o to, aby umyć sobie rączki.
Właśnie aby mieć czyste rączki najlepiej jest powiedzieć - zrywajcie i budujcie od początku - ba jak coś będzie nie tak - to się powie - a nie mówiłem ...

Potwo-r - podpierasz się wyrwanym z kontekstu cytatem Dyr. ITLW + drugim cytatem WINB - na zasadzie co by było gdyby...
Jak dla mnie to wątpliwe i mało miarodajne argumenty.

W ekspertyzy ITLW już nie wierzę bo poprzednie niewiele były warte.
IMO wariant napraw powinien być wybrany w porozumieniu z WINB, żeby nie było potem niespodzianki.

Fragment progu 28 jest naprawiony w technologii asfaltowej i nie wystaje. Nie wiem, czy jest to na siatce czy nie ale jest to jedyny fragment naprawianych progów wolny od uszkodzeń.
 

·
Registered
Joined
·
3,196 Posts
Z racji tego, że nie jesteś zbyt orginalny to przekleję odpowiedź z innego forum
Z racji tego, że nie jestem oryginalny prosiłbym, żebyś odpowiedział choć na trzecie pytanie.

Póki co zachowujesz się jak fanboj wierzący, że wszystko jest pod kontrolą. Otóż powiem Ci, że nic nie jest pod kontrolą i wszyscy (od polityków, po zarząd i erbud) nie wiedzą co zrobić i improwizują. A najbardziej chodzi o to, aby umyć sobie rączki.
Praktyka nauczyła mnie, że nie wszystko jest tak oczywiste jak się wydaje i daleki jestem od podniecania się doniesieniami i sensacjami. A ze swoich źródeł wiem, że są jeszcze sprawy, o których się nie mówi, a miały swoje znaczenie.

Nie mam pojęcia czy ten wynalazek wymyślił Erbud czy TVN, ale jest coraz ciekawiej
Jeśli Erbudu to chyba zapomniał o zeszłorocznych przejściach w tej materii.

Nie wiem jak na lotniskach ale na drogach jest podbudowa bitumiczna, warstwa wiążąca x2 i warstwa ścieralna
Jeśli już to podbudowa jest w dwóch warstwach.

Inna inszość to podłoże- czy można wykorzystać to spod betonu, czy trzeba głębiej rozryć do piasku-ułożyć kruszywo stabilizowane bo beton układa się na innym.
Nie ma żadnej różnicy jeśli chodzi o podłoże na jakim układa się nawierzchnie sztywne i podatne.

No ciekawie, bo asfaltu to trzeba kilka warstw(nawet na siatce) i grubość będzie większa niż 25 cm betonu
Jeśli zakładamy zerwanie tylko w-wy jezdnej z betonu to przecież jest pod nią podbudowa i przebudowana nawierzchnia będzie półsztywna.

Swoją drogą dla mnie to dziwne. Zapłacono za beton to niech będzie beton.
 

·
S2/S8
Joined
·
3,639 Posts
Erbud: Propozycja robót na pasie startowym lotniska w Modlinie

Po konsultacjach z zarządem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, w piątek 8 lutego 2013 roku generalny wykonawca przekazał propozycję wariantów wykonania robót na drodze startowej.

Przedstawiona propozycja została opracowana na podstawie koncepcji biura projektowego Polconsult, które od lat współpracuje z PL Modlin, między innymi przy opracowaniu SIWZ i projektu, a także współpracowało z generalnym wykonawcą przy projektowaniu nawierzchni drogi startowej.

W oparciu o gruntowną analizę techniczną dotychczasowych rozwiązań zastosowanych na drodze startowej, jak i dalszy potencjał eksploatacyjny lotniska, generalny wykonawca rekomenduje modernizację wierzchniej warstwy drogi startowej poprzez sfrezowanie nawierzchni z betonu cementowego i ułożenie warstwy betonu asfaltowego na siatce stalowej.

Nawierzchnia z betonu cementowego została wykonana przez generalnego wykonawcę na wyraźny wniosek PL Modlin zawarty w Programie Funkcjonalno-Użytkowym (PFU).

Wariant rekomendowany jest zgodny z decyzją WINB z dnia 24.01.2013 roku, która nakazuje usunięcie nieprawidłowości w strukturze wierzchniej warstwy części betonowej drogi startowej. Rekomendowany wariant zapewnia, między innymi, następujące parametry techniczne:

- Projektowana liczba powtórzeń, tj. starty-lądowania samolotów przewyższa od kilku do kilkudziesięciu procent ilość powtórzeń wymaganą przy nawierzchni wykonanej z samego betonu (dla betonu cementowego powtarzalność na poziomie 380 tys.).

- Rozwiązanie z siatką stalową nie wymaga zastosowania szczelin dylatacyjnych, które w przypadku nawierzchni betonowych ulegają degradacji i wymagają ciągłego monitoringu i uzupełnień.
http://www.rynekinfrastruktury.pl/a...t-na-pasie-startowym-lotniska-w-modlinie.html
 

·
Registered
Joined
·
25,060 Posts
Na CNBC członek zarządu Erbudu mówi o frezowaniu od 11 do 26 cm, że na betonowym pasie nie można przez pierwsze 3 lata stosować środków chemicznych. Podobno na początku był projekt na beton asfaltowy, ale w międzyczasie zmieniono na beton. Prace najpóźniej zaczną się w marcu a zakończenie zależy od wybranej technologii.
 

·
Registered
Joined
·
25,060 Posts
No właśnie, wykręcają się jak mogą no i mówią, że brak system Ice-Alert też przyczyniał się do uszkodzenia pasa(przez niewłaściwe korzystanie ze środków chemicznych). Widać, że kombinują jak można by się wykręcić - jeśli już to zrobić taniej asfalt niż drożej betonową nawierzchnię.
 

·
S2/S8
Joined
·
3,639 Posts
Mhmm... takie same bajki ktoś opowiadał o betonowym fragmencie A2 Świecko - Nowy Tomyśl.
Wg opracowania IBDiM (Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie):
W Polsce wielokrotnie podnoszony był problem solenia tzw. młodych nawierzchni betonowych. Funkcjonował zapis, że nawierzchni betonowych nie można solić w pierwszym roku eksploatacji. Projektowanie betonów nawierzchniowych spełniających kategorię mrozoodporności FT2 według normy PN-EN 13877-2:2007 umożliwia stosowanie środków odladzających na tzw. młode nawierzchnie betonowe. Oczywiście należy zachować ostrożność i używając do budowy nawierzchni cementów charakteryzujących się znacznym przyrostem wytrzymałości także po 28 dniach, stosować środki chemiczne po 56 czy po 90 dniach dojrzewania betonu, do momentu uzyskania założonej wytrzymałości i uszczelnienia się betonu.

(...) Do usuwania skutków tzw. śliskości zimowej stosuje się m.in. materiały chemiczne:
– sól kamienna sucha (chlorek sodu NaCl) wg PN-86/C-84081/02
– solanka – roztwór NaCl lub CaCl2 o stężeniu 20÷25%
– sól zwilżona – 30% solanki (roztworu NaCl lub CaCl2 o stężeniu 20÷25) + 70% suchej soli NaCl
– chlorek wapnia techniczny (77÷80% CaCl2)
– chlorek magnezu MgCl2
– mieszaniny NaCl z CaCl2 lub z MgCl2 w stosunku wagowym 4:1, 3:1, 2:1
– octan wapniowo-magnezowy (CMA)
– octan potasu (KAc)
– mocznik
– mrówczany (sodu, potasu, wapnia)
– alkohole
– glikole
Byćmoże w WMI stosowane były wyjątkowo mocne środki odladzające, tego nie wiemy, natomiast wszystko wskazuje zdaje się jednak na błędy technologiczne budowy pasa przez Erbud, a raczej jego podwykonawcę.
 

·
Registered
Joined
·
21,242 Posts
Beton był kładziony w 2011 i posypał się już w czasie pierwszej zimy, kiedy chyba nikt agresywnie nie odladzał, bo i po co, skoro lotnisko jeszcze nie działało.
 

·
Banned
Joined
·
3,231 Posts
Ponadto gdyby problemy były związane ze stosowaniem środków odladzających,uszkodzenia betonu miałyby inny, bardziej powierzchniowy charakter.

Przed takimi środkami ( i przyokazji również przed mrozem) można się zabezpieczyć stosując środki napowietrzające.

Wszędzie na świecie nawierzchnie z betonu uważa się za bardziej trwałe niż z asfaltu, tylko jak widać nie w Polsce.
 

·
Registered
Joined
·
2,642 Posts
Ponadto gdyby problemy były związane ze stosowaniem środków odladzających,uszkodzenia betonu miałyby inny, bardziej powierzchniowy charakter.
Niestety nie, woda i wilgoć penetruje wgłąb i zamarzając sukcesywnie niszczy kolejne głębsze warstwy

Przed takimi środkami ( i przyokazji również przed mrozem) można się zabezpieczyć stosując środki napowietrzające.
ale wyjdzie wtedy beton komórkowy :)
A dąży się do tego, żeby w betonie minimalizować ilość pustek powietrznych, bo wcześniej czy później, każda dziurka zapełni się wodą z wiadomym skutkiem
I pamiętajmy o tym, że nawierzchnia płyty jest (miała być) hydrofobizowana, co miało zapobiec penetracji wody w głąb konstrukcji nawierzchni

Wszędzie na świecie nawierzchnie z betonu uważa się za bardziej trwałe niż z asfaltu, tylko jak widać nie w Polsce.
W Polsce również, tylko że bylejaki beton ani bylejaki asfalt nie przetrwa jednego sezonu.
 

·
Registered
Joined
·
3,196 Posts
A dąży się do tego, żeby w betonie minimalizować ilość pustek powietrznych, bo wcześniej czy później, każda dziurka zapełni się wodą z wiadomym skutkiem
Akurat truhl ma rację. Betony mrozoodporne się napowietrza, ale nie jest to byle jakie napowietrzenie. Musi ono wykazywać odpowiednią strukturę pęcherzyków powietrza.
 

·
Registered
Joined
·
25,060 Posts
Generalny wykonawca pasa startowego w Modlinie spółka Erbud ma do piątku przedstawić szczegóły technologii, w jakiej wyremontuje progi pasa startowego na lotnisku - powiedziała PAP doradca zarządu lotniska w Modlinie Edyta Mikołajczyk."Dzisiaj był drugi dzień rozmów o koncepcji i technologii naprawy dwóch progów drogi startowej" - poinformowała.

Mikołajczyk powiedziała, że po rozmowach z ekspertami obie strony, czyli władze lotniska i generalny wykonawca robót - firma Erbud, doszły do porozumienia. "Uznano, że naprawa betonowa, czyli ponowne położenie nawierzchni betonowej, będzie najskuteczniejsze" - poinformowała.

Przypomniała, że wcześniej Erbud przedstawił propozycję naprawy progów za pomocą czterech technologii. "Wszystkie one dotyczyły tzw. asfaltobetonu, czyli trochę słabszej metody naprawy" - zaznaczyła Mikołajczyk.

Dodała, że generalny wykonawca do piątku ma przygotować szczegóły technologiczne, w jaki sposób będą prowadzone naprawy. "Podejrzewam, że wtedy też będzie można przedstawić harmonogram tych prac" - podkreśliła doradca zarządu lotniska w Modlinie.

Erbud w komunikacie przesłanym w piątek PAP przypomniał, że na lotnisku uszkodzenia dwóch progów startowych wykonanych z betonu cementowego nastąpiły pod wpływem działania czynników atmosferycznych, tj. niskiej temperatury.

Przypomniano, że wartość kontraktowa wykonania dwóch progów, w których wystąpiły ubytki, to ok. 10 mln zł netto. Koszty dotychczas wykonanych przez Erbud prac związanych z usuwaniem uszkodzeń na dwóch progach pasa startowego wyniosły ok. 450 tys. zł.
http://www.pb.pl/2999201,75060,erbu...towac-plan-naprawy-pasa-startowego-w-modlinie

Uff będzie beton, tylko dogadać się do szczegółów i w marcu chociaż skuwać/sfrezować.
 

·
Registered
Joined
·
25,060 Posts
Ale przynajmniej większa trwałość-oczywiście jak się dobrze wykona.
 

·
Banned
Joined
·
1,322 Posts
Ale przynajmniej większa trwałość-oczywiście jak się dobrze wykona.
Czy mi się wydaje, czy chcieli mieć jak najszybciej otwarte lotnisko? Rozumiem, że zamknięcie lotniska do sierpnia/września im teraz już nie przeszkadza. To ciekawe. Codziennie tracą po kilkaset milionów złotych ale wybrali technologie betonową, żeby jeszcze wiecej stracić. Takie cyrki to tylko w Polsce sa możliwe.
 

·
Banned
Joined
·
3,231 Posts
Przypomniano, że wartość kontraktowa wykonania dwóch progów, w których wystąpiły ubytki, to ok. 10 mln zł netto.
Jak to rozumieć ???

sumas
ale wyjdzie wtedy beton komórkowy
A dąży się do tego, żeby w betonie minimalizować ilość pustek powietrznych, bo wcześniej czy później, każda dziurka zapełni się wodą z wiadomym skutkiem
I pamiętajmy o tym, że nawierzchnia płyty jest (miała być) hydrofobizowana, co miało zapobiec penetracji wody w głąb konstrukcji nawierzchni
Beton się napowietrza aby powstały pęcherzyki funkcjonujące jako komory kompensujące naprężenia powstałe na skutek zamrażania wody w kapilarach. Coś za coś, nie jest łatwo uzyskać równomierny rozkład pęcherzyków i w ten sposób tracimy część wytrzymałości betonu, ale chociaż nie jestem drogowcem, to wiem, że takie rozwiązanie zostało zastosowane na conajmniej niektórych drogach krajowych i dużych betonowych parkingach zewnętrznych. Ale czy na pasie startowym? ^^

Rozwiązaniem w twoim duchu jest zastosowanie mikrokrzemionki, wtedy wszyskie kapilary się wypełnią, a drogę można solic ile się chce.
 

·
Banned
Joined
·
3,231 Posts
Czy mi się wydaje, czy chcieli mieć jak najszybciej otwarte lotnisko? Rozumiem, że zamknięcie lotniska do sierpnia/września im teraz już nie przeszkadza. To ciekawe. Codziennie tracą po kilkaset milionów złotych ale wybrali technologie betonową, żeby jeszcze wiecej stracić. Takie cyrki to tylko w Polsce sa możliwe.

Na położenie asfaltu na sfrezowanym betonie nikt się nie zgodzi.
 

·
Registered
Joined
·
3,196 Posts
takie rozwiązanie zostało zastosowane na conajmniej niektórych drogach krajowych i dużych betonowych parkingach zewnętrznych. Ale czy na pasie startowym?
Przy betonach nawierzchniowych mrozoodporność to podstawowy parametr, dlatego nie sposób wykonać beton spełniający ten parametr bez napowietrzania.
 
2721 - 2740 of 5806 Posts
Top