SkyscraperCity banner

2821 - 2840 of 5800 Posts

·
S2/S8
Joined
·
3,639 Posts
W środę na zamkniętym od 22 grudnia pasie w Modlinie zaczęły się próbne frezowania. Maszyny muszą zedrzeć na pewnej grubości popękaną nawierzchnię, żeby potem można było ułożyć nową warstwę betonu. Według władz lotniska prace naprawcze na dobre mają ruszyć w poniedziałek. W Modlinie twierdzą, że takie są zapewnienia wykonawcy pasa - firmy Erbud, która na gwarancji ma remontować pas. Harmonogram prac zakłada, że mają zakończyć się do 31 maja.

Jak się jednak dowiadujemy, wciąż istnieje spór firmy Erbud z lotniskiem, co rodzi wątpliwości, że naprawa może pójść sprawnie. Nieoficjalnie przedstawiciel Erbudu twierdzi, że z pracami można ruszyć na dobre dopiero, jak lotnisko potwierdzi recepturę mieszanki betonowej, która ma być układana na pasie. Obie strony wciąż spierają się też o porozumienie, które mają podpisać przed rozpoczęciem remontu. Wykonawca twierdzi, że może ono zamknąć drogę do dalszego wyjaśniania powodów spękań. Słowo "remont" pasa chcą zaś zastąpić słowem "modernizacja". - To dla nas niezrozumiałe, bo przecież to będzie remont w ramach gwarancji. Ekspertyzy potwierdziły zaś, że błąd popełnił wykonawca - mówi Edyta Mikołajczyk, doradczyni zarządu lotniska. Port przypomina, że 19 lutego Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych dostarczył wyniki ekspertyz, które jako bezpośrednią przyczynę powstania uszkodzeń na pasie startowej wskazują użycie przez generalnego wykonawcę niewłaściwego kruszywa "zanieczyszczonego ziarnami węglanowymi i węglanowo-ilastymi". Erbud zamówił własne ekspertyzy, które mają być gotowe za kilka tygodni.

Mimo wszystko na lotnisku liczą, że wykonawca w najbliższych tygodniach skupi się na naprawie pasa. - Chcemy, żeby w czerwcu lotnisko mogło ponownie działać pełną parą - twierdzi Edyta Mikołajczyk.
link
 

·
Registered
Joined
·
438 Posts
Dzisiaj z pasa startowego próbki pobierała Politechnika Warszawska natomiast TPA sprawdzało wytrzymałość zywicy, którą naprawiano dotychczasowe ubytki w pasie ( chyba jest to badanie typu pull off).
 

·
Władza l**u
Joined
·
9,059 Posts
W jakich temperaturach można wykonywać prace? W weekend ma być -5*C i śnieg.
 

·
Registered
Joined
·
24,944 Posts
Spokojnie, teraz tylko ,,frezowanie" . ZTCP to beton układany na autostradzie A2(podobny tym jak na pasie) mógł być tylko jak temperatura miała min 5 stopni, ale nie więcej niż 30. Wydaje mi się, że tutaj będzie podobnie a zanim chłopaki ,,sfrezują" czytaj skują, zmontują zaplecze, nawiozą kruszywa to będzie początek kwietnia i śmiało będzie można układać beton.
 

·
Banned
Joined
·
1,322 Posts
Kto się zna na NOTAMach i mógłby to przetłumaczyć? Czy to jest jakoś związane z naprawą pasa w modlinie? Dziś wyszło coś takiego dla lotniska w modlinie.
WIP 500M WEST FM THR 08. EQPT MAX HGT - 3M AGL. MARKINGS PROVIDED. 07 MAR 08:30 2013 UNTIL 07 AUG 17:00 2013. CREATED: 07 MAR 08:08 2013

Wiem, że jest tam mowa o 500 metrach progu pasa 08, czyli jeden z betonowych progów które mają być naprawiane. Ale o co w tym dalej chodzi nie wiem. Dodatkowo termin aż do 7 sierpnia. Z czym to jest związane?
 

·
Banned
Joined
·
1,322 Posts
Prace 500m na zachód o progu 08, maks. wysokość sprzetu 3 m nad gruntem. Zapewniono oznaczenie.
dziękuje bardzo, tylko zastanawia mnie czy te prace mają związek z remontem tych betonowych progów przez Erbud bo jeżeli tak, to dość dziwne, bo w tym NOTAMie termin zakończenia obowiązywania powyższego to 7 sierpień, a lotnisko zarzeka się, że w drugiej połowie czerwca będzie już działać. Chyba, że to nie ma związku z naprawą Erbudu.
 

·
Registered
Joined
·
3,572 Posts
dziękuje bardzo, tylko zastanawia mnie czy te prace mają związek z remontem tych betonowych progów przez Erbud bo jeżeli tak, to dość dziwne, bo w tym NOTAMie termin zakończenia obowiązywania powyższego to 7 sierpień, a lotnisko zarzeka się, że w drugiej połowie czerwca będzie już działać. Chyba, że to nie ma związku z naprawą Erbudu.
Po prostu notam wystawiony jest 'z zapasem'. Jeśli prace się skończą prędzej, to i notam zostanie odwołany.
 

·
Banned
Joined
·
1,322 Posts
Po prostu notam wystawiony jest 'z zapasem'. Jeśli prace się skończą prędzej, to i notam zostanie odwołany.
Tego NOTAMu już nie ma, ktoś się wczoraj pomylił zamiast wpisać 7 MARCH godzina 17 jako koniec jego obowiązywania wpisał 7 AUG godzinia 17. Notam został odwołany.
 

·
Registered
Joined
·
217 Posts
Rusza naprawa pasa w Modlinie. Otworzą przed wakacjami?

W poniedziałek ruszy gruntowna modernizacja betonowych części drogi startowej lotniska Modlin. Prace mają zakończyć się w maju.

Pracownicy firmy Erbud, która jest głównym wykonawcą pasa, pojawili się w Modlinie już czwartek. Zaczęło się od przygotowań terenu do modernizacji. Właściwe prace ruszą w poniedziałek.

Przed budowniczymi trudne zadanie. Trzeba całkowicie zerwać warstwę wierzchnią betonowych progów i ułożyć nową. Zgodnie z harmonogramem, prace mają zakończyć się 31 maja tego roku.

Władze lotniska w przesłanym komunikacie zapewniają, że nad modernizacją, oprócz inwestora zastępczego, będą czuwać eksperci w dziedzinie technologii betonowych.

Wszystkie prace Erbud wykonuje w ramach gwarancji.
Seria nieporozumień

Decyzję o rozpoczęciu prac w poniedziałek poprzedziła seria zgrzytów pomiędzy władzami lotniska, a głównym wykonawcą.

Najpierw burze wywołała zapowiedź Erbudu, że modernizacja potrwa do grudnia. To dla władz lotniska było nie do zaakceptowania. Głównemu wykonawcy postawiono ultimatum – albo modernizacja zakończy się do maja, albo lotnisko wynajmie inną firmę, która - na koszt Erbudu - wykona naprawę w zadowalającym lotnisko terminie. Ostatecznie wykonawca przystał na termin 31 maja.

Później toczyła się dyskusja odnośnie wyboru metody naprawy progów. Lotnisko chciało, by zastosowano beton cementowy. Erbud przekonywał, że najlepszy będzie beton asfaltowy, który jest materiałem trwałym i sprawdzonym. Firma podawała przykład lotniska w Gdańsku, gdzie droga z tego materiału jest eksploatowana od 30 lat.

Ostatecznie jednak lotnisko, posługując się opiniami ekspertów, postawiło na swoim.

Kolejne niesnaski pojawiły się na początku marca. Poszło o zapisy porozumienia, które port lotniczy chciał podpisać z Erbudem. W końcu udało się wypracować kompromis zadowalający obie strony, co dało zielone światło do rozpoczęcia naprawy, która ruszy w poniedziałek.

Lotnisko nie działa od grudnia

Lotnisko w Modlinie nie przyjmuje dużych samolotów pasażerskich od grudnia zeszłego roku, kiedy to inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch skrajnych części pasa. Chodzi o betonowe odcinki, o długości 500 metrów każdy.

Droga startowa skróciła się do 1500 metrów, co spowodowało, że samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogą tam lądować.
Śledztwo prokuratury

Obecnie w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga prowadzone jest śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentach potwierdzających, że roboty zostały wykonane zgodnie z projektem budowlanym.

Śledztwo podjęto po doniesieniu złożonym przez władze lotniska. Mają one zastrzeżenia do pracy inwestora zastępczego, firmy Bud-Invent.

Zastanawia mnie czy i ile Erbud dał oraz komu "w łapę" że w tym artykule przewija się słowo "modernizacja" zamiast naprawa fuszerki?
 

·
Registered
Joined
·
12,101 Posts
Ruszają prace na modlińskim pasie startowym

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy zarządem spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin a firmą budowlaną - Erbud 11 marca rozpoczyna się naprawa drogi startowej. Remont był już niedawno wykonany, ale jego jakość spowodowała, że prace trzeba powtórzyć i zastosować inną technologię.

Z aktualnie obowiązującego harmonogramu prac wynika, że przywrócenie pełnej funkcjonalności lotniska nastąpi do dnia 31 maja 2013 r. Jest to termin realny, potwierdzony zarówno przez wysokiej klasy ekspertów w dziedzinie technologii betonowych, jak i generalnego wykonawcę - informuje inwestor. „W celu zapobieżenia występowaniu podobnych zdarzeń w przyszłości, kontrolę nad procesem usuwania wad wykonawczych, poza inwestorem zastępczym, będą sprawować współpracujący ze spółką wysokiej klasy eksperci” - podano w komunikacie.

Nowe lotnisko i nie nadająca się do użytku droga startowa
Lotnisko w Modlinie funkcjonowało zaledwie kilka miesięcy. Pod koniec grudnia doszło do jego zamknięcia ze względu na to, że początkowy i końcowy odcinek pasa startowego rozsypywał się, zagrażając startom i lądowaniom. Od tego czasu trwają „przepychanki” pomiędzy inwestorem a wykonawcą i przerzucanie się odpowiedzialnością za wadliwość wykonania i niemożność użytkowania lotniska. Operatorzy tanich linii lotniczych (WizzAir i Ryanair) musieli przenieść swoją działalność na Okęcie, gdzie płacą o wiele wyższe stawki niż w Modlinie. Firmy, których działalność uzależniona jest od funkcjonowania lotniska, liczą straty lub je zamykają. Walka o pieniądze z odszkodowań z pewnością będzie długim procesem dla wszystkich zaangażowanych stron.

 

·
Registered
Joined
·
24,944 Posts
Dzis (11.03) zgodnie z deklaracjami generalnego wykonawcy, firmy ERBUD SA, na lotnisko Warszawa-Modlin przyjechały ekipy remontowe. Po przygotowaniu placu budowy i demontażu lamp wmontowanych w nawierzchnię progów drogi startowej, rozpocznie się usuwanie 26 cm wierzchniej warstwy betonu. Nowa nawierzchnia zostanie wykonana w technologii betonu cementowego. Harmonogram naprawy zakłada przywrócenie pełnej funkcjonalności lotniska do 31 maja 2013 roku, co jest terminem realnym, potwierdzonym zarówno przez wysokiej klasy ekspertów w dziedzinie technologii betonowych jak i generalnego wykonawcę. Plac budowy został odebrany przez generalnego wykonawcę w środę, 6 marca.

Z ramienia lotniska nadzorem prac remontowych, oprócz firmy BUD-INVENT, zajmie się firma APB - Analiza, Projekt, Budowa. Firma ta znana jest z pełnienia nadzoru inwestorskiego przy budowie dróg startowych na lotniskach: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Łódź-Lublinek, Radom, Łask i wielu innych.

W kwietniu br. na stronie modlinairport.pl uruchomiony zostanie live streaming czyli podgląd z kamer przemysłowych, umożliwiający śledzenie prac "na żywo" przez całą dobę.
Tutaj więcej zdjęć:http://www.pasazer.com/in-13310-modlin,erbud,rozpoczal,remont,pasa.php i widze co najmniej 5 maszyn do frezowania.
 

·
Registered
Joined
·
2,642 Posts
... i widze co najmniej 5 maszyn do frezowania.
a widzisz może jeszcze jakieś 35 tys. ton kruszywa? ;)
bo jak informuje lotnisko:
...
W piątek 8.03.2013 r. generalny wykonawca odebrał plac budowy oraz dostarczył kruszywo przygotowane wg wstępnie zaakceptowanej przez ITWL receptury. Skład kruszywa został ponownie zbadany przez Instytut, a wyniki ekspertyz mają pojawić się jeszcze dziś.
całość tu: http://www.modlinairport.pl/lotnisko/aktualnosci/erbud-rozpoczal-remont-pasa-w-modlinie-1.html

Będzie też nowy nadzór i kamery live
Szkoda tylko, że to wszystko, co najmniej o rok za późno
 

·
Registered
Joined
·
933 Posts
"Aresztowana" maszyna do układania betonu. Ciekawe czy posłuży jeszcze raz do prac przy pasie?

Wokół lotniska trwają prace przy wycince drzew i krzaków

Obecnie jedynymi statkami powietrznymi latajacymi z Modlina sa Robinsony z szkoły pilotarzu
 

·
Someplace Else
Joined
·
1,732 Posts
2821 - 2840 of 5800 Posts
Top