SkyscraperCity banner

3661 - 3680 of 5804 Posts

·
Registered
Joined
·
24,962 Posts
Jak wyglada sprawa z certyfikacja ILS-a? Wiadomo juz kiedy bedzie kat I?
Ma być wg zapowiedzi 19 września i od razu ruszą prace by podnieść go do CAT II .

W końcu mam nadzieje port będzie miał okazję się pokazać z jak najlepszej sstrony-ILS nawet CAT I znacznie poprawi warunki odnośnie ,,mgieł", klima wterminalu jest. FR dodał nowe trasy, zwiększa oferowanie i licze, że w ślad za nim pójdą inne linie-chociaż czartery jak planowano w maju.
 

·
Registered
Joined
·
21,187 Posts
A5307/13 NOTAMN
Q) EPWW/QPITT/I /BO /A /000/999/5227N02039E005
A) EPMO B) 1309190000 C) 1310022359
E) TRIGGER NOTAM - PERM AIP AIRAC AMDT 141 WEF 19 SEP 2013 - PUBLICATION OF THE PROCEDURE ILS OR LOC RWY 08 FOR AD EPMO.

A5306/13 NOTAMN
Q) EPWW/QICTT/I /BO /A /000/999/5227N02039E005
A) EPMO B) 1309190000 C) 1310022359
E) TRIGGER NOTAM - PERM AIP AIRAC AMDT 141 WEF 19 SEP 2013 - INTRODUCTION OF THE RADIO NAVIGATION AIDS ILS AND DME IMDX AT AD EPMO.
 

·
Registered
Joined
·
24,962 Posts
Ryanair podpisał z podwarszawskim lotniskiem w Modlinie dziesięcioletnią umowę. Przedstawiciele portu lotniczego oraz linii nie zdradzają jej szczegółów. Piotr Okienczyc, prezes MPL Warszawa Modlin, zapewnia, że oferta dla Irlandczyków jest podobna do propozycji złożonej kilka tygodni temu liniom WizzAir.

Port proponował im 50 proc. zniżki w opłatach lotniskowych, co przekładało się na 20 mln zł rocznych oszczędności. Węgrzy zdecydowali się jednak pozostać na Lotnisku Chopina.

W branży nie brakuje sceptyków, którzy nie dowierzają, że to, co nie przekonało Węgrów, przekonało Irlandczyków. Pojawiają się sugestie, że to samorząd mazowiecki będzie finansował linię, przekazując na jego konto opłaty marketingowe. Mechanizm jest dobrze znany władzom Bydgoszczy czy Rzeszowa, które w ten sposób zachęcają Ryanair do lądowania w tamtejszych portach.

– Ryanair nic od nas nie otrzymał. Lotnisko ma samo na siebie zarabiać, oczywiście nie stanie się tak w tym roku, ale zakładamy, że będzie to możliwe w 2015 r. – zapewnia Marek Miesztalski, skarbnik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i szef rady nadzorczej MPL Warszawa Modlin.

Zgodnie z jego słowami w tym roku strata netto spółki zarządzającej lotniskiem nie powinna przekroczyć 40 mln zł.

Nowy plan finansowy spółki ma być znany w ciągu tygodnia. W dokumencie zarząd ma uaktualnić szacowane przychody o prognozę wpływów od Ryanaira.

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami przewoźnik chce uruchomić docelowo w Modlinie 28 tras i przewozić rocznie 1,3 mln pasażerów. Michael Cawley, wiceprezes Ryanair, nie wyklucza, że linia utworzy w Modlinie kolejną, po Wrocławiu i Krakowie, bazę lotniczą w Polsce.

– Jednak jest to jeszcze odległa przyszłość. Mówimy o perspektywie kilku lat, obecnie mamy za mało samolotów – zaznaczył.

Piotr Okienczyc, szef MPL Warszawa Modlin, uważa, że to wystarczy, żeby lotnisko mogło na siebie zarabiać. Zapowiada, że niezależnie spółka prowadzi rozmowy z innymi przewoźnikami.

27 mln zł taką stratą netto zakończył I półrocze MPL Warszawa Modlin

6 mln pasażerów zamierza przewieźć w tym roku w Polsce Ryanair
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/731278,ryanair-uratwal-modlin-lotnisko-bedzie-zarabiac.html
 

·
S2/S8
Joined
·
3,639 Posts
Właściciel większościowy planuje sprzedać swoje udziały w WMI. Ciekawe, czy kupi PPL, czy może jakiś fundusz inwestycyjny.

Pomimo obecnych problemów lotnisko w Modlinie jest "skazane na sukces" – przekonuje prezes Agencji Mienia Wojskowego, największego udziałowca w modlińskim porcie lotniczym. Agencja mimo pojawiających się propozycji nie zdecydowała się odsprzedać udziałów w modlińskim lotnisku. Czeka aż cena za nie wzrośnie.

– Lotnisko w Modlinie jest skazane na sukces, dlatego że jest położone przy dużej aglomeracji, jest stworzone dla tanich linii lotniczych. Jeśli np. weźmiemy pod uwagę Ryanaira i lotnisko London Stansted, to tam pasażerowie w ciągu 20 minut wychodzą i wchodzą. Tak samo może być i w Modlinie. Lotnisko Chopina jest inaczej sformatowane. Tam ten czas jest trudny do uzyskania. Jestem pewien, że Modlin zacznie przynosić zyski i będzie dochodowe – przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego.

Lotnisko w Modlinie wystartowało w lipcu 2012 r., jednak już w grudniu część drogi startowej została zamknięta z powodu uszkodzenia betonu. Do dzisiaj dwaj przewoźnicy korzystający w ubiegłym roku z lotniska – Ryanair i Wizz Air – nie zdecydowali się na powrót i latają z warszawskiego Okęcia. Michalski przyznaje, że na problemy portu lotniczego w Modlinie złożyło się wiele czynników, m.in. obowiązujące prawo zamówień publicznych oraz błędy wykonawców drogi startowej.

Prezes AMW jest jednak przekonany, że dzięki skrupulatnie wykonanej naprawie pasa startowego przewoźnicy zdecydują się na powrót do Modlina, a lotnisko stanie się przykładem udanej konwersji portu wojskowego w cywilny. Dlatego Agencja liczy, że zarobi na prywatyzacji – ale jeszcze nie teraz.

– W przyszłości na pewno sprzedamy udziały w Modlinie [34,43 proc. – red.]. Już miałem propozycję zakupu udziałów, które posiadamy, ale uważam, że to za wcześnie. Musimy poczekać – jako racjonalny podmiot – na to, żeby te udziały nabrały wartości. A na pewno nabiorą, bo to też jest strategia lotniska, żeby pozyskać inwestora strategicznego – ocenia Michalski.

Jest jednak sceptyczny wobec prób przekształcania coraz większej liczby dawnych lotnisk wojskowych w cywilne. W 2008 r. w życie weszło prawo, które ułatwia przejmowanie takich portów lotniczych przez samorządy. Do tej pory w ręce władz lokalnych trafiły całe lotniska lub tereny przy lotniskach, zajmowane dawniej przez jednostki wojskowe w 10 lokalizacjach. Poza Modlinem i dużymi lotniskami, takimi jak Poznań, Kraków czy Wrocław, obejmuje to także tereny, które obecnie nie są wykorzystywane jako lotniska dla samolotów pasażerskich.

Wśród przejętych przez samorządy lotnisk są porty w Babimoście, Szymanach, Białej Podlasce, Pile, Zegrzu Pomorskiem oraz Oleśnicy.

– Jestem gorącym przeciwnikiem przekształcania każdego byłego wojskowego lotniska na port cywilny. Samorządy mają takie pokusy, żeby w każdej niemalże gminie stworzyć lotnisko i cały czas posługują się tymi samymi argumentami, że jest to czynnik rozwojowy, powstanie strefa, powstaną zakłady. Jest to gospodarczą utopią i podejściem bardziej życzeniowym niż praktycznym – mówi Michalski.

Według niego przykładem nieudanego przekształcenia jest port lotniczy w Babimoście w pobliżu Zielonej Góry. Pomimo wysiłków władz lokalnych i dopłat z budżetu województwa jedyne połączenie z tego lotniska to rejsy do Warszawy, a w 2012 r. obsłużono tam jedynie 12 tys. pasażerów.

Michalski krytykuje też plany władz powiatowych w Oleśnicy niedaleko Wrocławia. Za pośrednictwem wojewody we wrześniu 2012 r. lokalny samorząd otrzymał łącznie 340 ha.

– Pomysł, żeby stworzyć lotnisko cywilne w Oleśnicy też nie jest moim zdaniem trafiony, dlatego że we Wrocławiu jest nowoczesne lotnisko Kopernik, które ma jeszcze bardzo duże możliwości przyjmowania nowych połączeń i samolotów – zaznacza Michalski.

Dodaje, że problemem jest też lokalizacja lotnisk powojskowych. Znajdują się one często na terenach niedostępnych, w lasach, z dala od dróg, co utrudnia sprowadzenie ruchu biznesowego. Michalski zauważa, że na świecie panuje wręcz odwrotny trend – lotniska skoncentrowane na odrzutowcach biznesowych znajdują się jak najbliżej centrów miast.

AMW sprzedaje obecnie jeszcze lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą. Cena wywoławcza za 500 ha terenu to 35,9 mln zł. Lotnisko znajduje się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od działających portów w Warszawie i Łodzi oraz od lotniska w Radomiu, które ruszy na przełomie 2013 i 2014 r.
http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/55/2/amw-modlin-skazany-na-sukces.html
 

·
WAW-Rembridge Garden
Warsaw / Vancouver / Madrid
Joined
·
1,364 Posts
I jeszcze z dzisiejszego Stołka:

Modlin wraca do gry. "Hurraoptymistką nie jestem"

Po ponad dziewięciu miesiącach zastoju 30 września ożyje lotnisko w Modlinie. Tego dnia wraca tam Ryanair. Lokalni przedsiębiorcy liczą na odrobienie strat.

Już wczoraj w porcie w Modlinie wylądował pierwszy w tym roku samolot linii Ryanair. Na razie bez pasażerów. Przyleciał nim na konferencję prasową w Warszawie. wiceprezes linii Michael Cawley. - 30 września wracamy do Modlina, bo to tanie i dość wygodne lotnisko. - ogłosił.

Ryanair przenosi tu z Okęcia loty na wszystkich 26 trasach, które oferował do tej pory. Zapowiedział też, że latem przyszłego roku uruchomi dwa kolejne połączenia - do Alicante na wybrzeżu hiszpańskim i do greckich Salonik. Na kilku innych trasach zacznie zaś latać częściej, np. na londyńskie lotnisko Stansted aż 46 razy tygodniowo.

Być albo nie być

Powrót Ryanaira do Modlina to było dla tego lotniska być albo nie być. Przypomnijmy, że nie ma tam regularnego ruchu od 22 grudnia zeszłego roku, kiedy to nadzór budowlany zamknął kruszejący pas startowy. Jego naprawa przeciągnęła się aż do czerwca. WizzAir, czyli druga linia latająca wcześniej z Modlina, ogłosił latem, że na stałe zostaje na Okęciu. Ryanair zwlekał zaś z powrotem. - Rozmowy z przewoźnikiem były długie, ale udało nam się wypracować warunki korzystne dla obu stron - mówi prezes lotniska Piotr Okienczyc. Zarzeka się, że wynegocjowany poziom opłat zapewni rentowność lotnisku. Nie wyklucza jednak, że część pracowników lotniska trzeba będzie zwolnić, bo do obsługi jednej linii potrzeba mniej ludzi. W sprawie kolejnych linii, które miałyby korzystać z portu w Modlinie, konkretów na razie nie ma.

Ryanair do niedawna zapowiadał, że do Modlina wróci najwcześniej pod koniec października. Niewykluczone, że do przyspieszenia powrotu o miesiąc przyczyniło się uruchomienie na lotnisku systemy ILS, która ma pomagać samolotom lądować w czasie mgieł. Zeszłej jesieni był to duży problem. Z powodu kiepskiej widoczności wiele rejsów trzeba było odwołać lub przekierować na Okęcie. Tej jesieni podobnych kłopotów nie można całkiem wykluczyć, bo system ILS na razie będzie działał według najniższej, I kategorii. Oznacza to, że pomoże tylko przy niezbyt gęstych mgłach. Port liczy, że kategoria system ILS zostanie podwyższona do II, ale stanie się to najwcześniej za kilka miesięcy.

Lokalni przedsiębiorcy liczą straty

30 września, wraz z rozpoczęciem lotów do Modlina, znowu zaczną kursować autokary Modlinbus. Bilety na przejazd kosztują 33 zł, ale przewoźnik oferuje także bilety w internecie za 9 zł. W porcie zapowiadają, że spod terminalu ponownie zacznie odjeżdżać wahadłowy autobus Kolei Mazowieckich do stacji PKP Modlin. Tzw. bilet lotniskowy ważny w tym autokarze, a także w pociągu do Warszawy oraz w komunikacji miejskiej w całej stolicy, kosztuje 15 zł.

Po otwarciu lotniska na odrobienie strat liczą lokalni przedsiębiorcy. Na razie wstrzymują się jednak z otwieraniem szampana. - Hurraoptymistką nie jestem. Wolę się za bardzo nie cieszyć, bo z tym lotniskiem wszystko może być możliwe - mówi Nina Sokołowska z trzygwiazdkowego hotelu Sokołowska przy prowadzącej na lotnisko ulicy gen. Thommée. Kiedy odwiedziliśmy ją w połowie lipca, skarżyła się: - Już ledwo ciągniemy. A kredyt trzeba spłacać. Byłam przekonana, że lotnisko zacznie działać w wakacje. Teraz kalkuluje: - Słyszałam, że z Modlina ma korzystać ok. 1,3 mln pasażerów rocznie. To daje 3,5 tys. dziennie. Z czego połowa przejedzie obok naszego hotelu. Jest dla nas nadzieja. Liczę, że hotel będzie co najmniej w 80 proc. obłożony. Kilka godzin po podaniu przez wiceprezesa Ryanaira decyzji w sprawie powrotu na lotnisko w Modlinie, do hotelu Sokołowska spłynęły dwie rezerwacje. - Wszyscy do mnie dzwonią i informują, że Ryanair wraca. To temat numer jeden u nas - mówi. - Rozwój całej gminy zależy od tego lotniska - stwierdza Bogdan Witak, menedżer długoterminowego parkingu Orange.. O ile okoliczne hotele mogły liczyć na pojedynczych gości, to parkingi., które wyrosły wokół portu, były od niego zależne w stu procentach. Ruch zamarł na nich w grudniu zeszłego roku. - Musieliśmy zwolnić pracowników. Zostali tylko ochroniarze, by pilnować elektroniki. Teraz na nowo przyjmujemy ludzi, spływają CV.. Już wszystko mam zorganizowane. Dla nas lotnisko mogłoby ruszyć nawet jutro - zapewnia Witak. - Mam nadzieję, że lotnisko otworzą na dobre.
Źródło: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14582471.html
 

·
Registered
Joined
·
24,962 Posts
Koleje Mazowieckie szykują się na wznowienie Modlina

Od 30 września Ryanair wznawia loty do lotniska Warszawa-Modlin. Koleje Mazowieckie planują uruchomienie linii autobusowej pomiędzy stacją a lotniskiem.
Lotnisko w Modlinie, przeznaczone do obsługi tanich linii, zostało zamknięte w grudniu 2012 r. z powodu uszkodzeń w pasie startowym.– Zawieszenie działania lotniska w Modlinie wiązało się głównie ze zmniejszeniem liczby podróżnych w pociągach lotniskowych, którzy korzystali z połączeń pomiędzy Warszawą a portem lotniczym w Modlinie. Wpłynęło to więc na obniżenie wyników przewozowych na tym odcinku – mówi Jolanta Maliszewska z Kolei Mazowieckich. Przewoźnik zawiesił też autobus dowozowy.

Prace naprawcze na lotnisku trwały około pół roku. Niedawno Ryanair ogłosił decyzję o powrocie do Modlina od 30 września. Koleje Mazowieckie planują teraz wznowienie komunikacji autobusowej pomiędzy stacją Modlin a lotniskiem. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie obsługiwał połączenie. – Podróżni za przejazd z/do dowolnej stacji w Warszawie z/do lotniska oraz dojazd autobusem na odcinku PKP Modlin – Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin zapłacą 15 zł. Dodatkowo bilet ten upoważnia do 60-minutowego przejazdu środkami komunikacji miejskiej (ZTM) – z zamieszczoną na bilecie godziną rozpoczęcia jazdy – przypomina Jolanta Maliszewska. Sam przejazd autobusem kosztuje pięć złotych
http://www.rynek-kolejowy.pl/47973/koleje_mazowieckie_szykuja_sie_na_wznowienie_modlina.html
 

·
S2/S8
Joined
·
3,639 Posts

·
Registered
Joined
·
21,187 Posts
Yeah, sure.

A6550/13 NOTAMN
Q) EPWW/QICAS/I /NBO/A /000/999/5227N02039E005
A) EPMO B) 1309190739 C) 1309302359 EST
E) ILS AND DME RWY 08 U/S.

Poczekajmy, aż ktoś zacznie tego lotniska używać, to może włączą.
 

·
Registered
Joined
·
216 Posts
a w międzyczasie Ryanair wrzucił dużo biletów w dobrych cenach do Budapesztu, Mediolanu (Bergamo), Londynu, Liverpoolu, Manchesteru i Brukseli (od 19zł), mało podsumowanko z forum fly4free:
Mnóstwo terminów, loty od października do grudnia.
Barcelona (BCN): 99PLN
Bari (BRI): 79PLN
Bolonia (BLQ): 79PLN
Bristol (BRS): 39PLN
Bruksela Charleroi (CRL): 39PLN
Budapeszt (BUD): 19PLN
Cork (ORK): 89PLN
Dublin (DUB): 89PLN
Duseldorf-Weeze (NRN): 39PLN
East Midlands (EMA): 39PLN
Eindhoven (EIN): 39PLN
Frankfurt Hahn (HHN): 39PLN
Glasgow (PIK): 39PLN
Liverpool (LPL): 39PLN
Londyn Stansted (STN): 59PLN
Manchester (MAN): 39PLN
Marsylia (MRS): 89PLN
Mediolan Bergamo (BGY): 49PLN
Oslo Rygge (RYG): 19PLN
Palma Majorka (PMI): 99PLN
Paryż Beauvais (BVA): 89PLN
Piza (PSA): 59PLN
Rzym Ciampino (CIA): 89PLN
Sztokholm (NYO): 19PLN
Trapani (TPS): 89PLN
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
w swietle ostatnich ciec Ryanaira( 12 lotow tygodniowo z Modlina, 3 kierunki) słowa jego przedstawiciela, ze spodziewają się 1,3 miliona pax sa jak najbardziej uzasadniane...
jednoczesnie to zla wiadomość dla Modlina, bo obecnie sa już tylko na lasce Ryanaira a on jest dość nieprzewidywalny i może otworzyć 40 kierunkow i przewieźć 4 miliony pax a może otworzyć 10 kierunkow i przewieźć milion pax...
 

·
Registered
Joined
·
24,962 Posts
To, że jest na łasce FR to nie odkrycie. M.in. dlatego podpisaną umowę 10-letnią(o czym zarówno WMI głośno wspominał, jak i FR na swoich konferencjach-zarówno, ze STN jak i WMI-wiem, skala jest zupełnie różna ale świadczy o towarzystwie ;) która gwarantuje 1,3 mln paxów w 2014 oraz co najmniej 200tys nowych paxów w kolejnych latach. Również fakt, że myślą ,,głośno" o bazy świadczy, że WMI jest dla nich istotnym lotniskiem-chociaż tutaj czekają do jesieni 2014 na dostawy nowych maszyn. Na pewno są tam jakiejś zapisy-co jeśli nie spełnią warunków-może utrata zniżek czy wyższe opłaty-na pewno port się jakoś zabezpieczył.

No i pewnie jak FR będzie latał z WMI to część linii-czy czartery zobaczą,,jak im tam idzie" a jak będzie z perspektywy czasu ok to postanowią wejść(bo FR jest króliczkiem doświadczalnym)- mówię tu zwłaszcza o czarterach, dla których Modlin będzie tańszy od WAW no i można operować 24h/na dobę. Dodam, że planowo od maja 2013 miały wejść czartery z Modlina-kwestia nie czy, ale kiedy wejdą- port wspominał, że liczy że jeszcze w sezonie zimowym a niemal pewne, że od letniego 2014 pojawią się czartery z Modlina.Jak wejdą czartery( z czasem się rozrastając) to automatycznie lotnisko będzie mniej uzależnione od FR. Jak jakaś inna linia zobaczy, że FR i czartery dają sobie radę to może to ją zachęci żeby wejść itd. i ta ,,kula śnieżna" się powiększy.

Te 12 lotów tygodniowo przy grubo ponad 90 lotów tygodniowo to nie tak dużo(i lotnisko nadal będzie miało ,,przerób" wystarczający by funkcjonowanie było opłacalne) a przecież sporo kierunków wróci od sezonu letniego pewnie Bari, Trapani, Marsylia, Palma de Maiorca-dodali niedawno Alicante czy Tesaloniki, chociaż część tras moim zdaniem już nie wróci(HHN,NRN), ale poczekajmy do wiosny. Nie zdziwię się, że te 2 trasy to jeszcze nie jest ostatnie słowo i nieraz FR zaskoczy dodając nową trasę z WMI przez rozpoczęciem sezonu letniego.

EDIT: a propos tego co pisałem o przyszłej bazie-czyżby mieli jakiejś kilka maszyn, które uda się zbazować w WMI np. od wiosny 2014?
Michael O'Leary w Warszawie. Zapowiedź "znacznego rozwoju w Modlinie" Na czwartek 26 września na godzinę 14:45 Ryanair zapowiada konferencje prasową w Warszawie. Ma w niej uczestniczyć sam prezes irlandzkiego przewoźnika - Michael O'Leary. W zaproszeniu możemy przeczytać że "Spotkanie odbędzie się z okazji ogłoszenia szczegółów znacznego rozwoju w Warszawie Modlin". Czy to ciąg dlaszy bezpośredniej walki wizerunkowej z Wizz Airem, czy może szykują się jakieś większe nowości? Zapraszamy na transmisję wideo z konferencji na żywo na Loterze.
http://www.loter.pl/konferencja-ryanair-rozwoj-w-modlinie

No i co piszą na forum FR:
New base in Thessaloniki

Post by elgranma Today at 17:15
It's a just a matter of time before a new base is going to be announced, Thessaloniki (Skg) in Greece.
This will be followed by Warsaw Modlin.
http://ryanair.site-forums.com/t1631p390-unconfirmed-new-bases-routes-etc-rumours-only
 

·
Banned
Joined
·
5,899 Posts
Te 12 lotów tygodniowo przy grubo ponad 90 lotów tygodniowo to nie tak dużo(i lotnisko nadal będzie miało ,,przerób" wystarczający by funkcjonowanie było opłacalne) a przecież sporo kierunków wróci od sezonu letniego pewnie Bari, Trapani, Marsylia, Palma de Maiorca-dodali niedawno Alicante czy Tesaloniki, chociaż część tras moim zdaniem już nie wróci(HHN,NRN), ale poczekajmy do wiosny. Nie zdziwię się, że te 2 trasy to jeszcze nie jest ostatnie słowo i nieraz FR zaskoczy dodając nową trasę z WMI przez rozpoczęciem sezonu letniego.
nie tak dużo? to policz: 12 lotow tygodniowo razy 5 miesięcy(sezon zimowy tylko licze) z LF rzedu 75% i otrzymujesz jakies 70 tysięcy pax i to tylko za 5 zimowych miesięcy...gdy polaczenia nie wroca na wiosne to do końca roku WMI "straci" jakies 160 tysięcy pax...
nie przesadzaj z tymi czarterami bo Okecie latwo się ich nie pozbędzie, zwłaszcza w kontekście tych doplat:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artyk..._biurom_podrozy_15_zl_za_kazdego_turyste.html
które sa najwyższe w kraju...watpie by WMI, wycieńczone zamkniętym lotniskiem i umowa z Ryanairem był w stanie dac porównywalne warunki...

ps: kogo niby ma zachecic tzw efekt ,,kuli śnieżnej"? bo potencjalnych linii mogących latac z tego portu jest tak mało, ze palcow jednej reki wystarczy;)
 

·
Registered
Joined
·
24,962 Posts
nie tak dużo? to policz: 12 lotow tygodniowo razy 5 miesięcy(sezon zimowy tylko licze) z LF rzedu 75% i otrzymujesz jakies 70 tysięcy pax i to tylko za 5 zimowych miesięcy...gdy polaczenia nie wroca na wiosne to do końca roku WMI "straci" jakies 160 tysięcy pax...
nie przesadzaj z tymi czarterami bo Okecie latwo się ich nie pozbędzie, zwłaszcza w kontekście tych doplat:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artyk..._biurom_podrozy_15_zl_za_kazdego_turyste.html
które sa najwyższe w kraju...watpie by WMI, wycieńczone zamkniętym lotniskiem i umowa z Ryanairem był w stanie dac porównywalne warunki...

ps: kogo niby ma zachecic tzw efekt ,,kuli śnieżnej"? bo potencjalnych linii mogących latac z tego portu jest tak mało, ze palcow jednej reki wystarczy;)
Te 70tys to i tak trasy, które przez brak popytu by zawieszono-spójrz na ceny do HHN i NRN? Są tak niskie co świadczy o braku zainteresowania, że stwierdzili, że zawieszają na zimę a wiosną zobaczymy-normalna praktyka u FR, gdzie potrafią uziemić w słabszym sezonie sporą część floty. Dlatego te wyliczenia o 160tys tym bardziej to abstrakcja. Poczekajmy do jutra co powie MOL- czy tylko że wracają do WMI i mają tyle tras(i nic nowego nie dodadzą), czy, że coś wrzucą od wiosny(bo od jesieni czy zimy się nie spodziewam) a już baz ato byłby hicior! Wtedy nadal będziesz wypominał tę ,,stratę 70tys"?

Co do ruchu to przy nawet 90-100 tys w miesiącach zimowych port sobie spokojnie poradzi- ani nie będzie pusty i hulał wiatr ani też nie będzie pękał w szwach(co rzutuje na komfort pasażerów).Lotnisko będzie miało już jedną linię, załapie finansowy oddech. WAW może płacić, ale to artykuł sprzed niemal 2 lat. Poza tym to byłoby bez sensu jakby walcząc z Modlinem w którym mają udziały ,,walczyli" o turystów coraz wyższymi dopłatami. Taka licytyacja to byłaby bratobójcza walka. Efekt byłby taki, że nabijajli by mocno biurom portfele zamiast jasno się podzielić-część czarterów tutaj-ale drożej a jak chcecie taniej i latać 24 h to macie Modlin. Z resztą ZTCP to udział czarterów w WAW spada-przynajmniej w 2013.

Co do czarterów to kwestia jak się pojawią a nie czy. Pisałem nieraz, że pierwotnie loty miały być od maja, były najtańsze niż z pozostałych lotnisk nawet o 100 zł i dla wielu pasażerów to mógł być argument(zwłaszcza jak parę osób wylatuje). Dla linii czarterowych argumentem może być możliwość operowania 24 h bo w WAW tego nie ma. Jak wejdzie każda kolejna linia(miałem na myśli czartery, bo ruchu regularnego tak dużo do wyboru nie ma) to dla kolejnej potencjalnie zainteresowanej wejściem(całościowo czy częściowo) do WMI będzie argument,,im jakoś idzie to powinno i nam powieść się".
 

·
S2/S8
Joined
·
3,639 Posts
FR wchodzi w krajówki:
Prezes Ryanaira zapowiada rewolucję na polskim niebie. Przewoźnik 30 września przenosi swoje loty na lotnisko w Modlinie. Będzie stamtąd latał także po Polsce. Na razie do Wrocławia i Gdańska.

O godz. 14.45 w warszawskim hotelu Polonia Palace rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Ryanaira Michaela O'Leary. Ale reporterowi "Gazety" udało się przed oficjalnym komunikatem uzyskać informację, że Ryanair z lotniska w Modlinie w marcu 2014 roku uruchomi pierwsze połączenia krajowe. Na razie do Wrocławia i Gdańska, po jednym dziennie. Ale przewoźnik nie wyklucza latania do innych miast, tym bardziej że w przyszłym roku planuje otworzyć w Modlinie bazę dla swoich samolotów.

Oznacza to, że monopol Polskich Linii Lotniczych LOT na loty krajowe może zostać wreszcie przełamany. W 2012 roku do spadku cen biletów na lotach krajowych przyczyniły się linie OLT Express oferujące bilety od 49 zł. Teraz za loty np. do Wrocławia i Gdańska w PLL LOT trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych w jedną stronę.

Szef Ryanaira potwierdził nam także, że na zimę z siatki połączeń z Modlina i z innych miast zniknie część połączeń. - Często na zimę zawieszamy część połączeń. To normalne - stwierdził O'Leary.
link
 
3661 - 3680 of 5804 Posts
Top