SkyscraperCity banner

221 - 233 of 233 Posts

·
Registered
7,987 Posts
Moim zdaniem to nikt rozsądny nie wejdzie w taki gigantyczny projekt, którego jednym z głównych atutów jest lotnisko, jak nie ma żadnej spójnej strategii w tym zakresie. Jeden rząd: "nie budujemy CPL", drugi "budujemy CPL" i tak w kółko. Abstrachując od tego, czy faktycznie coś się stanie, która opcja słuszna, co zrobią z Modlinem, to ryzyko w tym zakresie jest ogromne.
A czy lotnisko w Modlinie i tak i tak miało zostać? Fakt tego typu zagłębie biurowe hotelowe itp to naprawdę spora przesada. Szczególnie że brak szybkiego połączenia w Warszawą i brak powodu dla budowy tego akurat tam. Szybciej powstanie port praski z wieżowcami niż to. Jedyny atut lotnisko, to dobry początek ale, to nie wszystko. Właśnie przy CPL budowanie i projektowanie takiego miasteczka, a raczej miasta miało by sens, nie przy Modlinie... szczególnie że rzut beretem jest Warszawa i wszyscy wolą na Chopina lądować, a za x lat w CPL. Jeżeli zrobią z tego centrum turystyczne, jakiś amfiteatr, hala widowisko, hotele, jakieś mniejsze wieksze atrakcje, a potem dopiero biura to wtedy by miało więcej szans.

·
Registered
5,266 Posts
Ciąg dalszy nastąpił: ;)

http://warszawa.wyborcza.pl/warszaw...gn=FB_Warszawa_Wyborcza&disableRedirects=true

Już mamy partnerów, jesteśmy w trakcie przygotowywania mechanizmu inwestycyjnego. Projekt ma kilka możliwości finansowania – mówi Piotr Ratajczyk reprezentujący Grupę Konkret.
Komentarz tzw. konserwatora wojewódzkiego:

– Oczywiście, że za dużo tej nowej zabudowy – komentuje Jakub L. [skrót mój] – To jest jakaś próba kreowania faktów medialnych, nikt ze mną nie konsultował tej inwestycji. Na coś takiego się nie zgodzę.
O ile można mieć zastrzeżenia do pewnych - przywołanych w artykule - aspektów (jak przebicie koszar na całej wysokości w kilku miejscach), to z ogólnym wydźwiękiem materiału (choć opatrzonym "znakiem zapytania" ;)):

Koncepcja zabudowy Twierdzy Modlin jak Disneyland?

(...) Bo wśród kwartałów zabudowy sięgającej kilkunastu pięter wręcz trudno dostrzec historyczne zabudowania.

(...) Jednak skala inwestycji zapowiadanych przez Grupę Konkret budzi pytania o proporcje pomiędzy tym, co nowe, a tym, co stare, między szkłem a betonem, cegłą a brukiem, między rewitalizacją zabytku a Disneylandem, w którym zabytek jest tylko kwiatkiem do kożucha.
kompletnie nie mogę się zgodzić. :( Niestety - bo oczywiście świetnie byłoby mieć i "obecną skalę" i odrestaurowaną Twierdzę. Ale jeśli nikt z nas nie ma pod ręką własnych kilkuset milionów... to muszę zgodzić się z komentarzem pod artykułem (nie mój, ale dobrze oddaje istotę sprawy):

Wydaje mi się, że w przypadku Twierdzy nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka. To jest teren z jednej strony zbyt rozwlekły, a z drugiej stanowiący jednak pewną całość, więc nie da się tego urządzić w taki sposób, żeby zachować charakter zabytku i jednocześnie zrobić z tym coś sensownego. Oczywiście, są pewne rzeczy nie do wybaczenia, jak wyburzenie części koszar w celu otwarcia ich na rzekę wspomniane w artykule, niemniej jednak albo tam będzie miasto, albo zostanie to jak jest i będzie popadać w coraz większą ruinę.
PS: Zauważyłem, że na dole strony https://europeancongresscenter.com/ jest też materiał wideo.

·
biroholik-warsawianista
658 Posts
W realu (zdjęcia z Wieży Tatarskiej w Twierdzy):
Szok. Nie sądziłem że warszawskie city jest widoczne z 30 km bo to mniejwięcej taka odległość. No i też że jakość powietrza na to pozwoli :)
Widać też na jakiej płaskiej patelni leży Warszawa i okolice.

·
Registered
3,026 Posts
Ten deweloper może tego nie dać rady udźwignąć, ale może za kilka lat spróbować sprzedać to jakiemuś wiodącemu deweloperowi.

·
semper invicta
4,270 Posts
Przecież oni od początku nie chcieli tego robić sami, kupili, wzięli EY i architektów żeby zrobić całą koncepcje zagospodarowania, inwestycji, policzyć wszystko i wystawili na sprzedaż/szukali partnera do realizacji.

·
Registered
3,026 Posts
Jeżeli mają takie podejście to sprawa jest obiecująca, taki mały deweloper musi mieć dużo pokory by zaistnieć w tym biznesie.

Przypuszczam że gdzieś na szczycie przeszłego cyklu koniunkturalnego czyli gdzieś w 2032 r. uda się im to sprzedać lub rozpocząć pracę z potencjalnym partnerem.

Wiele zależy jak szybka będzie ekspansja Warszawy do tego czasu. Obecnie jest bardzo dobrze ale cały czas obciąża nas demografia.

·
Registered
5,266 Posts
http://warszawa.wyborcza.pl/warszaw...n-nie-bedzie-kasyna-i-mariny-dla-jachtow.html

Na targach w Cannes prezentuje się również inwestor Twierdzy Modlin, firma Konkret. Jednak aktualnie inwestycje jest raczej daaalej, niż bliżej...

– Zwróciłem się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa z prośbą o przedstawienie opinii eksperckiej. Opinia powstała w maju. Zostało w niej przedstawione zdecydowanie krytyczne stanowisko [o dotychczasowym projekcie] – odpowiada Przeździecki. Dodaje, że Konkret zaakceptował opinię NID, wycofał złożony projekt i zgodnie z zaleceniami NID zlecił opracowanie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej studium historyczno-konserwatorskiego twierdzy. – Będzie ono podstawą do dalszych prac projektowych nad koncepcją architektoniczną inwestycji – mówi konserwator z Nowego Dworu Mazowieckiego. Według niego oznacza to, że inwestycja cofnęła się do wstępnych przygotowań.

Konserwator Przeździecki korzysta z okazji, żeby pochwalić inwestora. – W ostatnim czasie spółka podjęła wiele spektakularnych działań w twierdzy – mówi. Jako jedno z nich konserwator wskazuje przeprowadzenie konserwacji zwornika z Bramy Północy z klasycystycznym orłem w koronie z 1811 r. To jeden z najcenniejszych zabytków ruchomych w twierdzy.

Spółka sfinansowała też budowę rekonstrukcji tankietki z 1930 r., która stała na terenie koszar do 1944 r., kiedy została zrabowana przez Niemców. – Od czerwca 2019 r. zrekonstruowany prototyp tankietki będzie można oglądać przed Multimedialnym Centrum Edukacji Historycznej, powstającym w rewitalizowanym budynku dawnej prochowni – informuje konserwator.

221 - 233 of 233 Posts