SkyscraperCity banner

1 - 20 of 106 Posts

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Discussion Starter #1
Tekst który jest poniżej jest pretekstem do zaczęcia tematu o najwspanialszyn założeniu obronnym w Polsce jakim jest twierdza w Modlinie:)

Sprzedaż Modlina wstrzymana


Ryszard Głowacz, wojewódzki konserwator zabytków, zablokował sprzedaż fragmentów twierdzy Modlin. Transakcję wstrzymał do czasu, aż powstanie plan zagospodarowania dla całej fortecy. Tymczasem po zapowiedzi, że z sąsiadującego z nią lotniska za kilka miesięcy zaczną latać samoloty pasażerskie, przybyło zainteresowanych kupnem modlińskich fortyfikacji.Twierdza Modlin niszczeje od początku lat 90. W zeszłym roku zaczęła być rozgrabiana przez złomiarzy, bo była za słabo pilnowana. Właściciel jej największej części - Agencja Mienia Wojskowego - tłumaczył się, że na ochronę nie ma pieniędzy, i dostał twierdzę od armii tylko po to, żeby ją jak najszybciej spieniężyć.

AMW najpierw chciała sprzedać fortecę w całości. Chętnego nie znalazła. Postanowiła więc oferować ją po kawałku. Pod koniec zeszłego roku sprzedała pierwszych osiem fragmentów twierdzy (m.in. Bramę Ostrołęcką z 1836 r. i jedną z działobitni).

W styczniu miała wystawić na przetarg jej kolejne części. Nie zgodził się na to jednak wojewódzki konserwator zabytków.

- To jest zbyt cenny obiekt, żeby puścić jego sprzedaż na żywioł - mówi Ryszard Głowacz. Chodzi o to, żeby twierdza nie była przez nowych właścicieli zagospodarowywana chaotycznie, wedle ich widzimisię. Konserwatorzy boją się, że na przykład któryś z zabytków fortecznych może zmienić się w ogrodzoną hurtownię albo pieczarkarnię i nie można go będzie zwiedzać.

Konserwator chce, żeby najpierw powstało studium, które określi, na jakie cele mogą być przeznaczone poszczególne części twierdzy. Te cele muszą spełniać jeden warunek: mają być ze sobą spójne i umożliwiać zwiedzanie fortecy. Studium przesądzi też o tym, czy na terenie twierdzy będzie mogła powstać nowa zabudowa. Ten dokument ma być gotowy do lata. Gdy zostanie zatwierdzony przez konserwatora, sprzedaż twierdzy zostanie odblokowana.

Wtedy powinien nastąpić przełom. Według zapowiedzi Polskich Portów Lotniczych jeszcze w tym roku sąsiadujące z twierdzą lotnisko zostanie zaadaptowane do ruchu pasażerskiego. Stąd - zamiast z Okęcia - będą startować samoloty tanich linii lotniczych i tu lądować. Ta informacja sprawiła już, że zainteresowanie kupnem modlińskich budowli fortecznych jest dużo większe niż dotychczas i łatwiej będzie je sprzedać.
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Discussion Starter #3
Modlin jest przukłądem zabytku który jest obecnie rozkradany przez złomiarzy. Jak tak dalej pójdzie twierdza za kilka lat pzrestanie istnieć. I to byłoby bardzo smutne
 

·
Registered
Joined
·
11,537 Posts
osobiście wydaje mi sie że bardziej niedostepną i rozleglejszą obszarowo była Twierdza Osowiecka nad Biebrzą
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,020 Posts
Wspaniały obiekt. Miejmy nadzieję, że ktoś go sensownie agospodaruje.
Złapani złomiarze powinni dostawać na miejscu baty i natychmiast trafiać do lochu w twierdzy na 3 dni - na chleb i wodę. ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,184 Posts
Ale stary wątek ;)
A swoją drogą to coś się ruszyło, w wielu miejscach odbywają się prace porządkowe, mają miejsce imprezy plenerowe związane z militarystyką (między innymi zloty starych pojazdów wojskowych, pokazy sprzętu i mumundurowania odtwarzanej grupy AK Kampinos, inscenizowane potyczki z Niemcami, desant przez Wisłę etc.)
Otworzono restaurację serwującą rosyjską kuchnię w budynku udekorowanym przedmiotami z epoki.
Turystów przyciąga też przystań, gdzie można wynająć sprzęt wodny i wędkarski (swoją drogą ujście Narwii do Wisły i okoliczne rozlewiska to raj dla wędkarzy rzecznych).
Widziałem też wywiad z burmistrzem miasta, z którego wynikało, że władze miejskie starają się o fundusze unijne na uporządkowanie i turystyczne wykorzystanie Twierdzy Modlin.
Remontami i zagospodarowaniem budowli zajęli się pojedynczy inwestorzy, nie ma jednego właściciela, ale wątpię żeby się taki znalazł, za duża skala.
Cieszy jednak, że po wielu latach zastoju coś drgnęło :)
 

·
Registered
Joined
·
286 Posts
Twierdza Modlin jest do kupienia od AMW ...

... jak ostatnio pytałem przewodnika - za jedyne 26MPLN, przy czym warto się zastanowić ile kosztowałaby adaptacja pod np. hotel. Podobno inną rozważaną opcją jest zorganizowanie tam aresztu dla niepłacących alimentów.
 

·
Registered
Joined
·
2,184 Posts
Taaaa pogloski stare jak swiat, teraz sprzedają po kawałku tereny, rozpędzi się ostro jak lotnisko ruszy pełną parą. Narazie są pojedyńcze inwestycje na poszczególnych działkach. Co do samej cytadeli to chyba nikt jej nie kupił.
 

·
Miastolub
Joined
·
3,736 Posts
Modlin jest rewelacyjny, niech go mądrze wykorzystają, miejsce się obecnie strasznie marnuje... tylko co można by tam zrobić? Apartamenty? ;)
 

·
Registered
Joined
·
286 Posts
Ogłoszenie z AMW ...

.... można oblukać tu:

http://www.amw.com.pl/estate_product_info.php?cEstatePath=20&estate_products_id=52

Odnośnie nieruchomości sprzedawanych przez AMW - na budynki objęte nadzorem konserwatorskim dostaje się 50% od ceny wynikającej z licytacji (sic!), przy czym oczywiście wymogiem jest wykonanie poważnego remontu.

Co do zagospodarowania - dla mnie jest to oczywiste - centrum hotelowo-konferencyjne, utworzone z zachowaniem historycznej zabudowy pod okiem konserwatora. Czy na terenie twierdzy dopuszczalne są jakieś nowoczesne uzupełnienia (trochę szkła), o tym można podyskutować.

Pole golfowe - jeżeli można gdzieś takie ulokować, najlepiej nad rzeką - dlaczego nie.

Trasa Gdańska pozwala na nienajgorszy dojazd, jeżeli tylko poprawiona zostanie na potrzeby lotniska infrastruktura kolejowa, to jest szansa na reanimację Nowego Dworu. Z tego co mówił przewodnik - teren lotniska wojskowego był za mały na potrzeby obslugi ruchu pasażerskiego, ale podobno mieszkańcy-sąsiedzi lotniska dołożyli swoje działki do inwestycji w formie współudziałów i jak twierdził przewodnik - "nie liczą, że kiedykolwiek im się to zwróci".

Pozostaje tylko życzyć powodzenia. :eek:kay:
 

·
Registered
Joined
·
1,038 Posts
Twierdza Modlin

"Najdłuższy budynek Europy zostanie sprzedany
Twierdza Modlin pod Warszawą po wakacjach pójdzie pod młotek. Agencja Mienia Wojskowego planuje ogłosić przetarg na tę unikatową budowlę o długości prawie 2,5 kilometra - informuje RMF FM.


Budynek umiejscowiony jest w niesamowitym miejscu, przy ujściu rzek Narwi i Wisły. Od kilku lat twierdza pustoszeje. Została tam jeszcze część archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej. Twierdza Modlin to ulubiony plener filmowców. Kręcono tam m.in. "C.K. Dezerterów", "Pana Tadeusza", "Annę Kareninę" (w wersji angielskiej)."

Nie znalazlem takiego treadu, a miejsce zdecydowanie na niego zasluguje. Przewija sie ostatnio w kontekscie planow budowy nieopodal drugiego lotniska dla Warszawy, co osobiscie uwazam za pomysl chybiony.
Zdjec niestety nie mam, ale z pewnoscia znajda sie dobre dusze.
 

·
Registered
Joined
·
1,038 Posts
Ćwierć miliarda za Twierdzę Modlin
Michał Wojtczuk2008-10-08

220 mln zł - to cena wywoławcza w przetargu na XIX-wieczną cytadelę w Modlinie, który wczoraj ogłosiła Agencja Mienia Wojskowego. Czy znajdzie się chętny, by wyłożyć tak ogromne pieniądze?

Cytadela w Modlinie to jedna z największych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce. Pierwsze jej fragmenty powstały w czasach napoleońskich. Potem gruntownie rozbudowano ją w czasach carskich.

Agencja Mienia Wojskowego wystawiła ją na sprzedaż wraz z 55 ha ziemi oraz 37 budynkami. Większość z nich znajduje się w rejestrze zabytków, większość jest zdewastowana i rozszabrowana przez złomiarzy.

Na wystawionym na sprzedaż terenie znajduje się najstarsza część cytadeli, z bramą i wałami z czasów napoleońskich oraz budynkiem koszar obronnych, mającym ponad 2,2 km długości. Kompleks położony jest około 40 km od Warszawy. O pięć kilometrów oddalone jest lotnisko wojskowe, które ma zostać przebudowane na cywilne dla tanich linii lotniczych.

- Sensowne zagospodarowanie twierdzy przyspieszyłoby rozwój gospodarczy całej naszej gminy - mówi Jacek Gereluk, wiceburmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. - Trzymamy kciuki. Mamy nadzieję, że kupi to ktoś mający jakiś pomysł na zagospodarowanie cytadeli, a nie tylko na lokatę kapitału. Tu mógłby powstać hotel, restauracje, fajny kampus studencki... Tylko że nie wiem, jaką szkołę wyższą byłoby stać na taki zakup - zauważa trzeźwo.

- Cena wywoławcza wynosi 220 mln zł. Przetarg rozstrzygniemy w grudniu - mówi Małgorzata Golińska, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego.

- 220 mln? To jakaś niewyobrażalna kwota! - zdumiewa się dr Bogusław Perzyk, znawca fortyfikacji. - Koszary wraz z pozostałymi budynkami powinno się sprzedać za 5-10 mln, zobowiązując nabywcę do włożenia kilkunastu-kilkudziesięciu milionów w ich remont. Przecież stoją puste prawie od 15 lat, kiedy opuściło je wojsko.

Zdaniem dr. Perzyka specyficzna konstrukcja budynków ogranicza możliwość ich wykorzystania - mają ogromne kubatury, wyjątkową akustykę.

Cztery lata temu Twierdzą Modlin interesowała się amerykańska firma ACV powiązana z reżyserem "Gwiezdnych wojen" George'em Lucasem. Myślała o urządzeniu tu kompleksu hoteli, kasyn, sklepów i restauracji. Jednak w przetargu ostatecznie nie wystartowała.

W przetargu znajduje się zapis zobowiązujący nabywcę do zabezpieczenia zabytkowych budynków w ciągu półtora roku. Na uzgodnienie inwestycji z wojewódzkim konserwatorem zabytków i rozpoczęcie jej agencja daje trzy lata.

- Koszary można adaptować do funkcji mieszkalnych, kulturalnych, hotelowych i turystycznych. Wykluczone jest przeznaczenie całości budynku wyłącznie na cele mieszkaniowe - informuje Monika Dziekan, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dodaje jednak, że historyczny układ przestrzenny budynków musi pozostać nienaruszony. Część z nich: budynki bramne, część koszar, prochownia oraz tarasy widokowe na wieżach Białej i Tatarskiej, musi pozostać ogólnodostępna. Możliwe jest dostawienie nowych budynków, m.in. na miejscu zniszczonych koszar od strony Wisły i nad Bramą Kadetów oraz na dziedzińcu koszar.


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Discussion Starter #19
Życie Warszawy:
Niepewna sprzedaż Twierdzy Modlin
Maciej Czerski 05-11-2008, ostatnia aktualizacja 06-11-2008 09:28

Na początku grudnia odbędzie się licytacja 55-hektarowej części Twierdzy Modlin wraz z cytadelą. Zdaniem analityków, to zły termin na taką transakcję.
Cena wywoławcza to 220 mln zł. Ale nabywca może liczyć na 50-procentową ulgę z tytułu wpisania Modlina do rejestru zabytków. Czy znajdzie się chętny?

– Podejrzewam, że to nie będzie ostatnia próba sprzedaży twierdzy. Kłopoty z otrzymaniem kredytów i obostrzenia konserwatorskie mogą zniechęcić potencjalnych nabywców – mówi Łukasz Madej, analityk rynku nieruchomości z Pro Development.

Dla Agencji Mienia Wojskowego może to być ostatni dzwonek na zbycie gruntu. Minister obrony narodowej zapowiedział jej likwidację do końca roku. Kompetencje AMW miałaby przejąć Agencja ds. Uzbrojenia, a znaczną część majątku – Skarb Państwa i samorządy.

– Jeśli nie uda się zbyć działki w pierwszym terminie, rozpoczniemy przygotowania do kolejnego przetargu – mówi Zbigniew Prokopczyk,
dyrektor ds. gospodarowania nieruchomościami AMW.

– Jestem jednak dobrej myśli – dodaje.

Teren twierdzy jest mocno zdewastowany, ale ma duży potencjał inwestycyjny. Sama cytadela to najdłuższy tego typu budynek w Europie – ma ponad 2250 m długości. W sąsiedztwie ma powstać lotnisko dla tanich linii lotniczych, modernizowana jest linia kolejowa łącząca Modlin z Warszawą.

Konserwator zabytków dopuścił możliwość zagospodarowania twierdzy pod hotele, rekreację lub mieszkania. Są jednak obostrzenia.

– Najpóźniej po 18 miesiącach od zakupu inwestor musi zabezpieczyć wszystkie zabytkowe budynki – mówi Barbara Jezierska, wojewódzki konserwator zabytków. – Jeśli inwestor nie zastosuje się do wytycznych konserwatora, grunt może zostać przejęty przez samorząd.

Aukcja odbędzie się 10 grudnia o godz. 12 w siedzibie AMW.
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Discussion Starter #20
Gazeta Wyborcza:
Najdłuższy budynek w Polsce na sprzedaż
Jerzy S. Majewski
2008-11-05, ostatnia aktualizacja 2008-11-05 22:57

Twierdza Modlin na sprzedaż. Można kupić cytadelę wraz z najdłuższym w Polsce budynkiem.


Wojsko wyprowadziło się stąd dziesięć lat temu. Agencja Mienia Wojskowego próbowała już sprzedać twierdzę, ale nikt nie stanął do przetargu.

Kolejna licytacja odbędzie się za miesiąc - w samo południe. Cena wywoławcza za obiekt wraz z działką o powierzchni 55 ha wynosi 250 mln zł.

Wczoraj cytadelę pokazano dziennikarzom. Jej wnętrze wypełniają koszary obronne, długie na ponad dwa kilometry i tworzące rodzaj pięcioboku z gigantycznym, wewnętrznym placem. Zaprojektowano je tak, by żołnierze mogli wytrzymać w nich wielomiesięczne oblężenie. Niegdyś dach przykrywała gruba warstwa ziemi, a okna pełniły funkcję otworów na działa. Budynek mógł ziać ogniem setkami luf wycelowanych w stronę wroga.

Być gotowym na atak

By objechać koszary, wsiadamy do dwóch zabytkowych samochodów z drugiej wojny światowej. Siedzę z przodu dodge'a używanego w 1944 r. przez armię wolnych Francuzów. Pędzimy po wąskiej drodze ciągnącej się wzdłuż wewnętrznej elewacji koszar. Ogromny plac pośrodku, ten sam, na którym odbywały się parady wojska przed księciem Konstantym, carami rosyjskimi, a w latach międzywojennych przed marszałkiem Piłsudskim, dziś zamienił się w młody las. W plandekę auta uderzają gałęzie. Wychylam się i dostaję cios gałęzią w twarz.

- To teren wojskowy, trzeba być gotowy na atak - doprowadza mnie do porządku przewodniczka po twierdzy Janina Bystrek. Potem sprowadza nas do podziemia. W czasach carskich było tu więzienie, z ciemnicami, gdzie dożywotnio trzymano więźniów. W PRL-u żandarmi tu zamykali pijaków w mundurach i żołnierzy złapanych bez przepustki.

Odkąd przed dekadą wyprowadziło się stąd wojsko, teren cytadeli zarasta, a nieogrzewany budynek z każdym rokiem jest w coraz gorszym stanie. Dziś zabytek wymaga pilnego ratunku i ogromnych nakładów. A przecież to jeden z najcenniejszych w Europie pomników architektury militarnej. To też miejsce pamięci polskiego oręża. Wojsko Polskie broniło się tu w 1831 r. Sto lat później w 1939 r. Modlin walczył dłużej niż Warszawa, niemal tak długo jak Hel.Jak jest plan B

- Z dużą nadzieją zgodziliśmy się na sprzedaż. Stawiamy jednak dwa mocne warunki. Po pierwsze, nowy nabywca w ciągu 18 miesięcy zabezpieczy obiekt przed dewastacją. Po drugie, najpóźniej po upływie trzech lat rozpocznie całościowe prace przy renowacji obiektu - zapowiada Barbara Jezierska, wojewódzki konserwator zabytków.

- Agencja ma związane ręce, ale to na wyższych szczeblach władzy podjęto przed laty fatalną decyzję. Gdyby cytadelę przejęły władze lokalne, dziś pewnie miałaby użytkownika, a tak marnieje - irytuje się wiceburmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Janusz Mikuszewski.

I przekonuje, że miasto ma wiele pomysłów na uatrakcyjnienie twierdzy. Jako przykład wskazuje osiedle oficerskich domów mieszkalnych na terenie Modlina. Dziś są one remontowane.

Na wczorajszej konferencji przedstawiciele miasta starli się z Agencją Mienia Wojskowego.

- Czy istnieje plan B, gdyby w przededniu kryzysu nikt nie zgłosił się do licytacji? - pytał Andrzej Szakurno z urzędu miasta.

- Tak, rozpiszemy kolejny przetarg - odparował Zbigniew Prokopczyk, jeden z dyrektorów Agencji Mienia Wojskowego.

- Nie wierzę w sukces - skomentował potem wiceburmistrz Janusz Mikuszewski.
 
1 - 20 of 106 Posts
Top