SkyscraperCity banner

61 - 80 of 106 Posts

·
ten najwazniejszy
14,300 Posts
Z całym szacunkiem za City Park, ale możliwości Prusieckiego nawet nie zbliżają się do kwot, które sam deklaruje. Także IMO jeszcze długo nie będzie nic się tam działo, a pewnie zakończy się to za kilka lat sprzedażą inwestorowi o większej zdolności.
Trochę to dziwna transakcja.Nie było go stać na mały domek, obok City Parku za milion z hakiem(ostatecznie kupili go Niemcy)Chciał za darmo od miasta na żłobek bądź przedszkole :lol: Tymczasem kupuje ogromny obiekt w który trzeba wpakować z 500 baniek .

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,576 Posts
Sądzę, że właśnie o to chodzi - mam wrażenie, że większość z tych wielkomieszczuchów, których pociąga mieszkanie poza miastem pociąga też "dom z ogródkiem" raczej niż zamiana M w np. Warszawie na M (nawet i oryginalne) w mieście satelickim. Jednocześnie dla żyrardowian lofty mogą być za drogie/lokalny rynek za mały.
Najprawdopodobniej tak jest. Niemniej mnie bardzo pociągało mieszkanie w takich loftach bardziej niż dom na prowincji (chyba że na jakiejś głuszy). Pociągające jest to, że za moje mieszkanie (66 metrów) w tańszej dzielnicy w Żyrardowie kupił bym ponad 100 metrowe z 20 metrową antresolą.

·
Registered
55 Posts
Może jakieś obiekty na eventy, jakiś amfiteatr, jakieś muzeum militarne, może jakieś miejsce na survival? Ogromny teren i masa pomysłów. A tak to wyjdzie kompleks z pustymi mieszkaniami kupowanymi jako inwestycja.
Sprzedana została tylko sama cytadela twierdzy Modlin więc teren ograniczony jest do najdłuższego budynku w Europie z dziedzińcem.

A co do loftów czy apartamantów to czężko to widzę w takich ciasnych i ciemnych pomieszczeniach z grubymi murami. Przecież to wszystko trzeba będzie ogrzać, okna są zbyt małe żeby wpuścić więcej światła do pomieszczeń do tego jeszcze te łukowe sklepienia. Koszarowiec bardziej nadaje się na więzienie niż na mieszkania.

Nazwa, którą wymyślił właściciel woła o pomstę do nieba - Long City Twierdza Modlin. :bash: Ta nazwa to być może wynik jakiegoś osobistego kompleksu.

·
Registered
81 Posts
Wielkie centrum hotelowo-konferencyjne z atrakcjami militarnymi może być strzałem w 10. Jakieś wydarzenia mogły by podbijać renomę miejsca. Lofty fajny pomysł, ale w Polsce się nie sprzedają za dobrze (Scheiblera, Żyrardów).

Lofty w Żyrardowie akurat sprzedają się dobrze, o ile już całkowicie się nie sprzedały. Sytuację trochę utrudniło bankructwo firmy spowodowane podziałem majątku. Inwestor w Modlinie ma o tyle dobrą sytuację, że Twierdza Modlin jest wszystkim znana i z pewnością przyciągnie uwagę nie tylko mediów.
P.S. Mój ojciec tam służył w wojsku :lol:

·
46 & 2
10,260 Posts
Była tak znana, że żądano za nią kosmicznych cen...

·
evertonfans
3,531 Posts
Twierdza Modlin jak smart city. "Ma szansę na lepsze życie"

Nowy właściciel twierdzy Modlin podpisał już akt notarialny z Agencją Mienia Wojskowego. Teraz zabiera się do prac porządkowych, które pochłoną 48 mln zł. Na całą rewitalizację XIX-wiecznej cytadeli firma Konkret może wydać nawet miliard złotych.

XIX-wieczna Twierdza Modlin 31 października oficjalnie przeszła w ręce inwestora. Spółka Konkret - właściciel poznańskiej galerii Panorama oraz kompleksu City Park podpisał z Agencją Mienia Wojskowego akt notarialny.

AMW próbowała sprzedać twierdzę już w 2008 r. Cenę wywoławczą ustalono na 220 mln zł. O sprzedaży 58 hektarów terenu wraz z zabytkowymi zabudowaniami Twierdzy Modlin przesądził przetarg, rozstrzygnięty w sierpniu tego roku. Ostatecznie inwestor kupił zabytkową cytadelę za 18 mln zł. Ale jak podkreśla Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego to sukces: - Twierdza Modlin ma szansę na nowe, lepsze życie.

Pierwsze prace ruszą lada dzień

To nowe lepsze życie wymaga jednak olbrzymich nakładów. 18 mln zł, które wykłada inwestor to zaledwie ułamek kwoty, która pochłonie inwestycja. - Szacujemy, że koszt całego projektu wyniesie od 800 mln do 1 mld złotych na przestrzeni 6-10 lat. Choć dziś trudno powiedzieć, w jakiej kwocie się zamkniemy - podkreśla Wiesław Prusiecki, prezes spółki Konkret S.A.

Na początek inwestor wyłoży 48 mln zł na zabezpieczenie zabytków i rewitalizację terenu. Od połowy listopada naprawiane będzie poszycie dachu, równolegle będą się toczyć prace ziemne na wałach. Wymieniona ma też zostać stolarka. Budynki zostaną również zabezpieczone przed wilgocią, która ma najbardziej destrukcyjny wpływ na XIX-wieczny zabytek.

W dalszej kolejności inwestor zajmie się rewitalizacją terenów zielonych.

Idealne miejsce do życia, pracy i zabawy

Jak po rewitalizacji będzie wyglądała twierdza? Wciąż dokładnie nie wiadomo. - W kolejce z gotowymi projektami ustawił się już szereg firm, ale my się spieszymy. Liczymy, że koncepcja architektoniczna powstanie w 2014 r. - mówi Prusiecki i dodaje, że nad wizją całego projektu pracuje już sztab jego ludzi, którzy "wiedzą, dokąd wiosłują".

Firma Konkret sześć lat temu zaadaptowała w Poznaniu zabytkowe koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Urządziła w nich biura, luksusowe butiki, pięciogwiazdkowy hotel City Park Hotel & Residence, lofty oraz centrum spa z basenem. Kompleks koszar w Modlinie miałby zostać urządzony w podobnym duchu jak City Park, choć na znacznie większą skalę.

- Chcemy, by obiekt ten był stopniowo przywracany ludziom - początkowo w formie terenów rekreacyjnych i zabezpieczonych obiektów historycznych, później formie idealnego miejsca do życia, pracy i zabawy - mówi Wiesław Prusiecki.

Grupa Konkret planuje by twierdza Modlin stała się smart city, czyli inteligentnym i funkcjonalnym miastem. Projekt miałby nosić nazwę "Modlin 2.0" - Polegałby na zaprojektowaniu nowej tanki miejskiej. Smart City zbudujemy w oparciu o najlepsze doświadczenia europejskich i światowych miast - opowiada Piotr Ratajczyk, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Konkret. Smart City miałoby łączy w sobie szereg różnych funkcji. - To miejsce nie ma być ekskluzywną enklawą. Będzie mógł je odwiedzić każdy, choćby rowerem czy od strony wody. Do jego tworzenia chcemy zaprosić wszystkich, którzy będą mieli ciekawe pomysły, głównie chodzi o inicjatywy historyczne i turystyczne. Twierdza ma stać się atrakcją, która przyciągnie zwiedzających - dodaje Ratajczyk.

Ściągną turystów

Do odwiedzenia cytadeli w Modlinie ma zachęcić wirtualne centrum kultury - digital open air museum. W nim zostaną zebrane wszystkie materiały audiowizualne dotyczące twierdzy. Cyfryzacja zebranych dokumentów oraz zdjęć pozwoli na zdalne zwiedzanie obiektów historycznych, a także udostępnienie historycznych zdjęć, map i pamiątek online.

Na terenie twierdzy miałyby się także odbywać wydarzenia artystyczne, koncerty i animacje. Ale funkcja turystyczna ma być jedną z wielu, jakie będą pełnić koszary. Inwestor planuje przeznaczyć kompleks na mieszkania, na biura, zbuduje tu też hotel i centrum konferencyjne. Budowę tych obiektów inwestor zakłada jednak w jednym z ostatnich etapów całego projektu. najpierw chce skupić się na organizowaniu eventów i przyciągnięciu turystów.

Cytadela w Modlinie składa się z kompleksu 37 budynków i zajmuje 58 ha. Składa się z 23 fortów i 21 obiektów zabytkowych. Budowla ma długość ponad 2 tys. m. Jest jedną z największych fortyfikacji w Polsce. Pierwsze jej fragmenty powstały w czasach Napoleona, w latach 1807-12. Rozbudowano ją za czasów carskich, w latach 1832-44. Wraz z magazynami, łaźnią, pralnią, piekarnią i kasynem twierdza stanowiła odrębne miasto. W twierdzy stacjonowały armie Francji, Rosji, Niemiec i Polski.

W modlińskich koszarach kręconych było wiele filmów, m.in.: "C.K. Dezerterzy", "Pan Tadeusz" czy ostatnie polskie produkcje "1920 Bitwa Warszawska" i "Hans Kloss - stawka większa niż śmierć".
link do wiadomości: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/..._city___Ma_szanse_na_lepsze.html#TRLokWarsTxt

·
Registered
31 Posts
Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania dla koszar w Twierdzy Modlin

Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 4 marca br. gościli przedstawiciele nabywcy koszar w Twierdzy Modlin. Grupa Konkret z Prezesem, Wiesławem Prusieckim na czele wnioskowała o zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla kupionej przez nich działki. Do tej pory plan przewidywał na niej funkcje turystyczne i sportowe. Firma chciałaby, aby dopuszczono funkcje hotelowe, gastronomiczne, edukacyjne, mieszkaniowe, usługowe. Prośbę zilustrowała prezentacją "Nowe życie dla Twierdzy Modlin i Nowego Dworu Mazowieckiego. Koncepcja planowania funkcji i przestrzeni miejsca w symbozie z miastem." Grupa Konkret i współpracujące z nią holenderskie Biuro RDH przybliżyli swoje doświadczenia w renowacji zabytków. Przedstawili też kilka koncepcji zagospodarowania modlińskiej cytadeli wraz z budową nowej substancji. Były to kolejno: smart city, miasteczko konferencyjne, miasteczko turystyczne, park rozrywki. Podkreślano dogodną lokalizację koszar i rolę czynników, które mogą wspomóc sukces tej inwestycji: bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego, Żelazowej Woli, Zalewu Zegrzyńskiego, Grodziska Maz. i strefy gospodarczej w Błoniu oraz oczywiście lotniska w Modlinie i trzech rzek. W każdym wariancie zagospodarowania pojawiły się mariny. Inwestycja, która ma zostać zakończona w 2021 r. znacząco wpłynie na rozwój Nowego Dworu Mazowieckiego. Powstaną nowe miejsca pracy, zmieni się struktura lokalnej gospodarki. Grupa Konkret podkreślała, że inwestycja w koszary ma być skierowana także na rynki: wschodni, niemiecki, francuski. Już teraz w cytadeli trwają pierwsze prace (wszystkie oczywiście uzgodnione z konserwatorem zabytków). Jeszcze w tym roku dawny areszt ma zamienić się w hostel. Wiesław Prusiecki powiedział, że chciałby, żeby Twierdza Modlin była co najmniej tak samo rozpoznawalna jak Malbork. Radni jednogłośnie przychylili się do prośby o zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
autor: Martyna Kordulewska

Artykuł jest dostępny na stronie UM Nowy Dwór Mazowiecki - niestety nie mogę dodać linka z jakichś powodów.

Dodatkowo są tam zdjęcia z wizualizacją terenu inwestycji, może kogoś zainteresują.

·
Expert
3,175 Posts

·
Registered
庶民サンプル
17,738 Posts
Tak lepiej:

Byłem tam w 2012 roku. Twierdza twierdzą, ale okolica jest fatalna. Szedłem jak pośród jakichś slumsów czy innego biedasyfu zza Uralu.

·
Registered
6,117 Posts
Wydaje mi się, że nieco przesadzasz. Wielokrotnie chodziłem na taras widokowy od strony stacji kolejowej. Slumsów tam nie widziałem. Okolica zaniedbana, dużo śmieci, jednak to charakterystyczne wśród opuszczonych okolic. Niemal każdy opuszczony teren wojskowy wygląda podobnie. Pod koniec 2013 roku zamknęli też bramę przy restauracji, którą można było się dostać właśnie na taras widokowy.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,576 Posts
Ja byłem na jesieni i może nie popadnę w tak mocno negatywny ton jak PiotrG, ale trzeba przyznać, że miasto jest bardzo mocno zapuszczone. Miejmy nadzieję, że wraz z inwestycję w Twierdzy okolice sporo zyskają.

·
Registered
1,698 Posts
Trochę piękne, trochę przerażające. Miasto-twierdza. Kwintesencja pojęcia "osiedle zamknięte". Nie liczcie na jakikolwiek pozytywny wpływ dla miasta. Nie liczcie że ludzie z wyżej wymienionych "slumsów" cokolwiek na tym zyskają, chyba że miejsce do pracy pracownicy budowlanki na czas realizacji, albo jako sprzątaczki i konserwatorzy po jej zakończeniu. Tuż obok zapuszczonego miasta będzie ( o ile to w ogóle wypali) jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc do życia poza wieżowcami stolicy. Myślicie że ktokolwiek z Nowego Dworu pójdzie tam sobie na zakupy? Że to będzie "coś dla lokalsów"?

Patrzę na te wizki i oczywiście wiem że na wyrost, ale przypomina mi się film "Elizjum"

61 - 80 of 106 Posts