SkyscraperCity banner

11921 - 11940 of 11972 Posts

·
Registered
1,611 Posts
W dniu dzisiejszym, równo 12 miesięcy od daty podpisania umowy, spółka Laude Smart Intermodal odebrała pierwszą z czterech zamówionych lokomotyw elektrycznych DRAGON 2.
12 miesięcy temu kupowano przysłowiowego kota w worku, ale witamy w klubie użytkowników :).

·
Registered
1,611 Posts
To dlaczego przewoźnicy jednak dość chętnie je kupują?
Można stworzyć listę oczekiwań użytkowników :) Np. klient chce różowe? No jest. Dostaje to. Oczekiwania typu: "podłoga w kabinie" pomijam, bo to oczywiste. Dużą rolę odgrywa tu tzw. "marketing szeptany". Producenci starają się i zawsze pokazują to co najlepsze np. czyste posadzki na halach, uśmiechniętą załogę itp. Prezesi spółek przewozowych zazwyczaj nie znają się na lokomotywach i zdarzają się przypadki, że proszą o rekomendacje maszynistów z największym doświadczeniem. Dragona zachwalał najwyższym instancjom mój b.dobry kolega, który jest z projektem osobiście związany od samego początku istnienia prototypu 001 i niewątpliwe jest silnie związany emocjonalnie i sentymentalnie z projektem Dragona (często wspomina jak to było na próbach w Żmigrodzie i nie tylko). Mój kolega z DB swego czasu nie polecił szefom DBSRP zakupu Dragona, bo na etapie 001 było wiele wątpliwości co do przyszłej dostępności i tu się nie pomylono te ok. 10 lat temu. DB Cargo Polska ma od tamtego czasu ponad 20 jednosystemowych Vectronów. Dla osoby przesiadającej się z maszyny starej generacji na E6ACT ta druga może być spełnieniem marzeń :). Kolega ma do dziś traumę po próbach i eksploatacji ET22-2000, więc nie dziwię się że przedstawił Dragona w jak najlepszym świetle. Sam bym to zrobił gdyby chodziło o obsługę najcięższych składów jakie np. kursują pomiędzy Sokółką a Warszawą, czy ogólnie w dalekiej perspektywie następcy ET42.

·
Registered
7,063 Posts
Póki jesteś na fali chwalącej to zapytam o porównanie pomiędzy Dragonem i Vectronem w kwestii zastąpienia tych ET42. Czy pomimo 4 osi dałby radę, czy jednak nawet ten niedoskonały Dragon jest tu jednak lepszy?

·
Registered
1,611 Posts
Póki jesteś na fali chwalącej to zapytam o porównanie pomiędzy Dragonem i Vectronem w kwestii zastąpienia tych ET42. Czy pomimo 4 osi dałby radę, czy jednak nawet ten niedoskonały Dragon jest tu jednak lepszy?
Nie wiem czy są jakieś doskonałe maszyny. Ja takich nie znam :). Jeżeli zależy komuś na b.ciężkich pociągach, to Dragon jest dobrą alternatywą. Po prostu fizyki się nie da oszukać i wielokrotnie Vectron z bruttem 3300 stanął w miejscu i tylko brzęczał ;). Obecnie prowadzimy pociągi po 4600 ton, a konkurencja czasami nawet ponad 5000 t. Zawsze chwalę to co jest dobre w Dragonie i zawsze też sprzeciwiam się porównaniom typu lok. x z firmy y to złom i wszystko jest złe a te z firmy yy są zawsze technicznie lepsze itd. Tak nigdy nie było i nie jest. Kilka razy podsuwałem temat komfortu obsługi Dragona, która nie należy do najwyższych, ale temat był zbywany choć to i tak "małe miki" jak to powiedziano w filmie "nie ma róży bez ognia". Ogólnie na wszelakich pojazdach kolejowych jest całe mnóstwo różnych i czasem kompromisowych rozwiązań elektrycznych, mechanicznym, pneumatycznych i tu konstruktorzy mogliby napisać jakąś książkę. Ja nie jestem konstruktorem Dragona i nie chcę nikogo tu wyręczać :). Znając inne analogiczne projekty mogę tylko założyć, że było by tego kilka grubych tomów :).

·
Registered
7,894 Posts
To dlaczego przewoźnicy jednak dość chętnie je kupują?
A mają jakąś alternatywę? Newag się idealnie wstrzelił w potrzeby z tą sześcioosiową lokomotywą.
Dla właściciela to ma zawieść wagony z punktu A do B w korzystnej cenie, więc póki jedzie a nie stoi to jest to dobry zakup.
Takimi bzdurami jak komfort obsługi się będzie martwił pracownik - w końcu za to ma płacone :)

·
Registered
831 Posts
^^
Najstraszniejsze jest to, że ostatnie zdanie ma zastosowanie w dowolnej dziedzinie gospodarki. W tym oprogramowania B2B.
Ma być jak najtaniej, a komfort obsługi, dodatkowe funkcjonalności? To nie sprawa właściciela, pracownik "ma sobie poradzić"...

·
Designer
408 Posts
A mają jakąś alternatywę? Newag się idealnie wstrzelił w potrzeby z tą sześcioosiową lokomotywą.
Dla właściciela to ma zawieść wagony z punktu A do B w korzystnej cenie, więc póki jedzie a nie stoi to jest to dobry zakup.
Takimi bzdurami jak komfort obsługi się będzie martwił pracownik - w końcu za to ma płacone :)
Też potem o tym pomyślałem, chyba tylko EuroDual jest, ale dla polskich przewoźników jest raczej nieosiągalny ;)

·
Registered
1,611 Posts
Nowy Sącz dostał gotowy projekt z Gliwic, który co prawda idealny nie był, ale w Sączu/Krakowie mają wyjątkowy "talent", albo inaczej mówiąc pecha. Szczególnie w przypadku lokomotyw. Wszystko co się dało spxxx... w udanych lokomotywach np. SM42, SM48 to zrobili wręcz po mistrzowsku :(. Jedynie z parametrów technicznych, a w tym dostępności 311D przewoźnicy są zadowoleni, ale warunki pracy dla maszynistów oczywiście należą do najpodlejszych. W tym roku nie było dnia w którym wszystkie Dragony byłyby dostępne. Jeden za kilka dni będzie pauzował w pracy już dwa miesiące i w sumie przepracował niecałe cztery. Jak już zauważył na 596 stronie wątku jeden z użytkowników forum są to dość "grube" sprawy. Aby nie było to niektóre elementy konstruktorom z Krakowa/Nowego Sącza udało się na E6ACT poprawić np. fajnie rozwiązano wysuwanie kaset z aparatami NN za pomocą szyn z rolkami. Ogólnie moim zdaniem bilans na dzień dzisiejszy dla całości jest in minus.
Wiem. Jak miał to w zwyczaju pisać słynny Aron z Parczewa: "jak się nie podoba to won z busa" ;)
W 2018 roku udało się zorganizować ogólnopolskie zebranie w Lublinie nt. 6Dg i 15D, gdzie dowiedzieliśmy się że zdaniem producenta jest wszystko OK i zastosowanym tam "webastem" można ogrzać piętrowy dom ;) Spalinówki na szczęście pracują zazwyczaj w stałych rejonach manewrowych, więc maszyniści zorganizowali zrzutki na zakup elektrycznych grzejników olejowych (koniecznie takich lub podobnych, bo lekkie nagrzewnice nawiewne nie chcą współpracować z 220V AC w gniazdu lokomotywy wcale, albo szybko ulegają uszkodzeniu ze względu na mocno odkształcone i zupełnie niepodobne do sinusoidy napięcie). Na Dragonie tej zimy maszynista odmówił pracy i wszystkie najstarsze poszły do przebudowy izolacji kabin i zmian oprogramowania sterującego ogrzewaniem. Tłumaczenie było takie że najnowsze TSI że względu na komfort pracy obsługi zaleca nieprzekraczanie 25 stopni temperatury powietrza na wylocie nagrzewnicy. Kolejny raz "wylano dziecko z kąpielą" trzymając się sztywno zaleceń UIC. Wentylatory aby ogrzać taką kubaturę, przy swoich ograniczonych rozmiarach musiały napierd... jak szalone. Koncerny motoryzacyjne takich problemów nie mają i powietrze na wylocie często ma ponad 50 stopni. W autach jest cicho i komfortowo. Pracownik na L4 to jednak w końcowym rozrachunku jest koszt dla wszystkich...

·
Registered
9,751 Posts
Jeszcze mają do zaliczenia kilka jazd.
Tak przy okazji, to w związku z zamknięciami między Muszyną i Tarnowem, Griffiny (i nie tylko) są transportowane w dzień przez Stróże - Jasło - Rzeszów. Ciekawostki na bezdruciu.

·
Registered
464 Posts

Nareszcie w Polsce pokazano ,że ten tabor ma przyszłość .

·
Registered
118 Posts
Kto powiedział że na dwóch sztukach się skończy? Od czegoś trzeba zacząć. Niech pojeżdżą pół roku, może rok w celu wykrycia/eliminacji "chorób wieku dziecięcego" i później zamówią kolejne sztuki.

11921 - 11940 of 11972 Posts