SkyscraperCity banner

12281 - 12300 of 12341 Posts

·
Registered
4,411 Posts
Hel jest tutaj akurat dość specyficzny więc jak najbardziej mowa o tymczasowości pasuje, ale przykładem innego kontekstu tymczasowości dla czystych SZT dużej pojemności jest PKM. Owszem, teraz potrafi być takie obłożenie, że sześcioczłonowy SZT by pasował idealnie, lecz ta linia jest docelowo do elektryfikacji, co potem zrobić z takim sześcioczłonem po elektryfikacji PKM? Na jakie inne linie dać? Hel by miał sens tylko przez 3 miesiące. A w resztę roku nie bardzo byłoby gdzie puszczać (chyba, że Tczew-Chojnice gdzie perspektywy na elektryfikację są bardzo odległe, a czasem jest solidne obłożenie w dni robocze, choć możliwe, że wciąż za mało na sześcioczłona). Dlatego 2x3 jest sensowniejsze w przypadku SZT. Czteroczłon to jest górna granica sensowności.
Choć wspominając o PKM to właśnie ta linia po elektryfikacji będzie idealnie się nadawać dla HZT. Na dieslu przez bajpas kaszubski, a reszta pod drutem.

·
Registered
7,588 Posts
Ale oferty kolejowej nie powinno budować się na „X też chętnie zobaczy wydłużone kursy z Y”.
No, weź ...
Chciałem tylko zauważyć, jako niegdyś bywalec tamtego miasta, że oprócz Helu są jeszcze inne miejsca z dostępem do morza i zwiększonym ruchem turystów.
Dlatego projekt mógłby brzmieć "Zwiększenie dostępności kurortów morskich przez zwiększenie dostępności połączeń kolejowych w sezonach urlopowych oraz poprawa stanu zanieczyszczenia środowiska przez zastosowanie taboru dwunapędowego na połączeniach w obrębie województwa pomorskiego."

·
Registered
1,736 Posts
Ktoś już robił sterowanie lokomotywą spalinową, z elektrycznej? 😎
Tak, robi się to i stosują producenci zachodni. W przypadku takich konstrukcji jak Traxx, czy w ramach rodziny lokomotyw od Siemensa mamy te same charakterystyki elektrycznych silników trakcyjnych. Zestawiając np. spalinowego Traxx-a z elektrycznym - maszynista zadając 100% siły pociągowej od zerowej prędkości uzyskuje te same siły na obu lokomotywach aż prawie do ok. 30 km/h. Później diesel ciągnie/pcha słabiej niż elektryk, ale nie ma obawy o przeciążenie elektryka, bo współczesne konstrukcje raz że mają zabezpieczenia przeciw przeciążeniu w postaci czujników temperatury wkomponowanych w uzwojenia silników trakcyjnych, a dwa to moce ciągłe i ciągłe momenty obrotowe są praktycznie równe maksymalnym dopuszczonym przez sterownik w eksploatacji. Maksymalne są limitowane przyczepnością, więc przy danym nacisku osiowym ogranicza nas fizyka tzn. adhezja etc. Czujniki temperatur + program sterujący płynnie zmniejszają obciążenie w przypadku np. awarii chłodzenia. Normą jest że każdy silnik jest sterowany niezależnie (nie zawsze i nie wszędzie) i maszynista nie musi się martwić o sprawy które zaprzątają głowę na starym taborze. Gorzej jest z samym interfejsem obsługi, bo generalnie po podłączeniu drugiej lokomotywy - ona powtarza dokładnie to co maszynista żąda od pierwszej. Osobiście raz symulowałem usterkę na takim zagranicznym sprzęcie uniemożliwiającą aktywną jazdę pierwszej lokomotywie (odłączyłem oba komputery tzn. główny i zapasowy odpowiedzialne za całą pneumatykę na lokomotywie tzn. hamulce, pantografy) i próbowałem wysterować drugą po WTB (hamulec na pierwszej przełączyłem na tryb całkowicie mechaniczno/pneumatyczny). Wszystko zagrało oprócz jazdy (uruchomiło się nawet chłodzenie silników trakcyjnych). Maszyny były różnych typów i dzieliło je kilkanaście lat rozwoju techniki. Nasi konstruktorzy to lepiej przemyśleli, bo np. takie funkcje jak start/stop silnika spalinowego mogę wykonać osobno dla każdej podłączonej lokomotywy. Tak zrobił Newag począwszy od 6Dg i Pesa w ST45 etc.

·
Registered
10 Posts

·
Registered
4,411 Posts
33 sztuki mocno zaangażują Newag jakby zdobyli ten kontrakt, a 160 to już w ogóle. Choć Czesi nie są tak wymagający jak Niemcy to mam nadzieję, że w razie wygranej Pesy to ta wygrana nie odbije się na nich tak jak wielkie zamówienie dla DB, takie duże kontrakty mogą być okazją do uzyskania chwały, ale przy braku ostrożności można łatwo popłynąć.

Ktokolwiek wygra to i tak będzie dla nas sukces. Trochę tu bym dawał Pesie trochę większe szanse z tytułu tego, że już raz Linki im dostarczyli, a budują też elektryki dla Regiojet więc trochę bardziej się już przebili na tym dość hermetycznym rynku.

·
Registered
216 Posts
Na jakie inne linie dać? Hel by miał sens tylko przez 3 miesiące. A w resztę roku nie bardzo byłoby gdzie puszczać (chyba, że Tczew-Chojnice gdzie perspektywy na elektryfikację są bardzo odległe, a czasem jest solidne obłożenie w dni robocze, choć możliwe, że wciąż za mało na sześcioczłona).
A LK203 nie ma przypadkiem być elektryfikowana na odcinku od Tczewa do Czerska w ramach prac na LK201 i poprawy dostępności portów? Wtedy HZT sprawdzi się idealnie - pod drutem do Czerska, a dalej do Chojnic (Człuchowa / Szczecinka / Piły) wykorzystujemy możliwości hybrydy. Odnośnie potencjału - po drodze mamy Starogard Gdański, który jest większy od takiego Malborka - odległość do Gdańska podobna.

Szczególnie ciekawa jest koncepcja łączenia EZT z HZT i rozdzielania jednostek na końcówkach. Przykładowo w Lęborku dzielimy na dwie części - hybryda do Łeby, ezet dalej do Słupska. W Malborku hybryda do Grudziądza, ezet do Elbląga. Potencjał ogromny, kwestia tego, na ile realne jest to w warunkach polskich...

·
Registered
188 Posts
Jeżeli PESA w tak krótkim czasie drugi raz porwała się na zamówienie, którego ma choć cień szansy nie zrealizować w terminie to lepiej żeby popłynęli. A jak podołają to może wrócą do gry. Więc tak czy siak wyjdzie na plus.

·
Czytam PHP dla beki
3,348 Posts
Jeżeli PESA w tak krótkim czasie drugi raz porwała się na zamówienie, którego ma choć cień szansy nie zrealizować w terminie to lepiej żeby popłynęli. A jak podołają to może wrócą do gry. Więc tak czy siak wyjdzie na plus.
Nie bardzo rozumiem, jak miałaby się potknąć na produkcji kolejnej partii sprawdzonych produktów...

·
PL-PLKW
9,980 Posts

·
Registered
8,996 Posts
Ciekawe co Newag zaproponuje w tym przetargu 🤔 Spalinowe wersje Impulsów, model 222M, a może jeszcze coś innego?
Raczej nie będzie kombinacji.

A tak poza tym Newag uczestnicy w konsultacjach przed ogłoszeniem przetargu na motoraki z zasilaniem bateryjnym dla CD:
České dráhy poszukują bateryjnych następców motoraków. Zainteresowane firmy z Polski
Trwają konsultacje techniczne dotyczące tego, jak mógłby wyglądać następca starzejącej się i wielokrotnie modernizowanej serii 810, czyli niezwykle popularnych na liniach lokalnych w Czechach i na Słowacji motoraków. Wygląda na to, że jego napędem nie będzie już silnik spalinowy.
[...]
Do konsultacji przed ogłoszeniem właściwego przetargu zgłosiło się dziewięciu wykonawców, w tym trzech produkujących tabor w Polsce: Newag, Pesa, Stadler, Alstom, Bombardier, CAF, Siemens, Škoda Transportation i ŽOS Vrútky.

·
Registered
7,588 Posts
Wielkopolskie Impulsy tak się rozpędziły, że dotarły na Podkarpacie. To żart oczywiście, bo z braku aktualnych filmów warto wrzucić choć archiwalny.

·
Registered
7,588 Posts
Od początku wiadomo było, że tak się skończy. Kuszenie częścią elektryczną było pro-forma, bo przetarg był na SZT, a kto sobie będzie specjalnie ściągał służby na głowę.

·
Registered
1,736 Posts
To nie był defekt. Drugi pojazd pojechał na testy ETCS-u, a ten oczekiwał na niego pod nadzorem. Ogólnie jak na razie niedomaga układ paliwowy tych pojazdów i będzie to poprawiane tzn. problem z jednym z filtrów, który objawia się dławieniem silnika.

·
Registered
1,736 Posts
Jasne, ja mam czarny tekst na czarnym tle, więc nie rzucił się w oczy.
Odpowiedź dotyczyła informacji z Facebooka "4.11.2020 Zdefektowany 36WEhd-001 który kilka godzin wcześniej przyjechał z Nowego Sącza odpoczywa na torze 6 w Południowej części Opola Głównego.". Nie wiem czemu w mojej odpowiedzi nie znalazł się odnośnik do odpowiedniego posta. Zrobiłem to co zawsze i nawet po użyciu funkcji edytuj dalej widzę to tak jak zawsze tzn. autora i nr posta.

12281 - 12300 of 12341 Posts