SkyscraperCity banner

12301 - 12320 of 12340 Posts

·
Registered
Joined
·
4,759 Posts
Jednego nie rozumiem - piszesz, że nie ma defektu, a jednocześnie mówisz o problemie dławienia się silnika ;p
Wiesz, czy to problem, który szybko można wyeliminować, czy będzie się to teraz ciągnęło?
 

·
Registered
Joined
·
1,736 Posts
Jednego nie rozumiem - piszesz, że nie ma defektu, a jednocześnie mówisz o problemie dławienia się silnika
36WEhd ze zdjęcia został w Opolu planowo i mogło się komuś wydawać że ma defekt :). Odnośnie układu paliwowego ma to być przerabiane, bo współczesne kolejowe diesle robią minimum po 20 tys. mth do rewizji i przerabiają w tym czasie na parę wodną i CO2 wiele ton paliwa, a te z 36WEhd zrobiły do końca testów po kilkadziesiąt mth. Tak mówił kolega który nie jest specjalistą "po nafcie" i może była to kwestia złego paliwa? Nie wiem :)
 

·
Registered
Joined
·
7,588 Posts
Jakość paliwa to osobny temat, sam pokazywałeś filtry. Silniki nie są konstrukcjami jednostkowymi i prototypowymi, więc trudno odnieść wrażenie, że wszędzie w Europie zapychają się podobnie.
Każdy kto ma bardziej wrażliwy na paliwo samochód wie o co chodzi.
 

·
Registered
Joined
·
1,736 Posts
Każdy kto ma bardziej wrażliwy na paliwo samochód wie o co chodzi.
Pisząc o układzie paliwowym miałem na myśli instalacje poza samym silnikiem. Dopytam o co tam dokładnie chodziło, bo w poniedziałek kolega zastał mnie na zakupach w markecie i nie za bardzo byłem skupiony na rozmowie telefonicznej :)
 

·
Registered
Joined
·
1,736 Posts
Do 14 sztuk. Czyli równie dobrze może się skończyć na 2+2.
No to już jest wyższa matematyka ;)
Silniki nie są konstrukcjami jednostkowymi i prototypowymi, więc trudno odnieść wrażenie, że wszędzie w Europie zapychają się podobnie.
Tymczasem z ww. pierwsi odbiorcy raczej nie mają powodów do wielkiej radości z doświadczeń producenta "sprawdzonego" Impulsa i spalinowej wąskotorówki kursującej gdzieś w Italii (pod Etną?). Nowe silniki i zbiorniki, a jednak potrafią się zapchać do tego stopnia że silnik całkiem gaśnie. Było kilka sytuacji awaryjnego zjazdu na jednym żywym dieslu na boczny tor, czyszczenie filtra, które pomagało na ok. 200 km jazdy. Zbiornik paliwa jest dość płaski z jakimiś tam komorami/kieszeniami (kształt i gabaryty ograniczone przestrzenią podpodłogową) i wstępny filtr przy naszej jakości paliwa łatwo zamula.
 

·
Registered
Joined
·
1,959 Posts
To Ci pod Etna sprowadzaja nasze paliwo do swoich waskotorowek?
 

·
Inżynier... Dźwięku
Joined
·
8,563 Posts
Chyba chodziło o to, że doświadczenia z Włoch nie przełożyły się na jakość produktu na polski rynek ;)
Bo tam widać lepsze paliwo.
 

·
Registered
Joined
·
4,423 Posts
Wiem że auto to nie lokomotywa, ale moja Zafirą A ma silnik diesla i tankowałem na różnych stacjach. Przykładowo na stacji O tankując po korek zajadę dalej niż na paliwie ze stacji S, jest tez różnica jak auto jeździ na tym paliwie. Pytanie kto dostarcza paliwo dla spółek kolejowych czy jest jeden koncern czy każda spółka od innego koncernu. Druga sprawa to fakt że chyba nikt nie kontroluje jakości paliwa
 

·
Registered
Joined
·
10,256 Posts
Aktualnie bardzo często wykorzystuje się stacje tankowania PKP Energetyka. NIe wiem skąd biorą.
Ogólnie z paliwem jest u nas dość różnie. Zapchane układy paliwowe to żadna nowość.
 

·
Registered
Joined
·
1,736 Posts
W bardzo ciekawy sposób prezes Konieczek podszedł do sprawy doświadczenia - stwierdził, że nie są to prototypy, a rozwiązanie sprawdzone, EZT impuls znane już KD, a moduły zasilające na dieslu sprawdzone w pociągach jeżdżących wokół Etny. To o tyle dla mnie nowe, bo sugeruje, że wzięcie tych SZT dla Włochów było elementem dłuższego planu.
A przy jakiej okazji powiedział to prezes Konieczek? Bo nie znalazłem. Samo Vulcano tzn. FCE DMU ma prądnicę od TSA typu TGPW 48-36-8 o mocy znamionowej 400 kW i napięciu 630 V oraz masie 810 kg: TSA - Newag DMU for FCE Circumetnea
W 36WEhd faktycznie wystarczy taka sama, tylko uzwojona prętami o innych wymiarach miedzi. Nie wiadomo jakie wymiary geometryczne mają same zbiorniki paliwa i tu może być źródło problemów.
Odnośnie EU160 to ostatnio znowu nie zaliczył testu jelenia co było do przewidzenia jak się popatrzy na blaszki osłaniające i rurki wchodzące w skład pneumatycznego przewodu głównego i zasilającego:
 

·
Registered
Joined
·
7,588 Posts
Bo u nas standardem jest projektowanie na spełnienie przepisów i zakładanie, że tory nie są złe, paliwo jest dobre, nie ma ludzi, czy jeleni.
Całe szczęście, że TSI zakłada, że kierowcy wjeżdżają pod pociągi, nawet ciężarówkami.

Nad lepszym zabezpieczeniem przewodów pneumatycznych to by warto generalnie popracować w ramach grupy PKP, bo to nie tylko problem Intercity.
 

·
Registered
Joined
·
1,736 Posts
Bo u nas standardem jest projektowanie na spełnienie przepisów
Większość pary idzie tradycyjnie w gwizdek i najważniejsze jest przypodobanie się teoretykom od wymyślania nowych norm, mediom i gawiedzi. Maszyniści PKP-IC jak mordowali się na prototypach tak i na seryjnych wygląda po staremu. Zimno w kabinach przy obecnych +5 stopni i najlepiej niczego nie dotykać, bo maszyna nie ruszy. Najsłynniejsze są wszelkie krańcówki od np. odłączników pantografów, uziemiacza obwodu WN (tego akurat trzeba regularnie używać przy podłączaniu/odłączaniu przewodu WN do składu wagonów) etc. Do tego sterowanie małą (pomocniczą) sprężarką podczas uruchamiania tzn. danie zgody systemowi nadrzędnemu na podniesienie pantografu. Tu można się poratować drugą lokomotywą, która nam poda powietrze do zbiornika głównego, albo telefon do serwisu i kombinacje w celu "oszukania"... systemu. Ogólnie norma na wszelkim nowym sprzęcie który musi się "dotrzeć". Najgorsze są coraz to "ciekawsze" normy np. elementy gumowo-metalowe zawieszenia dla pojazdów, które wykazują pełną zgodność z normą EN 45545-2 na poziomie HL2. Do tej pory spełnienie warunków normy EN 45545-2 dla elementów metalowo-gumowych zawieszenia było problematyczne, ponieważ wszelkie dodatki do mieszanki gumowej, które miały zapewnić zwiększoną odporność na ogień, powodowały pogorszenie się parametrów fizycznych i żywotności komponentu. Ciekawe czy inne gałęzie transportu tak mają? Ciekawa jest lektura wniosków NIK nt. wdrażania elektromobilności np. fragment: "
– Innowacje produktu nie wynikały z potrzeb miast, co było sprzeczne z założeniami programu – zaznacza NIK. Wspomniano, że miasta oczekiwały przede wszystkim taniego, niezawodnego i niskoemisyjnego pojazdu wraz z infrastrukturą ładowania. – Przyjęte rozwiązania technologiczne warunkowały w dużym stopniu cenę i koszty użytkowania pojazdów i pośrednio mogły wpływać na niewielką liczbę (sześć sztuk) złożonych przez miasta zamówień w ramach obowiązkowego zakupu – podano."
Trudno aby było inaczej gdy: "Wielkość zaangażowanych w program podmiotów, które posiadały różne interesy i wymagania, wiązał się z wysokim ryzykiem długoterminowego procesu dochodzenia do konsensusu."...
Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
10,256 Posts
Ogrzewanie dostało paręset W wzgledem prototypu i jest lepiej, w każdym razie już tak nie marzłem, jak 2 lata temu w marcu (choć mogło by być lepiej: zwykłe grzejniki oporowe byłyby chyba najlepsze, zamiast nawiewu, który musi się przewietrzyć przy zaniku zasilania i wtłacza przez chwilę chłodne powietrze) ;)
Krańcówki panto - tak, bywa loteria (aczkolwiek sporadycznie_, krańcówki uziemiacza - nie, jest inny, pewny i nie było jeszcze ani jednego problemu z nim w tej serii.
A z jelonkiem - cóż zrobić, czasem się uda, czasem nie. Ja miałem 2 jelonki na jednej z prób i jakoś poszło, a czasem nie pójdzie. Z resztą nie znam pojazdu, który przy 160km/h jest taki, że na pewno nic mu się nie stanie. Loteria trochę, bo zalezy w co trafi ofiara.
 

·
Registered
Joined
·
1,736 Posts
A z jelonkiem - cóż zrobić, czasem się uda, czasem nie. Ja miałem 2 jelonki na jednej z prób i jakoś poszło, a czasem nie pójdzie. Z resztą nie znam pojazdu, który przy 160km/h jest taki, że na pewno nic mu się nie stanie. Loteria trochę, bo zalezy w co trafi ofiara.
Na EP09 wystarczał olchowy kołek. Tu nie było do czego go wbić, bo rurki się pogięły, poskładały i podwinęły po pudło.
Pozdrawiam
 
12301 - 12320 of 12340 Posts
Top