SkyscraperCity banner
1 - 20 of 44 Posts

·
It is I, LeClerc.
1,756 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ja pretpostavljam da neko sa foruma ima ideju,interesuje me na osnovu kog pravila su numerisani blokovi NBG,zato sto ja tu ne vidim apsolutno nikakav smisao niti šablon.
Hvala :lol:

·
Unregistered user
316 Posts
Ja pretpostavljam da neko sa foruma ima ideju,interesuje me na osnovu kog pravila su numerisani blokovi NBG,zato sto ja tu ne vidim apsolutno nikakav smisao niti šablon.
Hvala :lol:
Kao što mi se vidi iz imena nisam iz BG, ali naišao sam prije nekog vremena na šaljivi tekst na jednom portalu.Nadam se da se autor Marko Dražić neće ljutiti.
Tekst je u cijelosti sa njuz.net i od srca sam se nasmijao čitajući ga.

Mladi fizičar razotkrio višedecenijsku misteriju

BEOGRAD, 29. februar 2012, (Njuz) – Mladi fizičar iz Beograda Andreja Pešić, uspeo je da pre nekoliko dana pronađe logiku kojom su davana imena blokovima na Novom Beogradu.

Neposredno nakon što je došao do otkrića, Andreja je dobio visoku temperaturu i već dva dana ga trese groznica, tokom koje je počeo da bunca, zbog čega se trenutno nalazi u Urgentnom centru.

Najbolji Andrejin prijatelj, inženjer Rastko Arsić, kaže da je ovaj godinama bio opsednut idejom da otkrije kojom logikom su davani nazivi blokovima na Novom Beogradu.

- Stalno je pričao da ne bi tek tako Blok 70 bio pored Bloka 44, preko puta kog je Blok 63. Ili, zbog čega se Blok 66 nalazi pored Bloka 41, pored kog je Blok 28? Smatrao je da mora da postoji neki razlog za sve ovo i vremenom ovo je postala njegova opsesija. Sve je manje izlazio iz kuće, zapostavio je i posao i svaki dan je satima pokušavao da razotkrije ovu misteriju – izjavio je njegov prijatelj.

- U ponedeljak me je pozvao i zvučao je kao da je u delirijumu. Užasno je brzo pričao, više od pola ga nisam razumeo, samo znam da je više puta ponovio „uspeo sam!“. Kasnije je spominjao neke algoritme, položaj piramida u Gizi, Kejli-Hamiltonovu teoremu, raspored zvezda u sazvežđu Orion, kao i položaj šahovskih figura u otvaranju Kraljev gambit – kaže Rastko i dodaje da mu je prijatelj rekao mi je da odmah dođe do njega i da će mu sve objasniti. Prema njegovim rečima, Andreja je već tada imao visoku temperaturu kada ga je posetio, i on je odmah pozvao lekara, nakon čega je njegov prijatelj hospitalizovan.

Nakon vesti da postoji čovek koji je otkrio logiku u nazivima Blokova, Skupština grada je oformila specijalni tim koji je 24 časa dnevno pored Andreja, čiji je zadatak da zabeleži njegovu teoriju čim mu to zdravlje bude dozvolilo.

Prema nezvaničnim informacijama, ako se teorija pokaže tačnom, ovaj mladi fizičar će dobiti Oktobarsku nagradu, nacionalnu penziju, ulicu na Novom Beogradu, kao i besplatnu Bus Plus kartu do kraja godine.

Marko Dražić

njuz.net

·
Danca dance...
597 Posts
Ti tražiš logiku u nečemu što je urađeno nasumice. Ljudi koji rade u katastru ne mogu da dešifruju patern, tako da sumnjam da će ti ovde iko pomoći. Koliko znam bila je priča da će se uraditi obeležavanje ulica i blokova, kako bi konačno ljudi mogli da znaju gde se nalaze, čak i oni koji žive u blokovima mislim da nemaju predstavu gde je šta.

·
Registered
Pomerač metroa
15,419 Posts
Nema pravila nazalost,negde idu redom a negde lupaju.Kao da se neko od tadasnjih urbanista napio i izmenio blokove koji su bili po redu poredjani.

Mozda su i razmisljali da ako idu redom blokovi da ce se lako brkati,pa ajde onda da stavimo 70 pored 45tog i slicno?

·
Registered
Moesia Superior
9,257 Posts
Možda su prvo numerisani blokovi koji su prvi urbanizovani, pa su kasnije popunjene rupe. Mislim da jednocifreni blokovi imaju najstarije zgrade.

·
Registered
4,823 Posts
Blokovi su dobijali imena u odnosu na lokaciju i u zavisnosti kad su zidani, stim da su neki dobili ime pre nego što je bilo šta podignuto. Jedini koji odudara konceptu je 72, jer bi to trebao da bude Savski blok, a nije.

Za početni blok uzet je Blok 1 u kome je fontana, onda su delili imena po već izgrađenom delu, od Fontane ka Paviljonima, od 2 do 8, onda su u planu bili blokovi uz Dunav pa su oni označeni od 9 do 15, koji je na Ušću, oni imaju često doblokove tipa 9, 9a, 9b, dalje numeracija je išla od Ušća, Savom, do starog železničkog mosta, pruga deli NBG na dva dela.

Između Save, Milentija Popovića i Pruge idu blokovi redom od 16 do 20 idu blokovi. Sa druge strane ulice idu od 21 do 39. Oko pruge idu prva tir bloka iz grupe 40, a onda se odlučilo da kako se bude zidao koji blok tako će dobiti i ime, pa su 44 i 45 prvi zidani i ako su na kraju. Za unutrašnje blokove odlučeno je da budu u grupaciji 60, a nove Savske u 70. Ovaj koncept je još više narušen i zapetljan ubacivanjem novih blokova u zadnijih 10 godina.

Iako deluje da su pobacani, postoji razlog i objašnjenje kako je koji dobio ime i zašto se tu nalazi.

·
Banned
4,102 Posts
U stvari ima jednostavno objasnjenje. Beograd je pravi koncept haosa i nesredjenost pa su na NBG tako i davani brojevi blokova, kako je ko stigao.

·
Registered
4,823 Posts
^^
Objasnio sam da postoji redosled davanja, i da ništa nije slučajno. Tvoje cenjeno mišljenje o BG nam je dobro poznato.

·
Registered
2,313 Posts
Добра тема. :cheers:

Не само да су блокови нумерисани неким нама непознатим провиђењем, већ су и сами бројеви претумбани. Једном сам тражио адресу у Гандијевој два сата по сунцу теглећи лаптоп! Лутао сам уздуж и попреко, питао људе (од којих већина није ни знала који је број зграда до њихове), и на крају нашао тај број иза Нептуна, педесетак метара од места где сам првобитно с трамваја сишао у Јурија Гагарина. :bash: Од тог путешествија више никада не идем на -адресу- у блоковима, само ако ми неко каже тачно где је. :lol:

·
Registered
2,208 Posts
Ti tražiš logiku u nečemu što je urađeno nasumice. Ljudi koji rade u katastru ne mogu da dešifruju patern, tako da sumnjam da će ti ovde iko pomoći. Koliko znam bila je priča da će se uraditi obeležavanje ulica i blokova, kako bi konačno ljudi mogli da znaju gde se nalaze, čak i oni koji žive u blokovima mislim da nemaju predstavu gde je šta.
Ја имам.:)

·
Registered
455 Posts
Burazer mi zivi u bloku 70... i jednom mi je iz zajebancije pricao za te okolne blokove... kako je on to povezao... i kako su svi dobili brojeve po nekim komunistickim praznicima... nekim brojevima vezanim za Gandija... bas je bilo zabavno... ali ja se ne secam.... hebiga...

·
Registered
4,823 Posts
Ulice su dobijale imena po ljudima značajnim za svet i nesvrstane na celom NBG. Blokovi su numerisani po određenom redosledu. To što polovina ljudi ne zna gde se šta nalazi govori o njihovom "stažu" u tom kraju ili Beogradu.

Što se tiče samih zgrada, odnosno broja ulaza tu postoji striktan red, no sami sistem otvorenih blokova gde su zgrade raspoređene po celom bloku, a ne kao kod zatvorenih po obodu, komplikuje stvar. U svakom slučaju gde god neko ide prvi put treba da se posluži planom grada.

Neozbiljno je očekivati da će bilo ko u nepoznatoj sredini bilo šta naći iz prve, pogotovo ako je prostor velik kao tz. blokovi. Isto važi za bilo koji deo Beograda, kao i bilo kog drugog grada.

·
Banned
4,102 Posts
Ali ovo tvoje "objasnjenje" jos uvek ne objasnjava haos u koji ulazis kada treba da nadjes neku adresu na NBG preko blokova, ajde nam lepo objasni onda onako narodski da i mi koji smo ograniceni shvatimo. Nije valjda da treba odlicno poznavati avnojevsko komunisticke praznike i istoriju Gandija i SFRJ odnos sa njim da bi se raspleo metafizicki cvor po kojemu su davani brojevi.

·
Registered
4,823 Posts
Detaljno sam objasnio kako su davani brojevi blokova, nemaju blage veze sa nikakvim praznicima niti bilo čim sličnim. U svakom slučaju uglavnom blokovi u istoj dekadi su uvek u neposrednoj blizini i idu jedan za drugim. Što se tiče numeracije ulaza ista je kao i bilo gde drugde.

Već sam rekao ako ideš u nepoznat grad posluži se planom prvo, ukucaš adresu na planplus i lako ćeš je naći. Nije mi jasno zašto od toga pravite toliki problem. Ono što većinu buni je verovatno veliki broj ulaza na malom broju ulica, ali to je tipično za otvoreni blokovski sistem.

·
Moderator
7,734 Posts
Сада тек видим да су 44 и 45 уметнути у сред 70-их блокова. 45-ица је мало питомија, а моје ја трауме вучем из блокова 71 и 72. Када сам после више од 2 сата лутања и тражења нашао, најпре блок, па онда после неких 45 минута и зграду, нисам могао да нађем улаз у зграду, пошто ме је од исте делио кањон... уђох из подрума...

·
Registered
4,823 Posts
^^
Blok 71 i 72 zapravo ne postoje, već im je ne znam ko proizvoljno nadenu ime. Pravi naziv je naselje Dr Ivana Ribara koje je inače dugo čekalo na upotrebnu dozvolu jer je podignuto van PDR. Tu je trebala da bude zelena površina, park zbog koridora, pa tek posle toga nastavak NBG. To naselje ni danas nije formirano kao blok nego je lokalni kolokvijalni, novopečeni, naziv ušao u upotrebu.

Od blokova iz 8. dekade postoje samo 70, koji je jedan od najvećih blokova uopšte, i 70a njegov produžetak. Naselje Dr Ivana Ribara tek kad bi se oformilo kao blok moglo bi postati blok 46 i 61a.

Glavni problem je to što je NBG u istom maniru uređen do svoje granice, ul. Dr Ivana Ribara i nikad nije planirano da se širi na jug od nje. Onda se desilo da je valjda Napred ili koja je već firma zidala krajem 80tih digne naselje tamo gde je zabranjeno, bez plana i dozvole. Time je trajno uništen šablon blokova, a kasnijom numerizacijom još više. Naime smatralo su da prvo treba popuniti postojeće rupe, a da ako se NBG i bude širio na jug, šablon će ostati isti, samo što bi bio napravljen veliki park od Save ka Ledinama u veličini dva bloka, što bi zadovoljilo bezbednosne potrebe vazdušnog koridora, zato je u nekoliko navrata razmatrana mogućnost da se na područiju tako velikog parka preseli i zoo vrt. Na tom delu, tačnije nešto manje od njegove polovine, se nalazi i današnje naselje Dr I. Ribar, odnosno tz. blokovi 71 i 72.

Kako su delovi ovog naselja dobili upotrebnu dozvolu znam ali ne bih da iznosim.

1 - 20 of 44 Posts