SkyscraperCity Forum banner

[NV Tower] 106m | 20fl | COM

128703 Views 341 Replies 87 Participants Last post by  racata
Няма и три месеца след този ми пост, теренът вече е заграден!
Колеги, представям ви NV Tower с инвеститор Минстрой:

п.п.: Ако модераторите преценят, мисля че проектът заслужава самостоятелна тема.
Ето нещо интересно, което ми попадна случайно, докато ришках в сайта на НАГ. Има издадена Виза за проектиране на 107-метрова кула в паркчето на Мултигруп на Г.М.Д. Жалко за градинката, защото е като оазис в околното пространство и винаги добре поддържана... радва окото. Предпочитам да съборят старата сграда на Мултигруп/Минстрой и на това петно да вдигнат кулата, която ще бъде още по-впечатляваща с парк до нея...
Ето я и визата:
21 - 40 of 342 Posts
Нали и на Златен век отгоре трябва да видим подобно решение. Дано те се утвърдят като пионери в истинско покривно озеленяване, а не като нанЛъкжъри Резидънс в Лозенец, където са само туи в саксии по ръба на терасата. Тук от рендъруте човек остава с впечатление, че говорим за озеленена площ, а не за плочник със саксии. Пр дстои да видим, но все пак да нопмня, че не е нечувано явление дори в България, където преди 12 години в сграда 12 на бизнес парка има затворена вътрешна градина в атриума на сградата.

Това значи, че има опит, има технологиите и остава да има желанието...
  • Like
Reactions: vass
За Златен век озеленяването касаеше предишният проект. Новият не предвижда джунгла на покрива.

предишен:

настоящ:
Нали и на Златен век отгоре трябва да видим подобно решение. Дано те се утвърдят като пионери в истинско покривно озеленяване, а не като нанЛъкжъри Резидънс в Лозенец, където са само туи в саксии по ръба на терасата. Тук от рендъруте човек остава с впечатление, че говорим за озеленена площ, а не за плочник със саксии. Пр дстои да видим, но все пак да нопмня, че не е нечувано явление дори в България, където преди 12 години в сграда 12 на бизнес парка има затворена вътрешна градина в атриума на сградата.

Това значи, че има опит, има технологиите и остава да има желанието...
  • Like
Reactions: the dogi and Vadisk
Това е така защото хората в старите квартали (да не казвам панелките) страшно много се гордеят че не са плащали така презираните "общи части" към жилището. Те съответно включват и собственост върху прилежащата към сградата земя. И съответно пак те са отговорни за поддръжката. И така земята е ничия докато не се появи реалният собственик с желание да строи. Тогава тази ничия земя в миг става най ценното нещо на квартала (за което не са дали и стотинка даже за поддръжка) за което хората лягат пред багерите и тн. Аз мисля че единственото решение е земята бежду блоковете да се раздели (и заплати) между собствениците на околните жилища. Тогава ще се окаже че всъщност не им трябват толкова зелени площи на хората :)
Зависи от личната концепция за зелени площи. Моята е, че София има изключително малко зелени площи, които са от някаква полза за жителите. Тоест площи, които допринасят за комфорта на живеене- изпълняват някаква функция- за разходка, за шумова бариера, за естетическо удоволствие.

В града обаче е пълно с територии, които се водят зелени площи, а не представляват нищо друго, освен поляни, оставени незастроени без никаква концепция за развитие, осеяни с магарешки бодил и окичени по него найлонки, доволно отъпкани и направени на кал от паркирани коли по краищата. Когато обаче иде реч да се строи на такова нещо всички се сещат, че е зелена площ... Това е толкова голямо противоречие, което не мога да си обясня в мисленето на жителите. Някаква нездрава истерия, но без проблем може да се сложи незаконен гараж на тая площ и всички да са ок с това... :nuts: Дори в градове с не толкова ограничена наличност на зелени площи хората развиват био земеделие и по покривите, стараят се всичката налична земя да е изрядно поддържана. Това е истинско отношение към зелените площи според мен.

Отделно стои темата за поддръжка на тези неизползваеми зелени площи, които са непрекъснат консуматор на ресурс за косене, обезпаразитяване и прочие, а не носят никаква полза на живеещите. Не мога да си обясня и приумиците, че една ливада или няколко дървета пречиствали въздуха на цял квартал... Изобщо масово се изпада в истерия за някакви зелени площи, а реално мнозинството пет пари не дава за поддръжката им. Например да сигнализира, че зелената площ е в лошо състояние и да настоява да се облагороди. Добре, че има ентусиасти, които поддържат покрай входовете на блоковете. И за да не е оф, много се надявам да видим тази сграда реализирана, не защото тази зеленина ще има някакъв ефект върху екология итн глупости, а защото е признак на модерното, което толкова липсва тук и което с толкова мъки си проправя път. :)
Силно ме съмнява скоро да бутнат старата сграда на Минстрой, за да строят нещо на нейно място, тъй като миналата година я ремонтираха доста сериозно отвътре.
Също така не знам дали сте влизали вътре, но има вътрешна градина с истинска растителност, вкл. и едно доста голямо дърво и водни елементи.
Така че Минстрой също имат опит с подобни вътрешни озеленявания.
Не съм се заглеждал твърде много, но преди минавах всеки ден покрай тая градинка и ми се струваше една от поддържаните. Не съм очаквал точно там да се появи 100-метрова сграда...

С риск да стана и аз мрънкач, ще споделя, че си трябва вече някаква революция по отношение на строителството на нови сгради, особено когато не са на мястото на стари такива, или в определени райони или в края на града. Не знам мораториум ли ще го нарекат, референдум ли ще правим, но според мен с тези проекти ставаме нещо между Дубай и Мумбай - лъскави, безразборно нахвърляни сгради, а около тях, кал и разбити плочки. По и в близост до ГеМето стават едни от най-хубавите задръствания в тази част на София и дори метрото не помага.
Мерси, Раца.
Добавил съм висококачествени рендъри във втория пост :)
  • Like
Reactions: the dogi and racata
Въпрос на отговорности - разбитите плочки, нарязаните улици, а и локациите за стоеж зависят от СО. Когато в СО е пълно с безхаберници това е резултата.
С риск да стана и аз мрънкач, ще споделя, че си трябва вече някаква революция по отношение на строителството на нови сгради, особено когато не са на мястото на стари такива, или в определени райони или в края на града. Не знам мораториум ли ще го нарекат, референдум ли ще правим, но според мен с тези проекти ставаме нещо между Дубай и Мумбай - лъскави, безразборно нахвърляни сгради, а около тях, кал и разбити плочки. По и в близост до ГеМето стават едни от най-хубавите задръствания в тази част на София и дори метрото не помага.
Мисля, че с това отговаряме на въпросите

Тези започват ударно!

След малко ще кача и една снимка с бонус 😃
Ето я! Какво ви прави впечатление на този рендер 😉
Трамваят няма да го бъде скоро... :)
Ето я! Какво ви прави впечатление на този рендер 😉
https://postimg.cc/image/6kzth9771/
  • Like
Reactions: the dogi and f9
^^
Хах, тоя трамвай ми е убягнал :nuts:
Колкото по-скоро, толкова по-добре. Всички ще спечелят от него. Дано най-накрая и на СО им уврят главите, че метрото няма да оправи града, поне не и само...
Това се прави от над 20 г. Единствената цел е да се разреши по-плътно застрояване на терена. Естествено, после се премахва от проекта. Това е и причината никой от тези "зелени" проекти да не е станал реалност.

Тази дупка в закона трябва да се премахне, защото в България няма enforcement, още повече пък спрямо Руския модел КОЙ, който е инвеститора в случая.
Тези зелени каскади по покриви и фасади и цели гори по етажите не са нищо друго освен един мокър сън на проектанти и архитекти.
Ако се вземе предвид разхода за поддръжка на подобно нещо, значи за да се случи, в сградата трябва да живеят само изключително привързани към природата милионери.
За София на този етап ми се струва неприложимо.
Ами ти си се загледал по русата мадама....или по този до нея, не знам.
^^
Хах, тоя трамвай ми е убягнал :nuts:
  • Like
Reactions: the dogi
Чувствай се задължена да задържаш подобни коментари за себе си. те нямат стойност, но за сметка на това могат да обидят човека към когото са насочени. Ако ще казваш нещо по същество към проекта си добре дошла, но за коментарите на лична тематика си има лични съобщения...
На мен ми прави впечатление, че на тоя рендър има едноколовозно трамвайно трасе, а Г.М.Димитров вече е еднопососен и има две ленти. Но път зелени релси, which is nice :)
Визата е от февруари, а промените ги гласуваха края на март. Промяната на ПУП-а пък е още от 2017-та :)
Ще видим тоя проект как ще се развие. Мястото не е лошо. Височината не съм сигурен дали е подходяща. И още по-интересно как са взели разрешение според новия ЗУЗСО, но познавайки инвеститора надали е било проблем....
  • Like
Reactions: the dogi and giorev
21 - 40 of 342 Posts