SkyscraperCity banner
1 - 20 of 59 Posts

·
Registered
4,992 Posts
kurcze ładnie, przystulnie, sympatycznie! tylko - szczerze - przydałyby się opisy, tymbardziej,z e jest to chyba I wątek Nysy ?
bardzo okazałe średniowiecze, którego hroniczny brak w moim mieście szczerze mi doskwiera tutaj prezentuje się super, trochę tylko przeszkadza cała pierzeja PRLowskich klocuszków, dobrze, że chociaż są w jednej linii i w róznych kolorkach

swoją drogą te kamienice wyglądają bosko

jeszcze jedno:
nie mówi mi, że na tym zdjęciu mam podziwiać architekturę sklepu tudzieś same kwiatki ;)

·
Registered
3,503 Posts
Miałem przyjemnośc jechać przez Nysę lecz to było w nocy i nie wjeżdżałem do centrum. Widać, że miasto jest po przejściach w 1945 roku. Dobrze, że na miejscu zniszczonych kamienic nie powstały bloki jak w Stargardzie Szczecińskim ale i tak to co było przed wojną to nie to samo i teraźniejsza zabudowa nie ma porownania do wcześniejszej.

Reszta zdjęć na nysa.info.

·
Registered
4,992 Posts
nie znam dobrze historii Polski powojennej/współczesnej, ale:

Hubert said:
Nysę rozebrano PO wojnie.
takie sytuacje jak dobrze pamiętam miały miejsce w wielu polskich miastach
były ku temu jakieś logiczne powody ? nie potrafię tego zrozumieć i objąć umysłem...

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Moze jakieś byly, ale ja logicznych powodów tego postępowania nie znam. Głośno sie mówiło, że ta cegła szła na odbudowę stolicy - ale ile tej cegły faktycznie do Warszawy dotarło - podobno niewiele, a cały ten frazes jest mitem. Śląskie miasta rozbierano jeszcze w l. 60tych. Np. niemal całą Jelenią Górę. Zostało tylko 6 fasad przy Rynku. W samej Warszawie teżpo wojnei rozebrano masę możliwych do odbudowy pozostałości. Co tu sie zresztą dziwić - dzisiaj też się u nas rozbiera zabytki bez powodu - i często jeszcze przy aplauzie mieszkańców miasta, ktorzy łakną "nowego"...

·
Registered
15,882 Posts
MAR_tm said:
nie znam dobrze historii Polski powojennej/współczesnej, ale:

takie sytuacje jak dobrze pamiętam miały miejsce w wielu polskich miastach
były ku temu jakieś logiczne powody ? nie potrafię tego zrozumieć i objąć umysłem...

takie sytuacje miały miejsca na ziemiach wyzyskanych i chyba nie trzeba tego po raz kolejny powtarzac.

·
vulkan/ssc
149 Posts
Hubertkm "Nysę rozebrano PO wojnie. Nie miala żadnych przejsć w 1945 roku... "
nie do końca ...miała 'przejścia' Armii Radzieckiej ...

·
Registered
2,838 Posts
hubertkm said:
Bardzo interesujące miasto - szkoda, ze tak okaleczone po wojnie - kosciół św. Jakuba wśród bloków robi straszne wrażenie... Masz więcej kosciolow? Jakby co, to mogę wrzucić trochę bożogrobców.
Pozdr.
To samo chciałem napisać...

Ale mimo wszystko jest sporo fajnych budynków w Nysie...

·
Call me grizzly ;)
1,429 Posts
A ja miałem nawet przyjemność mieszkać blisko 10 lat w Nysie ;) Stan obecny jest całkiem zadowalający, drogi makabra jak w całej Polsce, i chyba jedna z najwyższych stopa bezrobocia na Śląsku (dużo mieszkańców Nysy wyemigrowało do Niemiec ;D)

·
Jestem z Miasta...
3,960 Posts
Tak, przed wojna przepiekne miasto, teraz...po prostu estetyczne. ale ten kosciol, ten gotyk, mozna sie rozplynac. Szczerze mowiac czasem zaluje, ze u nas w Lublinie nie ma takiej surowej, pieknej, gotyckiej swiatyni...

·
Registered
502 Posts
tak czy inaczej miasto mi zaimponowalo, wysokie stare budownictwo...nie spodziewalem sie. Troche niepotrzebnych kontrastow jest owszem, ale coz -takie realia

1 - 20 of 59 Posts