Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 56 Posts

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rusza modernizacja Nysy Kłodzkiej i zapory na jeziorze

Krzysztof Strauchmann

Na razie ogłoszono przetarg na remont koryta rzeki. Przetarg na modernizacji zapory jeszcze w styczniu. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił pierwszy z dwóch dużych przetargów związanych z modernizacją zbiornika wodnego w Nysie.
Na razie poszukiwany jest wykonawca przebudowy koryta Nysy Kłodzkiej na odcinku 9,5 kilometrów w samym mieście aż do wsi Kubice. Prace szacunkowo warte są 120 mln zł. W ich ramach do 2015 roku zmodernizowane i rozbudowane zostaną obwałowania rzeki na terenie miasta.
Wykonawca prac ma też rozebrać całkowicie dwa stare jazy i wybudować w pobliżu nowe, a trzeci gruntownie zmodernizować. Na wałach powstaną też nowe tereny zielone i ścieżki spacerowe.
Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zapewnia, że jeszcze w styczniu ogłosi przetarg na modernizację samej zapory na Jeziorze Nyskim. Koszt wszystkich prac to szacunkowo 467 mln zł.
źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120118/POWIAT02/387974850
 

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Obwieszczenie Wojewody Opolskiego
Dodano: 02-04-2012 | Artur Pieczarka
W związku z prowadzonym na wniosek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu postępowaniem administracyjnym w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowej dla inwestycji pn. „Przebudowa i udrożnienie przeciwpowodziowe rzeki Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa (km 65+100) do rejonu Kubic (km 55+500) wraz z istniejącymi budowlami” zamieszczamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Nysie obwieszczenie Wojewody Opolskiego zawiadamiającego o wszczęciu postępowania w ww. sprawie i możliwości zapoznania się przez zainteresowane strony.

TREŚĆ OBWIESZCZENIA ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZENIU.
http://um.nysa.pl/aktualnosci/download/file_id/5464/aid/4378.html
źródło: http://um.nysa.pl/aktualnosc-1-4378-obwieszczenie_wojewody_opolskiego.html

Już niedługo remont nyskiej zapory
05 kwietnia 2012 19:11
Mieszkańcy Nysy czekają kilkanaście lat na remont nyskiej zapory. Teraz już tygodnie dzielą ten strategiczny dla miasta obiekt od rozpoczęcia prac remontowych. Mają być one niebagatelne, bowiem inwestycja będzie kosztowała ok. pół miliarda zł. Na razie wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej pracują ekipy prowadzące wycinkę drzew, tak aby mógł tam wjechać ciężki sprzęt.
– Wrocławski Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej ogłosił już przetarg na remont koryta rzeki Nysy Kłodzkiej, a teraz prześwietlamy dokumentację potrzebną do kolejnego przetargu, czyli do remontu zapory. Najważniejszy przetarg jest więc już w toku, bo tak naprawdę rzeka jest najważniejsza. Sama budowla zrzutowa to jedno, a my musimy przygotować koryto rzeki do tego, by można było bezpiecznie robić zrzuty wody ze zbiornika. Najważniejszy przetarg jest w toku, natomiast drugi jest w trakcie weryfikacji dokumentacji. Bardzo dokładnie sprawdzamy całą dokumentację i myślę, że w ciągu tygodnia lub dwóch ogłosić ten przetarg – mówi Magdalena Łońska, rzeczniczka RZGW.

Całość inwestycji remontu nyskiej zapory i przebudowy koryta rzeki ma zakończyć się w 2015 r. To termin rozliczenia z funduszami unijnymi.

Dorota Kłonowska (oprac. KK)
źródło: http://www.radio.opole.pl/2012/kwiecien/wiadomosci/juz-niedlugo-remont-nyskiej-zapory.html
 

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Ogłoszono przetarg na remont zapory w Nysie

Dodano: 1 czerwca 2012, 19:39 PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu ogłosił w piątek przetarg na remont zapory w Nysie. Szacunkowy koszt remontu nyskiej tamy to 202 mln zł.
Prace remontowe mają obejmować modernizację budowli i urządzeń zbiornikowych.
- Firmy, które zechcą wziąć udział w przetargu mają czas na złożenie ofert do połowy lipca - zapowiedziała rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Magdalena Łońska.
Po tym terminie RZGW będzie mieć 90 dni na weryfikację dokumentów, wezwania do uzupełnienia dokumentacji oraz wybór oferty. - W związku z tym, że przy przetargu stosowane są zaostrzone procedury, to po dokonaniu wyboru cała dokumentacja zostanie przekazana do Urzędu Zamówień Publicznych, który skontroluje procedurę przetargową - wyjaśniła Łońska.
Urząd Zamówień Publicznych będzie miał 30 dni na kontrolę. Według rzeczniczki wrocławskiego RZGW umowa z potencjalnym wykonawcą może być podpisana w październiku, o ile nie wpłyną odwołania.
Koszt realizacji zadania, w skład którego wchodzi remont tamy i udrożnienie Nysy Kłodzkiej, oszacowano na 467 mln zł. Przewidziane dofinansowanie z UE to 284 mln zł.
Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie robót w ramach udrożnienia Nysy Kłodzkiej wartą 119 mln zł złożyła firma Bilfinger Berger Budownictwo z Warszawy. - Obecnie dokumentacja przetargowa dotycząca udrożnienia Nysy Kłodzkiej jest w Urzędzie Zamówień Publicznych. Umowę z wykonawcą planujemy podpisać pod koniec czerwca lub na początku lipca, zaraz po decyzji Urzędu - powiedziała Łońska.
źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120601/POWIAT02/120609916
 

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Jest umowa na udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej

Dodano: 27 czerwca 2012, 18:52 PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał umowę na przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej. Wartość prac wynosi ponad 187 mln zł.
Umowa z firmą Bilfinger Berger Budownictwo, którą podpisano w Nysie, obejmuje udrożnienie 10 km Nysy Kłodzkiej poniżej tamy - od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic.
To pierwszy etap modernizacji nyskiego zbiornika.
Koszt przebudowy i udrożnienia 10 km rzeki wynosi ponad 187 mln zł, w tym 114 mln zł pochodzi z UE.
- W kwocie tej zawierają się nie tylko prace na samej rzece, które wyceniono na 119 mln zł, ale też przygotowanie dokumentacji, koszt wycinki drzew niezbędnej do rozpoczęcia prac oraz koszt robót geodezyjnych - wyjaśniła rzeczniczka wrocławskiego RZGW Magdalena Łońska.
Inwestycja ma zwiększyć przepustowość rzeki poniżej zbiornika z obecnych 600 m sześc. na sekundę do 1400 m sześc.
Zaplanowane prace obejmą też m.in. modernizację trzech jazów, które zagrażają swobodnemu przepuszczeniu wód powodziowych, poszerzenie koryta rzeki i budowę wałów na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej poniżej zapory.
- Po wykonaniu tych prac nie powtórzy się sytuacja podobna do tej z 1997 roku, kiedy podczas powodzi w wyniku spiętrzenia wody doszło do zalania miasta Nysy - zapewniła Łońska.
Prace budowlane mają ruszyć w lipcu. Już wycięto drzewa i krzaki, by przygotować plac budowy. Wykonano też prace geodezyjne.
Inwestycja ma kilkumiesięczne opóźnienie. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargu RZGW zakładało, że podpisanie umowy i przekazanie placu budowy nastąpi w pierwszym kwartale br., a nie pod koniec drugiego. Tymczasem prace przy udrażnianiu Nysy Kłodzkiej muszą być zakończone do końca 2015 r. W przeciwnym wypadku zagrożona może być unijna dotacja. Zdaniem rzeczniczki RZGW nie ma takiego niebezpieczeństwa.
1 czerwca RZGW Wrocław ogłosił też przetarg na remont tamy w Nysie. Oferty można składać do połowy lipca.
Całkowity koszt realizacji zadania, w skład którego wchodzi udrożnienie Nysy Kłodzkiej i remont tamy, oszacowano na 467 mln zł. Przewidziane dofinansowanie z UE to 284 mln zł.
źródo: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120627/POWIAT02/120629517
 

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Jutro rusza przebudowa koryta Nysy Kłodzkiej
Ta inwestycja zredukuje zagrożenie powodziowe Nysy, Lewina Brzeskiego, Brzegu, Oławy i Wrocławia. Chodzi o przebudowę koryta Nysy Kłodzkiej od zapory aż do Kubic. Koszt zadania to ok. 188 milionów zł przy 114 milionach z Unii Europejskiej. W środę (18.07) o godz. 11:00 na zaporze dojdzie do podpisania umowy o dofinansowaniu tego projektu, nastąpi także symboliczne wbicie pierwszej łopaty, co oznacza przekazanie placu budowy.
Do Nysy przyjadą m.in. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski oraz wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Władysław Majka.
– Remont koryta rzeki i przygotowywany remont zapory - łącznie półmiliardowa inwestycja - będzie jedną z największych w kraju – mówi Witold Sumisławski, dyrektor wrocławskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej:
– Umowa na remont koryta Nysy Kłodzkiej jest już podpisana, pozostaje zatem wspierać wykonawcę, aby firma zdążyła z realizacją tej inwestycji – dodaje dyrektor RZGW:
Dodajmy, że przebudowa koryta rzeki zwiększy przepustowość zapory z dotychczasowych 600 metrów sześciennych na sekundę do 1400. Dzięki temu nie powtórzy się tragedia z 1997 roku, kiedy doszło do zalania Nysy i istniała groźba ęknięcia tamy.
Dorota Kłonowska (oprac. WK)
źródło: http://www.radio.opole.pl/2012/lipiec/wiadomosci/jutro-rusza-przebudowa-koryta-nysy-klodzkiej.html
 

·
Registered
Joined
·
2,206 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Rusza przebudowa koryta rzeki Nysy Kłodzkiej
Dodano: 18-07-2012 | Artur Pieczarka

Uroczystość podpisania umowy o dofinansowanie I Etapu Projektu Modernizacji Zbiornika Wodnego Nysa oraz symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się w dniu 18 lipca 2012 roku w pobliżu zapory zbiornika Nyskiego przy ul. Słonecznej. W konferencji udział wzięli m.in. Stanisław Gawłowski – wiceminister środowiska, Władysław Majka – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Janusz Wiśniewski – prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, posłowie z Opolszczyzny, wicewojewoda Antonii Jastrzembski, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak, burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz wielu innych zaproszonych gości, związanych z projektem. Podpisana umowa umożliwi sfinansowanie pierwszego przedsięwzięcia obejmującego przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe rzeki Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa aż do rejonu Kubic wraz z istniejącymi budowlami. Łączna wartość zaplanowanych w ramach projektu inwestycji to prawie 188 milionów złotych (w tym środki unijne 114 300 000zł). Projekt jest współfinansowany ze środków POIiŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).
W trakcie spotkania przy tamie, były przemówienia i podziękowania dla osób zaangażowanych w przygotowanie projektu modernizacji zbiornika. Burmistrz Nysy Jolanta Barska w trakcie swojego wystąpienia - wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Nysie Feliksem Kamienikiem - podziękowała wiceministrowi środowiska Stanisławowi Gawłowskiemu, pracownikom RZGW we Wrocławiu oraz władzom województwa za zaangażowanie w finalizację realizacji najważniejszej inwestycji dla Nysy.
Projekt ma ogromne znaczenie dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Zakończenie zaplanowanych inwestycji ma spowodować zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego nie tylko bezpośrednio graniczącej ze zbiornikiem Nysy, ale też innych miast doliny Odry, zwłaszcza Lewina Brzeskiego, Brzegu, Oławy i Wrocławia. Łączna wartość zaplanowanych w ramach całego projektu (wraz z remontem tamy) inwestycji to prawie 467 milionów złotych (466 940 000 PLN w tym dofinansowanie ze środków POIiŚ 284 440 000 PLN), a ich ostateczne zakończenie przewidziano do końca 2015 roku.
Kontrakt z wykonawcą przebudowy koryta rzeki Nysy Kłodzkiej, firmą Bilfinger Berger Budownictwo SA, obejmuje między innymi, modernizację trzech jazów, które w obecnym stanie zagrażają swobodnemu przepuszczeniu wód powodziowych, poszerzenie koryta rzeki oraz budowę obwałowania na lewym brzegu poniżej zapory. W efekcie zwiększy się przepustowość rzeki poniżej zbiornika z 600 m3/s do 1400 m3/s. Zakończenie inwestycji ma zagwarantować, że nie powtórzy się sytuacja z 1997 roku, kiedy zbyt mała przepustowość spowodowała spiętrzenie wody i w efekcie doszło do zalania miasta.
Artur Pieczarka
rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego w Nysie
źródło: http://www.nysa.eu/aktualnosc-4704-rusza_przebudowa_koryta_rzeki_nysy.html
więcej zdjęć również tam.
 

·
Civil engineer
Joined
·
2,845 Posts
Nie wiem, czy jest dla tego odpowiedni wątek. Na razie wrzucam tutaj i proszę o ewentualne przeniesienie:

Modernizacja budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów niezbędnych dla zbiornika w ramach Projektu pn. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - etap I

6 sierpnia 2012 roku zostały otwarte oferty przetargowe:

1) Mostostal Warszawa S.A. - 164 453 523,68 PLN
2) Skanska S.A. - 209 052 919,18 PLN
3) Konsorcjum: Lider: IDS-Bud Sp. Z. o.o., Partnerzy: Vahostav - SK, a.s. i Vahostav - PL Sp. Z o.o. - 215 188 603,98 PLN
4) Konsorcjum: Lider: Hydrobudowa Gdańsk S.A. Partnerzy: Metrostav A.S. i Bilfinger Berger Budownictwo S.A. - 217 452 077,28 PLN
5) Budimex S.A., Ferrovial Agroman S.A. - 219 512 127,29 PLN
 

·
Registered
Joined
·
1,425 Posts
Nie wierzę że Mostostal dostanie ten kontrakt. Przeznaczone fundusze przez RZGW to było coś 230 mln.
W miarę możliwości będę tu coś wrzucać jak tylko budowa ruszy.

No i wybrali:
4) Konsorcjum: Lider: Hydrobudowa Gdańsk S.A. Partnerzy: Metrostav A.S. i Bilfinger Berger Budownictwo S.A. - 217 452 077,28 PLN , czyli ta sama firma co modernizuje rzekę
 

·
Registered
Joined
·
132 Posts
15 TYSIĘCY DRZEW ZOSTANIE WYCIĘTYCH WZDŁUŻ NYSY KŁODZKIEJ

Z powodu trwającego remontu koryta Nysy Kłodzkiej trzeba wyciąć około 15 tysięcy drzew rosnących wzdłuż rzeki. Drzewa są własnością m.in. Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych czy Lasów Państwowych. Gmina, także podejmujemy czynności w tej sprawie. Dyrektor RZGW we Wrocławiu wydał nakaz usunięcia wszystkich drzew znajdujących się w tym rejonie. Mowa o drzewach, których średnica wynosi 10 cm jak i grubych. Kwalifikacji do wycinki dokonuje zespół z biologiem. RZGW nie tylko wycina drzewa, ale będzie także nasadzać kilkanaście tysięcy sztuk już na wiosnę przyszłego roku.

http://nysainwestycje.blogspot.com/
 

·
Registered
Joined
·
1,425 Posts
15 TYSIĘCY DRZEW ZOSTANIE WYCIĘTYCH WZDŁUŻ NYSY KŁODZKIEJ

Z powodu trwającego remontu koryta Nysy Kłodzkiej trzeba wyciąć około 15 tysięcy drzew rosnących wzdłuż rzeki. Drzewa są własnością m.in. Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych czy Lasów Państwowych. Gmina, także podejmujemy czynności w tej sprawie. Dyrektor RZGW we Wrocławiu wydał nakaz usunięcia wszystkich drzew znajdujących się w tym rejonie. Mowa o drzewach, których średnica wynosi 10 cm jak i grubych. Kwalifikacji do wycinki dokonuje zespół z biologiem. RZGW nie tylko wycina drzewa, ale będzie także nasadzać kilkanaście tysięcy sztuk już na wiosnę przyszłego roku.

http://nysainwestycje.blogspot.com/
Hehe a o tym że dookoła zbiornika nyskiego i w zabytkowym parku w Otmuchowie, w sumie jest do wyciecia ok 17 tys. to nikt nie pisze :)
 

·
Registered
Joined
·
132 Posts
Opóźnienia w pracach przy regulacji Nysy Kłodzkiej

Zimowe warunki, ale też przeszkody logistyczne spowodowały, że doszło do opóźnień w harmonogramie prac regulacji Nysy Kłodzkiej. Takie informacje przekazał gość sesji Rady Powiatu Nyskiego Leszek Karwowski z wrocławskiego RZGW, odpowiedzialny za realizację projektów przeciwpowodziowych na Opolszczyźnie.

Okazuje się, że wykonawca prac nieoczekiwanie musiał zbudować własną betoniarnię, czego wcześniej nie przewidział. – Wykonawca liczył na to, że znajdzie w okolicy wytwórnię betonu. Niestety, tej jakości betonu chyba nikt nie produkuje, więc oni sami muszą stawiać sobie betoniarnię. To trochę opóźnia, ale w czerwcu powinniśmy wyjść na prostą i zgodnie z terminem to pierwsze zadanie zrealizować. Chodzi o zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej tego regionu, Nysy, okolic Nysy, Lewina Brzeskiego, a w końcu i Wrocławia – wyjaśnia Leszek Karwowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Łączny koszt regulacji Nysy Kłodzkiej to 140 milionów zł.
 
1 - 20 of 56 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top