SkyscraperCity banner

1 - 20 of 494 Posts

·
Registered
23 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Jestem tu nowy, jednak przeglądając forum dotyczące Śląska, nie zauważyłem tematu dotyczącego Nysy(poza jakimiś strzępami:)). Tu się też sporo jak na 50 tysięczne miasto dzieje, toteż otwieram temat i zachęcam wszystkich do jego aktywnego rozbudowywania.

Na początek wizualizacje galerii handlowej, która ma powstać w Nysie:

·
Registered
117 Posts
kto jest inwestorem i w jakim miejscu to ma stanąć, wiem że mialiście piękny rynek przed wojną, ale mam nadzieje ze to ni e bedzie właśnie tam. Szkoda byłoby domu wagi:nuts:

·
Tommy
1,144 Posts
Bez sensu, że parking chcą zrobić na tym skwerku.

·
Registered
23 Posts
Discussion Starter #5
kto jest inwestorem i w jakim miejscu to ma stanąć, wiem że mialiście piękny rynek przed wojną, ale mam nadzieje ze to ni e bedzie właśnie tam. Szkoda byłoby domu wagi:nuts:
Inwestorem jest Labert Smith Hampton. Galeria pokazana na wizualizacjach miałaby stanąć w miejscu byłej zajezdni MZK, jest to kwartał ulic: Kolejowa, Wolności, Piastowska, około 400 metrów od rynku, w kierunku dworca. Powierzchnia handlowa ok. 25 tyś. metrów kwadratowych, 241 miejsc na dwupoziomowym parkingu dla samochodów. "Kilkadziesiąt sklepów, kawiarnie i punkty usługowe, prawdopodobnie kino - tak inwestorzy z Warszawy wyobrażają sobie nyską galerię."-piszę jedna z gazet.

A co do naszego nyskiego rynku, w istocie przed wojną prezentował się niesamowicie. W chwili obecnej odbudowyany jest ponad 80 metrowy ratusz, są plany rewitalizacji rynku i prawdopodobnie ruszy to już niedługo. Dom Starej Wagi o którym pisałeś(widoczny na zamieszczonej widokówce), będzie w tym roku poddany gruntownym remontom. Odnowiona zostanie cała elewacja, także będzie wyglądać jak na tej widokówce:banana:

·
Registered
872 Posts
Fajnie, że powstał wątek o Nysie, tym bardziej, że gdy czytam informacje chociażby na Radiu Opole, to miasto to naprawdę intensywnie się rozwija. Co do tej galerii, to jest już śmieszne, a nawet żałosne, żeby, przepraszam za wyrażenie, jacyś frajerzy blokowali taką inwestycję w mieście. No, ale mam nadzieję, że w końcu uda się ją wybudować, tymbardziej, że byłaby to chyba największa inwestycja w mieście. Mam nadzieję, że i także w moim mieście w końcu powstanie jakaś galeria. :)

A jak już piszę, to kiedyś czytałem na forum Nysy, że miałbyć u Was budowany McDonald's. Czy to jeszcze aktualne?

Pozdrawiam z Brzegu. :)

·
A fe Silesia!
4,953 Posts
^^ Będąc w Nysie u schyłku lata z lekkim dystansem patrzyłem na rosnący kikut ratusza. Myślałem, że będzie radośnie i właśnie tego się bałem, ale teraz widać, że chyba będą dążyć do prawie wiernej kopii sprzed wojny. I dobrze. Średnio natomiast widzą mi się te przeszklenia, ale poczekajmy na koniec.

·
Registered
23 Posts
Discussion Starter #11
Ratusz jest budowany już od 2005 roku, czyli bardzo długo. W chwili obecnej jest już przeszklony całkowicie, od grudnia mieści się w nim przyzwoity wyglądem sklep CCC. W najbliższych miesiącach palnowane jest zamontowanie iglicy - prawdopodobnie przy użyciu helikoptera. Będzie on ozdobiony o dodatkowe ozdobne detale, sztukaterie. Rzeźba św. Jana(już wykonana) zostanie zawieszona na którymś z rogów obiektu. Myślę, że po wykończeniach ratusz będzie wyglądać o wiele lepiej, niż obecnie.

//Komputerowa symulacja, przedstawiająca wkomponownay ratusz w nyski rynek. Z boku dawny projekt.

Modelowy projekt ratusza, budynek na szaro nie jest jeszcze wybudowany, podobno plac na którym ma się znajdować nie jest tego samego właściciela, co ratusz, a jego cena przekracza pół miliona złotych<sic!>

Zdjęcia z przed paru miechów.

·
Registered
23 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Dobiegają również końca prace związane z rewitalizacją dwóch obiektów fortecznych w Nysie, mianowicie Basionu św. Jadwigii, oraz fortu wodnego w parku miejskim. W Nysie zachowanych jest ogromna liczba nowożytnych budowli fortyfikacyjnych na około 250 hektarach powierzchni. 10 - 11 maja Wielkie Otwarcie! Zapraszamy!

Bastion św. Jadwigii
Bastion Św. Jadwigi o powierzchni 0,57 ha położony jest w samym centrum miasta.Dogodna lokalizacja w centrum miasta sprzyja utworzeniu na jego terenie centrum kulturowo-usługowo-handlowego. Ponadto, w bastionie zostanie utworzony punkt informacji turystycznej o Twierdzy Nysa oraz trasa wystawowa o długości 170 m.
W wyniku realizacji projektu powstanie 1, 82 ha powierzchni uzbrojonego terenu pod rozwój działalności gospodarczej.Do tej pory obiekt pełnił funkcję magazynów. Powierzchnia użytkowa bastionu to 2.649,37 m2. Rewitalizacja polega na uzbrojeniu obiektu w niezbędną infrastrukturę medialną, jego odrestaurowaniu i zagospodarowaniu.

Fort Wodny

W zadaniu pierwszym priorytetem jest odbudowa i renowacja Fortu Wodnego oraz jego uzbrojenie w niezbędną infrastrukturę medialną. Fort o powierzchni 1,25 ha zlokalizowany jest w Parku Miejskim, przylegającym do centrum miasta. Działania restauracyjne zabezpieczą fort przed postępującą degradacją i całkowitym zniszczeniem. Kolejnym działaniem jest zagospodarowanie poszczególnych obiektów Fortu Wodnego o powierzchni użytkowej 447, 12 m2, a następnie stworzenie odpowiedniej infrastruktury na cele promocji i usług kulturalno-turystycznych.Koncepcja rewitalizacji Fortu Wodnego przewiduje wykorzystanie fortu jako atrakcji turystycznej i zaplecza rekreacyjnego dla Parku Miejskiego. Fort zostanie w całości udostępniony mieszkańcom i turystom. Przewidziano również budowę małej sceny amfiteatralnej na potrzeby imprez kulturalnych.Zaplecze fortu stanowi, parking na 60 miejsc, zlokalizowany przy kanale Bielawki.

Finansowanie

Całkowita wartość projektu wynosi 12 052 078,16 PLN.
Projekt jest współfinansowany:
- w ramach ZINTEGROWANEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO ROZWOJU REGIONALNEGO w wysokości 7 204 903,26 PLN.
- środki Funduszu 6 357 167,85 PLN
- współfinansowanie ze środków budżetu państwa 847 735,41 PLN.

·
Registered
23 Posts
Discussion Starter #15
Ciekawy wątek, w brzeskim też dużo się dzieje, może coś ruszy w tym opolskim województwie;)
A dzieje się dzieje, pewnie:) Jeszcze nie tak dawno temu Nysa była trzecim miastem pod względem ilości zakładów przemysłowych na opolszczyźnie(Zakład Urządzeń Przemysłowych, Fabryka Citroena, Cukry Nyskie itd.)obecnie ZUP I Fabryka Samochodów dostawczych leży(dosłownie), dlatego władze miasta starają się zmienić branżę i stawiają na turystykę. Za przykład niech posłuży fakt, że Nysa jako jedno z 6 miast w Polsce została wyróżniona przez Radę Europy nagrodą dla najaktywniejszych miast(chodzi o realizacje projektów z udziałem Unii Europejskiej). wiecej: http://um.nysa.pl/_portal/news/120850817248085f0c70c94/Nysa_wyr

Pozdrowienia dla BRZEGU ;)

Taka prozaiczna niby sprawa, a jak cieszy: Altana Eichendorffa - piękne widoki, rekonstrukcja obiektu przedwojennego, ulubionego miejsca spacerów Jospeha von Eichendorffa.

Solidna dębowa Robota:)

·
Tommy
1,144 Posts
Altana istotnie wymiata!

·
Registered
6 Posts
Witam,
To mój pierwszy raz gdy piszę na forum. Nie mogę siedzieć cicho gdy wreszcie pojawił się wątek mojego rodzinnego miasta. Świetnie, że powstał.
Oczywiście nie mogło zabraknąć w nim altany :).

Pozdrawiam

·
Registered
23 Posts
Discussion Starter #19
Cieszę się, że temat Nysy wzbudza zainteresowanie. Skoro już założyłem go, postaram się sukcesywnie zamieszczać nowe fotki tego co się dzieje obecnie. :) Mam też sporo zdjęć zrealizowanych z ubiegłym roku remontów i inwestycji w Nysie. Czy zamieszczać też taki materiał z raacji tego, że nie było do tej pory samodzielnego wątku o Nysie?
Serdecznie Pozdrawiam!:)

Na początek budynek budowany tuż za bankiem śląskim między piastowską, a armii krajowej. Zapowiada się ciekawie. Z tego co słyszałem, będzie to lokal usługoway zawieracjący min. gabinety kosmetyczne i SPA.

Remont osiedla w dzielnicy Radoszyn:

Tak mi się cyknęło: gimnazjum numer 3, boisko ze sztuczną nawierzchnią, pierwsze w Nysie! Teraz już jest drugie w gimnazjum nr 4.

1 - 20 of 494 Posts