SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3394 Posts

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #1
Widzę, że brakuje tematu o inwestycjach w moim rodzinnym mieście więc zakładam :) Postaram się wrzucać jakieś fotorelacje i wizualizacje.

Na początek budowa nowej Biblioteki Miejskiej:

Wizualizacje:
Budowę rozpoczęto w czerwcu tego roku i ma potrwać dwa lata.I jeszcze kilka informacji o bibliotece:

Nowopowstały obiekt w całości zostanie przeznaczony na działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej. W nowym budynku przewiduje się powstanie następujących elementów infrastruktury:

Poziom -1:

* parking podziemny,
* rowerownia,
* pomieszczenia monitoringu,
* zaplecze techniczne.

Parter:

* otwarta przestrzeń komunikacyjna - hall wielofunkcyjny (prezentacje, wystawy),
* przeglądarki internetowe,
* szatnia i informatorium,
* czytelnia prasy codziennej,
* sala audytoryjna wraz z projektornią i zapleczem,
* bawialnia – przechowalnia dla dzieci,
* klasopracownia,
* Dział Regionalny i Bibliograficzny,
* Pracownia Prawna i Biznesowa,
* Informacja Europejska,
* Dział Obcojęzyczny,
* Dział Zbiorów specjalnych w tym dla osób z dysfunkcjami, sale multimedialne - projekcje filmów edukacyjnych,
* Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Introligatornia,
* pomieszczenie socjalne i gospodarczo-porządkowe,

I Piętro:

* otwarta przestrzeń komunikacyjna - hall wielofunkcyjny (prezentacje, wystawy),
* Dział Zbiorów dla Dzieci i Młodzieży (wypożyczalnia, czytelnia, pracownia internetowa, kącik malucha, klasopracownia),
* ośrodek badań nad literaturą „Centrum Literatury Dziecięcej”,
* pomieszczenia informatyków, serwerownia,
* czytelnia naukowa wraz ze stanowiskiem bibliotekarzy, ksero,
* czytelnia – pracownia internetowa,

II Piętro:

* otwarta przestrzeń komunikacyjna - hall wielofunkcyjny (prezentacje, wystawy),
* Dział Zbiorów dla Dorosłych – wypożyczalnia, magazyn druków rezerwowych, dubletów,
* czytelnia czasopism specjalistycznych, miesięczników, tygodników,
* pomieszczenia administracyjne w tym: Dział Księgowy, Administracyjno-Gospodarczy i Kadr, Powiatowy Dział Terenowy, Dział Promocji, Szkolenia i Analiz, archiwum.

Ze względu na kontekst urbanistyczny, bryła budynku będzie miała formę spoistą i silną. Funkcję Biblioteki podkreślać będzie założenie wprowadzenia światła słonecznego do wnętrza biblioteki. Forma budynku stanowi ciągłość z prowadzącymi do niej przestrzeniami otwartymi znajdującymi się na zewnątrz. Plac przed Biblioteką będzie przedłużeniem holu wejściowego, a ciąg pieszy dochodzący do ul. Dąbrowskiego rozcinać będzie bryłę na dwie części. Powodem zastosowania takich rozwiązań jest chęć wprowadzenia zewnętrznej przestrzeni wraz ze światłem do Biblioteki i utworzenia wewnętrznego, niezależnego środowiska dla użytkowników. Od ul. Nojego widoczna będzie ściana zbudowana z łamaczy światła, tworząca niepowtarzalny efekt świetlny.

Biblioteka spełniać będzie wszelkie wymogi bezpieczeństwa dla użytkowania jej przez osoby z dysfunkcjami. Istniejący w Bibliotece Dział Zbiorów Specjalnych został umieszczony na najniższej kondygnacji. Zaprojektowano ogólnodostępne toalety dla niepełnosprawnych, przewidziano obsługę komunikacji pionowej za pomocą wind.

Dla zmotoryzowanych czytelników przygotowano 34 miejsca parkingowe.

Biblioteka jako budynek użyteczności publicznej będzie obiektem intensywnie eksploatowanym. Wobec tego zastosowane zostaną materiały trwałe, łatwe w konserwacji i estetyczne czyli szkło, stal (drewno we wnętrzach) i ceramika wykonana na zamówienie (łamacze światła, okładzina zewnętrzna ścian w strefie publicznej) – rozwiązanie to podkreślać będzie rangę obiektu oraz czynić go będzie bardziej atrakcyjnym, zachęcając do skorzystania.
źródło: http://www.mbp.oswiecim.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #3
^^ Też mam taką nadzieję. W końcu po za Muzeum Auschwitz jest to normalne miasto. Mieszka tu 40tys. ludzi a w całym powiecie prawie 160tys.

To teraz trochę o galeriach handlowych w mieście. Obecnie nie ma żadnej (są kauflandy, lidle, itp.) ale pierwsza jest w budowie a otwarcie już 3 października:

Galeria Niwa:Otwarcie 3 października. Podziemny parking, hipermarket Carrefour i około 40 sklepów w piętrowym pasażu. Najemcy: : Carrefour, Mix Electronics, Reserved, Cropp Town, House, Mohito, Oxide, Komputronik, Drogeria Natura, Orange, Era GSM, Play, Kolporter, Wojas, Altero, Hammurabi, Coffee Travel i inni. W przyszłości planuje się powiększenie galerii.


Galeria Zasole:Ta galeria już od dawna była planowana w Oświęcimiu jednak budowa do tej pory nie ruszyła. Inwestor (IGI) miał już nawet pozwolenie na budowę ale kryzys chyba pokrzyżował te plany. W galerii miało znaleźć się około 60 sklepów w tym Delikatesy Stokrotka i Empik. Obecnie nie wiadomo kiedy mogłaby rozpocząć się budowa.


W kwietniu pojawiły się też informacje, że możliwe jest powstanie galerii handlowej w centrum miasta:

W zamian za wybudowanie nowoczesnego urzędu miasta, władze Oświęcimia są gotowe podarować prywatnemu konsorcjum atrakcyjną działkę w ścisłym centrum miasta! Inwestorzy chcą postawić na hektarowej działce trzykondygnacyjną galerię handlową. Część radnych ma wątpliwości, dając do zrozumienia, że ta propozycja jest co najmniej kontrowersyjna.

Galeria i sąsiadujący z nią magistrat miałyby stanąć na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. Do dziś zachowało się tu niewiele śladów bytności dawnych mieszkańców wyznania mojżeszowego. W zasadzie jedynym jest tablica z reprodukcją spalonej przez Niemców tzw. Wielkiej Synagogi. Większość budynków po wojnie systematycznie niszczała, aż w końcu trzeba je było wyburzyć. Poniżej ogołoconej skarpy, na której niegdyś stała wspomniana synagoga, stoi piętrowy budynek socjalny dla samotnych kobiet, z którą sąsiaduje baza Zakładu Usług Komunalnych. Ten rejon w całości należy do miasta. Obok straszy ogromny lej po wyburzonej parę lat temu kamienicy żydowskiej rodziny Haberfeldów. Od jakiegoś czasu to własność dwóch młodych oświęcimskich architektów.

Rok temu zaniedbanym terenem, położonym w pobliżu Rynku Głównego zainteresował się bliżej nieznany przedsiębiorca.
– Zamierzał tu zainwestować naprawdę grube pieniądze. Ostatecznie wycofał się zniechęcony biurokratycznymi barierami – wspomina architekt Zew Baran, konsul honorowy RP w Jerozolimie.

Zew Baran, stuprocentowy Żyd, jak z uśmiechem mówi o sobie, powrócił do Oświęcimia. Tym razem z Mariuszem Samborskim, reprezentującym prywatne fundusze inwestycyjne z międzynarodowym kapitałem i Grzegorzem Pabisiakiem, członkiem zarządu spółki BAM Polska z siedzibą w Poznaniu.

Cała trójka mówi twardo, że chce z miastem ubić obopólny, korzystny interes. Konsorcjum finansowo-inwestycyjne w zamian za hektarową działkę i możliwość postawienia na niej trzykondygnacyjnej galerii handlowej, chce miastu kosztem ponad 20 mln zł zbudować obok nowy, wart ponad 20 mln zł, magistrat. Obie nieruchomości miałby spinać wspólny parking. Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek dał się już przekonać do pomysłu przedsiębiorców. Włodarz od dawna zachwalał pożytki płynące z partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wątpliwości nie opuszczają za to radnych. By je rozwiać przedsiębiorcy spotkali się z nimi w środę w pałacyku ślubów. Choć spotkanie było zamknięte dla mediów, reporterowi SN udało się w nim wziąć udział. Trwało ponad 2 godziny, obfitowało w emocje i spięcia.

Grzegorz Pabisiak powiedział, że jego firma ma wieloletnie doświadczenie w budowie dużych obiektów handlowych i sportowych. Mariusz Samborski przekonywał, że reprezentowane przezeń fundusze mają wystarczająco dużo pieniędzy, by nawet w czasach kryzysu postawić w środku miasta elegancką galerię handlową. Zadeklarował też chęć odkupienia sąsiedniej działki po wyburzonej kamienicy Haberfeldów.

– Jesteśmy w stanie wybudować w tym miejscu czterogwiazdkowy hotel sieci Hilton – zapewnił.

Śmiałe wizje przedsiębiorców nieco zaskoczyły część radnych. Dziwili się jak to możliwie, by w 40-tysięcznym mieście opłacało się postawić reprezentacyjną galerię i sfinansować, za około 24 mln zł budowę nowoczesnego magistratu. Przedsiębiorcy zapewniali, że już dużo wcześniej zrobili wszechstronne rozeznanie i są pewni, że inwestycja przyniesie korzyści. Zarówno dla konsorcjum, jak i dla miasta.

Rajców zastanawia planowany rozmach inwestycyjny w rejonie, który podlega opiece konserwatora zabytków, co wiąże się z licznymi ograniczeniami. Zwracali uwagę, że po wybudowaniu w tym rejonie miasta galerii handlowej, magistratu, a być może także hotelu, centrum Oświęcimia może stać się niedrożne komunikacyjnie. Biznesmeni uspokajali, przekonując, że w razie potrzeby wezmą na siebie przebudowę układu komunikacyjnego.

Mimo tych zapewnień w tej chwili większość radnych z rezerwą odnosi się do projektu. Rajcy nie zgodzili się na podjęcie wiążących decyzji podczas środowego spotkania z biznesmenami. Najgłośniej oponowali radni Kazimierz Homa i Piotr Kućka.

Pod koniec kwietnia rajcy będą debatować nad zmianami w planie zagospodarowania dla tego newralgicznego terenu. Jeśli się na nie zgodzą, inwestorzy dostaną zielone światło na rozpoczęcie prac projektowych. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, zarówno galeria, jak i nowy magistrat (niewykluczone, że wraz z urzędem skarbowym) mogłyby powstać w 2012 roku.
źródło: www.super-nowa.pl
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
Ja bym prosil o jakieś zdjęcia Mostu Jagiellońskiego. Jestem Oświęcimianinem, ale tak się składa, że mieszkam aktualnie daleko poza Polska i nie mam możliwości podziwiania tej inwestycji :lol:
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
Byłoby ciekawie! Właściwie, to przepraszam, że tak z wątkiem "komunikacyjnym" wyskakuje, kiedy tu jak widze głównie o inwestycje "innego rodzaju" chodzi. Oświęcim jest jednak na tyle niedużym miastem, ze pomyślałem, że i dla tego typu tematu znajdzie się tu miejsce. Dodam, że z pozycji w której się znajduje mogę tylko zadawać pytania (No nie ma mnie w mieście, a co za tym idzie, ani zdjęć nie jestem w stanie dostarczać, ani nie mam dostępu do "newsów").
PS. Jak wchodziłem na skyscrapercity, to szczerze wątpiłem, że znajde wątek poświęcony naszemu miastu. Zostałem jednak pozytywnie zaskoczony!!:banana::banana::banana:
 

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Wątek założyłem dość niedawno. Nie ma osobnego wątku o komunikacji w Oświęcimiu więc najważniejsze inwestycje infrastrukturalne też można chyba tu dołączyć ;)

A z nowości w mieście: Potwierdzają się plany powiększenia Galerii Niwa. Może to nastąpić w całkiem niedalekiej przyszłości gdyż gotowy jest już koncepcja funkcjonalno-przestrzenna rozbudowy. Niwa zyskałaby dodatkowe 4100m2 powierzchni użytkowej.

Wizualizacje:

źródło wizualizacji: biuro.borm.pl

Warto dodać, że galeria jest otwarta dopiero trochę ponad miesiąc.
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
S 1 przez Oświęcim!

Został wybrany wariant budowy odcinka drogi ekspresowej S1.
Samorządowcy Śląska i Małopolski jednym głosem o przebiegu odcinka od węzła „Kosztowy II" w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządów gmin, przez które ma przebiegać planowany odcinek S1, zarekomendowali jej pożądany wariant. Odcinek ma przebiegać od węzła Kosztowy II w Mysłowicach przez Lędziny, Bieruń, Oświęcim, Brzeszcze, Dankowice, Starą Wieś do Bielska- Białej.

„Wybrany wariant VI to sygnał jednoznaczny, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, budując drogi, nie może lekceważyć interesów społeczności lokalnych oraz regionów. Od Generalnej Dyrekcji zależeć będzie, czy nasza rekomendacja jest znacząca" - powiedział prowadzący spotkanie Piotr Spyra, członek Zarządu Województwa.

Dla przebiegu odcinka S1 opracowano sześć wariantów jego przebiegu, uwzględniających m.in. uwarunkowania środowiskowe, przebieg przez tereny zurbanizowane oraz wpływ na ochronę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau.

Projektowana droga ekspresowa S1 Pyrzowice - Bielsko-Biała na odcinku od węzła Kosztowy II do węzła Suchy Potok jest ważnym elementem międzynarodowego układu zapewniającego połączenia między Polską, Słowacją oraz Czechami. Ruch tranzytowy z drogi S1 i S69 oraz ruch na odcinku Bielsko-Biała - GOP odbywa się istniejącą DK1, której przepustowość, według ekspertów, wyczerpie się w najbliższym czasie. Droga S1 będzie odgrywała także ważną rolę w prowadzeniu ruchu generowanego przez kopalnie.

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz, wojewoda małopolski Stanisław Kracik, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Krzysztof Raj, dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA oraz parlamentarzyści i władze samorządowe powiatów i gmin z województwa śląskiego i Małopolski, przez które przebiegać będzie odcinek.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

1257838996

Żródło: http://www.noltychy.pl/news,1674,zostal-wybrany-wariant-budowy-odcinka-drogi-ekspresowej-s1-.html
 

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #13
Jutro otwarcie drugiego sklepu sieci Netto w Oświęcimiu :)

Scottie po raz drugi przywita oświęcimian

W czwartek, 19 listopada, o godz. 8:00, duńska sieć Netto otworzy swój drugi sklep w Oświęcimiu.

Po wrześniowym, udanym otwarciu pierwszego sklepu duńskiej sieci w Oświęcimiu, klientów zaprosi nowe Netto przy ul. Pilata. Na 660 m kw. powierzchni handlowej znajdą się poddzierżawiane stoiska piekarnicze, mięsne oraz kiosk z prasą. W nowym markecie, tak jak w poprzednim, znalazło zatrudnienie 12 osób, rekrutowanych poprzez urząd pracy. Powstanie tam duży parking na 40 miejsc.

Czego mogą spodziewać się pierwsi klienci? Przede wszystkim będzie można kupić atrakcyjne produkty po wyjątkowo niskich cenach: Cafe Prima 250 g za 4,99 zł, telewizor 32-calowy, płaski za 999 zł, tabletki do zmywarek Calgonit, opakowanie 90 sztuk, za 30 zł, a także przenośny, 7-calowy odtwarzacz DVD za 249 zł. Co dwie godziny będą rozdawane prezenty dla klientów, ufundowane przez firmy Drobimex, Danone, Starco Union Chocolate.

Nie zabraknie też tradycyjnego pikniku otwarciowego Netto, który we wrześniu spodobał się mieszkańcom Oświęcimia: od godz. 7:30 do 15:00 wszyscy klienci będą mogli wypić gorącą kawę, herbatę, posilić się kiełbaską lub kaszanką z grilla.

Sklep będzie czynny w godz. od 7:00 do 22:00 od poniedziałku do soboty, oraz od godz. 8:00 do 20:00 w niedziele.

O Netto Polska

Duńska sieć osiedlowych sklepów spożywczych, oferujących produkty pierwszej potrzeby po niskich cenach, jest obecna na polskim rynku od sierpnia 1995 roku, kiedy to otwarty został pierwszy sklep w Szczecinie. Netto posiada dwa centra dystrybucyjne: w Motańcu pod Szczecinem oraz w Domasławie pod Wrocławiem.

Netto sp. z o.o. jest obecnie największą firmą w województwie zachodniopomorskim, zatrudnia 2430 osób. Bierze aktywny udział w życiu lokalnych społeczności nie tylko na Pomorzu, ale we wszystkich mniejszych i większych miejscowościach, w których jest obecna. Firma wspiera liczne imprezy sportowe oraz kulturalne, z których najbardziej znane są: PeKaO Szczecin Open, największa impreza tenisowa w Szczecinie, Pedro’s Cup, Netto Cup, Baba Cup, Turniej Dzielnic w Szczecinie, wyprawę jachtu Starego do Islandii, Jarmark Chmielno-Wikliniarski w Nowym Tomyślu, Dożynki Gminne w Kobierzycach, Lwóweckie Lato Agatowe w Lwówku Śląskim, angażuje się w akcje charytatywne – jak choćby w tym roku: pomoc pogorzelcom po pożarze hotelu w Kamieniu Pomorskim, czy udział w loterii charytatywnej, z której dochód przeznaczony był na rzecz koszalińskiego hospicjum.

Netto stanowi część Dansk Supermarked A/S, której właścicielami są A.P. Mřller-Mćrsk Gruppen i F. Salling. Dansk Supermarked jest również właścicielem i zarządcą sieci hipermarketów Bilka i Fotex. Dansk Supermarked jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem działającym w branży handlu detalicznego w Danii. Poza Polską i Danią, sieć rozwija się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji.
źródło: kasztelania.pl
 

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #14
Czas na wyburzenie "tęczy" . Czyli pierwszy krok do rewitalizacji Oświęcimskiego rynku :) Myślę, że to wyjątkowo wyczekiwana inwestycja w mieście.

Wielki huk wstrząsnął w poniedziałek sercem miasta. Nie było to jednak związane z bezpośrednim wyburzaniem Tęczy. Na razie zawaliła sie część ogrodzenia ustawionego w Rynku Głównym. Samo wyburzanie Tęczy, czyli operacja Kartagina, rozpocznie się w czwartek.

W pierwszej fazie rozbiórki zniknie sam budynek pawilonu handlowego. Po zakończeniu tego etapu wojewódzki konserwator zabytków ma podjąć decyzję o przystąpieniu do wyburzania naziemnej części schronu przeciwlotniczego, zbudowanego przez hitlerowców w 1943 roku.

Pawilon zniknie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod i sprzętu, m.in. dźwigu i palników do cięcia konstrukcji stalowych. Bunkier będzie o wiele twardszym orzechem do zgryzienia. Ze względu na usytuowanie w zabytkowej części miasta, nie można zastosować metody wybuchowej i młotów pneumatycznych.
źródło: faktyoswiecim.pl

PS: A biblioteka rośnie bardzo szybko ;)
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
^^Ja tam mam mieszane uczucia co do wyburzenia tego bunkra. Jest on jednak w jakis sposób powiązany z "drugo-wojenną" historią naszego miasta (która jest aktualnie jedną z największych jego zalet). Płakać po nim nie będe, ale jednak uważam, że to błąd. Nie uda nam się nigdy oddzielić historii naszego miasta od obozu (właściwie to nawet nie powinniśmy tego robić), a ten bunkier bunkier jest czymś co ją uzupełnia.
 

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #16
^^ Ale jest u nas wiele innych bunkrów które można by jakoś zagospodarować, zrobić jakąś wystawę. Choćby ten gigant obok Savii na Śniadeckiego. A na środku rynku poniemiecki bunkier nie pasuje.
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Rzeczywiscie ten relikt PRLu pasowal jak trampki do garnituru w odniesieniu do sasiadujacych odrestaurowanych kamienic, czy ulicy wylozonej kostka brukowa. Pytanie co powstanie w tym miejscu w zamian? Chyba nie ogrodek piwny?
 

·
Registered
Joined
·
1,797 Posts
Discussion Starter #18
Dopiero trwają konsultacje społeczne. Pewnie powstanie jakaś fontanna. Cała płyta rynku ma odzyskać średniowieczny charakter. Są plany odnalezienia i ustawienia na rynku figury Św. Jana Nepomucena a także postawienia ławeczek z postaciami znanymi związanymi z Oświęcimiem.
 
1 - 20 of 3394 Posts
Top