SkyscraperCity banner

301 - 320 of 357 Posts

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Maďarsko, krajina s rovnakou históriou, kultúrou, architektúrou.. mali by sme si od nich brať príklad pri výstavbe (obzvlášť toho čo je za štátne), prebehnite si tento thread - http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=545898&page=97
Suhlasim, ze nas spaja vela, ale brat si z nich priklad nepovazujem za vhodne.
Staci si prejst historizujuce nezmysly z betonu a ocele alebo s vyuzitim tondach skridlic a inych hlupost.
To ako si Madari znicili tymito nezmyslami hrady v Ostrihome, Visegrade, Budapesti, Sumegu a ine dalsie hrady to sa len tak nevidi. Rovnako kto bol v Pannonhalme a videl klastor, kde okrem modernej vystavby, ktora znicila areal v podstate nic nie je len tazko dokaze pochopit ako sa ta stavba mohla ocitnut na zozname UNESCO.

·
Registered
718 Posts
To je síce možné ale ja som hovoril o tom vlákne, skús si ho prejsť :) a myslím si že aj vo všeobecnosti k rekonštrukcii domov je tam omnoho lepší prístup. Žiadne poľské plechové stechy prípadne nejaká hnusná lacná čierna škridla.

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Jasné vo Vacove na trhoch ;)
Nuz tak, nemozem suhlasit, ze maju lepsi pristup.
Staci si pozriet uplne nezmysly ako hrad v Jageri alebo Hilton v Budapesti s tymi smiesnymi vezickami.

Skridlu tondach drbnu napriklad na altanok (inak sa to nazvat neda) toho co ma pripominat ostrihomsky hrad.

ak by niekto nevedel o com hovorim:

Nieco taketo by na Slovensku nikdy nepreslo. U nas bol dostatocnou hanbou Ruzomberok a jeho akoze hypernova hrad.

Prikladov ako si Madari znicili architektonicky mesta mnozstvo.

A ano v Madarsku je panelakov menej, ale jednoducho tam tiez su. Staci si zajst do Stolicneho Belehradu, Miskolcu, Salgotarjanu, Tatabanye atd atd..

Jedine co fakt kvitujem je mnozstvo reklam u nas. S tym treba co najskor nieco robit..

Teda vobec nie je pravda, ze mame zly pristup. U nas je historickych pamiatok nepomerne viacej ako v Madarsku a rekonstrukcia preto trva dlhsie. Ale napriklad aj vcera, ked som isiel na Katarinku ma prijemne prekvapil Trstin. v strede dediny, kedysi stala uplna ruina, rozpadnuty krasny zamocek. Pohlad na zaplakanie. Vcera, ked som tadial prechadzal potesilo ma, ze bol velmi citlivo zrekonstruovany. Toho co sa vsetko na Slovensku obnovilo je na tomto threade minimum. Chybaju tu napriklad Velke Uherce, Brhlovce, Betliar, Tomasov atd atd..Teraz uz napriklad aj Roznava..

·
Registered
3,956 Posts
Nuz tak, nemozem suhlasit, ze maju lepsi pristup.
Staci si pozriet uplne nezmysly ako hrad v Jageri alebo Hilton v Budapesti s tymi smiesnymi vezickami.
Ja som s tebou neoponoval myslel som to tak, že Gordom bol v madarsku vo Vacove (Vác) na trhoch ked si sa ho spýtal či nebol nikdy v Maďarsku.
S časti súhlasím ale ani nemožno povedať, že sa u nás opravujú pamiatky vo veľkom je tu veľká byrokracia a pamiatkári frflú nad všetkým a veľmi ťažko sa dá s nimi dohadovať (veľakrát človeka buzerujú za maličkosti a veci ktoré sa dajú odstrániť ale inokedy im nevadí ked niekto zrútí určitú čast historickej budovy). Štát by mal viacej podporovať opravu pamiatok či už v z fondov na zníženie nezamestnanosti alebo cez štátnu Slovensku záručnu a rozvojovú banku a poskytnúť tak obciam financie na ich opravu s minimálnym úrokom. Veľa zdruzení sa snaží niečo robiť ale čo s toho keď napredujú myšacím tempom. Dokonca aj čachtice by chceli pokračovať v obnove hradu len zas financie a Eu fondy sú tiež náročné.

·
Registered
83 Posts
ja sa teda pochválim jednou peknou obnovou kúrie v našej dedinke. jeden z tých pozitívnych príkladov ako sa dá z polorozpadnutej ruiny spravit hlavná atrakcia obce. V súčasnosti je uz aj asi 90 % interiéru zariadeného a niekedy na jar sa plánuje slávnostné otvorenie.
nemám vlastné foto, tak len takto sprostredkovane.
pocas rekonstrukcie (foto asi firmy co robila kurenie), strecha uz bola nova v tej dobe:

http://www.intherma.sk/sk/Nyariovska-kuria-Bucany

a takto vyzerá v súčasnosti po komplet rekonstrukcii:

http://www.atelierdv.sk/pamiatkove-objekty-obnova-nyarovskej-kurie.htm

Rekonstrukcia bola hradená z eurofondov a bol to dlhy (od roku 2006 doteraz) a narocny proces, kde najvacsie problemy boli v suvislosti s verejným obstaravanim, boli tahanice s vitazom sutaze, ten sa viackrát menil, jeden z vitazov zacal rekonstruciu tym sposobom, ze pred zimou zhodil povodnu strechu a nechal stavbu tak, hrozilo uplne zrutenie celeho objektu a tak. taka slovenska klasika... nastastie tento pribeh bude mat stastny koniec.

·
Registered
1,513 Posts
^^ Na Slovenske pomery vyborna obnova, trocha ma mrzi ta nova omietka, ale historicke omietky aj fragmenty sa daju restaurovat a prezentovat (u nas sa to skoro nedeje). No to uz je mozno taka moja prazska deformacia.

·
Registered
83 Posts
myslim, ze sa snazili zachranit a zrestaurovat co sa dalo. napr. na priecieli nad vchodom nasli latinský nápis villa solitude (vila samota) a ten tam zachovali a zrestaurovali. taktiež v interiéri nasli casti starých omietok a ak sa nemýlim aj tie sa restaurovali. len dlhe roky sluzil objekt, okrem iného, ako obecne byty a najomnici sa na stave dost poznacili...

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
myslim, ze sa snazili zachranit a zrestaurovat co sa dalo. napr. na priecieli nad vchodom nasli latinský nápis villa solitude (vila samota) a ten tam zachovali a zrestaurovali. taktiež v interiéri nasli casti starých omietok a ak sa nemýlim aj tie sa restaurovali. len dlhe roky sluzil objekt, okrem iného, ako obecne byty a najomnici sa na stave dost poznacili...

jedine co sa mi nepaci je absolutne ujeta fontana, nerozumiem preco do historickych parkov davaju moderne prvky, to vyzera byt take cisto slovenske specifikum...najlepsim prikladom je sad janka krala, od lamp az po lavicky, s uplnym top v podobe betonovych ohrad altankov

301 - 320 of 357 Posts