SkyscraperCity banner

21 - 40 of 119 Posts

·
Registered
41 Posts
hmm. mozliwe ze wielu nie zgodzi sie ze mna i ze juz za późno. Ja widze Nową Filharmonię inaczej. Powinna być wybudoawana w stylu klasycystycznym. Taka architektura przypomina nam historie oraz dokładnie wpisuje sie w nastruj jaki powinien panować w Filharmoni. Uważam ze jest to najodpowiedniejsze gdzyż:
- Przyciąga turystów (bardzo ładne są budynki a zwałaszcza z tymi detalami :)).
- To jest miejsce poważne a taki styl niczym nie odbiega np od alfy.
- Ja to widze ze jest wielka kopóła ktora sie wpisuje w panorame miasta np tak oswietlone jak ratusz czy katedra. Ładnie to wyglada.
- Tak pasuje i tyle :nuts:

·
rychtyczny Warnijok!
2,379 Posts
hmm. mozliwe ze wielu nie zgodzi sie ze mna i ze juz za późno. Ja widze Nową Filharmonię inaczej. Powinna być wybudoawana w stylu klasycystycznym. Taka architektura przypomina nam historie oraz dokładnie wpisuje sie w nastruj jaki powinien panować w Filharmoni. Uważam ze jest to najodpowiedniejsze gdzyż:
- Przyciąga turystów (bardzo ładne są budynki a zwałaszcza z tymi detalami :)).
- To jest miejsce poważne a taki styl niczym nie odbiega np od alfy.
- Ja to widze ze jest wielka kopóła ktora sie wpisuje w panorame miasta np tak oswietlone jak ratusz czy katedra. Ładnie to wyglada.
- Tak pasuje i tyle :nuts:
Czyli uważasz, że historyzm można stosować dziś wszędzie...
Wg. mnie nie powinniśmy oszukiwać historii- przyjedzie owy turysta i pomyśli, że budynek jest z XIX wieku.
To może przy okazji wybudować kolejne Stare Miasto, zamek- będzie jeszcze atrakcyjniej...
Przy takim myśleniu wychodziły najgorsze kicze- kolumny, kopułki, wyjdzie gargamelizm...
Zajrzyj koniecznie do wątków o Architekturze i Urbanistyce...
Jak dla mnie budynek świetny- w każdym stylu można budować tego typu obiekty, a najodpowiedniejszym jest aktualnie panujący (głównie neomodernizm)...

·
Registered
1,294 Posts
Nie wiem czy budowanie tak dużych i ważnych obiektów historyzującym stylem byłoby udane? To trudna sztuka.
Zachwycamy się teraz piękną secesją itd. a może za 100 lat nasi potomkowie będą starali się naśladować to co buduje się teraz.
Ja osobiście uwielbiam podziwiać ulicę śródmieścia (Warminska ;Mazurska ;Dąbrowszczaków) i Zatorza mając świadomość ,że kamienice powstały 100 lat temu i widać ślad czasu na elewacji.

Więc dla mnie Filharmonia jest OK.

Chyba ,że kolega CzesioO chciał odświeżyć wątek:)

poz.

·
Registered
41 Posts
Widze ze juz pojawiły sie negatywne odpowiedzi co do mojego pomysłu. Oczywyście szanuje je. Chcialem przedstawic swoj pkt widzenia. Dodam ze nie mialem mysli podrabiania sztuki albo wymuszania "historycyzmu". Poprostu w takim stylu mogłoby byc wybudowanie. Każdy by sie zorientował, że to troche za nowe tynki jak na XVIII wiek :nuts: Widzialem stare i nowe budynki wybudowane w starym stylu Stare naparawde dopełniały nastroj historyczny a te nowe były bardzo piekne estetyczne (wogole taka sztuka, klasycyz jak napisalem wyzej jest ladna). Głównie dla funkcji estetycznej podalem ten przyklad. Taka kopuła widoczna na panoramie miasta ładnie by wyglądała ;p

·
Registered
1,294 Posts
^^ mam nadzieję ,że taka krytyka nie zniechęci Cię do dyskusji :)
Może jak budynek powstanie to będzie wyglądał jeszcze lepiej niż na wizkach.

poz.

·
Olsztynianin
1,835 Posts
Zdaje się ,że na jesieni mieli ruszyć z budową ale chyba nic z tego nie wyjdzie. Przy czym jak dla mnie to ta inwestycja jest tak naprawdę dla wąskiej grupy społeczności. Chyba u nas ostatnio kiepsko z "dobrowolnym" odwiedzaniem tego typu obiektów..............

·
.::MADE IN EU::.
318 Posts

Powyżej wizualizacje nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii ze zwycięskiego projektu firmy "CONSULTOR" Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Skład zespołu autorskiego

*arch. Michał Kapturczak
*arch. Joanna Kapturczak
*arch. Sylwia Hudowicz Jeśko
*arch. Paweł Jeśko

Uzasadnienie Sądu Konkursowego:

Praca w sposób najlepszy realizuje cel konkursu poprzez:
1.
prawidłowe rozwiązanie układu urbanistycznego, umożliwiając trafną lokalizację obiektu Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, uzyskanie zamknięć widokowych na osi ul. B. Głowackiego i z kierunku ul. T.Kościuszki oraz wyjątkowe wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej- wielopoziomowego placu miejskiego w rejonie partii wejściowej do obiektu.
2.
Rozwiązanie bryły zabudowy w skali nawiązującej do sąsiedniego budynku
Szkoły Muzycznej oraz stworzenie indywidualnej formy projektowanego obiektu.
3.
Twórczą realizację programu użytkowego Filharmonii umożliwiającą prawidłowe funkcjonowanie obiektu, a przede wszystkim sali koncertowej
dającej szansę na dobrą akustykę przy realizacji koncertów i małych form scenicznych.
4.
Zastosowanie odpowiednich rozwiązań elewacyjnych dających szansę na zastosowanie, przy realizacji obiektu, szlachetnych materiałów, współgrających z rangą projektowanego obiektu.

LISTA WYKONAWCÓW

„Budowę nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie – II Etap” :
-„POLIMEX – MOSTOSTAL” S.A.

- Konsorcjum firm:
1. „BUDIMEX- DROMEX” S.A. - lider
2. „SPRINT” Spółka z o.o. – partner
-„WARBUD” S.A.

- Konsorcjum firm:
1. „PRZEMYSŁÓWKA”
Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka z o.o - lider
2. „KONS-BUD” Konsorcjum Budowlane S.A. – partner

- Konsorcjum firm:
1. „ARBET” Przedsiębiorstwo Budowlane Spółka z o.o - lider
2. „INS-BUD” Waśkiewicz i Zarębski Spółka Jawna– partner

- Konsorcjum firm:
1. Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. - lider
2. „VECTRA” S.A. – partner
3. Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe OTO Tomasz Ostrowski – partner

- Konsorcjum firm:
1. „MOSTOSTAL WARSZAWA” S.A. - lider
2. „ACCIONA INFRAESTRUCTURAS” S.A. – partner
3. „INTROL” S.A. – partner
4. „INSTAL BIAŁYSTOK” S.A. – partner

ZMIANA TERMINU SKŁADANIA OFERT

Zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu ograniczonego na budowę nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie – II etap

Warmińsko-Mazurska Filharmonia w Olsztynie w związku z koniecznością udzielenia wyjaśnień na zapytania Wykonawców oraz wprowadzenia ewentualnych zmian w przedmiarach robót, zgodnie z art.38 ust.6 ustawy – Prawo zamówień publicznych przesuwa termin składania ofert na dzień:

26 stycznia 2009r. do godziny 11:00

i dzień otwarcia ofert na dzień:

26 stycznia 2009r. o godzinie 11:30.

Miejsce składania i otwarcia ofert nie ulega zmianie.

Może w końcu coś ruszy i przetarg zostanie rozstrzygnięty niebawem.

·
Registered
345 Posts
Ze strony pracownio architektonicznej:

OPIS DO KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ BUDYNKU FILHARMONII OLSZTYŃSKIEJ

Wybrana lokalizacja dla budynku nowej filharmonii - za istniejącą szkołą muzyczną, przy ulicy Bartosza Głowackiego - wymagała takiego zaprojektowania układu urbanistycznego, który zapewni odpowiednią ekspozycję nowego obiektu zarówno od strony ulicy Tadeusza Kościuszki, jak i ulicy Kołobrzeskiej.

Podstawowym założeniem projektowym było nadanie otoczeniu filharmonii odpowiedniego charakteru. W tym celu zaproponowano utworzenie przed głównym wejściem do budynku placu miejskiego. Powstające wnętrze ze starannie zaprojektowaną posadzką, zielenią, małą architekturą (np.: fontanny, oświetlenie) będzie nowym, ważnym miejscem w strukturze całego miasta. Nowe wnętrze urbanistyczne wzbogacono poprzez zaprojektowanie „ogrodu rzeźb” – terenu zielonego z wyznaczonymi miejscami pozwalającymi na ekspozycję sztuki.

Zaprojektowano budynek, którego skala nawiązuje do sąsiedniego budynku Szkoły Muzycznej. Zaproponowane rozwiązania przestrzenne i materiałowe mają na celu nadanie architekturze filharmonii klasycznego i wyważonego charakteru.
Budynek jest bardziej transparentny w części południowej ze względu na gospodarkę energetyczną i widok na miasto. Od strony północnej elewacje są pełniejsze, bardziej domknięte.
Zespół składa się z różnych przestrzennie kubatur: bryły sali koncertowej, przeszklonego holu wejściowego, usytuowanego w części północno–wschodniej bloku funkcjonalnego i wreszcie z frontowej kubicznej formy, zawierającej gastronomię, sale prób orkiestry i pokoje konferencyjne.
Kubiczna forma sali koncertowej została wyróżniona z projektowanego budynku i zaakcentowana wysokością. Jej masywna struktura została skontrastowana z przeszklonym hallem, w którym jest zatopiona. Z kolei element kompozycyjny w postaci wysuniętej bryły, nadwieszonej od strony wschodniej wzmacnia efekt zatrzymania od strony ulicy i tym samym podkreśla znaczenie budynku.

·
Registered
1,294 Posts
Nowe wizki !!!
Ciekawe z jakich materiałów będzie wykanana elewacja???

·
Registered
1 Posts
Czy wszystkie filharmonie i podobne tego typu obiekty budowane w Polsce to klocki?? Czy moze mi sie tylko tak wydaje? Niemowie ze ta jest brzydka tylko..ehhh, moze by tak troche wiecej wyobrazni?
A czy ktoś widział inne projekty?

·
Registered
5,891 Posts
Z POZDROWIENIAMI DLA ŚWIATOWEGO ;)

A czy ktoś widział inne projekty?
To był projekt który robiłem wspólnie z arch. Jackiem Dybolem.
Niestety spóźniliśmy się pare godzin z wysyłką projektu (powód był prozaiczny - pracowaliśmy jednocześnie nad projektem wykonawczym innego budynku, a tam termin był ważniejszy). W związku z tym projekt nie został zakwalifikowany do konkursu. Wygrali zresztą znajomi Jacka ;)

Widać że zabrakło nam czasu na dopracowanie (bardzo chciałem wymodelować otoczenie..nie dało rady)
...patrząc z perspektywy czasu..dziś zrobiłbym to innaczej, ale projekt zawierał kilka fajnych przstrzeni i świeżych pomysłów :)

·
Registered
113 Posts
Czy coś wiadomo w sprawie, rozpoczęcie miało się rozpocząć:p tzn. budowa w 2005 mamy 2009, ktoś wie gdzie konkretnie ten "kolos stanie " :p Dobrze że te przetargi choć idą powoli to się kończą happy endem, aby nie było tylko protestów :p

·
Olsztynianin
1,835 Posts
To ,że przetarg został opózniony przez pytania wykonawców to mnie nie dziwi. Mogły być to nawet bezsensowne pytania. A budowa takich obiektów jk filharmonie, teatry czy kościoły raczej szybko nie postępuje....

21 - 40 of 119 Posts