SkyscraperCity banner
1 - 20 of 31 Posts

·
Banned
1,014 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nowe "stare miasto" zaczeto budowac w latach 90tych, budowa ciagle trwa.

·
Registered
15,882 Posts
no to mamy kolejne stare miasto, czy ma ono jakies uzasadnienie historyczne? Czy to tylko radosna twórczość? :)

·
Boxes rule
1,504 Posts
Gwoli scislosci, to nie jest nowe "Stare Miasto", tylko zabudowa wolnych dzialek na Starym Miescie, ktore zostalo w wiekszosci odbudowane po wojnie (w mocno spolszczonej formie).

Swoja droga potworna architektura :eek:

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
^^^^^
Ni mniej ni więcej, tylko orgia kiczu i tandety. I pomśleć, że to jest nasze miasto wojewódzkie. :(

·
Registered
1,357 Posts
Bylem w Olsztynie 2 lata temu i sadzac po tych zdjeciach duzo sie zbudowalo//wyremnotwalo/zrobilo :). Olsztyn jak dla mnie odwala kupe dobrej roboty, po tym jak armia czerwona dla zabawy bombardowala to miasto. A ta "nowoczesna" architektura to mysle ze troche nawiazuje do Wroclawia gdzie jest pare takich wlasnie plomb. Na pewno to lepiej wyglada "na zywo" ;)

·
Banned
2,285 Posts
No coz... jakies ostatnie 20 przy moim komputerze sie nie otworzylo, ale z tego co widze trzeba przyznac ze uroczo to wyglada (exc.te gowniane szkla - na nowoczesnosc w takim stylu nie ma miejsca na Starym Miescie).
Patrze z podziwem na wznoszone z taka latwoscia domy- u nas w Bydgoszczy ktos na nasze Stare Miasto rzucil chyba klatwe bo pomimo wszelkich staran nie mozemy sie doczekac chocby jednej odbudowanej budowli.
Bylem w Olsztynie 1998 i dosyc mi sie podobal a teraz dzieki takim domkom jest tu pewnie jeszcze ladniej ;)

·
...
12,159 Posts
hmm skąd ja to znam? ;)
to gdzie oprócz Szczecina i Olsztyna powstają takie hm jak to nazwać..."rzeczy"' wiem o Głogowie gdzie jeszcze?
Wracając do Olsztyna
Na tych zdjęciach widać że dużo się już tam pobudowało, może jakieś zdjęcia z góry? Gdzie co jest, jak wygląda itd.
Przy okazji tego tematu, należy poruszyć samą kwestie budowania, bo nie nazwał bym tego odbudowaniem Starego Miasta. Ja osobiście jestem za, ale tylko wtedy, gdy budynki te wyglądają dosyć prosto, bez żadnych udziwnień i szokujących kolorów. Niestety widać i to doskonale że w Olsztynie i nie tylko zresztą, architektów ponosła wodza fantazji (lub choroba psychiczna) i powstają koszmarki, które nawet kiczem już nazwać nie można...

·
Boxes rule
1,504 Posts
Raine said:
Na tych zdjęciach widać że dużo się już tam pobudowało, może jakieś zdjęcia z góry? Gdzie co jest, jak wygląda itd.
Te nowe kiczowate domki stoja przy Targu Rybnym. Na zdjeciu ponizej widac jeszcze nie zabudowane miejsce ponizej Wysokiej Bramy (w polowie wysokosci po lewej stronie zdjecia). Jak bywalem w Olsztynie w polowie lat 90-tych, to ich jeszcze nie bylo. Budowano wtedy natomiast kilka bardziej gustownych kamieniczek, widocznych przy dolnej krawedzi zdjecia. Reszta Starego Miasta zostala w wiekszosci odbudowana po wojnie, w duzej mierze w uproszczonej i spolszczonej formie.

Jeszcze dwa zdjecia z gory. Zaczeli juz na nich chyba budowac te kamieniczki:

Ten wystrzalowy budynek ponizej (jest tak dziwny, ze mi sie nawet podoba :)) znajduje sie juz poza obrebem Starego Miasta, jak sie idzie od Wysokiej Bramy w strone nowego ratusza.

·
Registered
1,545 Posts
Raine said:
hmm skąd ja to znam? ;)
to gdzie oprócz Szczecina i Olsztyna powstają takie hm jak to nazwać..."rzeczy"' wiem o Głogowie gdzie jeszcze?
W Kolobrzegu duzo sie nabudowalo i nawet ladnie, ale chyba przystopowali, maja tam dwa takie horrendalne bloki co im blokuja.

W Elblagu tez sie troche robi ew. robilo.

·
hræddur köttur
4,477 Posts
Co jest, Kocie? Nie powiesz chyba, że Cię nie porusza tak wyważone balansowanie między finezją a ekspresją formy! ;)

·
Registered
14,636 Posts
Olsztyn coraz piękniejszy. Bardzo podoba mi się to stare-nowe centrum.

1 - 20 of 31 Posts