SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 143 Posts

·
Registered
Joined
·
5,638 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zbudują nowy stadion za centrum handlowe​


Prywatny inwestor proponuje miastu budowę nowego stadionu piłkarskiego przy ul. Sybiraków. W zamian chce dostać tereny przy al. Piłsudskiego i postawić tam centrum handlowe. Czy ratusz powinien się na to zgodzić?

Kluczową rolę w planowanej transakcji odgrywają tereny sportowe przy ul. Sybiraków, ze stadionem wybudowanym w 1953 r. Nieruchomość należy do PKP, ale niedługo ma się to zmienić. - Stadion przy ul. Sybiraków przekażemy skarbowi państwa najpóźniej w lipcu - zapowiada Andrzej Sufranek, dyrektor Zakładu Nieruchomości PKP w Olsztynie.

Władze miasta mają zapewnienie wojewody, że nieruchomość przekaże później gminie. Teren przy al. Piłsudskiego jest bardzo atrakcyjny i dlatego miasto chce wysoko postawić poprzeczkę firmom, które chciałyby inwestować przy skrzyżowaniu z ul. Leonharda.

Jeden z inwestorów właśnie zgłosił się do ratusza. Zainteresowany jest zabudowaniem tych terenów. W miejsce stadionu, którego remont, jak przekonuje ratusz, jest nieopłacalny postawiłby centrum handlowe. W zamian za przekazanie gruntów pod centrum proponuje budowę miejskiego stadionu piłkarskiego przy ul. Sybiraków. - Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie przedstawić interesującą koncepcję zagospodarowania obu terenów - zapewnia Jarosław Więckowski, dyrektor firmy, która złożyła swoją propozycję w ratuszu.

Przekonuje, że jego firma jest wiarygodna. Należy do francuskiej grupy kapitałowej Casino Group, która niegdyś była właścicielem sieci hipermarketów Geant i Leader Price. Obecnie zajmuje się budową kompleksów handlowych. Jesienią tego roku ma oddać do użytku trzy centra o łącznej powierzchni ok. 130 tys. mkw.: w Opolu, Słupsku i Dąbrowie Górniczej.

Od dawna pojawiają się głosy, że jedna Alfa w Olsztynie to za mało. Tak mówi wielu klientów. Stanisław Tunkiewicz, prezes PSS Społem i były radny: - Ale budowa nowych centrów odbije się na lokalnym handlu. Wystarczy popatrzeć jakie skutki miało powstanie Alfy dla handlu na Starym Mieście, który praktycznie zamarł. Powstanie nowych obiektów handlowych powinna poprzedzić analiza nasycenia handlu w mieście. A takiego dokumentu brakuje.

Decyzję o ewentualnej transakcji podejmą radni. Dlatego propozycja od inwestora trafiła także do Zbigniewa Dąbkowskiego, przewodniczącego rady miasta. - Tereny są bardzo atrakcyjne, więc to do nas przychodzą inwestorzy, a nie odwrotnie - mówi Zbigniew Dąbkowski. - I musimy to wykorzystać, stawiając odpowiednie warunki. Rozmawiać oczywiście warto, ale najpierw poczekajmy na przekazanie przez PKP terenów przy ul. Sybiraków.

[email protected]

Komentarz "Gazety"

Najpierw stadion

Transakcja wiązana - miasta z prywatnym inwestorem - to dobry pomysł. Warto zaryzykować. Ale urzędnicy powinni wykazać się szczególną roztropnością przed podjęciem decyzji, żeby się nie okazało, że stadion przy Piłsudskiego przestanie istnieć, a remont obiektu przy ul. Sybiraków będzie tylko kosmetyczny i zostaniemy bez żadnego obiektu piłkarskiego, a z nowym centrum handlowym.
Nowy stadion w planie ratusza
Miasto zmieni przeznaczenie terenu przy zbiegu al. Piłsudskiego i Leonharda, by umożliwić tam budowę sportowej areny i galerii handlowej. Teraz mogą powstać tam jedynie garaże. Obiekt nie powstanie jednak wcześniej niż za 3-4 lata

Stadion ma zastąpić niszczejący obiekt wybudowany na ogólnopolskie dożynki zorganizowane w Olsztynie w 1978 r. Od tamtej pory stadion nie przeszedł gruntownego remontu. Poprzestano jedynie na drobnych naprawach. Budowy nowego obiektu domagają się przede wszystkim kibice sportowi. Przypomnijmy, że w trakcie majowego spotkania piłkarskiego klubu OKS 1945 Olsztyn wywiesili transparent z napisem: "Cała Polska z nas się śmieje, bo się u nas nic nie dzieje". W ten sposób zwrócili uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury sportowej. Pisaliśmy o tym.

Według prezydenta Piotra Grzymowicza w ratuszu pojawili się przedstawiciele jednej z francuskich firm, którzy złożyli propozycję budowy stadionu o pojemności 10 tys. widzów. - Stanąłby on w miejscu obecnego obiektu - mówi prezydent.

Ma to być transakcja wiązana. Inwestor wybudowałby stadion, ale pod warunkiem umożliwienia mu postawienia w sąsiedztwie galerii handlowej. To powszechna praktyka stosowana w miastach Europy Zachodniej. W przypadku Olsztyna galeria zajęłaby obecne boisko boczne, gdzie odbywają się treningi. By do tego doszło, trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiłby budowę w tym miejscu obiektu handlowego. - Propozycję o przystąpieniu do opracowania tego dokumentu przedstawię radnym w lipcu - zapowiada prezydent.

Zapisy obecnie obowiązującego planu wiążą ręce potencjalnym inwestorom. "Możliwa jest zmiana profilu z obecnego stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego na stadion piłkarski" - czytamy w dokumencie. "Adaptowany stadion może podlegać przebudowie i rozbudowie. W przypadku ograniczenia funkcji stadionu do boiska piłkarskiego i jego przebudowy uzyskane powierzchnie terenu należy przeznaczyć na garaże i parkingi".

Jednak samo opracowanie planu nie oznacza, że stadion zostanie wybudowany. Na jego podstawie zostanie ogłoszony konkurs. Może dojść do tego na przełomie 2009/10 r. Dopiero w drugiej połowie 2010 r. miasto może zacząć rozglądać się za firmą, która chciałaby wyłożyć setki milionów złotych na realizację inwestycji.

Przypomnijmy, że jak na razie większe szanse powodzenia ma budowa rekreacyjnego centrum wodnego przy al. Piłsudskiego. Inwestycja jest warta ok. 120 mln zł. Ratusz uzbierał połowę tej kwoty. W przyszłym tygodniu rozstrzygnięty ma zostać przetarg na budowę kompleksu. O zlecenie stara się kilka firm z całej Europy. Budowa potrwa dwa lata.

Nowy plan chciał mieć również właściciel gruntu znajdującego się pomiędzy hipermarketem Real a ul. Tuwima. Prywatny inwestor chce wybudować tam galerię handlową o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Ziemię pod ten obiekt sprzedał uniwersytet za ok. 10 mln zł. Obecny plan zagospodarowania dopuszcza jedynie zabudowę usługową, hotelarską i biurową. Na ostatniej sesji radni mieli pozwolić ratuszowym planistom na rozpoczęcie prac nad dokumentem. Jednak projekt uchwały w tej sprawie został wycofany. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że miasto chce, by w pierwszej kolejności powstała galeria handlowa przy al. Piłsudskiego.

- To spowoduje, że uzyskamy większe pieniądze za sprzedaż gruntu. Większe będzie też zainteresowanie budową takiej galerii, niż w przypadku, gdy już taka powstanie - mówi jeden z urzędników.


OKS 1945 Olsztyn chce, żeby miasto przekazało mu stadion
Zarząd OKS 1945 Olsztyn chce, by miasto przekazało klubowi w długoletnią dzierżawę stadion i przyległy do niego grunt.


— Jeżeli nadal będziemy stowarzyszeniem, możemy myśleć co najwyżej o grze w IV lidze. Jeżeli marzymy o czymś więcej, musimy się przekształcić w sportową spółkę akcyjną - twierdzi Grzegorz Koprucki, prezes OKS 1945 Olsztyn. I dodaje, że klub pozostaje w kontakcie z firmą, która gotowa byłaby wyłożyć spore pieniądze. — Jeżeli miasto przekazałoby nam w długoletnią dzierżawę stadion i otaczający go grunt, założymy sportową spółkę akcyjną. Jej udziałowcem byłby inwestor, który wybudowałby nowy stadion, a obok niego postawił galerię handlową i inwestował w utrzymanie klubu — snuje plany Koprucki.

Na te plany ostrożnie patrzy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Spotkam się z władzami klubu, żeby o tym podyskutować. Tylko tyle mogę na razie obiecać.
Adam Pietrzak


Olsztyn.wm.plNowy stadion w Olsztynie?


Olsztyńscy kibice piłkarscy czekają na ważny środowy mecz OKS 1945 z Ruchem Wysokie Mazowieckie oraz... na nowy stadion. A jego budowa, jak się okazuje, nabiera realnych kształtów. Ale czy na pewno?Mak polny czy mniszek lekarski - trybuny stadionu w centrum Olsztyna przypominają ogród botaniczny. I choć otwierano go z wielką pompą podczas dożynek, projekt okazał się totalną klapą. Chwilę po otwarciu rozpoczęły się remonty. Teraz jest szansa na jego całkowitą przebudowę. Centrum handlowe i stadion chcą budować inwestorzy z Francji, są również rodzime firmy. I to będzie ostatni dzwonek, bo najmłodsi warunki do trenowania mają, delikatnie mówiąc, dalekie od ideału. Oczywistym staje się więc, że stadion powstać musi, zwłaszcza, że ten stary jest zdewastowany i nie odpowiada już normom, które z roku na rok są coraz bardziej rygorystyczne.
ktoś wie coś więcej ?
 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
Już wyjaśniam o co chodzi trwa konflikt na lini prezydent miasta a klubem (Stomilem). Cierpią na tym prawdziwi kibice sponsorzy chcą się wycofać. A stadion jeśli ma powstać to najwyżej za 2 lata jak nie dłużej. Jęsli chodzi o stronę klubu który chce wybudować glalerię zyski z tego przedsięwzięcia wpłyneły by na utrzymanie klubu. Uważam aby strony powinny się dogadać w korzyści aby wszyscy byli zadowoleni.
 

·
Registered
Joined
·
5,638 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Stadion dla Olsztyna za grube miliony. Kto go zbuduje?
Ponad 60 mln zł ma kosztować nowy stadion przy al. Piłsudskiego. Miasto musi teraz znaleźć prywatnego inwestora, który zgodzi się postawić obiekt razem z centrum handlowymKilka tygodni temu ratusz przedstawił wyniki analizy, z której wynikało, że ponad 50 proc. ankietowanych olsztynian jest za budową nowego stadionu w Olsztynie. Mieszkańcy preferują też, by obiekt piłkarski powstał w miejscu starego - u zbiegu ulic Piłsudskiego i Leonharda - a nie przy ul. Sybiraków, jak proponowała poprzednia ekipa rządząca miastem. Wielu mieszkańców poparło również budowę w sąsiedztwie galerii handlowej.

Teraz urzędnicy dostali kolejną analizę, która potwierdziła, że budowa stadionu nie będzie tanim przedsięwzięciem. - Inwestycja może kosztować ok. 64 mln zł - mówi prezydent Piotr Grzymowicz.


Obiekt miałby zbudować inwestor, który postawiłby też przy stadionie centrum handlowe. A to wydatek kolejnych milionów, być może nawet 200 mln zł. Czy tak drogi stadion nie grzebie szansy na realizację projektu? Prezydent przekonuje, że wspólne przedsięwzięcie miasta i prywatnego inwestora jest możliwe. - Miasto przekazałoby grunt pod inwestycję, a firma ją wykona - mówi Grzymowicz.

Choć trzeba przyznać, że i takie przedsięwzięcia nie zawsze wychodzą. W Białymstoku nowa galeria handlowa miała powstać w miejscu wyburzonej hali sportowej i zlikwidowanego bazaru, który był na nieistniejącym już starym stadionie Jagiellonii. Klub dawał grunty, a za budowę centrum miał się wziąć irlandzki inwestor. Budowa miała się skończyć w 2011 roku, ale nawet nie ruszyła, wciąż padają nowe terminy rozpoczęcia inwestycji. - Zdaję sobie sprawę, że i u nas obecny kryzys może zniechęcać do wydawania tak dużych pieniędzy, ale jestem przekonany, że nasz projekt ma szanse powodzenia - uważa prezydent.

Co może przekonać do inwestycji w olsztyński stadion i galerię? Przy al. Piłsudskiego - razem z budowanym właśnie centrum wodno-rekreacyjnym - powstałby kompleks sportowo-handlowy, który przyciągałby sporo ludzi. Dlatego władze Olsztyna są przekonane, że nie będą miały takich problemów jak Białystok. Nawet Andrzej Radecki, prezes JWK-Managament, spółki, która wybudowała Alfę, jedyne dotąd centrum w mieście, już zapowiada, że wystartuje w przetargu na budowę nowej galerii. - Odnoszę wrażenie, że centrum handlowe ze stadionem przy al. Piłsudskiego jest preferowane przez miasto [w porównaniu do innych galerii - red.]. Jeżeli urzędnicy ustalą sensowne warunki tej inwestycji, na pewno złożymy swoją ofertę. Budowa stadionu za taką kwotę nie jest aż tak odstraszająca, tym bardziej, że miasto mogłoby tę inwestycję wspomóc starając się o fundusze ze środków unijnych. To znacznie obniżyłoby koszty projektu. Nie bez znaczenia byłoby przekazanie nieodpłatnie gruntu pod galerię - komentuje.

Przypomnijmy, że JWK chciało budować kolejną Alfę na swoim terenie przy ul. Kasprzaka. Jednak miejscy planiści wykreślili tę lokalizację ze studium rozwoju Olsztyna, co zablokowało inwestycję. Andrzej Radecki, jeszcze na początku grudnia krytykował tę decyzję urzędników. - To rynek powinien decydować, co ma się budować, a nie odgórne decyzje administracyjne - przekonywał.

Teraz mówi, że jeśli jego spółka nie będzie budować galerii przy al. Piłsudskiego wróci do pomysłu centrum handlowego przy ul. Kasprzaka. Przy okazji zapowiada też, że zamierza wywiązać się ze zobowiązań złożonych przed rozbudową Alfy. Obiecywał wtedy, że przekaże 5 mln zł na budowę przejścia podziemnego pod al. Piłsudskiego - między sądem a Alfą. Inwestycja upadła, bo według projektu miała kosztować ok. 20 mln zł. Po zamknięciu przejścia dla pieszych pod Alfą miasto wróciło do tego pomysłu. Odchudzony projekt tunelu ma być tańszy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
 

·
Registered
Joined
·
5,638 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Spółka: miejski grunt pod prywatny stadionMiasto będzie budować galerię przy al. Piłsudskiego do spółki z prywatnym inwestorem. Ten dodatkowo wybuduje stadion, na którym będzie zarabiał przez 12 lat. Ostatni raz chciano w ten sposób realizować pechowy aquapark przy Nagórkach.


Nowy stadion tam gdzie stary i z centrum handlowym
Takie rozwiązanie zaproponowała firma konsultingowa Investment Support, która na zlecenie ratusza przygotowała analizę dotyczącą planowanej budowy galerii handlowej wraz z nowym stadionem miejskim przy al. Piłsudskiego. Dokument przedstawia finansową oraz prawno-organizacyjną stronę inwestycji.

- Firma ta zarekomendowała nam budowę nowego stadionu na terenie obecnego boiska treningowego. Obiekt ma pojemność 12 tys. miejsc - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Ten będzie sąsiadował z galerią handlową.
Sposobem na wykonanie tej inwestycji jest zawarcie tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. W praktyce oznacza to, że miasto wejdzie we wspólny projekt z prywatnym przedsiębiorcą. - Takie partnerstwo publiczno-prywatne zawarte ma być na 12 lat. Jego celem będzie wybudowanie, oprócz stadionu, galerii, a również parkingu - mówi prezydent. - Miasto oferuje grunt.

Po zakończeniu projektu stadion wraz z częścią parkingu potrzebnego do obsługi tego obiektu wróciłby do miasta, natomiast galeria handlowa wraz z przynależnymi jej miejscami postojowymi zostałaby przy prywatnym inwestorze. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ok. 300 mln zł, z czego sama budowa stadionu to wydatek rzędu 64 mln zł.

- Teraz opracowujemy harmonogram działań. Za jego realizację i dotrzymanie terminów odpowiadać będzie specjalny zespół, który zostanie powołany w najbliższych tygodniach - zapowiada prezydent.

Przypomnijmy, że wejściem we wspólny projekt z miastem zainteresowana jest gdyńska spółka JWK-Management, która wybudowała w Olsztynie Alfę.

Po raz pierwszy próbowano w ten sposób wybudować aquapark na terenie pomiędzy Nagórkami a Jarotami. W tym celu w 2001 roku miasto zawiązało spółkę z prywatnym inwestorem, do której gmina aportem wniosła grunt. Sprawa zakończyła się fiaskiem, prokuratorskimi zarzutami (zawarcia niekorzystnej umowy z firmą, która miała budować aquapark) dla przedstawicieli ówczesnych władz miasta, radnych z komisji przetargowej, która miała wybrać firmę do postawienia parku wodnego, oraz urzędników ratusza. Jak się okazało, podejrzenia Małkowskiego były wydumane. Wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni pod koniec 2008 roku. Na dodatek gmina musiała wykupić za 120 tys. zł grunt wniesiony do spółki. Grzymowicz jako jeden z nielicznych ówczesnych radnych kwestionował zawiązanie spółki powołanej do budowy parku wodnego, twierdząc, że inwestycja jest ryzykowna. Jednak nie uchroniło go to od procesu. Na ławie oskarżonych znalazł się również Zbigniew Dąbkowski, przewodniczący rady miasta. Obaj twierdzili potem, że gdyby nie nieuzasadniona podejrzliwość Małkowskiego, dziś kąpalibyśmy się w aquaparku.

- Gdy powoływano do życia Aquarenę, to tak naprawdę brakowało ustawowych przepisów określających ścieżkę postępowania przy takich projektach. Nie wiadomo było, kto ma np. zaciągać kredyty, a kto je spłacać - twierdzi przewodniczący Dąbkowski. - Dziś przepisy precyzują każdy krok.

Dąbkowski twierdzi, że miasto jest skazane na wchodzenie w podobne projekty. - Wartość takich inwestycji przekracza nasze możliwości budżetowe - mówi. - Gmina na tym nie straci, bo grunt należy do nas. Nie ma nad tym co się zastanawiać, tylko korzystać z zainteresowania inwestorów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
 

·
Registered
Joined
·
44 Posts
10 tys? to jakiś żart?

10 tys.? Rozumiem, że to ma być kameralny stadion treningowy?
Dla przykładu w niemieckim mieście Sinsheim, liczącym 35 tys. mieszkańców, wybudowano stadion na ponad 30 tys. kibiców.
Co ciekawe, stadion ten zapełnia się cały podczas meczów.
 

·
Pro publico bono
Joined
·
1,358 Posts
co Ty porównujesz? Sinsheim wybudowało stadion dla drużyny która występuje w Bundeslidze, jednej z najmocniejszych lig świata która ma jedną z najwyższych średnich frekwencji na meczach, dla drużyny która znajduje się w czołówce ligowej stawki. Nie mówiąc już o tym, jak bogatym krajem są Niemcy.
 

·
OKS
Joined
·
19 Posts
12 to za mało jak na stolice regionu, minimum 15..za dobrych czasów stadion na Piłsudskiego spokojnie wypełniał się po brzegi...miejmy nadzieje te czasy powrócą!:)
 

·
Registered
Joined
·
5,638 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Olsztynowi grozi powstanie koszmarnego stadionu?​
Nowy miejski stadion powstanie w formule „zaprojektuj i zbuduj”, co oznacza, że jedna firma przeprowadzi całą inwestycję. Prezydent wierzy, że nie wpłynie to na jakość, ale architekci ostrzegają: „Firma zleci to taniemu czyli słabemu zespołowi projektowemu”.
Władze Olsztyna zamierzają zlecić kilka kluczowych inwestycji w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Oznacza to, że za projekt i wykonanie obiektu będzie odpowiedzialna jedna firma. To z kolei może prowadzić do powstania niskiej jakości obiektu. Prezydent Piotr Grzymowicz zapewnia, że można takiego scenariusza uniknąć: - Sztuka polega na tym, aby odpowiednio opisać inwestycję, a następnie wyegzekwować od zwycięzcy przetargu ścisłe trzymanie się tych opisów. Wówczas nie ma ryzyka, że powstanie obiekt, który nie spełnia oczekiwań - mówił dla „Gazety Olsztyńskiej”.
Zupełnie inaczej patrzy na sprawę Sławomir Hryniewicz, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Olsztynie. – Firma, która wygrywa przetarg w formule "zaprojektuj i zbuduj", zleci wykonanie projektu taniemu, czyli – nie ma co ukrywać – słabemu zespołowi projektowemu - przekonuje Hryniewicz.
stadiony.net
 

·
Olsztyńskie Słoiki
Joined
·
69 Posts
Firma, która wygrywa przetarg nie tylko zleci wykonanie projektu taniemu, czyli słabemu zespołowi projektowemu, ale przede wszystkim dopilnuje, żeby zaprojektowany obiekt był jak najtańszy w budowie (bo przecież oni będą finansować tę budowę), a więc: najprostsza konstrukcja, minimalna kubatura, najsłabsze materiały, najtańsze systemy, itd. Co więcej nie będzie szczególnie zwracać uwagi na rozwiązania energooszczędne i inne kwestie wpływające na koszty eksploatacji obiektu po zakończeniu budowy, bo to już nie będzie ich problem. A co dopiero kwestie estetyki... :bash:
 

·
Registered
Joined
·
8,847 Posts
^^ to jest dzisiejszy stadion śp. Stomilu?
wstyd się przyznać, ale tyle już było derbowych pojedynków, a ja nigdy olsztyńskiego stadionu na żywca nie widziałem
 

·
Registered
Joined
·
277 Posts
Trzy firmy zainteresowane budową stadionu

" 30 kwietnia w olsztyńskim ratuszu zjawią się przedstawiciele trzech firm,
które są zainteresowane budową miejskiego stadionu - podaje Olsztyn.wm.pl. "

Tutaj link do artykułu KLIK


info: Stadiony.net
 

·
Registered
Joined
·
5,638 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
Są chętni przedsiębiorcy do budowy galerii i stadionu


Kilka dużych firm interesuje się budową stadionu miejskiego wraz z centrum handlowym przy al. Piłsudskiego. W przyszłym tygodniu ich przedstawiciele będą omawiać szczegóły inwestycji na spotkaniu w ratuszuStarania o pozyskanie firm, które chciałyby zbudować galerię handlową wraz ze stadionem, ratusz rozpoczął w marcu. Wtedy urzędnicy rozesłali do potencjalnych inwestorów tzw. memoranda informacyjne, w których przedstawili zarysy planowanego projektu. Przedsiębiorcy mieli też wyrazić swoje opinie dotyczące inwestycji. Teraz ich sugestie zostaną przeanalizowane i uwzględnione przy tworzeniu specyfikacji przetargowej, na której będzie opierał się ratusz przy wybieraniu partnera prywatnego. - Łącznie wysłaliśmy 218 takich ofert adresowanych do różnego rodzaju deweloperów i instytucji zajmujących się finansowaniem tego typu przedsięwzięć - mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

Pierwsze efekty tych działań już są. Projektem zainteresowały się duże firmy zajmujące się budową centrów handlowych. Wśród nich znalazł się Mayland RE, który w latach 2011-12 planuje otworzyć galerie handlowe m.in. w Krakowie i Szczecinie. Dochodzi do tego spółka ETC, która wybudowała w kraju kilka obiektów handlowych, oraz kieleckie Echo Inwestment. Ten ostatni deweloper już raz próbował swoich sił w Olsztynie. W 2002 roku starał się o działkę, na której stoi obecnie Alfa, proponując przy okazji przeniesienie popularnych "szubienic" w inne miejsce. Jednak wtedy przetarg wygrała trójmiejska spółka JWK.
- Chętni przedstawili swoje propozycje realizacji naszego projektu, niekiedy bardzo różniące się od siebie. Jeden z przedsiębiorców deklaruje budowę centrum handlowego o powierzchni 60 tys. m kw., drugi o połowę mniejszego. Różnice dotyczą również liczby miejsc postojowych. Propozycje zakładają ich budowę także pod ziemią lub wyłącznie na powierzchni - mówi prezydent, który we wtorek organizuje spotkanie z potencjalnymi inwestorami. Piotr Grzymowicz twierdzi, że te rozbieżności da się pogodzić, przygotowując przetarg np. przez dodanie zapisu mówiącego, że na wskazanym terenie można budować obiekty handlowe o powierzchni do 60 tys. m kw., co daje inwestorom wolną rękę.- Złożone propozycje wpisane zostaną do studium rozwoju miasta, a także do tworzonego obecnie planu zagospodarowania gruntów przy al. Piłsudskiego. Ten ostatni dokument będzie gotowy we wrześniu, co oznacza, że załatwienie formalności dotyczących projektowania i uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy planujemy na przyszły rok - wyjaśnia prezydent.

Miasto chce wybudować nowy stadion, ale nie za swoje pieniędzy. Sposobem na wykonanie inwestycji ma być zawarcie tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. W praktyce oznacza to, że miasto zaangażuje się we wspólny projekt z prywatnym przedsiębiorcą, który w zamian za wkład w budowę stadionu i teren, będzie mógł postawić centrum handlowe. Takie partnerstwo zawarte ma być na 12 lat. Jako najkorzystniejsze rozwiązanie zostało wskazane przez firmę konsultingową Investment Support, która na zlecenie ratusza przygotowała analizę dotyczącą planowanej budowy galerii handlowej wraz z nowym stadionem. Dokument przedstawia finansową oraz prawno-organizacyjną stronę inwestycji. Po zakończeniu projektu stadion wraz z częścią parkingu potrzebnego do jego obsługi wróciłby do miasta, natomiast galeria handlowa i przynależne jej miejsca postojowe zostałyby przy prywatnym inwestorze. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ponad 200 mln zł, z czego sama budowa stadionu to wydatek rzędu 64 mln zł. Obiekt ten ma pomieścić 12 tys. osób.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
 

·
Registered
Joined
·
27 Posts
z wm.pl

Nowe inwestycje w Olsztynie. Stadion na 12 tysięcy i galeria handlowa

Olsztyński ratusz już najprawdopodobniej w środę ogłosi konkurs na budowę nowego miejskiego stadionu i galerii handlowej. Zwycięzcę konkursu powinniśmy poznać najwcześniej za trzy miesiące. Inwestycja ma być zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowy obiekt ma być zrealizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To znaczy prywatny inwestor zbuduje stadion, a w zamian będzie czerpał profity z galerii handlowej, którą postawi tuż obok.

Już jednak wiadomo, że potencjalnym inwestorom miasto postawi wygórowane warunki. Chodzi o to, by zwycięzcą konkursu została firma o solidnych fundamentach finansowych. I właśnie z tego powodu, żeby wziąć udział w konkursie firma musi mieć zdolność kredytową na poziomie co najmniej 200 mln zł. Musi też się wykazać rocznym przychodem nie mniejszym niż 150 mln zł. Wadium, które będą musieli wpłacić do miejskiej kasy uczestnicy konkursu to 2 mln zł.

Deweloperzy, którzy chcą wziąć udział w postępowaniu muszą też wykazać, że w ciągu pięciu ostatnich lat wybudowali dwa obiekty handlowe o łącznej powierzchni co najmniej 60 tys. metrów kwadratowych. A to nie koniec wymagań. Potencjalny inwestor musi też wykazać, że wybudował stadion, lub inny obiekt sportowy ze stałą widownią na co najmniej dziesięć tysięcy miejsc.

Nowy miejski stadion będzie miał pojemność 12 tys. miejsc i całkowicie zadaszone trybuny. Obok niego miałoby powstać centrum handlowe uzupełnione o funkcje rekreacyjne i rozrywkowe. Całość ma mieć 30 tys. metrów kwadratowych i dwa parkingi — naziemny (680 miejsc) i podziemny (600 miejsc).

Konsultanci z Investment Support, którzy działają na zlecenie olsztyńskiego ratusza podkreślają ponadto, że stadion powinien stanąć w miejscu obecnego boiska treningowego. Dzięki temu uwolniony zostałby komercyjny potencjał miejsca, w którym obecnie stoi stary stadion.

Kilku deweloperów wykazało duże zainteresowanie tym przedsięwzięciem. Wśród nich jest firma za której powstało centrum handlowe Alfa. Zainteresowanie wykazywał też inwestor, który kupił od uniwersytetu grunt przy ul. Sikorskiego i chce także tam wybudować galerię handlową.

Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty najwcześniej w ciągu trzech miesięcy.

api
 

·
Registered
Joined
·
3,766 Posts
Olsztyn to miasto nie największe. 12 tys. stadion będzie w sam raz na 170 tys. miasto, zwłaszcza że nie jest miastem o najwyższych tradycjach piłkarskich, a obecnie będzie grał w III lidze.
 
1 - 20 of 143 Posts
Top