Joined
·
5,638 Posts
Zbudują nowy stadion za centrum handlowe
Prywatny inwestor proponuje miastu budowę nowego stadionu piłkarskiego przy ul. Sybiraków. W zamian chce dostać tereny przy al. Piłsudskiego i postawić tam centrum handlowe. Czy ratusz powinien się na to zgodzić?
Kluczową rolę w planowanej transakcji odgrywają tereny sportowe przy ul. Sybiraków, ze stadionem wybudowanym w 1953 r. Nieruchomość należy do PKP, ale niedługo ma się to zmienić. - Stadion przy ul. Sybiraków przekażemy skarbowi państwa najpóźniej w lipcu - zapowiada Andrzej Sufranek, dyrektor Zakładu Nieruchomości PKP w Olsztynie.
Władze miasta mają zapewnienie wojewody, że nieruchomość przekaże później gminie. Teren przy al. Piłsudskiego jest bardzo atrakcyjny i dlatego miasto chce wysoko postawić poprzeczkę firmom, które chciałyby inwestować przy skrzyżowaniu z ul. Leonharda.
Jeden z inwestorów właśnie zgłosił się do ratusza. Zainteresowany jest zabudowaniem tych terenów. W miejsce stadionu, którego remont, jak przekonuje ratusz, jest nieopłacalny postawiłby centrum handlowe. W zamian za przekazanie gruntów pod centrum proponuje budowę miejskiego stadionu piłkarskiego przy ul. Sybiraków. - Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie przedstawić interesującą koncepcję zagospodarowania obu terenów - zapewnia Jarosław Więckowski, dyrektor firmy, która złożyła swoją propozycję w ratuszu.
Przekonuje, że jego firma jest wiarygodna. Należy do francuskiej grupy kapitałowej Casino Group, która niegdyś była właścicielem sieci hipermarketów Geant i Leader Price. Obecnie zajmuje się budową kompleksów handlowych. Jesienią tego roku ma oddać do użytku trzy centra o łącznej powierzchni ok. 130 tys. mkw.: w Opolu, Słupsku i Dąbrowie Górniczej.
Od dawna pojawiają się głosy, że jedna Alfa w Olsztynie to za mało. Tak mówi wielu klientów. Stanisław Tunkiewicz, prezes PSS Społem i były radny: - Ale budowa nowych centrów odbije się na lokalnym handlu. Wystarczy popatrzeć jakie skutki miało powstanie Alfy dla handlu na Starym Mieście, który praktycznie zamarł. Powstanie nowych obiektów handlowych powinna poprzedzić analiza nasycenia handlu w mieście. A takiego dokumentu brakuje.
Decyzję o ewentualnej transakcji podejmą radni. Dlatego propozycja od inwestora trafiła także do Zbigniewa Dąbkowskiego, przewodniczącego rady miasta. - Tereny są bardzo atrakcyjne, więc to do nas przychodzą inwestorzy, a nie odwrotnie - mówi Zbigniew Dąbkowski. - I musimy to wykorzystać, stawiając odpowiednie warunki. Rozmawiać oczywiście warto, ale najpierw poczekajmy na przekazanie przez PKP terenów przy ul. Sybiraków.
[email protected]
Komentarz "Gazety"
Najpierw stadion
Transakcja wiązana - miasta z prywatnym inwestorem - to dobry pomysł. Warto zaryzykować. Ale urzędnicy powinni wykazać się szczególną roztropnością przed podjęciem decyzji, żeby się nie okazało, że stadion przy Piłsudskiego przestanie istnieć, a remont obiektu przy ul. Sybiraków będzie tylko kosmetyczny i zostaniemy bez żadnego obiektu piłkarskiego, a z nowym centrum handlowym.

Nowy stadion w planie ratusza
Miasto zmieni przeznaczenie terenu przy zbiegu al. Piłsudskiego i Leonharda, by umożliwić tam budowę sportowej areny i galerii handlowej. Teraz mogą powstać tam jedynie garaże. Obiekt nie powstanie jednak wcześniej niż za 3-4 lata
Stadion ma zastąpić niszczejący obiekt wybudowany na ogólnopolskie dożynki zorganizowane w Olsztynie w 1978 r. Od tamtej pory stadion nie przeszedł gruntownego remontu. Poprzestano jedynie na drobnych naprawach. Budowy nowego obiektu domagają się przede wszystkim kibice sportowi. Przypomnijmy, że w trakcie majowego spotkania piłkarskiego klubu OKS 1945 Olsztyn wywiesili transparent z napisem: "Cała Polska z nas się śmieje, bo się u nas nic nie dzieje". W ten sposób zwrócili uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury sportowej. Pisaliśmy o tym.
Według prezydenta Piotra Grzymowicza w ratuszu pojawili się przedstawiciele jednej z francuskich firm, którzy złożyli propozycję budowy stadionu o pojemności 10 tys. widzów. - Stanąłby on w miejscu obecnego obiektu - mówi prezydent.
Ma to być transakcja wiązana. Inwestor wybudowałby stadion, ale pod warunkiem umożliwienia mu postawienia w sąsiedztwie galerii handlowej. To powszechna praktyka stosowana w miastach Europy Zachodniej. W przypadku Olsztyna galeria zajęłaby obecne boisko boczne, gdzie odbywają się treningi. By do tego doszło, trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiłby budowę w tym miejscu obiektu handlowego. - Propozycję o przystąpieniu do opracowania tego dokumentu przedstawię radnym w lipcu - zapowiada prezydent.
Zapisy obecnie obowiązującego planu wiążą ręce potencjalnym inwestorom. "Możliwa jest zmiana profilu z obecnego stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego na stadion piłkarski" - czytamy w dokumencie. "Adaptowany stadion może podlegać przebudowie i rozbudowie. W przypadku ograniczenia funkcji stadionu do boiska piłkarskiego i jego przebudowy uzyskane powierzchnie terenu należy przeznaczyć na garaże i parkingi".
Jednak samo opracowanie planu nie oznacza, że stadion zostanie wybudowany. Na jego podstawie zostanie ogłoszony konkurs. Może dojść do tego na przełomie 2009/10 r. Dopiero w drugiej połowie 2010 r. miasto może zacząć rozglądać się za firmą, która chciałaby wyłożyć setki milionów złotych na realizację inwestycji.
Przypomnijmy, że jak na razie większe szanse powodzenia ma budowa rekreacyjnego centrum wodnego przy al. Piłsudskiego. Inwestycja jest warta ok. 120 mln zł. Ratusz uzbierał połowę tej kwoty. W przyszłym tygodniu rozstrzygnięty ma zostać przetarg na budowę kompleksu. O zlecenie stara się kilka firm z całej Europy. Budowa potrwa dwa lata.
Nowy plan chciał mieć również właściciel gruntu znajdującego się pomiędzy hipermarketem Real a ul. Tuwima. Prywatny inwestor chce wybudować tam galerię handlową o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Ziemię pod ten obiekt sprzedał uniwersytet za ok. 10 mln zł. Obecny plan zagospodarowania dopuszcza jedynie zabudowę usługową, hotelarską i biurową. Na ostatniej sesji radni mieli pozwolić ratuszowym planistom na rozpoczęcie prac nad dokumentem. Jednak projekt uchwały w tej sprawie został wycofany. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że miasto chce, by w pierwszej kolejności powstała galeria handlowa przy al. Piłsudskiego.
- To spowoduje, że uzyskamy większe pieniądze za sprzedaż gruntu. Większe będzie też zainteresowanie budową takiej galerii, niż w przypadku, gdy już taka powstanie - mówi jeden z urzędników.

OKS 1945 Olsztyn chce, żeby miasto przekazało mu stadion
Zarząd OKS 1945 Olsztyn chce, by miasto przekazało klubowi w długoletnią dzierżawę stadion i przyległy do niego grunt.
— Jeżeli nadal będziemy stowarzyszeniem, możemy myśleć co najwyżej o grze w IV lidze. Jeżeli marzymy o czymś więcej, musimy się przekształcić w sportową spółkę akcyjną - twierdzi Grzegorz Koprucki, prezes OKS 1945 Olsztyn. I dodaje, że klub pozostaje w kontakcie z firmą, która gotowa byłaby wyłożyć spore pieniądze. — Jeżeli miasto przekazałoby nam w długoletnią dzierżawę stadion i otaczający go grunt, założymy sportową spółkę akcyjną. Jej udziałowcem byłby inwestor, który wybudowałby nowy stadion, a obok niego postawił galerię handlową i inwestował w utrzymanie klubu — snuje plany Koprucki.
Na te plany ostrożnie patrzy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Spotkam się z władzami klubu, żeby o tym podyskutować. Tylko tyle mogę na razie obiecać.
Adam Pietrzak
Olsztyn.wm.pl
Nowy stadion w Olsztynie?
Olsztyńscy kibice piłkarscy czekają na ważny środowy mecz OKS 1945 z Ruchem Wysokie Mazowieckie oraz... na nowy stadion. A jego budowa, jak się okazuje, nabiera realnych kształtów. Ale czy na pewno?
Mak polny czy mniszek lekarski - trybuny stadionu w centrum Olsztyna przypominają ogród botaniczny. I choć otwierano go z wielką pompą podczas dożynek, projekt okazał się totalną klapą. Chwilę po otwarciu rozpoczęły się remonty. Teraz jest szansa na jego całkowitą przebudowę. Centrum handlowe i stadion chcą budować inwestorzy z Francji, są również rodzime firmy. I to będzie ostatni dzwonek, bo najmłodsi warunki do trenowania mają, delikatnie mówiąc, dalekie od ideału. Oczywistym staje się więc, że stadion powstać musi, zwłaszcza, że ten stary jest zdewastowany i nie odpowiada już normom, które z roku na rok są coraz bardziej rygorystyczne.

ktoś wie coś więcej ?