Będą dwa wiadukty
Wiadukt łączący ulicę Partyzantów z aleją Wojska Polskiego sypie się. Drogowcy wystąpili właśnie o jego ekspertyzę. Nie wykluczają, że jeszcze w tym roku zamkną go dla miejskich autobusów. Wyjście z sytuacji jest tylko jedno: jak najszybsza budowa nowego obiektu. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Zatorze z resztą Olsztyna łączą tylko dwa wiadukty. Ten przy rondzie Bema doczekał się renowacji przy okazji kompleksowego remontu ulicy Limanowskiego. Drugi wiadukt - między aleją Wojska Polskiego i ulicą Partyzantów - powstał w latach 70. ubiegłego wieku i od tego czasu był tylko na bieżąco remontowany. Drogowcy uzupełniali ubytki w asfalcie i wymienili barierki. To nie załatwia jednak sprawy, bo przy coraz większym natężeniu ruchu wiadukt coraz bardziej dostaje w kość. - Obecnie mamy zezwolenie, żeby korzystać z niego do końca sierpnia tego roku. Chcemy jednak przedłużyć czas jego eksploatacji. Dlatego zamówiliśmy ekspertyzę. Mamy ją otrzymać na początku maja - mówi Paweł Jaszczuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Mostów i Zieleni. - Nie chcę zbytnio wybiegać w przyszłość, ale może się okazać, że będziemy musieli zamknąć ten wiadukt dla autobusów. Ciężarówki tamtędy nie jeżdżą, a samochody osobowe nie stanowią dla konstrukcji aż tak dużego obciążenia.
Wyjście z sytuacji jest tylko jedno: budowa nowego wiaduktu. O jego powstaniu mówiło się od kilku lat. Sprawa się przeciągała, bo ratusz chciał połączyć tę inwestycję z przebudową ulicy Artyleryjskiej. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku budowa w końcu się rozpocznie.
Nowy wiadukt, a właściwie wiadukty, bo będą to położone obok siebie dwa obiekty, mają kosztować 24 miliony złotych. W tym roku miasto zabezpieczyło na ten cel 14 milionów. Przetarg na ich wykonanie zostanie ogłoszony prawdopodobnie w maju. Docelowo jednym wiaduktem będzie odbywał się ruch w stroną miasta, drugim w stronę Zatorza.
Adam Pietrzak
Grzegorz Szydłowski2008-09-04, ostatnia aktualizacja 2008-09-04 17:19
Ratusz zatwierdził przebieg nowej ul. Artyleryjskiej, który wcześniej skłócił mieszkańców. Mieszkańcy zapowiadają zaskarżenie decyzji
Artyleryjska jest chyba najbardziej dziurawą ulicą w mieście. To nie przypadek, bo tędy prowadzi główna trasa do polsko-rosyjskiego przejścia w Bezledach. Budowa nowej ul. Artyleryjskiej skróci tranzyt przez miasto. Na nową ulicę z niecierpliwością czekają ludzie z ul. Gietkowskiej, którzy od lat ślą do ratusza petycje, żądając ograniczenia tonażu samochodów jeżdżących pod ich blokami.
W czerwcu władze miasta przeprowadziły konsultacje. Do ratusza przyszli głównie mieszkający przy ul. Artyleryjskiej i Wojska Polskiego, których nowy przebieg Artyleryjskiej skłócił. Najwięcej zastrzeżeń mieli lokatorzy budynków sąsiadujących z nową drogą. Przeciwni nowej arterii są m.in. mieszkańcy wieżowca przy al. Wojska Polskiego 83, stojącego tuż koło torów kolejowych. - Już teraz w naszym budynku pękają ściany i okna - mówili i dodawali, że wystarczy im hałas przejeżdżających pociągów.
Projektanci bronili się, że chcieli postawić ekrany dźwiękoszczelne, ale na ich zamontowanie - ze względu na sąsiedztwo ponadstuletnich byłych koszar wojskowych - nie zgodził się konserwator zabytków. W zamian do budowy nawierzchni ma być użyty granulat, który obniży poziom hałasu o kilka decybeli. To jednak nie przekonało przeciwników nowej trasy, którzy zażądali, by przed jej zatwierdzeniem wykonać ekspertyzy techniczne stanu budynków, popękanych na skutek ruchu tirów. Ekspertyz jeszcze nie ma, ale ratusz zatwierdził przebieg drogi przygotowany przez drogowców. - Decyzja została wydana na podstawie specustawy drogowej [z 2003 r. - red.]. To zdecydowanie przyśpieszy prowadzenie postępowania mającego na celu pozyskanie gruntów pod planowaną ulicę - tłumaczy Jerzy Piekarski, wicedyrektor wydziału architektury i planowania. Ustawa daje inwestorowi - w przypadku Artyleryjskiej jest to gmina - niemal nieograniczone możliwości. Przed jej wprowadzeniem drogowcy musieli albo dogadywać się z właścicielem działki i wypłacić mu odszkodowanie, albo dopiero w ostateczności wywłaszczyć go. Negocjacje jednak trwały latami. Korzystając ze specustawy wystarczy zatwierdzenie przebiegu ulicy i na tej podstawie można prowadzić wywłaszczenia. A na drodze nowej ul. Artyleryjskiej znajduje się kilka prywatnych działek.
Zaskoczeni obrotem sprawy są zainteresowani mieszkańcy. Wiesława Jakimczuk, przewodnicząca rady osiedla Wojska Polskiego, uczestnicząca w czerwcowych konsultacjach przyznaje, że o decyzji ratusza dowiedziała się od nas. - To nie tak miało być - mówi. - Najpierw miały być przygotowane ekspertyzy techniczne, mieszkańcy mieli mieć też wpływ na przebieg ulic.
Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł. Urzędnicy ratusza są dobrej myśli i twierdzą, że potrzebne pieniądze się znajdą, bo ich zdaniem nowa Artyleryjska ma strategiczne znaczenie dla układu komunikacyjnego miasta. - Mamy kilka potencjalnych źródeł finansowania tej inwestycji. O szczegółach prowadzonych rozmów powiemy, gdy zostaną one sfinalizowane. To powinno nastąpić już niedługo - stwierdziła Aneta Szpaderska, rzecznik ratusza, i dodała, że miasto zminimalizuje negatywne skutki oddziaływania nowej ulicy.
Jakimczuk zapowiada zaskarżenie decyzji lokalizacyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. A to może oznaczać wydłużenie procedur.
[email protected]
Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
Limanowskiego odetchnie kosztem Wojska Polskiego?
Jeśli władze Olsztyna chcą się starać o unijną kasę na przebudowę Artyleryjskiej muszą zmienić przebieg tranzytu przez miasto dla pojazdów jadących od Olsztynka do granicy z Rosją. Zmiany spowodują, że tiry znikną z Limanowskiego, Sybiraków czy Kętrzyńskiego. Pojawią się za to prawie na całej długości Wojska Polskiego.
Żeby dostać unijne na przebudowę Artyleryskiej musi ona stać się częścią drogi krajowej nr 51. Oznacza to, że tiry jadące od strony Olsztynka w kierunku Bezled pojadą przez Olsztyn: Warszawską, Armii Krajowej, Szumana, Artyleryjską i Wojska Polskiego.
Władze miasta zgodziły się na to. — Pismo z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie możliwości ubiegania się o możliwość startu w konkursie na przebudowę Artyleryjskiej kurier powiózł w piątek do Warszawy — mówi wiceprezydent Tomasz Szczyglewski. — W poniedziałek będzie na biurku ministra Rapciaka(Ministerstwo Infrastkruktury), który zadeklarował, że do piątku zostanie rozpatrzony.
api
Minister dał zielone światło Artyleryjskiej
Wiceprezydent Olsztyna Tomasz Szczyglewski, który pilotuje przebudowę ul. Artyleryjskiej, odetchnął w piątek z głęboką ulgą. Kilka minut po godz. 12 do ratusza dotarło pismo z Ministerstwa Infrastruktury podpisane przez Zbigniewa Rapciaka, podsekretarza stanu.
- Ministerstwo pozytywnie zaopiniowało naszą deklarację o tym, że ul. Artyleryjska znajdzie się w przebiegu drogi krajowej nr 51 - mówi Tomasz Szczyglewski. - Oznacza to, że możemy przystąpić z wnioskiem do konkursu z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" o dofinansowanie przebudowy Artyleryjskiej. Wcześniej nie było możliwości sfinansowania tej inwestycji.
Przebudowa Artyleryjskiej i budowa wiaduktu przy ulicach: Partyzantów i Wojska Polskiego mają kosztować ponad 150 mln zł. Składając wniosek do konkursu można liczyć na dofinansowanie inwestycji do 85 proc. jej wartości.
Zmiana przebiegu drogi 51 w Olsztynie ma się dokonać po zakończeniu inwestycji, czyli około 2013 roku. Tranzyt jadący od strony Olsztynka w kierunku granicy z Rosją pojedzie wówczas przez miasto inną trasą. Do tej pory tiry jechały ulicą Warszawską, Tuwima, Synów Pułku, Wyszyńskiego, Leonharda, Towarową, Kętrzyńskiego, Limanowskiego i Sybiraków. Po planowanej zmianie ciężarówki pojadą: Warszawską, Armii Krajowej, Szumana, Artyleryjską i Wojska Polskiego.
JaN
Artyleryjska pozytywnie oceniona 13.01.2009. URZĄD MIASTA OLSZTYN
Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska pozytywnie zaopiniowało pod względem formalnym wniosek o dofinansowanie realizacji ul. Artyleryjskiej. „Jest to bardzo dobra wiadomość dla Olsztyna. Mimo, że jest to pierwszy krok, sprawił nam wiele radości. Teraz projekt zostanie poddany ocenie merytorycznej” – powiedział Tomasz Szczyglewski Pełnomocnik p.f. Prezydenta Miasta Olsztyn.
Ocena wniosków na podstawie kryteriów merytorycznych I stopnia, której poddany zostanie olsztyński projekt, dokonywana będzie w oparciu o Kryteria wyboru projektów zatwierdzone przez Komitet Monitorujący. Ocenie merytorycznej podlegają wyłącznie wnioski, które zostały pozytywnie przeszły ocenę formalną. Metoda oceny projektu polega na przyznaniu punktów za dane kryterium oraz przemnożeniu przyznanej liczby punktów przez odpowiednią dla danego kryterium wagę.
W zależności od wyniku wniosek może zostać umieszczony na liście rankingowej projektów proponowanych do dofinansowania UE w ramach PO IiŚ, którą akceptuje minister do spraw transportu i gospodarki morskiej, bądź zwrócony wnioskodawcy w celu poprawienia błędów i uzupełnienia braków. W chwili, gdy projekt uzyska co najmniej 60 % punktów wpisywany jest na listę rankingową. W przypadku, gdy suma wnioskowanego dofinansowania przez projekty, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną I stopnia przekracza dostępną alokację, projekty na liście rankingowej podzielone zostaną na projekty podstawowe i rezerwowe. Status podstawowy posiadają projekty w kolejności od pierwszego do wyczerpania alokacji dostępnej w ramach konkursu, pozostałe posiadają status rezerwowych.
W ramach realizacji projektu pn. „Budowa nowego przebiegu ul. Artyleryjskiej z budową wiaduktu w ciągu ulic Partyzantów – Wojska Polskiego” zaplanowano
inwestycje liniowe:
• ul. Artyleryjska – budowa na odcinku od ul. Jagiellońskiej do ronda ul. Bałtyckiej,
• ul. Dąbrowskiego – przebudowa odcinka od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do łącznika
• ul. Dąbrowskiego – ul. Artyleryjska,
• łącznik ul. Dąbrowskiego – ul. Artyleryjska,
• łącznik ul. Artyleryjska – most Świętej Barbary,
oraz obiekty inżynierskie:
• most nad rzeką Łyną,
• tunel – budowa pod ul. Artyleryjską oraz remont tunelu pod torami PKP (w kierunku ul. Jagiełły),
• tunel dla pieszych pod starą ul. Artyleryjską,
• wiadukt w ciągu ulic Partyzantów – Wojska Polskiego.
Przedmiotem inwestycji jest budowa nowego układu drogowego ul. Artyleryjskiej wraz z niezbędnymi obiektami inżynierskimi, oświetleniem, odwodnieniem i przebudową kolidującej infrastruktury technicznej.
Przedmiotowy projekt w zakresie budowy ul. Artyleryjskiej obejmuje:
- budowę nowego przebiegu ulicy Artyleryjskiej na odcinku od ul. Jagiellońskiej do ronda Bałtycka na długości ok. 1,7km,
- przebudowę ul. Dąbrowskiego – na dł. 246,35m,
- budowę łącznika ul. Artyleryjska – Dąbrowskiego – dł. 254,29m,
- przebudowę pozostałych ulic na skrzyżowaniach z ul. Artyleryjską o łącznej długości ok. 0,95km.
W ramach inwestycji przewiduje się wykonanie zasadniczych robót budowlanych:
- wzmocnienie podłoża gruntowego dla uzyskania właściwych warunków posadowienia ulicy,
- wycinkę istniejącego drzewostanu, kolidującego z planowaną inwestycją,
- wykonanie robót ziemnych – zdjęcie warstwy gleby i humusu, wykonanie wykopów, budowę nasypów,
- wykonanie robót rozbiórkowych dotyczących nawierzchni drogowych,
- wykonanie robót rozbiórkowych dotyczących obiektów budowlanych kolidujących z planowaną inwestycją oraz ogrodzeń i wiat,
- budowę murów oporowych,
- budowę tunelu pod ul. Artyleryjską,
- budowę mostów nad rzeką Łyną w ciągu jezdni północnej i południowej ul. Artyleryjskiej,
- budowę ekranów akustycznych,
- budowę nowych konstrukcji nawierzchni jezdni, chodników i ścieżek rowerowych,
- budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
- budowę oświetlenia ulicznego,
- wykonanie zieleni izolacyjnej,
- przebudowę sieci infrastruktury technicznej, kolidującej z projektowaną drogą (sieci wodociągowe, gazowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne).
Olsztyn: Ruszy budowa Artyleryjskiej
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzielił pozwolenia na budowę nowego przebiegu ulicy Artyleryjskiej na odcinku od ronda Bałtycka/Schumana do skrzyżowania ulic Wojska Polskiego – Żeromskiego.
Nowy przebieg Artyleryjskiej wiąże się z budową wiaduktu w ciągu ulic Partyzantów – Wojska Polskiego, budową , przebudową i remontem obiektów inżynierskich, przebudową skrzyżowań ulic z ulicą Artyleryjską i Wojska Polskiego, rozbiórką obiektów kolidujących w projektowanym pasie drogowym i na terenie kolejowym, oraz przebudową infrastruktury technicznej, na działkach znajdujących się na terenie miasta Olsztyna.
Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na ważny interes społeczny polegający na wyprowadzeniu ruchu tranzytowego w kierunku przejścia granicznego Bezledy z centrum miasta, związaną z tym pilną potrzebę rozpoczęcia robót budowlanych i zagrożenie utraty uzyskanego przez Gminę Olsztyn dofinansowania z funduszy strukturalnych.
Podczas przebudowy ul. Artyleryjskiej uwzględniono konieczność ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości terenów sąsiednich. W projekcie budowlanym uwzględniono wymagania dotyczące ochrony środowiska.
Źródło: Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego