HOTEL "CENTRAL HOTEL", od 1928 DOM POLSKI, ob. OŚRODEK BADAŃ NAUKOWYCH IM. W. KĘTRZYŃSKIEGO
Partyzantów 87
Murowany, 1890- 1892, remont 1949-1950, rozebrany l. 70 XX, rekonstr. 1980-1982, remont 1996-1997
Zewnętrzne fasady tego zrekonstruowanego budynku są wierną kopią, stojącego tu niegdyś Domu Polskiego, który zakupiony w 1919 roku na biura Polskiego Komitetu Plebiscytowego do 1939 roku mieścił polskie instytucje działające na Warmii, m.in. szkołę, bibliotekę i bank. Jednocześnie pełnił swą pierwotną funkcję hotelu.
Ten niezaprzeczalnie bardzo ładny architektonicznie, eklektyczny budynek zasługuje więc na uwagę przede wszystkim ze względu na związane z nim wartości historyczne. Nie należy jednak przeceniać i wartości estetycznych jego fasad o bogatej artykulacji wykorzystującej przede wszystkim formy wywodzące się z architektury klasycznej.
Dokonana rekonstrukcja wypełnia lukę powstałą po jego wyburzeniu, nie powodując zgrzytu stylistycznego z XIX-wiecznym otoczeniem architektonicznym.
ROLA W DZIEJACH MIASTA: hotel noszący w latach 1919-1928 nazwę "Internazional" a od 1928 - "Concordia" w latach 1919-1939 był siedzibą polskich organizacji na terenie Prus Wschodnich; zakupiony w 1919 zakupiony na biura Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego (oficjalnie Władysław Herz i Stanisław Zieliński), po plebiscycie (1920) mieścił polską szkołę, bibliotekę i Polski Bank Ludowy (od 1922); w 1970 r. budowlę uznano za "Pomnik Bojowników o Polskość Warmii i Mazur"i przekazano na siedzibę Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego; wkrótce po tym wyburzono; ekspertyza architektoniczna kwestionowała trwałość istniejących wówczas przybudówek; po ich rozebraniu przystąpiono do wyburzania całego gmachu; zrekonstruowano go (tylko fasady) w latach 1980-1982.
FUNKCJA URBANISTCZNA: budynek narożny; wpisany w zwarte pierzeje ulic Pieniężnego i Lanca
BRYŁA: trzykondygnacyjna bryła nakryta płaskim dachem; złożona z dwóch prostopadłych do siebie skrzydeł o ściętym narożniku zewnętrznym (północno-wschodnim).
FASADA: wierna rekonstrukcja fasad; elewacje frontowe od strony ulic Partyzantów i Lanca o bogatym wystroju architektonicznym; trzykondygnacyjne; wschodnia (od strony ul. Lanca) - dziewięcioosiowa i północna (od strony ul. Partyzantów) - trzynastoosiowa; ścięty narożnik jednoosiowy; wejście poprzedzone wysuniętymi schodami lecz bez wyróżniającego opracowania w środkowej osi elewacji dziewięcioosiowej; pierwsza kondygnacja - na skromnym, dekorowanym przemiennym rytmem okienek i prostokątnych płycin cokole - wyraziście boniowana z szeregami półkoliście zamkniętych okien, zwieńczona gzymsem kordonowym; kondygnacja druga również boniowana - delikatniej niż pierwsza; o jej wyrazie stanowi rytm dekoracyjnie obramowanych prostokątnych okien; pod każdym oknem, poniżej gzymsu podokiennego płycina z dekoracją sztukatorską; okna obramowane pilastrami i wydatnym belkowaniem; po dwa skrajne oraz dwa środkowe okna elewacji trzynastoosiowej nad belkowaniem zwieńczone wspólnymi trójkątnymi tympanonami; druga kondygnacja zwieńczona identycznym jak pierwsza gzymsem kordonowym; kondygnacja trzecia gładka z przemiennym rytmem okien w dekoracyjnych opaskach i korynckich pilastrów; po dwa skrajne oraz dwa środkowe okna elewacji trzynastoosiowej dodatkowo ozdobione u góry dekoracją sztukatorską; zwieńczenie trzeciej kondygnacji (i całego budynku) stanowi sztukatorski fryz i silnie wysunięty gzyms, nad którym znajduje się attyka z wazonami; ścięty narożnik w drugiej i trzeciej kondygnacji ma balkony o opracowaniu analogicznym do okien danej kondygnacji oraz murowanych, pokrytych dekoracją sztukatorską analogiczną do płycin podokiennych pierwszej kondygnacji, balustradach; zwieńczenie narożnika stanowi akroterion ze stylizowaną rzeźbą orła.