SkyscraperCity banner
1 - 20 of 51 Posts

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Opole - czyli historyczna stolica Górnego Śląska. Spontaniczny pomysł wycieczki okazał się bardzo fajnym doznaniem ponieważ Opole, to bardzo przyjemne miasto i dobre miejsce do życia. Zdjęć nie będzie dużo, bo też i wycieczka nie była długa, ale mam nadzieję, że zdjęcia ukażą pozytywne strony Opola i zachęcą do odwiedzin tego miasta :)

1. Ratusz

2. Rynek

3. Kościół pod wezwaniem nie wiem jakim... :)

4. Ul. Koraszewskiego

5. Rzeźby nad bramą wejściową katedry

6. Wieża katedralna

7. Fragment odtwarzanych murów obronnych

8. Widok spod arkady na kamienicę przy ul. Ostrówek

9. Most nad Odrą

10. "Beata" :)

11. Ul. Ostrówek

Kolejne zdjęcia później :)

·
Registered
10,216 Posts
Super, że będzie ten wątek :) Bardzo mi brakowało fotek Opola :) Sam mam w planach tam się wybrać bo od bardzo dawna nie byłem:) Znajomy, który mieszka w Opolu mówił mi jednak, że rynek nie jest do życia. Podobno wiele banków wybiło tam życie. Nie wiem czy tak jest. To prawda ?:)

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Super, że będzie ten wątek :) Bardzo mi brakowało fotek Opola :) Sam mam w planach tam się wybrać bo od bardzo dawna nie byłem:) Znajomy, który mieszka w Opolu mówił mi jednak, że rynek nie jest do życia. Podobno wiele banków wybiło tam życie. Nie wiem czy tak jest. To prawda ?:)
Coś Ty :) dosyć dużo knajpek jest na rynku, a banki są chyba ze dwa. Jadłem obiad właśnie na rynku w restauracji "Maska". Jedzenie wyśmienite, a i ceny przystępne. Więc nie mam pojęcia jak komuś mogło przyjść do głowy, że same banki są na rynku... :)

·
Registered
4,209 Posts
el barto, Bercik: Sporo banków powstało na głównym deptaku miasta ulicy Krakowskiej, w szczególności na odcinku od Rynku do Placu Wolności.

Kościół "X" to Kościół Franciszkanów pw. Świętej Trójcy:)

Fajnie, że założyłeś ten wątek. Też planuję w niedługim czasie umieścic na ssc swoje zdjęcia, ale niestety ostatnio Opole odwiedzam bardzo rzadko.

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Dzięki, że mnie oświeciłeś :)

No to, że na deptaku jest trochę banków, to było widać gołym okiem lecz na samym rynku takowych nawet nie widać. A konia z rzędem temu, kto znajdzie Centrum Informacji Turystycznej :) szukałem go po tym deptaku chyba z 10 minut i jest naprzeciwko Rybexu. Co najlepsze w Urzędzie miasta powiedziano mi, że jak będzie "czuć ryby", to tam znajdę Rybex i naprzeciw będzie centrum inf. Po dotarciu okazało się, że jest zamknięte. Ale jak już miałem odchodzić to otworzyła mi pani, która tam pracuje. Była bardzo rozkojarzona, trochę zawstydzona. Miała rozwaloną fryzurę, była trochę zmęczona... Ciekawe co ona tam robiła :) No ale bardzo sympatycznie opowiedziała co gdzie jest i nabyłem tam pamiątki z miasta :) Wspomnienia mam fajne z Opola :)

·
Registered
4,209 Posts
Masz rację. Informację Turystyczną znaleźc jest niezwykle ciężko. Podobno niedługo ma się zmienic jej lokalizacja i IT będzie na Rynku;)

Czyli rozumiem, że to już koniec zdjęc? :(

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Kolejna partia zdjęć :D

18. Kolejna część tego kolorowego graffiti

19. Budynek amfiteatru

Teraz widoki z wieży:

20. Na ratusz

21. Na kościół św. trójcy

22. Na katedrę

23. "Opolska Wenecja"

24. Amfiteatr. Jak widać zaczyna się modernizacja :)

25. I rzut okiem na ten dobrze wyglądający budynek, blok, wieżowiec. Nie wiem jak go nazwać, ale robi pozytywne wrażenie :)

·
Neen, man!
3,440 Posts
@el barto: Niestety, twój kolega wcale cię nie podpuszczał, Rynek oraz Krakowska są w pewnym sensie zdominowane przez placówki finansowe, w większości banki, więc prawdą jest, że życie w Śródmieściu w jakiś sposób wymarło, ale o tym też pisał Clash Tekin.

@Clash Tekin: Za dwa tygodnie będę w Opolu i z pewnością zorganizuję sobie dłuższy spacer po mieście zaglądając nie tylko na najbardziej ruchliwe i popularne ulice oraz place, ale w także i w mniej znane miejsca. Jeżeli sprzęt nie zawiedzie (co niestety ostatnio miało miejsce) sporządzę obszerną fotorelację z dosyć dokładnymi opisami.

@Bercik Mysłowice: Mam nadzieję, że zajrzałeś do wnętrz Kościoła Franciszkanów (św. Trójcy), jeżeli nie, musisz to koniecznie nadrobić, bo warto. :)

Edit: Na zachętę jedno ujęcie wspomnianych wnętrz, wybaczcie szum, ale dysponuję tylko zwykłą małpką. :(

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #12 ·
@el barto: Niestety, twój kolega wcale cię nie podpuszczał, Rynek oraz Krakowska są w pewnym sensie zdominowane przez placówki finansowe, w większości banki, więc prawdą jest, że życie w Śródmieściu w jakiś sposób wymarło, ale o tym też pisał Clash Tekin.

@Bercik Mysłowice: Mam nadzieję, że zajrzałeś do wnętrz Kościoła Franciszkanów (św. Trójcy), jeżeli nie, musisz to koniecznie nadrobić, bo warto. :)
Co do życia na rynku, to można byłoby się sprzeczać. Ja byłem w czwartek gdzieś około południa i w knajpach był ruch, ale mało ludzi na samym rynku. Nie wiem jak jest w weekendy, ale nie wydaje mi się żeby było gorzej. Co prawda knajpy mogłyby się pojawić w dwóch innych częściach rynku, ale nie ma źle :)

A co do kościoła św. Trójcy, to nie byłem i żałuje, ale za to odwiedziłem wnętrze katedry i zapodam później zdjęcia :)

·
Neen, man!
3,440 Posts
^^ W Katedrze ma się poczucie większej przestrzeni, jednak pod względem przepychu, detali, znacznie odbiega od Franciszkanów, zapewne dlatego, iż Kościół św. Trójcy został zbudowany z funduszy książąt opolskich, dla których świątynia była miejsce pochówku. ;)

·
Registered
4,209 Posts
Zgadzam się z Tobą Dzwonsson. Choc w Katedrze można znaleźc też sporo rodzynków;) m.in.
- Obraz Matki Boskiej z Piekar Śląskich. Patronka całej diecezji. To przy niej modlił się Jan III Sobieski idąc na Wiedeń.
- Gotycka kaplica Piastowska z pochwanym w niej ostatnim piastem opolskim Janem Dobrym (+1532)
- Barkowy ołtarz główny i ołtarze boczne m.in. św. Urbana.
- Kaplica św. Anny

Katedra to najstarszy opolski kościół. Jego początki sięgają 1024 r.

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^ W Katedrze ma się poczucie większej przestrzeni, jednak pod względem przepychu, detali, znacznie odbiega od Franciszkanów, zapewne dlatego, iż Kościół św. Trójcy został zbudowany z funduszy książąt opolskich, dla których świątynia była miejsce pochówku. ;)
A to dobrze wiedzieć ;) Pani w informacji mi tego nie powiedziała :lol:

·
Neen, man!
3,440 Posts
@Clash: A nie przypadkiem Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha czyli Na Górce? Podobno pierwsze wzmianki o tej świątyni sięgają X wieku. :nuts:

·
Registered
4,209 Posts
Ciężka sprawa. Pierwszy oficjalny kościół powstał na miejscu dzisiejszej katedry i jest to potwierdzono przez różnorakie źródła m.in. przez ówczesne biskupstwo wrocławskie.

Z kościołem na Górce to trochę cięższa sprawa. Po domniemanej wizycie św. Wojciecha w Opolu postawiono na jego cześc kaplicę. Kościół powstał natomiast później.

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #18 ·
I kolejne zdjęcia :p

26. Szpica wieży piastowskiej

27. Pomnik Karola Musioła, pomysłodawcy opolskiego festiwalu

28. Takie ujęcie z perspektywy "biegnącego jeża" :D

29. Jeszcze jedno ujęcie na kościół Franciszkanów

30. Wejście na ul. Szpitalną

31. Spojrzenie na wieżyczkę ratusza ze Szpitalnej

32. Torcik

33. Trochę "nowoczesności"

34. Przyziemne spojrzenie na ul. Młyńską

·
Registered
1,027 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Czas na kolejną porcję zdjęć :)

35. Ratusz jeszcze raz

36. Kolejna marmurowa rzeźba

37. Kamienice na rynku

38. I jeszcze jedna kamienica

39. I kierujemy się w ul. św. Wojciecha

40. Kościół św. Wojciecha (kojarzy mi się z takimi meksykańskimi, hiszpańskimi kościółkami)

41. Szklane przejście na ul. Muzealnej

Kilka spojrzeń na Galerię Opolską

42.

43.

44.

1 - 20 of 51 Posts