SkyscraperCity banner

1 - 20 of 55 Posts

·
Registered
1,545 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kilka tygodni temu gośćiłem w Opolu. Zdjęcia nie są takie ładne jak LuckyLuke popełnił tu:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=523772

Tym razem poruszyły mnie troche chaos i brzydota Opola, więc na tych tematach się raczej skupiłem.

Część 1: PKP i wyjście.

Tu kiedyś była restauracja.

Pierwsze wrażenie:

Po prawej PKP i PKS, po lewej ostały się ładne kamienice; zaraz tam wejdziemy na dach!

Część 2: Reymonta i plac Kopernika.

Po lewej nowy Kopernik.

Część 3: Przez Św. Wojciecha na plac Wolności.

Dziekana?

Na osłodzenie:

Część 4: ul. Niemodlińska i osiedle Koszyka.

Koniec.

·
Registered
18,970 Posts
W Opolu straszy to samo co w każdym polskim mieście.
1. Syf reklamowy
2. Budy z handlem i mini usługami
3. Dziury w zabudowie.

Na podstawie własnych obserwacji i tak mogę z czystym sumieniem napisać, że Opole jeśli chodzi o estetykę wypada dużo lepiej niż większość polskich miast.

Np.

Czy to osiedle jest złe? Stonowane kolory, zorganizowane parkingi pod blokami, wymieszanie usług w pawilonach po obu stronach ul. Niemodlińskiej i mini bazar z warzywami i owocami. Jeśli miałbym coś poprawić czy zmienić to na pewno:
1) czyszczenia wymaga przejście, z tym, że ono jest co jakiś czas czyszczone ale brak monitoringu pozwala plakaciarzom i sprayowym artystom pełną swobodę
2) Wymieniłbym pasadzkę
3) Posadził drzew.

PS. Mogę być nieobiektywny bo to moje rodzinne miasto :D

·
Registered
4,605 Posts
Świetne zdjęcia. Kontrasty na każdym kroku, a okolice dworców to pożal się Boże. Dobrze na tych zdjęciach widać jakim problemem w polskim mieście są reklamy i te piepszone pseudokioski.

·
Mamo, zbieram gruz!
4,464 Posts
bardzo dobry wątek!
mam jednocześnie prośbę - ponieważ niedługo być może wpadnę do miasta, bardzo pomocna byłaby mapka z zaznaczoną zrobioną rpzez Ciebie trasą :D
pomożesz ? :DDDDDDD

·
Szczecin Pany
2,747 Posts
Ja nie twierdze, ze cale Opole takie jest. Mialem na mysli same zdjecia. W Opolu bylem i nie trzeba mi mowic, ze to ladne miasto.

·
Registered
4,605 Posts
No, z pewnością nie są to zdjęcia, które byłyby dobre to pokazania potencjalnym turystom, ale fajnie uwidoczniają problemy, które "zżerają" Opole i inne polskie miasta.

·
Registered
1,545 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Hm, po prostu tak wyszło. Dopiero jak te zdjęcia zobaczyłem to złapałem się za głowe.

@martm, najlepiej to idziesz prosto od PKP na deptak (ul. Krakowska) prez plac Wolności i na rynek; zaraz jak zaczyna się rynek, to na prawo masz żółty kościół św. Wojciecha (a przed tymi schodami na zdjęciu jest Muzeum Opola); za kościołem jest plac Kopernika. Od rynku na lewo masz Franciszkanów i "Wenecje," a na wprost jest katedra. To wszystko to jest "normalne" miasto, na pół dnia warto.

Moja trasa: PKP, Reymonta, na około Kopernika z odskokiem na Opolanina, i dalej w dół przez uniwersytet. Wszystko jest bardzo blisko.

Problem jest w tym że bogaci ludzie wyprowadzają się na przedmieścia zamiast inwestować w miasto. Sam znam rodzine z ul. Niedziałkowskiego na Pasiece. Wynieśli się z powodu nieustannej nocnej pracy drukarni przy NTO... do nowego domu w Chmielowicach.

·
Registered
837 Posts
fajne zdjecia, nareszcie watek w jakim sa zdjecia jakis nowych miejscowek, typowo polski kontrast

·
Registered
4,209 Posts
Na początek...

-Dworzec jest w remoncie.
-Plac Kopernika jest w remoncie.
-Sklep "Jacek i Agatka" w remoncie. Już niedługo otworzą tam luksusową kawiarnię.

Okolice przydworcowe nie wymagają jakiś szczególnych remontów. Wymiana nawierzchni i likwidacja okolicznych bud. Wszystkie gmachy dookoła są wyremontowane.

Ale rzeczywiście pokazałeś najbrzydsze części Opola. Dzięki;)

·
.
5,007 Posts
Sam jak ostatnio bylem w Opolu, się trochę zdziwiłem. Sądziłem że jest trochę ładniejsze. Dziury w zabudowie i wielki chaos to bardzo duży problem Opola. Zero spójności ... Tak samo mala architektura czy nawet chodniki, drogi rowerowe. Ale miasto ma dość duży potencjał, oczywiście nie będzie metropolią. Ale takim schludnym miasteczkiem. Widać to po projektach realizowanych w Opolu, są coraz lepsze, ale nie w samych projektach problem leży. Jeszcze cholernie dużo wody przeleje się w Odrze zanim Opole będzie miastem cieszącym oko :). Najbardziej mnie zszokował rynek i okolice. Ciężko było znaleźć tak jakąś knajpkę(nie restauracje), bo wszędzie są banki. Nic się tam nie dzieje, zero ludzi. W przeciwieństwie do ulicy gdzie jest Empik i Galeria Centrum (nie znam nazwy) widać jak na dłoni że jeśli są sklepy, usługi (nie banki :D) to od razu jest tam życie :)

·
Registered
4,209 Posts
Jeżeli w Opolu dużo wody jeszcze musi upłynąć w Odrze, żeby coś się zmieniło, to nie chcę mówić już o innych polskich miastach nawet takich jak Wrocław.

·
Registered
4,605 Posts
Daję kilkanaście lat i miasta zmienią się nie do poznania. ;)

Głównie należy:

- uczynic cos z reklamami
- regularnie remontowac zabytki
- zbudowac dziury w tkance miejskiej i zabudowac porządną, ponadczasową architekturą
- usunąc budy, budki i innego rodzaju kioski.

Reszta stanie się sama, jeżeli będzie się dostatecznie dbało o przestrzeń publiczną.

·
.
5,007 Posts
Jeżeli w Opolu dużo wody jeszcze musi upłynąć w Odrze, żeby coś się zmieniło, to nie chcę mówić już o innych polskich miastach nawet takich jak Wrocław.
Ale zauważ że ja mówiłem o Opolu a nie o Wrocławiu. BTW bez urazy ale mam wrażenie że Wrocław się nieco szybciej rozwija/zmienia na dobre niż Opole.

·
Registered
4,209 Posts
50 lat zaniedbań w końcu trzeba nadrobić. W Opolu bardzo dużo zrobiono w latach 90-tych. Szczególnie poprawiła się estetyka ulic. Pragnę nadmienić, że na powyższych zdjęciach ukazane są jedne z najgorszych miejsc w Opolu.

·
Tommy
1,144 Posts
Dobre foty!!!
Dawać więcej takich!

·
dumny mizantrop
797 Posts
Spojrzenie ciekawe, ale prawda jest taka: pod względem porządku i zadbania Opole jest zdecydowanie powyżej polskiej średniej. Potwierdzi to chyba każdy, kto był w Opolu i porównał je z innymi miastami.

1 - 20 of 55 Posts