SkyscraperCity banner
1 - 20 of 80 Posts

·
Registered
56 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam.
Właśnie ruszyła budowa najnowocześniejszego w Polsce więzienia, a jako że ma to miejsce w znajomej okolicy to zapuszczam foty.
Będę starał się jak najczęściej aktualizować kadr, zapewne raz na dwa tygodnie lub częściej.
Pozdrawiam.

Budowa ma miejsce w okolicach ul. Kwiatowej w Opolu Lubelskim (50 km na pd-zach. od Lublina).
Na zdjęciach widać same początki budowy. Teren jest niwelowany
i wyrównywany. Wjechały już pierwsze maszyny. Budynek za placem budowy to również nowo-wystawiona chłodnia (czy przetwórnia) owoców.
Obecnie teren budowy więzienia jest ogrodzony i strzeżony. Na zdjęciach widzimy również zbiorniki (nie wiem jak się nazywają fachowo), z których czerpany jest beton.
Teren jest strzeżony. :runaway:
A, i jeszcze trochę liczb: W nowym zakładzie o łącznej powierzchni 11 250 m² i kubaturze 98 000 m³, będzie mogło przebywać 624 osadzonych. Kontrakt
o wartości 41,3 mln zł (11 mln €) netto będzie realizowany od maja 2006 do marca 2009.

Poniżej: Tablica Informacyjna

Poniżej: Węzeł betoniarski - widok od strony południowo-zachodniej

Poniżej: Węzeł betoniarski - widok od strony południowej

Poniżej: Widok od bramy głównej

Poniżej: Maszyna

·
Miszcz Ortografi
2,858 Posts
Jakies rendery aby zachecic potencjalnych lokatorow?

Pzdr.

·
Registered
56 Posts
Discussion Starter · #5 ·
hubertkm said:
Mieszkałem w Opolu Lubelskim 18 lat i za cholerę nie wiem, gdzie jest ulica Kwiatowa...
I żeby byo ciekawiej, te zdjęcia też mi nic nie mówią.
he, ulica Kwiatowa biegnie południkowo, mniej więcej od "placu cukrownianego" za żłobkiem na ul. Przemysłowej aż do tzw. dawnej Górnej Owczarni (Kwiatowa jest równoległą do Przemysłowej), właściwie ulica to trochę dużo powiedziane, bo jest to droga gruntowa, miejscami posypana żużlem,

MARCIN said:
Jakies rendery aby zachecic potencjalnych lokatorow?
hehe, rendery powiadasz, coś załatwię

hazardously_wasted said:
a wiekszych zdjec nie bylo? no i wlasnie.. gdzie rendery?
no cóż, większe zdjęcia rzecz jasna są, ale może na razie sobie darujemy, a co renderów to postaram się jakoweś zmontować.

Pozdrawiam.

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
No ostatnio też tam nie bywam, ale zmobilizuje może brata, żeby popykał tam zdjęć, troche ruchu mu nie zaszkodzi. Jego żonka pracuje w urzędzie gminy, więc postaram się, poprosić, żeby jakieś szczegóły "ujawniła".

·
Puławska Krew- Na zawsze!
1,606 Posts
Co do zdjęć to w zupełności 800x 600 wystarczą bo te są troszkę za duże.

Ale ogólnie to czekamy na relacje z miejsca budowy, chociaż ciekawe czy potem nie będzie to ciężkie do zrobienia, bo jak to ma być najnowocześniejsze więzienie , więc będą chcieli chronić przed aparatami, żeby potem nie było :)) ewentualnych ucieczek:)) żartowałem oczywiście .
Zatem budimex do boju!!!

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
ElSuru said:
he, ulica Kwiatowa biegnie południkowo, mniej więcej od "placu cukrownianego" za żłobkiem na ul. Przemysłowej aż do tzw. dawnej Górnej Owczarni (Kwiatowa jest równoległą do Przemysłowej), właściwie ulica to trochę dużo powiedziane, bo jest to droga gruntowa, miejscami posypana żużlem,
A to już teraz kojarzę. Nawet nie wiedziałem, ze ta dróżka ma status ulicy. Kiedyś stał tam (obok placu cukrownianego) fajny ceglany magazyn z k. XIX wieku - chadzaliśmy tam na wino :D Obok leżały jakieś takie wielkie rury. Ech wspomnienia... ;)
Rozebrali go ok. 1997 roku...
Pozdr.

·
Registered
56 Posts
Discussion Starter · #12 ·
jeszcze coś w temacie

kolejne info na temat więzienia:
Opolskie więzienie będzie miało 624 miejsca. Będą w nim osadzeni nieletni oraz skazani po raz pierwszy. Część miejsc będzie przeznaczona dla aresztowanych tymczasowo przez prokuratury w Kraśniku, Opolu Lubelskim i Puławach. Skazani będą mieli m.in. salę gimnastyczną, boiska oraz gimnazjum i liceum ogólnokształcące. To dlatego, że zmienia się profil szkół więziennych z zawodowych na ogólnokształcące. To będzie też jedno z nielicznych w Polsce więzień, w którym nie będzie charakterystycznych wież strażniczych. Strażnicy będą wewnątrz. Wokół więzienia powstanie mur o wysokości 9 metrów.
W samym zakładzie karnym zatrudnionych będzie ok. 250 osób, z czego – jak zapewnia służba więzienna – co najmniej 60 procent to miejscowi. – Ale na początku nawet pracownicy tzw. średniego dozoru będą pochodzić z innych miejscowości. W tym czasie pracownicy z Opola i okolic będą się kształcić w innych zakładach karnych.

·
Registered
56 Posts
Discussion Starter · #13 ·
nowe foto-wieści z budowy!

Witam po przerwie i zgodnie z obietnicą zapodaję foty obrazujące aktualny postęp prac.
Na budowie sporo się dzieje, węzeł betoniarski zasuwa (nie widać na fotach bo robione w dzień wolny od pracy).
A najlepsze jest to, że ochrona obiektu zaczyna patrzeć na tych ze szkiełkiem podejrzliwym okiem ...

Poniżej: Widok od strony zachodniej, jak widzimy pojawił się dźwig z logo Budimex Dromex

Poniżej: Węzeł betoniarski - widok od strony południowo-zachodniej (węzeł już funkcjonuje)

Poniżej: Węzeł betoniarski - widok od strony południowo-wschodniej

Poniżej: Dźwig

Poniżej: Po lewej budka "securitate", na środku budowa z dziwnym czarnym elementem, w tle po prawej nowa chłodnia

Poniżej: Dziwna czarna rzecz :)

Poniżej: Widok na zachodnią część budowy graniczącą z "ulicą" Kwiatową

Poniżej: Vertical View

Poniżej: Ogólny widok na plac budowy od strony zachodniej

Poniżej: Węzeł betoniarski widziany od dołu

Poniżej: Obraz budowy widziany z pierwszego poziomu węzła betoniarskiego :)

·
Jestem z Miasta...
3,960 Posts
Bardzo fajne fotorelacje:) Zapraszamy z aparatem ido Lublina:) Pozdrawiam!

·
Registered
352 Posts
Cześć

Dziwna czarna rzecz to deskowanie systemowe tutaj akurat firmy Peri - dość dobra marka w budownictwie. Od koleżanki wiem ze mieli dostać nowe deskowania prosto z fabryki bo wykonują beton architektoniczny - budynekczki bedą bardzo surowe w założeniu - w końcu to więzienie:). Co do kompleksu to wiem tylko ze bedzie 12 bloków i tyle, może dostanę od koleżanki jakieś rendery.

P.S. Fajny węzęł betoniarski ale i tak my mamy lepszy :p

·
Registered
56 Posts
Discussion Starter · #16 ·
sonnenkind said:
Bardzo fajne fotorelacje:) Zapraszamy z aparatem ido Lublina:) Pozdrawiam!
przemyślę propozycję....

I jeszcze pytanie do "baz" - czy możesz powiedzieć czym jest to coś
z nalepkami peri na środku placu, bo mi to przypomina jedną rzecz w Mekce..., a jako że nie jestem specem od budownictwa to proszę o fachową, acz łopatologicznie podaną odpowiedź, pozdrawiam Ciebie i twój wspaniały węzeł betoniarski :)

·
Registered
352 Posts
ElSuru said:
przemyślę propozycję....

I jeszcze pytanie do "baz" - czy możesz powiedzieć czym jest to coś
z nalepkami peri na środku placu, bo mi to przypomina jedną rzecz w Mekce..., a jako że nie jestem specem od budownictwa to proszę o fachową, acz łopatologicznie podaną odpowiedź, pozdrawiam Ciebie i twój wspaniały węzeł betoniarski :)

Cześć

W zasadzie to taka płyta szalunkowa służąca do odlewania betonu w odpowiednie elementy, w tym przypadku jest to deskowanie na ścianie. Ustawia się to tym gładkim licem do siebie, wkłada w srodek zbrojenie obie części się rozpiera i zalewa betonem, to taki nowocześniejszy sposób na wykonanie betonowej ściany kiedyś do tego celu używało się zwykłych desek - stąd nazwa deskowanie. Można najogólniej powiedzieć ze jest to część takiej dużej foremki z piaskownicy - schemat jest ten sam tylko na znacznie większą skalę.

Pozdrawiam wraz z moim węzełkiem :)

·
Registered
56 Posts
Discussion Starter · #18 ·
dzięki za wyczerpującą odpowiedź, a ja ze swojej strony obiecuję już niedługo kolejną fotorelację, postaram się o więcej detali...

·
Jestem z Miasta...
3,960 Posts
A ja myslalem, ze to pytanie o czarny przedmiot na srodku to zart:) Hihihi

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Byłęm dzis w Opolu po dłuższej przerwie - widać zurawia jak sie przejeżdża przez Janiszkowice (dla niewtajemniczonych: dawne przedmieście Opola od strony wschodniej, w 1797 roku odłączone od miasta przez Aleksandra Lubomirskiego, w 1990 roku ponownie przylączone). Ta nowa chłodnia obok caekim spora. Ogólnie sporo sie w Opolu buduje, niestety nie zawsze dobrym skutkiem dla przestrzeni miasta... Ale o tym w wątku o Opolu, który niniejszym zapowiadam za kilka dni, bo wcześniej chyba nie zdążę.

1 - 20 of 80 Posts