SkyscraperCity banner

?

• Total voters
    52
1 - 20 of 20 Posts

·
El Roweiro
643 Posts
Discussion Starter #1
Nowy pawilon Muzeum Śląska Opolskiego
(pierwszej części muzeum nie wklejam ponieważ stanowi ją stary barokowy budynek)

·
...
11,943 Posts
Trochę trudno się połapać jak on wygląda, poczekam jak pokaże ktoś go w szerszym ujęciu. W środku jest bruk? :nuts:

·
Neen, man!
3,893 Posts
Niestety, wrzucone ujęcia nie oddają w pełni waloru nowego pawilonu, natomiast na żywo robi naprawdę dobre wrażenie + jeżeli doliczyć, że przy przebudowie wyremontowano zabytkowe skrzydło to już w ogóle cud, miód i orzeszki. :)

edit: w wątku dotyczącym przebudowy jest nieco więcej zdjęć:

Zabytkowe skrzydło składające się z dwóch gmachów, ich architektury nie oceniamy, ale warto zwrócić uwagę na solidny remont oraz fakt, że nowy projekt w żaden sposób nie naruszył historycznej struktury.

I kilka zdjęć forumowiczki dudu21

Taras widokowy, podobno w lecie ma się pojawiać kawiarnia.

Ogółem muzeum mieści się w bardzo fajnej części miasta, z jednej strony Zamek Górny, Kościół na Górce, główny gmach Uniwersytetu Opolskiego, a z drugiej Mały Rynek (obecnie mocno zaniedbany, ale niebawem będzie solidny remont) i świetne widoki na Ratusz, Kościół Franciszkanów oraz Katedrę. :)

·
Registered
1,027 Posts
Nie rozumiem aluzji !?
Hmm... Nazwa Śląsk opolski kojarzy mi się z PRL-em. Nie przypominam sobie, żeby przedtem była ta nazwa szczególnie używana lub w ogóle istniała. Fakt faktem Opolszczyzna, miała odrębną historię, inaczej toczyły się jej losy niż w przypadku wschodniej części Górnego Śląska, ale i tak niezmiennie pozostanie jego historyczną stolicą. Ta nazwa chce wyodrębnić kolejną część Śląska, co prowadzi do niepotrzebnych podziałów.

·
Registered
4,208 Posts
Sprostowanie już rozumiem. Twór taki jak Śląsk Opolski również mi nie odpowiada, ale przyznać trzeba, że region ten wykazuje pewną autonomiczność i odrębność w stosunku do pozostałych części Śląska. Na dzisiaj nie da się go zaszufladkować pod Górny bądź Dolny.

EOT

·
Registered
1,027 Posts
Sprostowanie już rozumiem. Twór taki jak Śląsk Opolski również mi nie odpowiada, ale przyznać trzeba, że region ten wykazuje pewną autonomiczność i odrębność w stosunku do pozostałych części Śląska. Na dzisiaj nie da się go zaszufladkować pod Górny bądź Dolny.

EOT
Zgadzam się i podkreśliłem, to że miał odrębną historię. To że do dzisiaj tak pozostało, każdy widzi. No i rzeczywiście nie da się go zaszufladkować pod Górny czy Dolny Śląsk, lecz są pewne aspekty, które powodują, że nazwa tego muzeum powinna zwrócić uwagę na historię. Muzeum powstało pewnie ze względu na dzisiejsze realia. Nazwa "Muzeum opolszczyzny" byłaby bardziej na miejscu. Nie wpadałaby z niczym w konflikt i mówiła o odrębności kulturowej tej części Śląska.

Tak czy inaczej ocenia się tutaj architekturę. Znawcą nie jestem, oceniałem osobiste odczucia. Nie psuje okolicy, ale też nie powala na kolana pomysłem i wykonaniem.

·
Registered
64,228 Posts
Hmmm - no, lekki bunkier wyszedł ;), ale w sumie ciekawy/odważny... Jednak gdyby nie ta szklana wypustka i łączniki... Małe to to - wielkiego wrażenia nie robi - fajnie, że rozbudowali muzeum, że spróbowali to zrobić nie-sztampowo - jednak architektura pawiloniku NIE powala, NIE zachwyca... 6,5/10

1 - 20 of 20 Posts