SkyscraperCity banner
1 - 20 of 24 Posts

·
przytul króliczka
563 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
wersja testowa

Opole - widok z Wieży Piastowskiej
-wieża Kościoła OO. Franciszkanów
-Ratusz
-Katedra

Zamek, Wieża Piastowska, Urząd Wojewódzki

osada, gród, następnie kasztelania:

Budowę zamku rozpoczęto za czasów Kazimierza I, księcia opolsko-raciborskiego, ok 1217r. Następnie ok. 1300 roku, już za czasów Bolesława I, rozpoczęto budowę wieży, obecnie zwanej Piastowską.

zamek i wieża, widok 1654

wieża

detal

18 lipca 1928 rozpoczęto wyburzanie Zamku Piastowskiego
13 sierpnia 1930 roku rozpoczęto budowę gmachu dla urzędników według projektu Friedricha Lehmanna.

1997 postmodernistyczna winda, Maria Słota-Puda, Marek Termiłowski

1.amfiteatr
2.urząd wojewódzki
3.wieża piastowska

detal:

klatka schodowa - "skrzydło kasowe"

boczna klatka schodowa budynku głównego

·
przytul króliczka
563 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Zamek Górny

O Zamku Górnym posiadamy stosunkowo niewiele informacji. Został wzniesiony w najwyższym punkcie miasta na tzw. Kalkbergu. Powstał między 1382 a 1387.
Gdy w 1615 pożar strawił miasto, zamek poważnie został uszkodzony, jednak nie poddano go remontom. W XVI wieku został przeznaczony na więzienie. W 1669 roku został rozebrany. Pozostała po nim jedynie kwadratowa wieża, wbudowana w obecny gmach Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Omańczyka (nastąpiło to w latach 1936-37).

W 2005 roku rozpoczęto prace remontowe przy wieży. W kwietniu 2006 roku odkryto nieznane wcześniej piwnice z wejściem od strony ulicy Władysława Opolczyka.

·
przytul króliczka
563 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
żyrandole oryginalne z lat 30., znajdują się w sąsiadujących ze sobą salach: Złotej, Herbowej i Osmańczyka (rozdzielone były rozsuwanymi drzwiami, jedne z nich z orłem weimarskim znajdują się obecnie w pomieszczeniach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - zdjęcie niebawem)

·
Canonier
3,219 Posts
Dudu nie wiem po co zamek chcesz budowac...
Slabo sie nadajesz zeby w jakims zamieszkac i straszyc:D

·
przytul króliczka
563 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Kościół pw. Świętej Trójcy (OO. Franciszkanów)

przed remontem

po remoncie (2007-2008)

freski odkryte podczas prac remontowych 2007-2008

Katedra, Kościół św. Krzyża

baszta i mury miejskie
2006

2008

2009

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

·
Pilanin
3,874 Posts
^^ No to prawdziwa z niej opolanka, daje słowo, prawdziwszej nie widziałem. Pewnie się jeszcze urodziła w Giżycku :D

Fajne zdjęcia, Opole sprawiało wrazenie dość przyjemnego miasta, ładna katedra, ładna rejencja, ogólnie fajne miasto.
A kościół MB i św. Wojciecha nie był kiedyś Synagogą, tak mi na to wygląda?

·
przytul króliczka
563 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
A kościół MB i św. Wojciecha nie był kiedyś Synagogą, tak mi na to wygląda?
nie :), na ulicy, na której stoi mieszkali wprawdzie Żydzi, jednak nie było tutaj Synagogi
miejsce to związane jest z legendą o św. Wojciechu, który miał wygłaszać kazania na wzgórzu, na którym stoi kościół (należał do dominikanów, ewangelików i znów do dominikanów)

w Opolu były dwie Synagogi - Stara - ul. Szpitalna 1 (obecnie siedziba TVP3 Opole) oraz Nowa - na wyspie (pozostał po niej jedynie domek rabina -> fotki wrzucę, gdy remont elewacji dobiegnie końca :))

Domek Rabina

Stara Synagoga

·
przytul króliczka
563 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Dworzec Główny
(obecnie trwa remont budynku głównego)

budynek główny
x

budynek główny, widok z peronów

budynek z kasami