SkyscraperCity Forum banner
1 - 6 of 6 Posts

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
54,942 Posts
Discussion Starter · #1 ·
http://www.thecity.com.pl/Infrastru...owo-Technologicznego-w-Opolu-w-trzech-etapach

Rozstrzygnięto konkurs na projekt opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kompleks, w skład którego wejdą cztery budynki, powstanie na planie krzyża. W kompleksie znajdą się m.in. biura i hala przemysłowa. Jury konkursu architektonicznego wybrało w czwartek ofertę katowickiej firmy Jojko+Nawrocki Architekci.

Pracownia Jojko+Nawrocki Architekci z Katowic dostanie 40 tys. zł i zaproszenie do przygotowania projektu realizacji opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kilkuosobowe jury, w skład którego weszli m.in. znani architekci i samorządowcy, po dwudniowych obradach uznało propozycję pracowni z Katowic za najbardziej „czytelną i adekwatną do zadanego tematu”.

Członek jury, architekt Marcin Sadowski z warszawskiej pracowni JEMS Architekci uzasadniając wybór zwycięskiej pracy wśród atutów projektu wymienił: „jednorodną konstrukcję i formę”, „świadome użycie materiałów” oraz „silną formę” budynku, który dzięki niej może konkurować z otoczeniem. Dodał też, że projekt uwzględnia „przestrzeń centralną sprzyjającą spotkaniom i wytworzeniu kreatywnej atmosfery”.

W skład kompleksu Parku Naukowo-Technologicznego wejdą m.in.: inkubator, budynek laboratoryjno-doświadczalny, budynek badań naukowych i budynek dla firm wysokich technologii. Całość ma zajmować ok. 7 tys. m kw. W kompleksie znajdą się m.in. biura, hala przemysłowa oraz laboratoria.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zapowiedział, że jeszcze w tym roku powinien być gotowy projekt techniczny pierwszych dwóch budynków. Rozpoczęcie budowy Parku Naukowo-Technologicznego Zembaczyński przewidział w przyszłym roku.

Zembaczyński chciałby w przyszłości zapraszać do opolskiego Parku wybitnych absolwentów automatyki i robotyki Politechniki Opolskiej. „Będziemy się nimi opiekowali, nawet do 5 lat dopłacali stopniowo zmniejszaną kwotę do czynszu i +nosili na rękach+, by tworzyli tu innowacyjne prototypy urządzeń, które znajdą zastosowanie w przemyśle czy gospodarce” - powiedział.

Dodał, że gmina Opole kilka dni temu powołała spółkę, która będzie kierować Parkiem; zamierza ją rozszerzać o udziałowców. „Jesteśmy otwarci na udział w niej urzędu marszałkowskiego, a także przedsiębiorców polskich i zagranicznych. Powołamy też radę naukową Parku. Wyścig o nowoczesne technologie w Opolu zatem się rozpoczął” - powiedział Zembaczyński.

Park Naukowo-Technologiczny stanie w Opolu na ul. Wrocławskiej, przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, z którego budową, rozpoczętą przez włoską firmę, miasto się boryka. Włoski wykonawca w trakcie realizacji inwestycji ogłosił upadłość.

Budowa Parku Naukowo-Technologicznego ma przebiegać w trzech etapach. Najpierw mają powstać dwa z czterech niezależnych budynków. W kolejnych etapach mają być dobudowane m.in. dwa następne. Jak powiedział PAP Zembaczyński, cała inwestycja ma kosztować 32 mln zł.

Na rozstrzygnięty w czwartek konkurs architektoniczny na projekt Parku Naukowo-Technologicznego wpłynęło 46 prac. Jury przyznało też drugą i trzecią nagrodę oraz trzy wyróżnienia.
Galeria wizualizacji:
http://opole.gazeta.pl/opole/5,35086,12118800.html
 

·
Registered
Joined
·
29,051 Posts
Opole: Park Naukowo-TechnologicznyNa początek przekleję wizualizacje, które wrzucałem w innym wątku.


Fuj!

Wygląda jak więzienie.
:lol: Chyba w Norwegii.

Czy mógłbyś mi wrzucić fotkę wiezienia podobnego do budynku widocznego na szkicach? Więzienia z takimi przeszkleniami to musi być coś.

Przypomina architekturę narodowego socjalizmu.
Jakiego narodowego socjalizmu? Jeśli takiego z przeszłości to poproszę o grafikę bo nie kojarzę ani realizacji ani nawet projektu.
 
1 - 6 of 6 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top