SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 45 Posts

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W czerwcu znów zacumują tu barki

Biznes. Niemiecka firma "Tyssen”, handlująca złomem, jest zainteresowana kozielskim portem. To niejedyny inwestor, który chce tu rozkręcić biznes.

Wśrodę władze Kędzie-rzyna-Koźla zatwierdziły warunki przetargu na dzierżawę kozielskiego portu.
- Rozpiszemy go na początku przyszłego tygodnia - wyjaśnia prezydent miasta Wiesław Fąfara. - Ogłoszenia ukażą się w ogólnopolskich gazetach.
Biznesmeni zainteresowani wynajęciem portu będą musieli spełnić wiele warunków. Muszą w swojej ofercie dokładnie napisać, co tam będą chcieli robić, jakie interesy prowadzić, ile zatrudnią ludzi i jaki mają pomysł na rozwój portu.

- Oczywiście ważne będą też pieniądze - nie ukrywa prezydent Fąfara.
Cena wywoławcza za metr kwadratowy dzierżawy to 12 groszy. Port ma w sumie ponad 380 tysięcy metrów kwadratowych.
- Zobaczymy, kto da najwięcej - mówi Wiesław Fąfara.
Na razie władze nie chcą sprzedawać terenu. W grę wchodzi tylko dzierżawa basenów na 20 lat. Jeśli jednak przyszły inwestor okaże się wiarygodny, włoży w port sporo pieniędzy i zatrudni ludzi, wówczas będzie się mógł starać o jego kupno.
Są już pierwsze firmy zainteresowane dzierżawą. Jedną z nich jest niemiecki potentat z branży metalowej firma "Tyssen”.
- Jestem już po wstępnych rozmowach z jej szefami - tłumaczy Józef Gisman, starosta kędzierzyńsko-kozielski. - Chcą w Koźlu Porcie zrobić swoje centrum przeładunkowe. Zainteresowani są bocznicami kolejowymi oraz portowym nadbrzeżem.
Według starosty Niemcy zamierzają gromadzić w porcie złom i wywozić go do Europy Zachodniej przy pomocy barek i pociągów.
- Podobne składowisko mają w porcie w Duisburgu - mówi Józef Gisman. - Interesy idą im tam całkiem dobrze.
Oprócz "Tyssena” portem interesowali się również Holendrzy, Francuzi oraz przedsiębiorstwo z kapitałem ukraińsko-szwajcarskim. Ta ostatnia firma podczas rozmów z władzami mówiła, że będzie chciała Odrą wysyłać na Zachód około 50 tysięcy ton węgla.
- Myślę, że nowego dzierżawcę portu poznamy najwcześniej w czerwcu tego roku - mówi Wiesław Fąfara.

Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są mieszkańcy. To dla nich szansa na znalezienie pracy.
- Taki atrakcyjny dla przemysłu teren stoi bezużytecznie i tylko niszczeje - mówi Dariusz Kawa ze Śródmieścia. - Przecież gdyby prosperował, to setki ludzi mogłyby tam pracować. Skorzysta na tym również gmina. Do jej kasy wpływać będą podatki. Mam nadzieję, że władze nie zmarnują takiej szansy.
- Pamiętam jak port tętnił życiem - dodaje Józef Kołaczek. - Mam nadzieję, że znów tak będzie.
Na razie na porcie zarabiają szabrownicy i handlarze złomu. Z portu znikają szyny kolejowe i metalowe podkłady ułożone tu jeszcze przed II wojną światową. Złodzieje ukradli także kilka stalowych pokryw, zabezpieczających głębokie betonowe kanały do naprawy pojazdów.

Historia portu
To jest gigant
Miasto właścicielem tego największego portu na Odrze jest od początku lat 90. Wtedy to został on skomunalizowany przez ówczesnego wojewodę Ryszarda Zembaczyńskiego. Potem obiekt dzierżawiła spółka Odra-Trans. Od grudnia 2004 roku znów stoi pusty. Budowę kozielskiego portu rozpoczęli Niemcy w 1888 roku. Powstał wówczas tylko jeden basen. Używany był do przeładunku rudy żelaza i węgla. Po pięciu latach okazało się, że jest już za mały. Rozpoczęła się więc budowa drugiego basenu, który powstał w latach 1900-1903. Przeładowywano w nim cynk, żelazo, drewno, zboże, a nawet cukier. Natomiast trzeci, największy basen powstał w latach 1905-1908. Służył on do przeładunku rudy i zboża. Wybuch II wojny światowej nie przerwał jego pracy. Dźwigi przestały przeładowywać towary dopiero wiosną 1945 roku. Po wycofaniu się Niemców Rosjanie zdemontowali żurawie i wywieźli w głąb ZSRR. Port uruchomiono ponownie 22 lipca 1945 roku - w tym dniu w rejs wypłynęły holowniki Opole i Bolesław Chrobry.


Sławomir Draguła
[email protected]
077 44 32 589
www.nto.com.pl
Ostatnie zmiany: 10. Marca 2006 11:50
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
To najwiekszy port śródlądowy w Europie.

A wyglada tak:Kilka zdjęć raczej mało aktualnych:

No a tak wyglądało to za Niemca:Spędziłem w tym porcie miesiąc czasu na praktykach. Jest naprawdę ogromny...
 
G

·
^^
Zdecydownie nie :)
Wystarczy spojrzec na Google Earth. W Duisburfu z h=2.5km obejmuje calosc, a w Kedzierzynie-Kozlu z 1.1 :)
Moze dziwny sposob ale daje wyobrazenie :]


I czy przypadkiem ten Tyssen nie jest Thyssen-Kruppem? Bo o Tyssen jakos nic nie moge znalezc :D
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Opolskie-infrastruktura wodna

12 czerwca 2008

Jest szansa na powrót barek w kozielskim porciePKP zgodziły się wczoraj na przekazanie miastu ulicy Elewatorowej. Dzięki temu łatwiej będzie sprzedać port, który czeka na inwestowra.
Dlaczego łatwiej? Bo to jedyny dojazd do nabrzeży dla dużych samochodów ciężarowych.[...]
więcej w:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080612/POWIAT03/425530186
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Nieżeglowna wciąż Odra, bo złodzieje kradli wodę
Arkadiusz Kuglarz

Firmy i stocznie liczą straty spowodowane zamknięciem Górnej Odry dla żeglugi. Tłumaczą, że winni są złodzieje wody.Barki Odratrans SA stoją, choć powinny pływać od 15 marca. - Trwają remonty zamulonych śluz. Zamiast wozić kruszywo i węgiel, martwię się, czy wywiążę się z umów. Mam przewieźć do Wrocławia z Gliwic 450 tys. ton węgla. Jeśli nie przewiozę, to część Wrocławia zimą może marznąć. Co gorsza dla mnie, zamiast drogą wodną węgiel może być transportowany koleją - martwi się Dariusz Karkos z Odratrans. Dodaje, że płaci rocznie 1,2 mln zł opłat śluzowo-kanałowych. - Co z tego, skoro zimą Odra jest zamknięta dla żeglugi, znów latem przyjdą deszcze i z powodu wysokiego stanu wody także nie będzie można pływać. Sezon dla żeglugi na Odrze jest coraz krótszy.
Kary za opóźnienia liczy także Janusz Bialic, prezes stoczni w Kędzierzynie-Koźlu. - Płacę kilka tysięcy euro za każdy dzień opóźnienia w dostarczeniu statku, który zamiast w Szczecinie wciąż jest w stoczni w Koźlu. A jeszcze potrzebujemy 10 dni w Szczecinie, by dokończyć pracę. Część elementów - tych wysokich - nie montujemy w stoczni, a dopiero w Szczecinie, bo mamy na Odrze za niskie mosty. Kłopotem jest też głębokość rzeki. Gdy budujemy większe jednostki, musimy statki spławiać na pontonach - mówi Bialic, który ma zamówienie od Holendrów. - Odra jest w fatalnym stanie. Nie dość, że zamknięta od 15 grudnia do 15 marca, to teraz są jeszcze tak duże opóźnienia. Jeśli chodzi o przygotowanie rzek w Polsce do żeglugi, to jesteśmy daleko w tyle za naszymi sąsiadami. Nawet nie ma sensu się z kimś porównywać, by kogoś nie obrazić - mówi Bialic. - Tylko nam, Polakom, wydaje się, że jesteśmy tak wspaniali i tak dobrze sobie radzimy. Z boku wygląda to już dużo gorzej.Regionalna Dyrekcja Gospodarki Wodnej we Wrocławiu po części rozumie pretensje w związku z zamknięciem Odry dla żeglugi, ale się broni. - Była mroźna i sroga zima. Na śluzie stały jednostki. Niestety, ktoś pobierał, właściwie kradł, ogromne ilości wody z rzeki. Nie było tego widać, bo rzekę pokrywała gruba warstwa lodu. Niestety, tak duże pobory wody groziły uszkodzeniem statków. Musieliśmy napuścić wody, by ratować jednostki. Spowodowało to miesięczne opóźnienie w odmulaniu śluz - tłumaczy Bartłomiej Pietruszewski, kierownik działu utrzymania wód i urządzeń w RZGW. Z jego informacji wynika, że Odra dla żeglugi zostanie otwarta 26 kwietnia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
źródło:http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7727637,Niezeglowna_wciaz_Odra__bo_zlodzieje_kradli_wode.html
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Jak lepiej wykorzystać Odrę?

Odra jest zbyt mało wykorzystywana do transportu towarowego - twierdzą eksperci, którzy spotkali się dzisiaj (23.04) na konferencji poświęconej wykorzystaniu tej rzeki. Większy transport nie jest jednak możliwy bo Odra nie jest jednakowo drożna na wszystkich odcinkach.[...] O głównym problemie mówi prof. Jan Kulczyk.[...]Odra świetnie sprawdziłaby się przy transporcie węgla z Gliwic do Elektrowni Opole - uważa Mariusz Przybylski, dyrektor Urzędu Żeglugi w Kędzierzynie Koźlu.[...]Udrożnienie Odry może być zrealizowane w ramach budowy kanału łączącego Dunaj Odrę i Łabę.

Aneta Skomorowska (oprac. BO)
więcej w: http://www.radio.opole.pl/index.php?kat=wiadomosci_wiecej&id=48320
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Starostwo chce przekazać obsługę promu

Po 12 latach administrowania Starostwo Powiatowe w Krapkowicach chce przekazać obsługę promu na Odrze w Zdzieszowicach firmie zewnętrznej. Na najbliższej sesji rady powiatu podjęta zostanie decyzja o dofinansowaniu przeprawy na drugie półrocze o kwotę sto tysięcy złotych, a potem ogłosimy przetarg – mówi Albert Macha, krapkowicki starosta.[...]
Starostwo planuje także podnieść o 30 procent ceny za korzystanie z promu na Odrze w Zdzieszowicach.[...]
Podobne rozwiązania, czyli dzierżawa promu w prywatne ręce, podjęta została w Raciborzu. Zdzieszowicki prom jest w dobrej kondycji, najbliższy jego remont, który wykonywać będzie tak jak teraz starostwo, planowany jest najwcześniej za rok.

Bogusław Kalisz (oprac. WK)
źródło: http://www.radio.opole.pl/index.php?kat=wiadomosci_wiecej&id=51372
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #10 ·
W Lewinie Brzeskim rusza budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Jarosław Staśkiewicz

Nowy jaz, przesunięte koryto Nysy Kłodzkiej, wały i kanał ulgi to tylko niektóre z zadań czekających na budowlańców. Inwestycja za 120 milionów złotych ma być gotowa na koniec 2013 roku.Symboliczne rozpoczęcie budowy nastąpiło w miejscu, gdzie powstanie nowoczesny jaz klapowy. Teraz jest tam łąka, ale firma Skanska, która poprowadzi prace, wykopie w tym miejscu nowe koryto rzeki.
- W imieniu mieszkańców Lewina dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji - mówiła Anna Twardowska, burmistrz Lewina Brzeskiego, nie ukrywając radości z rozpoczęcia prac.
Cieszą się chyba wszyscy lewinianie, bo po zakończeniu budowy skończą się ich problemy z podtopieniami, które w mieście i sąsiednich miejscowościach zdarzały się co roku.
- W tym roku Nysa zawitała do mojego ogródka trzy razy - przypominał Edward Podolski, jeden z mieszkańców Lewina.
Inwestycja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu jest ważna nie tylko dla jednej gminy. Dzięki budowie zabezpieczeń będzie możliwy znacznie większy zrzut wody z Jeziora Nyskiego.
To ważne, kiedy trzeba szybko przygotować ten zbiornik retencyjny na przyjęcie wody z spływającej z górnego odcinka Nysy Kłodzkiej. Dziś zagrożenie dla Lewina stanowi zrzut w wysokości 300 metrów sześciennych na sekundę.
Za trzy lata będzie można bezpiecznie zrzucać nawet 800 metrów sześciennych wody na sekundę.
źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101008/POWIAT05/370485722

Wały w Cisku będą za trzy lata

Tomasz Kapica

Budowa umocnień przeciwpowodziowych w gminie ma się zakończyć do 2013 roku, czyli rok wcześniej niż zbiornika Racibórz Dolny. Ruszyły już prace pomiędzy Ciskiem a Landzmierzem.Robotnicy budują teraz wał przeciwpowodziowy na potoku Cisek. Pas umocnień będzie miał prawie 500 metrów, oprócz tego powstanie też tzw. śluza wałowa. Prace prowadzone są na odcinku pomiędzy wsiami Cisek i Landzmierz.
Już w przyszłym roku ma ruszyć budowa kolejnych umocnień przeciwpowodziowych od Roszowickiego lasu w górę rzeki Odry aż do granicy z województwem śląskim. W sumie do zrobienia jest jeszcze około 13 kilometrów wałów.
- Chcielibyśmy zakończyć ich budowę w 2013 roku. To realny termin - przyznaje Zbigniew Bachryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, który odpowiada za budowę infrastruktury przeciwpowodziowej w regionie.
Oznacza to, że wszystkie inwestycje mają zostać zakończone na rok przed oddaniem do użytku zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.
- Dopiero wały plus zbiornik zabezpieczą nas w przyszłości przed kolejną powodzią - zaznacza Alojzy Parys, wójt gminy Cisek.Dokładne kwoty, jakie zarząd melioracji wyda na budowę wałów, będą znane dopiero po przetargach, ale już dziś wiadomo, że pochłonie ona kilkadziesiąt milionów złotych. Pieniędzy nie powinno jednak zabraknąć, bo rząd polski przyznał w sierpniu gminie Cisek 75 mln zł na budowę nasypów i nowego mostu łączącego gminę z Bierawą. Wśród zaplanowanych inwestycji, które sfinansuje rząd, jest m.in. budowa wału przeciwpowodziowego od Przewozu przez Podlesie do Miejsca Odrzańskiego oraz utworzenie tzw. wałów cofkowych na rzece Dzielniczka wraz z kanałem ulgi.
Jest jednak coś, co teoretycznie może opóźnić budowę wałów w Cisku.
- Obawiamy się ewentualnych problemów z wykonawcami - zaznacza dyrektor Bachryj. - Na rynku tych firm jest mało i mogą się pojawić problemy z rozstrzygnięciem przetargu. Mam jednak nadzieję, że uda nam się uniknąć takich kłopotów.
źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101012/POWIAT03/183501354
 

·
Registered
Joined
·
59 Posts
Dziś oficjalnie rozpoczęto modernizację stopnia wodnego na Odrze w Chróścicach.

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,10508052,Inwestycja_na_Odrze_za_duze_pieniadze.html

Za 82 mln zł powstanie nowy stopień wodny. Inwestycja oprócz polepszenia ochrony przeciwpowodziowej ma dać możliwość rozwoju rekreacji, żeglugi i gospodarki

Zdaniem Witolda Sumisławskiego, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, modernizacja pozwoli na utrzymanie stałego piętrzenia wody dla potrzeb żeglugi, również w okresie zimowym, wydłuży sezon żeglugowy, umożliwi bezpieczne śluzowanie i transport ładunków bez szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz da szansę reaktywacji żeglugi turystycznej, rekreacyjnej i pasażerskiej.

Prace przy budowie nowego jazu i przebudowie śluzy w Chróścicach mają potrwać 42 miesiące. W miejsce ponadstuletniego jazu powstanie nowoczesna konstrukcja. Wybudowanie jazu klapowego zwiększy przepustowość powodziową koryta Odry w przekroju jazu Chróścice o mniej więcej 34 proc.

Do nowego stopnia zapewniony będzie dojazd po obu stronach rzeki, powstaną nowe przystanie ze slipami i nabrzeże przeładunkowe. To da szanse do rozwoju rekreacji i sportów wodnych w dwóch gminach: Dobrzeń Wielki i Dąbrowa. Zaś nabrzeże przeładunkowe na brzegu lewym z placem i drogą dojazdową może ułatwić aktywizację gospodarczą.

Inwestycja ma kosztować około 82 mln zł, w tym 70 mln zł to środki Unii Europejskiej. Wykonawcą jest firma Skanska.
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Z Brzegu do Oławy będzie kursował statek

Dodano: 25 maja 2012, 17:30 Autor: Jarosław Staśkiewicz
W najbliższą sobotę i niedzielę do brzegu Odry przybijać będzie galera, która zabierze chętnych na oławski festiwal "Piana Bosmana". Wycieczki będą także okazją do obejrzenia z bliska brzeskiej przystani, która powstaje na placu Drzewnym.
"Piana Bosmana" to festiwal promujący Odrę, który odbywa się na terenie oławskiej mariny i tamtejszego portu.

W programie sobotnio-niedzielnej imprezy są koncerty, wyścigi osad wioślarskich i motorówek, pokazy akrobacji na nartach wodnych i ratownictwa wodnego z udziałem psów ratowników.

Zabawa będzie się rozpoczynała o 12 i kończyła wieczorem. Dzięki współpracy samorządów Brzegu i Oławy brzeżanie będą mogli dotrzeć na festiwal Odrą.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę z terenu, gdzie powstaje obecnie przystań (plac Drzewny na prawym brzegu Odry) o godz. 9, 12 i 15 będzie odpływała galera, która zabierze chętnych na wycieczkę do Oławy.
Dziecko za przejażdżkę zapłaci 5 zł, a dorosły 10 zł. Telefon kontaktowy w sprawie rezerwacji miejsc na rejsy z Brzegu do Oławy: 600 500 196.
źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120525/POWIAT05/120529203
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Opolscy politycy o budowie zbiornika Racibórz
Zbiornik w Raciborzu będzie gotowy do 2017 roku - zapowiedział w Loży radiowej poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. W środę (13.06), podczas spotkania sejmowej komisji zajmującej się zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi Odry, omawiano między innymi stan prac i przygotowań do budowy zbiornika retencyjnego. Pieniądze unijne, które były zarezerwowane na budowę w Raciborzu, zostały przesunięte na modernizację węzła wrocławskiego.
- Mimo to, usłyszeliśmy zapewniania ministra, że Racibórz doczeka się swojego zbiornika - mówi Ryszard Galla. - Do końca tego roku, mówiąc ogólnie, mamy mieć pozwolenie budowlane i przygotowano inwestycję na tyle, żeby móc ogłosić przetarg na wykonawstwo - informuje poseł MN.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach złożył już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Wiceminister Stanisław Rakoczy z PSL zauważa jednak, że zawiera on błędy. - RZGW złożyło wniosek o pozwolenie budowlane, z tym że musi go uzupełnić, bo, oczywiście, był niekompletny i momentami źle przygotowany - tłumaczy wiceminister.
Szymon Ogłaza z Platformy Obywatelskiej przypomina, że część inwestycji w Raciborzu już została wykonana i chroni Opolskie. - Pamiętajmy, że zbiornik Racibórz to budowa wieloetapowa i pierwszy etap, czyli polder Buków jest gotowy. Gdyby nie polder Buków, to w 2010 roku Matalchem na pewno byłby zalany - podkreśla Ogłaza.
Wśród przyczyn opóźnienia budowy zbiornika w Raciborzu goście Loży radiowej podawali słabe zainteresowanie inwestycją ze strony Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz samorządowców z województwa śląskiego, gdzie nowy zbiornik ma powstać.
Źródło: Loża radiowa, oprac. Damian Drzyzga (oprac. WK)
http://www.radio.opole.pl/2012/czer...rzygotowaniach-budowy-zbiornika-raciborz.html
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Koniec autostrady na Odrze
Edyta Bryła
13.05.2013 , aktualizacja: 12.05.2013 18:34
Przez dekady Odra była naszą naturalną autostradą - tanią i ekologiczną metodą transportu towarów. Ale to już przeszłość. Zamykane jest ostatnie stałe połączenie: zamiast barek węgiel ze śląskich kopalń dowozić będą już tylko pociągi
W latach 70. XX w. na Odrze panował tłok: pomiędzy Śląskiem a Szczecinem kursowało ok. 400 jednostek, które rocznie transportowały 14 mln ton ładunku. Dziś barek i pchaczy jest tu góra kilkadziesiąt, a odrzańskie przewozy w 2012 r. oszacowano zaledwie na 0,7 mln ton. Ale i z tą resztką wkrótce się pożegnamy.

Zamykane jest bowiem ostatnie stałe połączenie na Odrze: Gliwice - Wrocław. Zestawy barek i pchaczy transportowały na tej trasie węgiel ze śląskich kopalni. Teraz barki zastąpione będą w całości przez kolej.
Oficjalnie firma OT Logistics (wyrosła z Odry Trans, niegdyś największego armatora na tej rzece) odmawia komentarzy. Jej pracownicy informują, że komunikatu w tej sprawie możemy doczekać się za... dwa miesiące.

Bo za płytko

Z naszych ustaleń wynika jednak, że przewozów albo nie będzie wcale, albo - co bardziej prawdopodobne - będą mocno ograniczone. - Na tej trasie kursowało 20 jednostek, z tego co wiemy, w tym roku będą pływały tylko cztery, które będą jedynie uzupełnieniem dla dostaw węgla pociągami - mówi nam jeden z armatorów.

Wodniacy ze śródlądzia nie mają jednak złudzeń, że nawet jeśli te kilka kursów pozostanie, będzie to bardziej przedłużanie agonii niż nadzieja na lepszą przyszłość.

Powody decyzji o ograniczeniu przewozów dla ekspertów nie są tajemnicą. - By ktoś poważnie mógł myśleć o regularnych przewozach, stan wody w rzece od Śląska do portów morskich powinien mieć stały poziom 180 cm przez przynajmniej 240 dni w roku - mówi Jan Pyś z Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

Tymczasem dzisiaj tej minimalnej głębokości służby odpowiedzialne za rzeki nie są w stanie zagwarantować na, teoretycznie najlepszym, odcinku Odrzańskiej Drogi Wodnej: od Gliwic do Wrocławia (dalej na północ, w stronę Szczecina, jest jeszcze gorzej). Po raz pierwszy w tym roku barki jeszcze stoją w maju w porcie - z powodu przebiegających wyjątkowo wolno prac pogłębiarskich żegluga nadal nie została tu jeszcze wznowiona.

Bo notorycznie brakuje pieniędzy

- Trudno zagwarantować odpowiednie warunki przy ograniczonych środkach na utrzymanie drogi wodnej - ocenia Pyś z UŻŚ. - W prowadzeniu regularnego transportu po Odrze nie pomagają też zamknięcia szlaku wynikające z wezbrań wody czy remontów śluz. Trudno się dziwić, że ktoś, kto do tej pory prowadził przewozy barkami, decyduje się na alternatywne środki transportu.

Wodniacy obawiają się, że wstrzymanie dostaw węgla będzie gwoździem do trumny dla żeglugi na Odrze. - Bo ze strony polityków ciągle spotykamy się z dziwną logiką typu "udowodnijcie, że wozicie coś drogami rzecznymi, to je pogłębimy" - mówi kpt. Andrzej Podgórski z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej.

Podgórski dodaje jednak, że z takim podejściem trudno się zgodzić. - To trochę tak, jakby wymagać, żeby samochody najpierw jeździły przez pola, zanim wybuduje się dla nich autostrady - mówi.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej uspokaja, że nadal będzie prowadzić swoje inwestycje w Odrę. - Obowiązek utrzymania wód i urządzeń wodnych wynika z prawa wodnego, więc RZGW na pewno nie zaniecha tych prac. Ewentualne zaprzestanie przewozów przez jednego przewoźnika nie będzie miało na to wpływu - zapewnia Anna Zięba z RZGW.

Jednak tempo tych inwestycji najlepiej widać na budowie stopnia wodnego w Malczycach - ta inwestycja powstaje od 1997 r., a jej końca nadal nie widać.

Armatorzy przekonują, że transport rzeczny jest najbardziej ekologiczny - średni ładunek węgla na jednej barce to tyle, ile drogą lądową musiałoby wieźć co najmniej 20 ciężarówek, produkując pięć razy więcej spalin.

- Jeśli nic się nie zmieni, po Odrze będzie można pływać najwyżej kajakiem. A ciężarówki wożące tonowe ładunki zniszczą autostrady - przewiduje Zbigniew Garbień, armator prywatnej floty Nawigar.
źródło: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,13897035,Koniec_autostrady_na_Odrze.html#LokOpoTxt
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Jest szansa na uratowanie żeglugi na Odrze
Możliwe, że uda się uratować ostatnią linię żeglugową w kraju między Gliwicami a Wrocławiem. Firma, która organizuje transport węgla i wynajmuje jednostki, nie planuje rezygnować z przewozów węgla drogą wodną relacji Gliwice - Wrocław. Spółka ogranicza jedynie dostawy tego surowca rzeką, rozkładając ciężar także na transport kolejowy. Ma to wynikać z czasowo niedostatecznej głębokości tranzytowej Odry oraz długich okresów zamykania żeglugi przez administratora szlaku wodnego. [...]
więcej w: http://www.radio.opole.pl/wazne/jest-szansa-na-uratowanie-zeglugi-na-odrze.html
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Wszystkie mosty czwartej klasy
30 marca 2014 20:15
Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowe lobbuje w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej w sprawie wyznaczenia nowych poziomów tzw. wysokiej wody żeglownej na Odrze.
- Te poziomy są zawyżone a to ważne, bo na ich podstawie oblicza się prześwit mostów - mówi kpt Czesław Szarek. - Na bazie tego zrodziła się legenda, że trzeba na Odrze przebudować kilkadziesiąt mostów, bo są za niskie.
Zdaniem kpt Andrzeja Podgórskiego, obowiązujące dziś poziomy są absurdalne.
- Przykład: poziom wody określony jest: 350 cm stan ostrzegawczy, 400 cm stan alarmowy i 480 - wysoka woda żeglowna - mówi. - Czyli każą nam żeglować przy wodzie przelewającej się przez wały.
Kpt Podgórski podkreśla, że wprowadzenie postulowanych przez radę zmian zupełnie zmieni postrzeganie problemu żeglowności Odry.
- Gdyby te wskaźniki urealnić, czy dostosować do rzeczywistych możliwości żeglugowych, to okazałoby się, że wszystkie mosty spełniają parametr czwartej klasy, czyli mają 5 metrów i 25 centymetrów prześwitu - przekonuje.
Dodajmy, że właśnie ta czwarta klasa odpowiada międzynarodowym standardom.
więcej w:http://www.radio.opole.pl/2014/marzec/gospodarka/wszystkie-mosty-czwartej-klasy.html
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Odra na europejskim poziomie?
07 kwietnia 2014 20:00
- Odra zasługuje na to, by traktować ją bardziej ambitnie - mówi Artur Zasada, europoseł Polski Razem, pytany o rolę tej rzeki w korytarzu transportowym Adriatyk-Bałtyk.
- Moglibyśmy otrzymywać duże unijne wsparcie finansowe, ale rząd przyjął złą strategię co do poziomu żeglowności Odry. Za cel postawiono sobie trzeci stopień, a to nie wystarcza. Powinniśmy dążyć do najwyższych europejskich standardów, czyli do czwartej klasy. Byłaby na to ogromna szansa, bo Unia Europejska sprzyja równoważeniu środków transportu - tłumaczy europoseł Zasada.
Zasada uważa że, Polska, idąc za przykładem innych krajów Unii Europejskiej, powinna zadbać o większą równowagę w środkach transportu.
- Jest jeszcze problematyczna kwestia podejmowania decyzji w sprawie Odry. W Polsce zajmują się tym dwa ministerstwa. Ministerstwo środowiska chciałoby zachować faunę i florę, a my, zabiegając o decyzje w ministerstwie infrastruktury, dążymy do tego, by Odra była szlakiem towarowym, bo wtedy powstaną nowe miejsca pracy - dodaje europarlamentarzysta.
Polski rząd wciąż mógłby zmienić plany dotyczące klasyfikacji żeglowności na Odrze. Jak mówi Artur Zasada, Komisja Europejska dopuszcza możliwość włączenia nowych projektów do planu finansowego na najbliższe lata.

Oprac. A Biernacka, W. Wośtak
źródło: http://www.radio.opole.pl/2014/kwiecien/gospodarka/odra-na-europejskim-poziomie.html
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
Discussion Starter · #19 ·
"Potrzebne nowe prawo wodne"

Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej ma poważne zastrzeżenia do projektu nowelizacji ustawy prawo wodne. - Ustawa była wielokrotnie poprawiana, proponowane zmiany są liczne, a to znaczy, że lepiej opracować projekt całkiem nowej ustawy - informują Radio Opole członkowie rady.
Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej powstała po to, by lobbować na rzecz reanimacji transportu rzecznego. Przypomnijmy: w latach 70. minionego wieku Odrą transportowano rocznie kilkanaście milionów ton towarów, ostatnio to 300 tysięcy ton.

Zastrzeżenia rady zrzeszającej praktyków dotyczą właśnie kwestii gospodarczych. Ich zdaniem, nowelizacja w ogóle nie uwzględnia problemu transportu rzecznego, utrwala natomiast podział kompetencji między dwa resorty odpowiedzialne za rzeki. - Utrwala się kuriozalny stan, w którym resort transportu planuje projekty inwestycji na drogach wodnych., ale nie ma na nie wpływu, bo za ich realizację nadal będzie odpowiadać Ministerstwo Środowiska - twierdzą kapitanowie żeglugi śródlądowej.
Ich zastrzeżenia budzi także pomysł likwidacji Urzędów Żeglugi Śródlądowej. Jak wyliczają, osiem istniejących urzędów zatrudnia mniej osób niż biuro prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Do sprawy wrócimy.
Oprac: MŚ
źródło: http://www.radio.opole.pl/2014/kwiecien/gospodarka/potrzebne-nowe-prawo-wodne.html
 
1 - 20 of 45 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top