SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1141 Posts

·
Registered
Joined
·
1,901 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Krapkowice

VaranLogistic wybuduje centrum logistyczne w Krapkowicach

Holenderska firma VaranLogistic zakupi ponad 4 ha terenów w Krapkowicach (woj. opolskie). Na działce inwestor zamierza wybudować centrum logistyczne i dystrybucyjne. Przedstawiciele firmy prowadzą zaawansowane negocjacje z władzami Krapkowic w sprawie lokalizacji kompleksu, są również w trakcie rejestracji spółki VaranLogistic Polska. Inwestor zainteresowany jest zakupem terenów położonych w rejonie węzła komunikacyjnego Gogolin-Krapkowice. Gmina zdecydowała się wystawić nieruchomość na sprzedaż. Finalizacja transakcji spodziewana jest we wrześniu br.

Ja widać autostrada w pobliżu przynosi pierwsze korzyści :)

Tesco powiększy market w Krapkowicach

Do magistratu w Krapkowicach (woj. opolskie) zgłosili się przedstawiciele koncernu Tesco z zapytaniem o warunki rozbudowy marketu działającego w mieście. Według przedstawionej koncepcji, obiekt ma zostać powiększony o galerię handlową oraz stację benzynową. Na razie nie ujawniono szczegółów architektonicznych ani harmonogramu inwestycji. Przypomnijmy, że obiekt o powierzchni ok. 4800 mkw. w systemie generalnego wykonawstwa zrealizował opolski oddział Polnord.

"Wiadomości Handlowe"
 

·
Registered
Joined
·
1,901 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Kedzierzyn - Koźle

West-Ost Projekt rozpoczął budowę Lidla w Kędzierzynie-Koźlu

Opolska firma West-Ost Projekt Entwicklung rozpoczęła budowę marketu sieci Lidl w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). Obiekt o powierzchni ok. 1500 mkw. powstaje przy ulicy Gazowej, na terenie dawnego toru kartingowego. Teren o powierzchni ok. 1,2 ha opolska spółka nabyła w marcu br. od poprzedniego właściciela, firmy Andersen & Tilch Investment z Gdyni. Będzie to już drugi market sieci Lidl w Kędzierzynie-Koźlu, po uruchomionym w ub.r. obiekcie przy ulicy Jana Pawła II.
 

·
Registered
Joined
·
139 Posts
Aktualności
Niemieccy przedsiębiorcy w Opolu

17.11.2005

15 listopada 2005 roku w Opolu przebywała grupa przedsiębiorców z Niemiec z misją gospodarczą. To właśnie Niemcy najwięcej inwestują w tym regionie.


Przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki w Mainz z Nadrenii - Palatynatu oraz przedsiębiorców niemieckich przywitał Wicemarszałek Województwa Józef Kotyś. Zaprezentował on gościom gospodarkę Opolszczyzny, jak również istniejące tam możliwości inwestycyjne. Przedstawił specyfikę tego regionu: "O ile tendencja krajowa wskazuje na bardzo wyrównany poziom kapitału zagranicznego, z przewagą firm amerykańskich czy włoskich, to w województwie opolskim dominuje właśnie kapitał niemiecki".


Na 426 podmiotów gospodarczych z kapitałem zagranicznym na Opolszczyźnie, aż 290 to firmy z kapitałem niemieckim. Reprezentują one bardzo różne branże. Istnieje kilka czynników, które wpływają na taką sytuację. Głównym są mieszkańcy województwa, którzy od wielu lat wyjeżdżają do pracy za granicę, rozpoczynają tam działalność, a potem przenoszą ją na grunt opolski. Kolejnym są inwestorzy, którzy przyjechali na Opolszczyznę w poszukiwaniu pracowników, rozpoznali teren, nawiązali kontakty i postanowili się osiedlić. Inny czynnik to firmy posiadające już znaczące inwestycje otwierające kolejne zakłady w województwie opolskim, np. ze względu na bardzo dobre wyniki produkcji w konkretnych branżach.

Działające na terenie Opolszczyzny izby gospodarcze dobrze spełniają swoją misję, fundusze unijne pomagają zaś niejednokrotnie w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Wicemarszałek zaznaczył, że również Urząd Marszałkowski zachęca potencjalnych inwestorów, inicjując misje gospodarcze, aranżując spotkania między przedsiębiorcami i starając się zaangażować gminy w promowanie terenów inwestycyjnych. "Jesteśmy regionem otwartym na świat, a poprzez wielokulturowość jesteśmy wiarygodni nie tylko jako region turystyczny, ale i gospodarczy," powiedział Józef Kotyś.

Po spotkaniu z Wicemarszałkiem Województwa otwarto giełdę kooperacyjną, w trakcie której spotkały się firmy polskie i niemieckie reprezentujące następujące branże:
produkcję różnego rodzaju wysoko wyspecjalizowanych oznaczeń drogowych (Montachemie GmbH oraz firmy: Odnowa, Restal i Odra),
specjalistyczne prace malarskie, powlekanie powierzchni podłóg przemysłowych, usuwanie olejów i innych zanieczyszczeń podłóg przemysłowych (West GmbH oraz Grembud i Mabet),
autobusy podróżne, kontakt z hotelami, biurami podróży, organizacjami turystycznymi (Omnibus Orthen oraz PKS, Retman, Orbis i Alf),
oraz branża winiarska.

Wicemarszałek Województwa Józef Kotyś prezentuje przedsiębiorcom z Niemiec Opolszczyznę.
Misję gospodarczą firm niemieckich oraz giełdę kooperacyjną w Opolu przygotowało Biuro Nadrenii - Palatynatu w Opolu. Współpraca pomiędzy Nadrenią-Palatynatem a Województwem Opolskim została zapoczątkowana w 1991 roku. Do najważniejszych punktów tej współpracy należy wspieranie przedsięwzięć kooperacyjnych, udział w targach i wystawach, szkolenia oraz rozwój kontaktów międzynarodowych. Zadaniem Biura Nadrenii-Palatynatu jest umożliwianie, wspieranie i obsługa kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską i Nadrenią-Palatynatem. Projekt wspierany jest finansowo przez Ministerstwo Gospodarki Nadrenii - Palatynatu, mieszczące się w Mainz. Biuro zajmuje się kompleksową obsługą przedsiębiorców poszukujących nowych partnerów i kontaktów gospodarczych.
 

·
Registered
Joined
·
2,227 Posts
www.nto.com.pl

Forty jak w Kłodzku

Nysa. Historyczna twierdza będzie odnowiona. Miasto dostało na to ponad
7,3 miliona złotych z Unii Europejskiej. Remont ma potrwać do 2008 roku.
Na samą promocję nyskiej twierdzy będzie ponad 300 tysięcy złotych. To naprawdę duże pieniądze. Resztę funduszy pochłonie gruntowna renowacja fortu wodnego nad Bielawką w parku miejskim, gdzie latem odbywa się rekonstrukcja bitwy o Nysę, oraz bastion św. Jadwigi w centrum miasta, przy ul. Piastowskiej. Tak dużą kwotę, bo ponad 7,3 mln złotych, dała na to Unia Europejska.

- Twierdza ma być wizytówką nie tylko naszego miasta, ale całej Opolszczyzny - przekonuje Anna Smyk z wydziału promocji i rozwoju w nyskim magistracie, główna autorka projektu.
To oznacza, że w informacji turystycznej czy na targach, mówiąc o walorach Opolszczyzny, będzie się wspominało o naszych fortyfikacjach.
- A nie tylko o jeziorze, jak do tej pory - dodaje Smyk.
Burmistrz Marian Smutkiewicz jest dumny. - Przygotowywaliśmy ten projekt dwa lata - mówi. - Ale na sukcesy trzeba ciężko pracować.
Co było najtrudniejsze? Konsultowanie wszystkich decyzji i pomysłów z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
- Wkroczyliśmy w obszar dziedzictwa kulturowego, trzeba było brać pod uwagę historię i tradycję tego miejsca - przyznaje Anna Smyk.
- O zabytki dbać musimy, ale trudno w natłoku wydatków nakłonić kogokolwiek do przeznaczania dużych sum na ten cel - dodaje Andrzej Tatarczak z wydziału inwestycji i drogownictwa. - A tu wkład własny gminy będzie wynosił tylko 15 procent.
Marek Szczerski, szef Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, już liczy, ile pieniędzy wpłynie do budżetu, gdy pięknie wyremontowana twierdza zacznie przyciągać tłumy turystów. Ma to nastąpić w połowie 2008 roku, bo wtedy inwestycja się zakończy.
- Gdy zaczynaliśmy pięć lat temu, to nikt do nas nie przyjeżdżał - wspomina Szczerski. - W 2005 roku mieliśmy już 8 tysięcy zwiedzających, a w przyszłości liczę na 100 tysięcy, jak w Kłodzku. Niech każdy wyda 6 zł na wstęp, kupi coś za 10 złotych w mieście. To ożywi naszą gospodarkę!
Według planów w bastionie św. Jadwigi ulokuje się 15 firm. Mają tam być galerie, restauracje, szkoły językowe, a nawet schronisko młodzieżowe.

- Fort ma żyć, a nie przypominać mauzoleum - mówi Tatarczak.
W fortyfikacji w parku będzie restauracja, a na dziedzińcu - stała scena.
- Kończy się partyzantka, zaczyna się profesjonalizm - zapowiada Marek Szczerski. - Oby tylko dyrektorem tworzonego kompleksu został ktoś utalentowany, kto poświęci się temu zabytkowi, a nie człowiek z politycznego klucza.
Perłą nyskiej twierdzy, która zajmuje powierzchnię 80 hektarów, jest fort "Prusy”, zbudowany na planie gwiazdy. Na jego remont nie ma pieniędzy ani dobrego pomysłu na późniejsze zagospodarowanie. Na razie.
Twierdza Nysa stanowi obok Kłodzka i Srebrnej Góry jedną z lepiej zachowanych pruskich twierdz na Śląsku. Wśród znawców słynie z bogactwa różnorodnych budowli i nowatorskich rozwiązań technicznych. Twierdza łączy dzieła szkoły staro- i nowopruskiej. Powstawała i rozwijała się w latach 1742-1888, wykorzystując dodatkowo znajdujące się w centralnej części wcześniejsze, XVI- i XVII-wieczne umocnienia bastionowe szkoły włoskiej i holenderskiej. Rozbudowę fortyfikacji zlecił po zajęciu Nysy Fryderyk II, tworząc twierdzę - obóz warowny. Po utracie militarnego znaczenia twierdzy, na początku XX wieku, rozpoczęła się jej likwidacja. Do dziś zachowało się około 50-60 proc. fortyfikacji.

Joanna Forysiak
[email protected]
077 44 80 041

Ostatnie zmiany: 02. Stycznia 2006 12:55

Za cztery lata będzie u nas czysta woda
Do tej pory kanalizację mają jedynie 4 z 25 gminnych wiosek oraz 97 proc. miasta. W 2010 roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Spójności, szamba i sieć skorodowanych rur kanalizacyjnych znikną, będziemy mieli czyste rzeki, rowy, potoki i jezioro.

- Na trzy lata gmina zmieni się w wielki plac budowy - mówi Andrzej Tatarczak z wydziału inwestycji nyskiego magistratu, który wraz z Anną Smyk z wydziału promocji czuwał nad powstawaniem wniosku. Praca była niezwykle ciężka. Do samej części opisowej potrzeba było zdobyć tysiące stron dokumentacji oraz przygotować sto bardzo skomplikowanych tabel.
- To, co normalnie zajmuje półtora roku, musieliśmy zrobić w półtora miesiąca - mówi Anna Smyk. - Spaliśmy po cztery godziny na dobę.
Trud się opłacił. - Takiego zastrzyku finansowego gmina w swoich dziejach jeszcze nie otrzymała - mówi burmistrz Marian Smutkiewicz. - Dziewięć i pół tysiąca osób będzie miało dostęp do kanalizacji. Dla gminy, która chce się stać centrum turystycznym regionu, to nie do przecenienia.
Cieszą się także mieszkańcy m.in. Niwnicy. - Wywożenie szamba, zwłaszcza zimą, jest uciążliwe - mówi sołtys Wiesław Dwojak. - W XXI wieku kanalizacja powinna być standardem.
Zdzisław Konik, prezes spółki wodociągowo-kanalizacyjnej AKWA:

- Przedsięwzięcie jest ogromne pod względem rzeczowym: do 31 grudnia 2009 roku mamy położyć około 170 km kanalizacji i postawić 37 przepompowni. Inwestycja będzie kosztować 75,5 mln zł, z czego AKWA w ramach udziału własnego wyda 11,5 mln zł. To dla spółki duże pieniądze, musimy wziąć kredyt preferencyjny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska na co najmniej dziesięć lat. Samo przygotowanie niezbędnej dokumentacji będzie trwało rok.

Joanna Forysiak
[email protected]
077 44 80 041

Ostatnie zmiany: 02. Stycznia 2006 20:42
 

·
Registered
Joined
·
842 Posts
Z powodu ze mnie cos laczy z opolem::ciesze sie ze wkoncu moze skoncza to cos co szpeci caly plac i na dodatek tuz obok budynku UO... I do teraz nie potrafie zrozumiec jak to mozliwe zeby w takim miejscu wladze miejskie pozwolily sobie zeby ten budynek przez tyle lat stal i straszyl!

gazeta

Skończą Copernicus Centre
wab 11-01-2006 , ostatnia aktualizacja 11-01-2006 20:49

Najpóźniej za pół roku pełną parą ruszą prace wykończeniowe Copernicus Center przy pl. Kopernika. Inwestor szacuje, że pochłoną od 45 do 60 mln zł
W środę właściciel terenu Aleksander Trepka z lubelskiej firmy Nestor spotkał się prezydentem miasta. Usłyszał, że właśnie opracowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego placu Kopernika. - Chcemy, aby był gotowy do końca kwietnia lub na początku maja. Potem zostanie wyłożony do publicznej wiadomości, aby mieszkańcy zgłaszali do niego wnioski. Cała procedura powinna zakończyć się latem i chcemy wprowadzić ten plan na sierpniową sesję - mówi Mirosław Pietrucha, rzecznik prasowy prezydenta Opola.

- Ten termin bardzo nas satysfakcjonuje - ocenił Trepka. - Pozwolenie budowlane już jest, więc drobne prace poprawkowe będzie można już prowadzić. Natomiast gdy radni przyjmą plan, ruszymy pełną parą - dodaje Witold Barcikowski, który będzie z ramienia inwestora odpowiedzialny za przebieg budowy.

Na pewno w Copernicusie powstanie galeria handlowo-usługowa, a na jej najwyższej kondygnacji restauracja. Ustalenia co do szczegółów jeszcze trwają, podobnie jak na temat budowy pod placem parkingu podziemnego. - Jeżeli ruszymy w sierpniu, to Copernicus Centre zostanie otwarty na gwiazdkę 2007 r., a najpóźniej na Wielkanoc 2008 roku - podsumowuje inwestor.
 

·
Registered
Joined
·
20,732 Posts
A do czasu wyremontowania Copernicus Center służy opolskim leparkurowcom :)
sciagaj!!!
Dla osób nie majacych zielonego pojęcia jak wyglada Copernicus Centrer dopowiem ze widać go w koncowej czesci filmiku.
PS restauracja z widoczkim jak z ostatniego ujęcia - jak dla mnie bomba
 

·
Registered
Joined
·
1,369 Posts
zajf said:
A do czasu wyremontowania Copernicus Center służy opolskim leparkurowcom :)
sciagaj!!!
Dla osób nie majacych zielonego pojęcia jak wyglada Copernicus Centrer dopowiem ze widać go w koncowej czesci filmiku.
PS restauracja z widoczkim jak z ostatniego ujęcia - jak dla mnie bomba
swietny filmik.

jesli chodzi o copernikusa to juz tyle mowili o wznowieniu prac, ze podchodze do tego sceptycznie, ale sie ciesze ze sa jakies plany dokonczenia budowy
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Czesi chcą dać pracę nysanom

Nysa. Firma samochodowa szuka u nas 500 pracowników.


Pół tysiąca osób, czyli niemal całą byłą załogę Nysy-Motor, chce zatrudnić w czeskim Kolinie koncern Peugeot Citroen Toyota. Czesi nawiązali kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie i proponują kilkaset miejsc pracy.
Dyrektor PUP Kordian Kolbiarz cieszy się na samą myśl o spadku bezrobocia.

- To ma być praca głównie dla mężczyzn na samochodowych liniach produkcyjnych - tłumaczy Kolbiarz. - Czesi obiecują, że stawki mają być porównywalne z tymi w Unii Europejskiej.

NTO
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
Darek_W said:
- To ma być praca głównie dla mężczyzn na samochodowych liniach produkcyjnych - tłumaczy Kolbiarz. - Czesi obiecują, że stawki mają być porównywalne z tymi w Unii Europejskiej.

NTO
Polska to też UE - więc to żadna rewelacja.
Sam fakt jednak chęci zatrudnienia moich ziomków jest jak najbardziej pozytywny.
W Nysie jest tragicznie jesli chodzi o pracę.
 

·
Registered
Joined
·
842 Posts
Kędzierzyn-Koźle
Azoty sprzedały Silekol
Bolesław Bezeg, "Gazeta Lokalna", Kędzierzyn-Koźle 17-01-2006 , ostatnia aktualizacja 17-01-2006 20:14

23 mln zł dostały Zakłady Azotowe "Kędzierzyn" S.A. za sprzedanie 99 proc. udziałów spółki Silekol. Jedynym jej właścicielem została Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. kędzierzyńskiej, która miała już wcześniej 1 proc.


Pomysł sprzedaży będącej częścią ZAK wytwórni żywic klejowych pojawił się już w 1998 r.

O tym, że kupi ją Pleiderer, wstępnie zadecydowano w roku 2004, kiedy pozwolono, by ta właśnie firma objęła 1 proc. udziałów powołanej wówczas spółki Silekol.

Zakupem kędzierzyńskiej wytwórni klejów była zainteresowana także konkurencyjna dla Pfleiderera Grupa Krono, jednak ostatecznie wybrano tego pierwszego oferenta.

- Grupa Krono posiada swoją wytwórnię klejów, jest zatem konkurencją także dla Silekolu. Z takim inwestorem nasz byt byłby zagrożony - uważa Janusz Zowade, prezes Silekolu.

W trakcie negocjacji przed transakcją podpisano także pakiet socjalny, w myśl którego 93 pracowników otrzymało trzyletnią gwarancję zatrudnienia.

Silekol produkuje rocznie 170 tys. ton mocznikowych żywic klejowych oraz 54 tys. ton formaliny, co pozwala osiągać wartość sprzedaży ok. 150 mln zł. Nadal do produkcji będzie potrzebował mocznika z Azotów oraz dostarczanych przez dawną spółkę-matkę mediów. ZAK liczy na przychody z tego tytułu rzędu 80 mln zł rocznie.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Realizacja inwestycji HABA-Beton coraz bliżej

23.02.2006

Niemiecka firma przygotowuje się do otwarcia swojego nowego zakładu w Olszowej, w gminie Ujazd. Będzie to nowoczesna wytwórnia prefabrykatów z betonu i żelbetu (rury i studnie betonowe) służących do budowy infrastruktury podziemnej. Zatrudnienie w fabryce znajdzie ponad 50 osób.


Firma kupiła już grunt pod budowę fabryki, a teraz rozpoczyna starania o uzyskanie pozwolenia budowlanego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wczesnym latem firma może rozpocząć budowę swojego nowego zakładu. Produkcja ma być przeznaczona na rynek polski. HABA-Beton przewiduje duże zapotrzebowanie na swoje produkty, ponieważ dzięki środkom z funduszy europejskich wzrasta liczba inwestycji infrastrukturalnych w całej Polsce.

Wczoraj Grzegorz Kubat, Marszałek Województwa Opolskiego spotkał się z Josefem Mayerhoferem, wiceprezesem firmy HABA-Beton z Niemiec. W czasie spotkania Prezes Mayerhofer podkreślał bardzo dobry klimat stworzony w regionie wokół planowanej przez jego firmę inwestycji. Zwracał też uwagę, ze uzyskał znaczącą pomoc zarówno w gminie Ujazd, jak i w Urzędzie Marszałkowskim. Dzięki wyasygnowanej przez władze województwa kwocie 700 tys. zł na budowę drogi, poprawi się komunikacja w rejonie inwestycji.

Mówiąc o atutach Opolszczyzny, które wpłynęły na podjęcie przez HABA-Beton decyzji o pozostaniu w tym regionie, Josef Mayerhofer wymienił m.in. kompetencję urzędników, z którymi prowadził rozmowy. Podkreślał również korzystne położenie regionu pomiędzy dużymi aglomeracjami, dobrą komunikację (autostrada A4) oraz bliskość surowców niezbędnych do produkcji w nowym zakładzie.

PAIiIZ
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Magnez do komórek


Największa odlewnia magnezu w Europie powstaje w Polsce. Wkrótce jej obroty mogą sięgnąć 100 mln euro rocznie.Odlewnię otwiera w Kędzierzynie-Koźlu, na terenie dawnej Blachowni, nowo powstała firma Euromag. Inwestorem jest amerykański fundusz inwestycyjny Tar Heel Capital. Na swój projekt wyda 12 mln dolarów. Od początku marca w zakładzie pracują dwie maszyny odlewnicze. Po zainstalowaniu wszystkich będzie to największa odlewnia magnezu w Europie. Jej przychody ze sprzedaży wyniosą od 70 do 100 mln euro rocznie. Zakład będzie zatrudniać ok. stu osób.

Największym odbiorcą odlewów magnezowych jest przemysł samochodowy, elektroniczny, budowlany, meblarski (ozdobne okucia okienne i meblowe) oraz producenci elektronarzędzi. - Magnez będzie zastępował stopy cynku, gdyż jest nie tylko tańszy, ale i wydajniejszy- mówi "Rz" Grzegorz Bielowicki, prezes Euromagu. Początkowo 60 proc. produkcji będzie trafiało do przemysłu samochodowego, a w 2008 roku do 80 proc. Magnez jest lekki, poza tym tłumi fale elektromagnetyczne, dlatego chętnie jest używany m.in. przez producentów telefonów komórkowych i laptopów.

Robert Przybylski
RZECZPOSPOLITA
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Miasto papierem stoi

Biznes. 30 milionów złotych zamierza zainwestować w rozbudowę swojej fabryki głuchołaska spółka Prismadecor. Głuchołazy to potentat w produkcji oklein.

Po rozbudowie tę maszynę do lakierowania papieru zastąpi nowa. Prismadecor zatrudnia stu ludzi i nie planuje naboru pracowników.

Inwestujemy w najnowszą technologię, przyjazną dla środowiska naturalnego i dla ludzi mieszkających w pobliżu - mówi Roland Auer, od kilku miesięcy nowy prezes spółki Prismadecor. - Jesteśmy świadomi, że istniejemy w środku miasta, ale musimy się rozwijać, bo inaczej pozostaje tylko zamknąć działalność. Ten rozwój nie wpłynie niekorzystnie na okolicę.

10 lat temu Prismadecor kupiła nie wykorzystaną część Głuchołaskiej Fabryki Papieru, położoną pomiędzy ul. Andersa a Jana Pawła II. Przez ten czas starannie wyremontowano stare, XIX-wieczne zabudowania, zachowując ich zabytkową już architekturę. Wraz z miastem firma wybudowała nowy most przez rzekę, żeby wyłączyć z ruchu ciężkich samochodów drogę przez osiedle. Teraz w Prismadecor szykują się do rozbudowy. Jej zakres nie będzie jednak tak duży, jak to przedstawiono w dokumentacji złożonej w urzędzie miejskim.
- Chcemy postawić jedną halę, choć jej budowa będzie podzielona na trzy etapy - tłumaczy Jochen Geiger, członek zarządu firmy. - Staną w niej dwie maszyny do lakierowania papieru, przeniesione ze starej hali, z tym że jedna z maszyn będzie wymieniona na nową.
Firma produkuje specjalistyczny papier do oklein. Przywożone od innych dostawców podłoże papierowe jest tu tylko lakierowane na specjalnych maszynach, tzw. lakierkach, i zadrukowywane we wzory.
Przygotowany przez firmę raport oddziaływania na środowisko mówi o 6 maszynach do lakierowania, ale władze spółki prostują te zapowiedzi.

- Planujemy rozbudowę docelowo, na wiele lat do przodu - mówi Jochen Geiger. - Te 6 maszyn to fikcja, na całym europejskim rynku nie ma obecnie tak dużego zapotrzebowania na taki papier. W ciągu dwóch lat nie przewidujemy instalowania trzeciej "lakierki”.
W dokumentacji zawyżona jest także liczba samochodów ciężarowych dojeżdżających do firmy.
- Obecnie dojeżdża do nas dziennie do 5 samochodów ciężarowych - mówi prezes Auer. - Po rozbudowie wzrośnie to do 8, a w sezonie najwyżej do 12 samochodów dziennie.
Nowa hala stanie częściowo na miejscu starych, zniszczonych budynków od strony. ul. Spółdzielczej. Zachowana zostanie tylko elewacja dawnej hali fabrycznej, o charakterystycznej dla XIX wieku architekturze przemysłowej. Aby wyciszyć halę, od strony osiedla nie będzie miała ona okien, dodatkowo przysłoni ją wysoki żywopłot. Na innym terenie kupionym w ub. roku od miasta firma planuje za 2 - 3 lata budowę magazynów.

W Rudawie koło Głuchołaz rozbudowę kończy też inny producent papieru okleinowego, spółka Malta Decor z Poznania.Krzysztof Strauchmann
NTO
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Forum handlowe, jakiego nie było


usz 13-04-2006 , ostatnia aktualizacja 12-04-2006 19:52
GAZETA WYBORCZA


W czwartek rozstrzygnięty zostanie przetarg na działkę przy ul. Wrocławskiej, wartą 13 mln zł. Do przetargu stanęła tylko jedna firma - Gregor Collection. Jeżeli wygra, postawi centrum handlowe


To działka sąsiadująca z terenem w pobliżu stacji paliw Jett, na którym ma powstać hipermarket Geant. Osiem hektarów ziemi jest więc niezwykle atrakcyjnym kawałkiem przeznaczonym pod obiekty handlowe. Tym bardziej że już uzbrojonym i z aktualnym planem zagospodarowania.

Do przetargu stanęła jednak tylko firma Gregor Collection. - Wygląda na to, że to bardzo poważny kontrahent. Oczywiście, wpłacił wadium. 1,3 mln zł jest już na naszym koncie - zapewniał wczoraj Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola.

Wczoraj pracę rozpoczęła komisja przetargowa. Ale raczej nie będzie miała trudnego zadania. Musi jedynie sprawdzić, czy zostały zachowane wszelkie wymogi prawne.

Gregor Collection jest jednym z głównych inwestorów opolskiego Novomeksu. Marian Berman, prezes obu firm, nie chce na razie zdradzić szczegółów inwestycji. - Bo jeszcze nie wiem, czy wygraliśmy przetarg - zaznacza. Wyjawił jedynie, że na działce powstanie forum handlowe. - Będzie piękne. Takie, jakiego w Opolu jeszcze nie było - zapewnia.

To nie pierwsza duża inwestycja, w którą się zaangażował na terenie Opola. Miał m.in. udziały w firmie deweloperskiej, która budowała Bezpieczne Osiedle. - Dzięki inwestycjom, w które się zaangażowałem, w Opolu powstało około 300 mieszkań. Ale nie robię tego, by o tym rozmawiać. Główny cel to przyciągnięcie do Opola inwestorów i rozwój miasta - tłumaczył.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Nysy Motor nikt nie chce w całości

Biznes. Zarząd FSO na Żeraniu chce na części swoich terenów przemysłowych w Nysie uruchomić handel i usługi. Decyzja leży w rękach radnych gminy.
Wniosek przywieźli przedstawiciele Żerania na początku kwietnia. Postulują, by część terenów fabrycznych od strony ronda i ul. Bema aż do ul. Słowiańskiej przeznaczyć na handel i usługi. Obecnie jest to obszar przemysłowy z magazynami i składami. Rada miejska już w sierpniu 2003 roku zdecydowała, że w tym rejonie miasta potrzebny jest nowy plan przestrzenny. Wtedy jednak właściciel gruntów - FSO - nie zgłaszał żadnych oficjalnych wniosków.
- Poprosiliśmy władze miejskie Nysy, żeby rozszerzyć tam przeznaczenie terenu dodatkowo o handel i usługi, ale nie oznacza, że zamierzamy to sprzedawać - tłumaczy Krystyna Danilczyk, rzecznik prasowy FSO. - Zamierzamy w Nysie produkować samochody, choć w tej chwili nie mogę podać żadnych konkretnych terminów wznowienia produkcji. Plotki, że zamiast fabryki powstanie w tym miejscu supermarket, są nieprawdziwe i nierealne.
- Niech sobie Warszawa nawet sprzeda ten teren, jeśli żaden inwestor tego nie chce - komentuje Józef Pałys, były szef "Solidarności” w upadłej spółce "Nysa Motor”. - Ale pod jednym warunkiem. Pieniądze ze sprzedaży powinny trafić do byłych pracowników firmy, którzy od czterech lat czekają na zaległe wypłaty!

Cztery lata temu w nyskim zakładzie pracowało 938 ludzi. W latach największej świetności firmy - ponad 2 tysiące. Firma ciągle zalega pracownikom z wypłatami, w sumie kilkanaście milionów złotych. Syndyk nie oddał nic, bo firma nie ma żadnego majątku. Większość byłych pracowników, głównie starszych, nadal ma też problemy ze znalezieniem stałej pracy.


- Od czterech lat FSO w Warszawie nie ma pomysłu na zagospodarowanie nyskiego zakładu, a przecież oferentów nie brakowało - narzeka Józef Pałys. - Teraz zaczynają kombinować, parcelować teren przemysłowy. Najlepiej by było, gdyby oddali ten teren miastu. Inwestorom łatwiej będzie dogadać się z miastem.
Żerań jednak od dwóch lat porządkuje sytuację prawną nyskich terenów, spłaca zastawy hipoteczne.
- Trzeba coś zrobić z tym terenem - mówi Zbigniew Szlempo, przewodniczący nyskiej rady. - Uważam, że wpuszczenie tu handlu i usług jest logiczne, bo pozwoli bardziej dynamicznie wykorzystać go w przyszłości.

Pomysł na zmianę przeznaczenia nie jest nowy. Jarosław Marczyński, pełnomocnik syndyka zakładów "Nysa Motor”, opowiada, że po raz pierwszy zaproponował to Alan Waters, brytyjski przedsiębiorca, który w 2003 roku chciał kupić dawne FSD.
- Właściwie żaden oferent nie chciał do tej pory uruchamiać produkcji na całym terenie dawnej fabryki - mówi Marczyński. - Dzisiaj producenci samochodów nie potrzebują już placu składowego na tysiące nowych pojazdów. Produkuje się na potrzeby konkretnych zamówień, a place na przechowanie produkcji wyznacza się koło węzłów komunikacyjnych.
Przeciwnikami handlu w tym miejscu są natomiast nyscy kupcy, którzy obawiają się konkurencji.

Tak było

XII 2001 rok - zakończenie produkcji samochodów w Nysie Motor. Firma powstała rok wcześniej jako spółka córka Daewoo FSO na Żeraniu. Nigdy jednak nie dostała na własność terenu i obiektów w Nysie.

2004 rok - kupieniem fabryki w Nysie zainteresowany jest Brytyjczyk Alan Waters. FSO wybiera ofertę Polskiej Fabryki Samochodów. Ostatecznie jednak PFS nie kupiła firmy i nie ruszyła z produkcją.

VI 2005 - udziały w FSO kupuje ukraiński Awto ZAZ.
Krzysztof Strauchmann
NTO
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Pewnie wszystko rozbiło się o brak pieniędzy an uruchomienie produkcji. A szkoda, bo Clic byłby konkurencją dla Smarta, zresztą project Clica povstał znacznie wcześniej niż Smart...
 

·
Registered
Joined
·
1,190 Posts
Darek_W said:
Pewnie wszystko rozbiło się o brak pieniędzy an uruchomienie produkcji. A szkoda, bo Clic byłby konkurencją dla Smarta, zresztą project Clica povstał znacznie wcześniej niż Smart...
Jeszcze tak do końca się nie rozbiło firma Cic Car Corporation nadal dziala co prawda juz nie w Nysie nie udalo im sie tutaj dosc do porozumienia ale w Pruszkowie (tym warszawskim nie opolskim) Jednak wszystko ucichlo i zapewne jest na wymarciu pomysl a szkoda wielka szkoda...
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Szklana kopuła zawiśnie nad atrium

Beata Łabutin 21-04-2006 , ostatnia aktualizacja 19-04-2006 20:37
GAZETA WYBORCZA


Gotowe są koncepcje architektoniczne przykrycia atrium przylegającego do Collegium Minus na pl. Kopernika. Niedawno wykończone arkady miałyby z góry osłonić szklany dach, tak by uroczy zakątek pełen zieleni był miejscem odpoczynku przez cały rok, także zimą.


Autorem koncepcji jest prof. Janusz Rębielak, architekt z Politechniki Wrocławskiej, który odwiedził niedawno nasze miasto, by obejrzeć atrium. Przygotował dwie wstępne koncepcje jego przykrycia. Jedna zakłada położenie szklanej kopuły składającej się z kilku nachylonych do siebie pod kątem i połączonych płaszczyzn, opartych na stalowych wspornikach. Oglądającemu wizualizację tego pomysłu nasuwa się skojarzenie z wydętym przez wiatr żaglem.

Druga koncepcja uderza prostotą: to wielki szklany smukły trójkąt, którego krawędzie opadają dość nisko nad poziomem gruntu otaczającego nieckę z arkadami.

Obydwa pomysły dobrze się wpisują w okoliczną zabudowę: Collegium Maius i Collegium Minus. - Chciałbym, by powstało tam coś w rodzaju oranżerii, miejsca, gdzie przez cały rok można będzie usiąść na ławce, wśród pięknych roślin, porozmawiać, poczytać - opowiadał nam prof. Stanisław S. Nicieja, rektor UO, który koncepcję przykrycia atrium wymyślił.

Oranżeria miałaby być w przyszłości połączona z bunkrem służącym jeszcze do niedawna za miejsce składowania koksu, a które kiedyś będzie klubem albo salonem wystawienniczym.

Przykrycie arkad szklaną kopułą ma kosztować około 4 mln zł. Wprawdzie pieniądze na to już są, to jednak posadowienie kopuły może nieco się opóźnić. Uczelnia otrzymała bowiem niedawno za darmo od miasta fragmenty skarpy opadającej w kierunku Małego Rynku, a warunkiem przekazania jest, by prace rozpocząć w ciągu dwóch lat. - Na pewno zdążymy, nawet gdyby inne inwestycje musiały trochę poczekać - powiedział rektor i wskazał na szklany dach. 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
INWESTYCJA BELGÓW

20 milionów euro chcą zainwestować Belgowie przy węźle autostradowym w Rogowie Opolskim. Inwestor chce wybudować zakłady produkcji papy izolacyjnej. Jeśli fabryka zostanie wybudowana dla okolicznych mieszkańców oznaczać to będzie przynajmniej 50 nowych miejsc pracy. Przedstawiciele firmy prowadzą rozmowy z władzami Krapkowic oraz właścicielem terenu, którym jest agencja nieruchomości rolnych. Realizacja inwestycji jest uwarunkowana m.in. szybkim doprowadzeniem gazu na działkę, gdyż zakład produkcyjny potrzebuje ok. 500 metrów kwadratowych gazu na godzinę. Zakład Gazowniczy szacuje teraz czy opłaca się budować 4-kilometrowy gazociąg i stację redukcyjną.


Jacek Rudnik

Piątek, 21 2006 14:13


Radio Opole
 
1 - 20 of 1141 Posts
Top