SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 60 Posts

·
Registered
Joined
·
124 Posts
Wpisać Opole w rozkład lotów

Trzeba już teraz zastanowić się nad włączeniem Opola do rozkładu lotów polskich linii lotniczych LOT - mówił w sobotę na spotkaniu poświęconym lotnisku w Kamieniu Śląskim wiceminister skarbu Ireneusz Dąbrowski.

Obawia się on, że po wybudowaniu lotniska trzeba będzie długo czekać na decyzje o przyłączeniu Opola do siatki lotów. - Może to potrwać nawet rok, aż powstanie nowy rozkład lotów uwzględniający Opole - przekonywał. - Zastanawialiśmy się nad tym, kiedy LOT mógłby uwzględnić loty na trasie Opole - Warszawa i Opole - Europa. Takie rzeczy należy planować z dużym wyprzedzeniem, gdyż włączenie nowych lotów do rozkładu trwa około pół roku - mówił Dąbrowski.

- Myślę, że do wielu osób wreszcie dotarła świadomość, że lotnisko jest potrzebne - uznał marszałek Józef Sebesta. - Naszym zadaniem wciąż jest gromadzenie twardych argumentów przemawiających za budową lotniska w Kamieniu Śląskim, projektowanie biznesplanu i pokazanie, że lotnisko będzie się bronić pod względem ekonomicznym - dodał, podkreślając, że tego typu inwestycje przez pierwszych kilka lat są zwykle deficytowe - Dopiero po kilku latach włożone w nie pieniądze się zwrócą. Dlatego chcemy uruchomić lotnisko za minimalną kwotę, a całą infrastrukturę rozbudowywać w miarę przybywania klientów - mówił. <br><br>

Lotnisko w Kamieniu Śląskim zacznie funkcjonować prawdopodobnie zimą 2008 r., choć Urząd Lotnictwa Cywilnego nie wydał jeszcze koniecznego pozwolenia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
 

·
Moderator
Joined
·
46,430 Posts
Noooooo nieeeeeeeeeee!!!!!!!:bash:
Kolejna idiotyczna propozycja.
Kielca,Torun, Wloclawek, Opole, co nastepne??? Rybnik, a moze Wloszczowa?
Czy jest jakas granica ile lotnisk w Polsce potrzeba? Coraz mniejsze miejscowosci maja ambicje posiadania lotniska. A wszystko oczywiscie z pieniazkow podatnika.
Przeciez z Opola jest godzina na lotnisko we Wroclawiu i 2 godz na lotnisko w Pyrzowicach.
Wiecej czasu zajmuje dojazd na lotnisko w przecietnej europejskiej metropolii (mi dojazd na Londynskie lotniska zajmuje od 1,5h do 2h)
Ja rozumiem ze jest boom na latanie ale tak spektakularnych wzrostow jak w ostatnich latach juz raczej nie bedzie.
A poza tym nie lepiej jest miec kilka porzadnych lotnisk niz wicej ale barakowatych.
Ja tu naprawde widze przerost lokalnych ambicjii :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
3,003 Posts
^^ Dokładnie, po co budować w małych miastach lotniska skoro z większej części tych miast można dojechać 1-2 godz. do już istniejących portów lotniczych. Pieniądze można wtedy przeznaczać na rozbudowę istniejących już portów lotniczych i polepszenie komunikacji z nimi. Jedynym lotniskiem które według mnie trzeba zbudować to Białystok, a z tego względu że w rejonach podlasia jest dość daleko do jakiegokolwiek lotniska, no i jeszcze budowa drugiego lotniska dla Warszawy, które by odciążyło Okęcie.

A ten projekt jest kiepski.
 

·
wnerwiaj&#261;cy pytaj&#261;cy!
Joined
·
1,146 Posts
tak bialystok naprawde potrzebuje lotniska a co do warszawy pisalem juz na watku o T2 ze lotnisko w modlinie nie potrzebne bo najlepiej zakorkowac lotnisko okecie i bedziemy sie cieszyc z liczby pasazerow na rok :D
 

·
Registered
Joined
·
49 Posts
Właściciel lotniska chce je sprzedać

Właściciel lotniska w Kamieniu Śląskim zgodził się je sprzedać. Ze ile - tego jeszcze nie wiadomo. Po zakupie, lotniskiem mają zarządzać władze województwa, ale to nie będzie jedyny właściciel portu lotniczego.

Rozmowy na temat budowy lotniska w Kamieniu Śląskim toczą się od półtora roku. Dzisiaj (26.02) podczas sesji Sejmiku marszałek Józef Sebesta ujawnił, że właściciel lotniska Józef Pilch chce je sprzedać:
"To lepszy pomysł niż dotychczasowe" - uważa radny PiS-u Jerzy Czerwiński. Ale obawia się, że to kolejna koncepcja rozpatrywana przez samorząd na ostatnią chwilę:
Samorząd województwa chce kupić lotnisko z parkingami i miejscem na budowę hotelu. W negocjacjach zakupu mają uczestniczyć trzy podmioty: spółka Polskie Porty Lotnicze, inwestor prywatny i samorząd województwa:
Nie wiadomo ile władze samorządu będą musiały zapłacić za lotnisko. Nie ujawniają także kiedy zakończą się negocjacje w sprawie kupna lotniska.
 

·
Registered
Joined
·
2,235 Posts
27 lutego 2008

Lotnisko w Kamieniu Śląskim do kupienia

Józef Pilch, właściciel lotniska, chce je sprzedać samorządowi województwa opolskiego.
Wrocławski biznesmen dwa tygodnie temu przesłał do zarządu województwa ofertę, w której deklaruje, że sprzeda Opolszczyźnie nie tylko teren, na którym znajdują się pasy startowe, ale i tzw. offsety, czyli grunt pod hotel, parkingi czy hangary.[...]
więcej w:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080227/REGION/131831699
 

·
Registered
Joined
·
49 Posts
Czy ktos wie jak wyglada obecnie sytacja z wykupem lotniska przez samorzady i wojewodztwo? Juz ponad 2 tygodnie nie ma najmniejszej notatki o lotnisku w gazetach, czy poszlo cos do przodu?. Ostatni bylem biurze podrozy i mowili mi ze jest problem z lotniskami na slasku i nie ma zkad wysylac samolotow bo porty sa za male!!! mysle ze to ogromna szansa dla tego lotniska, powinno byc strzalem w 10!!!
 

·
Registered
Joined
·
947 Posts
Czy ktos wie jak wyglada obecnie sytacja z wykupem lotniska przez samorzady i wojewodztwo? Juz ponad 2 tygodnie nie ma najmniejszej notatki o lotnisku w gazetach, czy poszlo cos do przodu?. Ostatni bylem biurze podrozy i mowili mi ze jest problem z lotniskami na slasku i nie ma zkad wysylac samolotow bo porty sa za male!!! mysle ze to ogromna szansa dla tego lotniska, powinno byc strzalem w 10!!!
Jakieś lewe to biuro podróży bo lotniska w Katowicach i Wrocławiu czyli Śląsku są dużymi lotniskami i sobie poradzą z każdym rodzajem samolotów.
 

·
Registered
Joined
·
2,692 Posts
Chodzilo mi o liczbe startow i ladowan jakie sa w stanie obsluzyc a nie o wielkosc samolotow:)
zarówno Wrocław jaki i Pyrzowice maja jeszcze duży zapas pod tym względem...

i IMO paranoja jest budowanie lotniska w miejscu, skąd jest 100km w jedna lub druga stronę do dwóch innych

jak ktoś wcześniej wspomniał... kto kolejny chce lotnisko ?? Włoszczowa ??
 

·
The World is Yours
Joined
·
228 Posts
Jak trudno odkupić lotnisko w Kamieniu Śląskim
Mariusz Lodziński2008-05-09, ostatnia aktualizacja 2008-05-09 17:25

W poniedziałek marszałek województwa znów będzie negocjował z właścicielem lotniska w Kamieniu Śląskim cenę wykupu tego terenu. Jest szansa, że strony w końcu dojdą do porozumienia.

Zrezygnowano bowiem z koncepcji, by to właściciel lotniska i opolskie samorządy stworzyły spółkę, która będzie zarządzać lotniskiem. W tej chwili Józef Pilch złożył propozycję odkupienia całego terenu. Negocjacje trwają od kilku tygodni. - Są trudne. Ale kupowanie lotniska to nie to samo, co kupowanie samochodu - komentuje marszałek Józef Sebesta. Strony spotykały się już kilka razy. Po raz ostatni w czwartek w Warszawie. - Oczywiście negocjujemy cenę. My mamy swoją propozycję, a pan Pilch swoją. Ostatnio zaproponowaliśmy nieco wyższą cenę, a właściciel lotniska obniżył swoje wymagania. Różnica między propozycjami jest więc coraz mniejsza - uważa Sebesta. Ile ma kosztować lotnisko, samorząd nie chce ujawnić. Wiadomo, że w pierwszej wersji tylko za płytę lotniska Pilch oczekiwał 15 mln zł. Teraz jednak negocjacje dotyczą także przyległych terenów z parkingami, hotelem i budynkami administracji oraz gospodarczymi. - Cenę przedstawimy dopiero po zakończeniu negocjacji. Wcześniej nie możemy jej zdradzić - przyznaje marszałek.

W sumie wyceniono, że do uruchomienia lotniska potrzeba ponad 90 mln zł. - Zapewniam, że suma na odkupienie lotniska to tylko niewielka część tej kwoty - podkreśla Sebesta.

Czwartkowe negocjacje prowadzone były w Warszawie w siedzibie Polskich Portów Lotniczych. Już wiadomo, że PPL wejdą do spółki. - Oczekujemy, że ich wkład wyniesie około 8 mln zł. To właśnie samorząd województwa i PPL utworzą spółkę, która odkupi lotnisko. PPL będzie też lotniskiem administrować. To bardzo ważne, bo powinna to robić firma, która ma w tym doświadczenie - przyznaje marszałek.

To także PPL ma pozyskać przynajmniej jeszcze jednego inwestora, który wyłoży pieniądze na lotnisko. - Ale to już po stworzeniu spółki i wykupieniu całego terenu. Wtedy też do spółki przyjmować będziemy samorządy lokalne - przyznaje marszałek. Największym z nich będzie Opole, które planuje w ciągu najbliższych lat wyłożyć na ten cel około 10 mln zł. Zresztą lotnisko będzie się nazywało Port Lotniczy Opole. - Wierzę, że już pod koniec 2009 roku będą z niego startować samoloty - stwierdza Sebesta.

Kolejne spotkanie w sprawie negocjacji zaplanowano na poniedziałek. Marszałek nie wyklucza, że obie strony dojdą do porozumienia. Zakłada też, że po podpisaniu umowy spółka będzie miała trzy lata na przekazanie całej kwoty Pilchowi.


Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,5197767.html
;)
 

·
The World is Yours
Joined
·
228 Posts
Urząd marszałkowski kupił lotnisko w Kamieniu Śląskim!
usz 2008-05-12, ostatnia aktualizacja 2008-05-12 18:39

Przed chwilą marszałek Józef Sebesta podpisał umowę kupna lotniska. Samorząd wojewódzki zapłaci za nie 24 mln zł.
Najpierw zostanie powołana spółka samorządu województwa z Polskimi Portami Lotniczymi., która kupi lotnisko za 24 mln zł. W przyszłym roku kolejnymi udziałowcami w spółce zostaną lokalne samorządy m.in. Opole, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Op., Krapkowice, Gogolin. Lotnisko ma ruszyć pod koniec 2009 roku.


Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,5205020.html
 
1 - 20 of 60 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top