SkyscraperCity banner

1 - 20 of 102 Posts

·
Registered
2,151 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Lucrari la:
  • partea carosabila a bulevardelor Nufarul-1600 m si Cantemir-1200 m;
  • calea de tramvai dubla de pe ambele tronsoane- 2.670 m;
  • trotuare si piste pentru biciclisti;
  • amenajari peisagistice;
  • spatii verzi si mobilier urban;
  • iluminat public;
  • lucrari de semaforizare;
  • lucrari apa-canal.
Constructor: Drumuri Bihor, Trameco si Drum Asfalt
Valoare contract: 50.634.357,12 lei fara tva
Perioada de executie: 20 de luni
Finantare: Programul Operational Regional 2014-2020
Contributii: UE 85%, nationala 12%, Oradea 3%;

• iulie 2018; viceprimarul Oradea a prezentat, in cadrul unei conferinte de presa, detaliile proiectului care vizează cresterea mobilitatii urbane din zona Nufarul-Cantemir.
  • octombrie 2018; in sedinta Consiliului Local a fost aprobata documentatia tehnico-economica, faza DALI si a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiție „Cresterea Mobilitatii urbane din zona Nufarul-Cantemir". Valoarea totala a investitiei este de 54.254.009,70 de lei (TVA inclus), iar durata de realizare este de 12 luni, din care 2 luni proiectarea și 10 luni executia; investiția va fi finanaata in cadrul POR 2014-2020.
  • noiembrie 2018; se reaproba, in urma efectuarii unor corecturi, documentatia tehnico-economica, faza DALI si a indicatorilor tehnico-economici; valoarea investitie scade la 53.381.337,57 lei
  • februarie 2019; se aproba coridorul de expropriere a proiectului, respectiv declansarea procedurii de expropriere a terenului, in suprafata de 2.312 mp constând în 11 imobile și a unei construcții, proprietati private; se aproba alocarea din bugetul local a sumei de 364.337,50 lei, reprezentând valoarea despagubirilor ce se vor acorda proprietarilor
  • februarie 2020; se aproba la nivel de finantare POR 2024-2020 proiectul la valoarea de 59.626.980 lei
  • mai 2020; s-a publicat pe SICAP anuntul de participare privind executia de lucrari; data limita de depunere oferta este 17.06.2020; valoare 52,991,084.37
  • iulie 2020; a fost semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea coridorului Nufărul-Cantemir; finanţarea se face din fonduri europene prin Programul Operaţional Regional 2014-2020 , primăria Oradea având o contribuţie de 3%.
  • noiembrie 2020; a fost semnat contractul de execuție cu asocierea formata din Drumuri Bihor-lider de asociere, Trameco si Drum Asfalt-asociati; valoarea contractului este de 50.634.357,12 lei fara t.v.a; perioada de executie a lucrarilor este de 20 de luni de la emiterea ordinului de incepere a lucrarilor;
  • ianuarie 2021; incep lucrarile,

Lucrarile au început azi cu decopertarea pavajului zonei pietonale aflate vizavi de sediul Directiei pentru Agricultura Bihor. Se lucreaza pe tronsonul cuprins intre str. Ariesului si str. Muntele Gaina, urmand sa fie efectuate sapaturile la cota pentru realizarea pistei de biciclete si a trotuarului.

·
Registered
178 Posts
Pozele incep din intersectia cu strada Sextil Puscariu pana la fostul Aura si da, in fata blocuriilor intre Puscariu si Lugojului au taiat toata vegetatia ca acolo pana acuma a fost numai un trotuar de 2-3m la intersectia cu Puscariu, spre celalalt capat a fost si un rand de parcare. Dar au taiat peste tot copacii care au fost la mai putin de 5-6m de la linia de tramvai si toata vegetatia la statia Muntele Gaina. Cum am inteles in urmatorii 2 saptamani o sa fie taiati vegetatia intre Puscariu si Peta in fata blocuriilor si intre statia de tramvai si statuia lui Cantemir. Dar acolo in statie n-ai alta metoda, pista de bicicleta merge spre statuia dar toti biciclistii merg si acuma in trotuarul care trece prin statie si cand coboara oamenii vin biciclistii cu viteza si oricand poate sa intampla un incident acolo.

Mie mi se pare absurd ca acuma se reface atat trotuarul cat si din toamna o sa fie schimbata si liniile de tramvai, dar nu vad ca e in plan mutarea liniilor in curba intre fostul Aura si benzinaria MOL spre trotuar ca sa nu mai trebuiasca sa incetineasca tramvaiele inainte de curba, curba care momentan e compusa din 3-4curbe mai mici, nu una continuu. Mai ales ca in curba aceea sunt destul de multe accidente pe sosea intre cele 2 benzi spre Nufarul ca acolo prima banda e un pic ingustat, inainte de 2006 a si fost pusa inainte de curba o tablita ca banda 2 se termina, folositi banda 1.

Dar in rest mi se pare ca firma avanseaza destul de bine, azi deja au inceput asfaltarea aleelor intre viitorul trotuar si blocuriile :)

·
nickson
3,495 Posts
Deci se pare ca se defriseaza totul au intrat si pe ultimul cvartal de blocuri dintre strada Sextil P. si statuia lui Dimitrie Cantemir ... chiar este o mare mizerie daca toata amenajarea asta se face pretul taierii tuturor copacilor maturi :mad:.

Chiar era atat de greu sa faca un proiect care sa ii includa ... faptul ca vor planta 300 de trestii in locul a 100 de copaci maturi nu ma incalzeste deloc ca oradean deoarece acea sectiune sigur nu va arata mai bine dupa finalizare, deoarece nu va masca deloc fatadele alea modificate aiurea dar nici pe locatari care in loc de umbra si aer mai curat vor lua noxele de pe bulevard direct nefiltrate plus soarele in zilele caniculare, deoarece vor avea zero umbra.

sursa si mai multe fotografii

·
Registered
204 Posts
Nu stiu ce au de gand sa faca acolo, dar nu va suna extrem de stupid asta? "pentru a face loc zonei pietonale şi pistei de biciclete, de sub geamurile blocurilor vor fi tăiaţi 31 de arbori,"
Pista de biciclete si trotuar pe langa geamuri?
Serios? Distrugem minima zona tampon dintre ferestre si strada? Nu as vrea sa locuiesc intr-un astfel de apartament. Sper sa nu fie asa.

·
Registered
1,754 Posts
Deci se pare ca se defriseaza totul au intrat si pe ultimul cvartal de blocuri dintre strada Sextil P. si statuia lui Dimitrie Cantemir ... chiar este o mare mizerie daca toata amenajarea asta se face pretul taierii tuturor copacilor maturi :mad:.

Chiar era atat de greu sa faca un proiect care sa ii includa ... faptul ca vor planta 300 de trestii in locul a 100 de copaci maturi nu ma incalzeste deloc ca oradean deoarece acea sectiune sigur nu va arata mai bine dupa finalizare, deoarece nu va masca deloc fatadele alea modificate aiurea dar nici pe locatari care in loc de umbra si aer mai curat vor lua noxele de pe bulevard direct nefiltrate plus soarele in zilele caniculare, deoarece vor avea zero umbra.

sursa si mai multe fotografii

Un lucru pe care eu nu il inteleg: de ce distrug gardul viu? Nu se poate muta in alte zone din oras ? Vad ca in ultimul timp nu prea se mai pune gard viu prin oras (cel putin asa am observat eu) si nu inteleg de ce.

·
Registered
964 Posts
Va spun sincer,ca dupa ce au inceput lucrarile pe portiunea intre Muntele Gaina si Sextil Puscariu,am intrebat cativa muncitori chiar si pe o persoana mai "avizata",daca vor defrisa sau nu copacii din zona.Initial am primit raspunsuri ca doar o parte din ei vor fi scosi,unii vor fi toaletati si tot asa....pe masura ce au avansat cu lucrarile am observat ca scot tot,de ex.intr-una din zile toaletau copacii din dreptul intersectiei Sextil cu Cantemir,ca a doua zi,sa-i scoata de tot.
Tind sa cred ca prin proiect,nu s-a stabilit nimic clar in privinta defrisarilor,si ca tot ce se fac acum e pe "picior",pe principiul "vedem in teren".
Stilul clasic romanesc,in loc sa analizam inainte,carpim pe urma!

·
Registered
964 Posts
Sincer,nu-mi explic de ce au facut toaletari, ca pe urma sa rada tot...nu stiau dinainte daca incurca viitoare trasee ale pistei,liniei de tramvai sau trotuarului???

1 - 20 of 102 Posts