SkyscraperCity banner

161 - 180 of 7928 Posts

·
Registered
256 Posts
Aprope de Magheru

Cum mergi pe Magheru, pe partea stanga cum mergi inspre pod se poate observa ca se construieste o cladire destul de mare. Stie cineva ce se face acolo?

·
Registered
9,313 Posts
Noah ca toata lumea se lauda cu centre comerciale,de anul viitor si in Capitala Crisanei se anunta proiecte comerciale:):

''Inaugurări în 2011

Pentru anul viitor, mai mulţi retaileri au anunţat deschiderea unor magazine mai mari sau mai mici la Oradea. În primul rând este vorba despre Shopping Center Holding, care a preluat Tiago Mall, şi care intenţionează să inaugureze 120 de magazine în Oradea Shopping City. Kaufland va finaliza anul viitor hypermarket-ul pe care-l construieşte pe Şoseaua Borşului şi intenţionează să mai construiască unul în Nufărul, pe Strada Ogorului.

Lidl şi-a arătat disponibilitatea de a demara, tot în 2011, investiţia de pe locul fostei fabrici de mobilă Exmob, vizavi de Penny Market-ul de pe strada Tudor Vladimirescu. Dacă tot am amintit de Penny Market, de anul viitor Oradea va avea trei astfel de magazine. Cel pe care l-am amintit, cel din Nufărul, de la capătul liniei de tramvai, şi cel care urmează să se construiască în incinta fostei fabrici Textila, la intersecţia străzilor Ştefan cel Mare şi Zimbrului.''

Sursa: Bihon

Ca o completare...Lidl vor sa mai construiasca un supermarket si in Nufarul,prin zona Selgros.

·
Registered
9,313 Posts
Printre proiectele imobiliare in care este implicata Sapient si care se afla in derulare mentionam:

- dezvoltarea in colaborare cu un partener local a complexului Tony Shopping Park Oradea – un ansamblu comercial intins pe o suprafata de aproximativ 190.000 mp si localizat in vecinatatea Hypermarket Real si a Hypermarket Carrefour;

- dezvoltarea in parteneriat cu KROCON HOLDING GmbH a Oradea Shopping Center, un complex comercial de tip FMZ (Fachmarktzentrum), situat in imediata vecinatate a Hypermarket PIC;

- dezvoltarea unui proiect rezidential de aproximativ 120.000 mp situat in Oradea in beneficiul unui grup de investitori danezi;

- dezvoltarea in parteneriat cu KRAMMER & WAGNER PROJECT DEVELOPMENT AND REAL ESTATE GmbH, Primaria si Consiliul Local Oradea a unei cladiri de birouri multifunctionala, cu parcare, in centrul orasului Oradea.

Sursa: Sapient imobiliare

·
Registered
9,313 Posts
Din toate aceste proiecte,stiu ca e finalizata o cladire de birouri din cadrul Tony Shopping Park,aceasta are 3 etaje si se afla pe soseaua de centura,nu am imagini cu ea.In rest celelalte proiecte nu stiu nimic despre ele.

·
Registered
2,276 Posts
Pe Magheru se construieste, din ce tin minte, o cladire de birouri. In legatura cu Tony Park stiu ca e un proiect mai vechi, de asemenea si Kaufland Borsului. Acolo, cel putin acum o luna nu se lucra nimic, desi intersectia este finalizata. Acel proiect rezidential de 120000 mp suna interesant. Poate oferi cineva mai multe detalii ?
In alta ordine de idei, raul si paraurile din oras arata tot mai bine. Dupa ce ca s-a amenajat malul drept al Crisului in centru si s-a asigurat iluminatul public in Rogerius si Iosia Nord, la anul se are in vedere amenajarea malurilor langa Gojdu. Paraul Adona se doreste a fi intubat, apoi pe locul sau construite parcari, spatii verzi si piste pentru biciclisti.
Mai demult a existat un proiect rezidential pe locul fostei fabrici de spirt de pe Clujului, cu ceva blocuri. Stie cineva ceva despre el ?

·
Registered
9,313 Posts
Stiu cladirea dar nu stiam ca de birouri de pe Magheru,dar aveam o poza cu Hilton care imi placea mult...proiectul rezidential de pe Clujului,daca e care cred eu,stiu ca nu exista nici o fundatie deocamdata acolo,doar terenul e netezit.

·
Romania
8,760 Posts
^^
Localitatea Arieseni dar si o parte din zona satului de vacanta Vartop se regasesc pe teritoriul judetului Alba, corect.
Insa noua partie, amenajata la marginea de vest a satului de vacanta Vartop, este situata pe teritoriul administrativ al orasului Nucet din judetul Bihor, una dintre entitatile participante la amenajare fiind chiar Primaria Nucet.

·
Registered
9,313 Posts
Obiective turistice Apuseni - Partie noua la Vartop:

- partie amenajata de Consiliul Judetean Bihor si Primaria Nucet la 200 de metri de partiile de la Vartop-Arieseni
- investitie de 24 milioane de ron
- partie cu o lungime de 1600 metri cu trei variante de coborare ce va fi deservita de un telescaun modern cu 4 locuri cu o lungime de 1.095 metri si cu o capacitate de 1400 persoane pe ora
- partiile vor avea si instalatie de nocturna
- amenajare turistica este prevazuta cu 139 locuri de parcare
- inaugurerea partiei se va face in 15-20 decembrie 2010
- pretul unui bilet va fi de 8 ron; daca se cumpara 30 de urcari pretul este de 6 ron de urcare (180 ron)
- telescaunul se va utiliza si vara pentru a facilita urcarea turistilor pe creasta pentru traseul Vartop-Cornul Berbecului- Piatra Graitoare- Vf. Bihorul-Arieseni

·
Registered
9,313 Posts
ORADEA:

Catedrala din Nufarul:

Cladire birouri:

Apartamente:

Oradea Plaza:

Catedrala Episcopala:

Cetatea Oradea:

Partea a 2-a a Santului Cetatii cu lacul care e inghetat (in curs de amenajare):

Bazinul Olimpic:

Bazinul Olimpic si Bazinul Acoperit Crisul Oradea:

Hotel Hilton:

Malul Crisului:

Parcul Bratianu si Dealul Ciuperca in departare:

Hotel Continental Forum si Gradina Botanica:

Cladiri istorice reabilitate:

Delimitatoare pentru trafic (Podul Dacia):

Asa arata blocurile reabilitate termic in Oradea (culoare crem,tencuiala nobila,termopane):

Cladirea de birouri de pe Magheru:

Panou afisaj electronic:

In Oradea se gasesc mai multe pasaje subterane pentru pietoni...care arata asa:

Chiosc de ziare si mobilier urban nou:

De vorba cu Aurel Lazar:D:

Turnul Primariei in curand va fi deschis vizitatorilor:

·
Romania
8,760 Posts
Obiective turistice Apuseni - Partie noua la Vartop:

- partie amenajata de Consiliul Judetean Bihor si Primaria Nucet la 200 de metri de partiile de la Vartop-Arieseni
- investitie de 24 milioane de ron
- partie cu o lungime de 1600 metri cu trei variante de coborare ce va fi deservita de un telescaun modern cu 4 locuri cu o lungime de 1.095 metri si cu o capacitate de 1400 persoane pe ora
- partiile vor avea si instalatie de nocturna
- amenajare turistica este prevazuta cu 139 locuri de parcare
- inaugurerea partiei se va face in 15-20 decembrie 2010
- pretul unui bilet va fi de 8 ron; daca se cumpara 30 de urcari pretul este de 6 ron de urcare (180 ron)
- telescaunul se va utiliza si vara pentru a facilita urcarea turistilor pe creasta pentru traseul Vartop-Cornul Berbecului- Piatra Graitoare- Vf. Bihorul-Arieseni
Acum v-ati lamurit?:)
Merci pentru aceste detalii.
Eu eram oarecum lamurit dinainte :)

·
Registered
9,313 Posts
Biserica Emanuel:

În evidențele Bisericii Emanuel sunt în prezent 4.526 de membri, fiind cea mai mare biserică baptistă din Europa, atît ca număr de membri cît și ca proporții ale noii clădiri.

Noua clădire a fost inaugurată pe data de 26 februarie 1995, avînd 2.300 de locuri, o clădire anexă cu trei nivele și numeroase săli pentru diferitele activități ale bisericii.

În anul 2002 s-a ridicat, prin aportul familiei Thomas din SUA, clădirea Liceului Teologic Baptist Emanuel, cu 24 de săli, cinci cabinete, două laboratoare de informatică, două săli de sport, două cabinete medicale.

Sursa: Pagina Bisericii Baptiste Emanuel.

161 - 180 of 7928 Posts