Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
2,085 Posts
I u Budimpešti vide zgrade, ok raskošne su to stoji, ali to je bilo razmišljanje 19.stoljeća. Mi smo u 21. stoljeći kada "povratak prirodi" ne znači korak unatrag.
Agree. Uz to - ne bi li se grad trebao graditi, in the first place, za one koji u njemu žive, a tek nakon toga za sve ostale (turiste, poslovni svijet itd.) ? :|

Pada mi jos na pamet: Osijek cijelom duzinom lezi na Dravi - nije moguce da je jedini dio obale na kojem grad moze dobiti "novu vizuru" bas taj dio u centru koji je već "obilježen" standardnim prizorima poput vrha katedrale, pjesackog mosta i hotela Osk...

P.S. Pozdrav svima, pratim vas vec neko vrijeme, a ova tema me ipak potaknula da zapisem i koju svoju misao ;)

·
Registered
2,085 Posts
Nova ugostiteljsko - turisticka skola na Zelenom polju.

Ne znam tocno kad je zgotovljena (sad je u "fazi opremanja"), ali ove slike su od 15.1. 2009., preuzete sa web str skole.

Nova zgrada imat ce 12 učionica, 4 praktikuma kuharstva, 3 praktikuma posluživanja, praktikum slastičarstva,hotelijerstva, informatike, knjižnica, kantina i restoran otvorenog tipa u sklopu škole :banana:

Navodno da ce se tamo preseliti tek od iduce skolske godine, a najveci gaf je da je kamen temeljac postavljen jos 1997! :nuts:

·
Registered
2,085 Posts
Jos malo novoj Ugostiteljsko-turistickoj skoli :)

Na stranicama Grada stoje ovi podaci: skola ima 650 ucenika (23 razreda), investicija je Zupaniju stajala 50 milijuna kuna + 9 milijuna kuna za opremanje (iz Programa Svjetske banke 10 milijuna kn), površina 5.533 m2, gradnja je s prekidima trajala preko 10 god! :nuts:

Ukupno ima 5 etaza, one americke ormarice za ostavljanje stvari :) , lift, 70tak prostorija, na svakom katu po 4 WC-a, garderobe...

Stara zgrada skole (secesijska zgrada pod zastitom Zavoda za zastitu spomenika kulture) je u vlasnistvu Zupanije i ponudjena je na prodaju za 15,8 milijuna kuna - za sada bez interesenata.

Jos par slika koje sam nasala:

Informaticka ucionica

Stubiste

Ormarici za ucenike - americka fora :lol:

Na ulazu u holu postavljen je punktovi s pristupom interentu

Jedan od praktikuma s novom opremom

Postavljanje fasade

Inace, pored nove skole planirana je i trodjelna sportska dvorana (40x60m, 2400m2) koju bi koristile Medicinska, Tehnoloska, Ugostiteljsko-turisticka skola i Prirodoslovna gimnazija... Investitor je tkdj. Zupanija, cijena nepoznata :D
Ne znam je li ista zapoceto...

Evo google mape i linka na clanak od prosle god. u kojem se navodi da bi dvorana trebala biti gotova 2009.:lol:

http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=11401

Jos malo info o ulaganju u srednje skolstvo:

Iz Proračuna Osječko-baranjske županije angažiraju se sredstva u 2009. godini za kapitalne projekte srednjih škola u iznosu od 6.925.589,00 kuna te za opremanje srednjih škola u iznosu od 400.000,00 kuna, što ukupno iznosi 7.325.589,00 kuna

Osijek:

1. Obrtnička škola Osijek- obnova objekta i izgradnja športske dvorane 13.000.000,00 (u 2009. 2.615.589,00 kn)

2. Ugostiteljsko-turistička škola Osijek - izgradnja novog objekta 13.500.000,00 ( u 2009. 110.000,00 kn)

3. Medicinska škola Osijek - dogradnja novog objekta 13.500.000,00
(u 2009. 900.000,00 kn)

4. I. gimnazija Osijek - izrada projektne dokumentacije 1.000.000,00 (u 2009. puni iznos)

·
Registered
2,085 Posts
Steta sto se nisu dosjetili uredjenjem zelenila i zardinjera nekako dati do znanja da ove godine slavimo 200g. slobodnog kraljevskog grada... No ima jos nade... :)

Znam da vrazdinsko zelenilo uvijek radi prigodne cvjetne skulpture, aranzmane i sl. A oni takodjer ove godine slave obljetnicu slobodnog kraljevskog grada, samo sto su puno duze "slobodni", 800 godina :D

·
Registered
2,085 Posts
Eh...
Hebrangova je, npr., do pred kraj prosle godine imala potpuno pohabane nogustupe (slicno Ruzinoj i Dubrovackoj), da ne spominjem na sto su licili neki dijelovi zelene povrsine ispred kuca, pa divlji parkinzi po tim istim "zelenim" povrsinama.

Da Elektormodul nije u toj ulici, i dalje bi imala onu prastaru rasvjetu razvucenu na zicama po sred ceste :eek:hno:

Onda se Bilja doselila u ulicu i nekim cudom se nabrzinu uredio i nogostup i zelene povrsine , asfaltirale cuprije.
Nazalost, zbog izmjene vodovodnih cijevi, posjekli su ocuvan i uredan drvored lipa s obje strane, a zamijenili ih tankim grancicama necega sto definitivno nije lipa :eek:hno:

(Bilja = Biljana Borzan, SDP)

·
Registered
2,085 Posts
Po GUP-u u centru nije vise (nazalost prekasno) dozvoljena gradnja vise od 5 katova, tocnije od trga do Rokove i Gunduliceve nije dozvoljeno vise od 3 kata (to je ekstraprofitnim investitorima manje isplativo pa cemo se nacekati dok se taj dio izgradi).
Tocno, zemljista su tamo papreno skupa i cijena im nece padati kao sto ce vec izgradjenim nekretninama.

Ruzina bi zbog te nekontrolirane i neesteticne gradnje (pa onda vidite bijele gace objesene na striku na balkonu u centru grada :bash:) komotno mogla postati slijepa ulica, unistili su je :(

Ne mogu shvatit dozvolu gradnje stambene zgrade bez obveze osiguranja parking mjesta (?!) ili obvezu osiguranja parkinga, ali npr 3 ulice dalje od stana!

·
Registered
2,085 Posts
ako misliš na ovo.:)

U tijeku su završni radovi na trasi Slavonice Osijek – Đakovo

Još tri tjedna radova potrebno je do završetka dijela Slavonice koji će povezati Osijek i Đakovo, a time i Osijek i Zagreb, saznajemo u ispostavi HAC-a. U tijeku su radovi na postavljanju završnog sloja asfalta, opremanju dionice, postavljanju horizontalne i vertikalne signalizacije, a potom slijedi krajobrazno uređenje. Glavni inženjer investitora, Hrvatskih autocesta, Željko Devald ocijenio izgradnju vrlo zahtjevnom zbog toga što je bilo potrebno ugraditi oko pet milijuna kubika rastresitog materijala, a pozajmišta su udaljena pedesetak kilometara. Nije zanemariva ni činjenica da su ih zahvatile dvije zime. Na Slavonicu će se kod Osijeka moći uključiti na dva čvora – Osijek i Čepin. Prvi se nalazi zapadno od Josipovca, a drugi uz županijsku cestu kod Čepinskih Martinaca.

:cheers:
Hehe, to sam citala, ali me slike zanimaju...
Znam da odugovlace ajmeee - pola godine kasne.

·
Registered
2,085 Posts
Prošao sam ja preko nadvožnjaka koji ju prelazi prije jedno tjedan dana i ona je uglavnom gotova... Još neki sitni detalji, tu i tamo posljednji sloj asfalta i ofarbat crte i to je gotovo... :D
Odlicno!

Nadam se da ce pristojno urediti zelenilo uokolo. Koliko odmorista ce biti i gdje?

·
Registered
2,085 Posts
Originally Posted by Frnjchuga031
Ja vjerujem da će se grad sredit što se tiče zelenila... Moramo samo pričekati koju godinu... Imamo Unikom zelenilo koje se dosta brine o zelenilu u gradu i sve će to doć na bolje kada porastu novo posađena stabalaca... A i uklanjanjem drvoreda iz ulica ljudi će više cijenit parkove...
Drago mi je što je moj grad jedan od zelenijh u Hrvatskoj i mislim da trebamo to zelenilo pazit i čuvat kao što bi trebali i kontinuirano i obnavljat to zelenilo i stvarat nove parkove i drvorede...

Vjerujem i ja da ce se zelenilo srediti. Naravno da treba uskladiti/uklonit "lose - bolesno, staro, opasno itd." zelenilo s novim namjenama i promjenama u nekim ulicama i sl.
Ono sto mene smeta je da se na mjesta lipa sade potpuno neautohtoni kuglasti bagremi npr. Da se posijeku stare lipe, a zasade ne sadnice vec doslovno grancice (pogledajte Gundulicevu). Smeta me i da se rusi zdravo zelenilo jer se nesto zeli bas po toj trasi izbetonirati, umijesto da se pomakne 5m lijevo/desno...

Lako i brzo je betonirat, ali drvo raste 50 godina. Sumnjam da ikome nije drago setati ili parkirati u hladovinu ;)

·
Registered
2,085 Posts
O tome se treba mislit ranije pa već sada zasadit šumu sadnica ako treba negdje izvan grada i onda kada porastu i ojačaju samo ih presadit na određena mjesta u gradu... Ali da se mjenja sa lipe na lipu, sa bagrema na bagrem, sa jablana na jablan... Hoću reć da sade drveća koja su tu i bila...
Tocno.

Problem je sto se te sadnice kupuju od velikih vrtnih centara, i naravno nisu jeftine (tocnije - jeftinije je kupiti grancicu staru 1g od vec poluizraslog 5godisnjeg drveta)...

Sad ce me Lampas opet prozvat da usporedjujem Zg i Osk, ali zadnjih godina pratim (velike) promjene u oba grada, a kad smo kod drveca onda ih mogu pohvaliti da imaju neke pametne poteze - npr. novi Kvatric, tocnije nastavak prema Heinzlovoj - poruseno je staro veliko kestenje, ali su zasadjene nove sadnice kestena stare kojih 7-8 godina. One ce vec ovo proljece biti pravo drvece s primjetnom hladovinom. Jasno, ukomponirano je s parkingom i novim trakama ceste. Funkcionalno i pametno.

·
Registered
2,085 Posts
Ja isto mislim da je riječ o rupi, budući da se govori o sjevernoj strani. Šta reć, nego falim te Bože!
O dragi Boze, pa je li napokon i to moguce!
Sto se sve nije naobecavalo u toj rupi - od koncertno/kongresnog centra, do bazena za Skojin hotel, podzemne garaze, trgovackog centra...

^^ džizuz, pa jesu li oni normalni? :nuts: čemu razmišljati što graditi?! pa kružni naravno odmah i u cjelosti!
Je, a sto ce onda raskopavati za slijedece izbore? :D :(

·
Registered
2,085 Posts
Zapazanja...

Bravo lampas i keko za trud i slike! :yes:

Par zapazanja uz slike...

Ah, sad mi je lakse - ipak se moze naci kompromis :nocrook:

Ajd, bar izgleda kao da nesto rade... stogod ova crvena strasila bila, nadam se da ce promijeniti boju do zgotovljenja

OLT stvarno tuzno izgleda :(

Jedno plansko naselje bi tu dobro doslo, da se uklopi s Vj.I.Mestrovica (VBK).
A jedan novi OLT negdje u slobodnoj zoni... dopusteno je sanjati :|

Evo još malo Retfale

Gradnja u Retfali :eek:kay:
Kuce uz kuce, zgrade uz zgrade... a ne ova nakarada po centru (Zadarska, Ilirska, Ruzina itd.). Ozbiljno me zaboli kad vidim 5-katnicu naslonjenu na obiteljsku kucu! Na dubokim a uskim placevima grade se zgrade koje u sredini imaju prozore jedan prema drugom ?! Ili "ono" u Aninoj sa zatvorskim resetkama :crazy2::mad2:
Osim sto Grad daje dozvole za tako nesto, dodatno me cudi da su ljudi spremni placati 1500 eura kvadrat takvih stanova - porazno.

Citam da su jucer imali konferenciju o "krezuboj gradnji" i da do kraja godine treba izaci (jos jedan) novi GUP. Bas me zanima...

Bilos je rodjen na Olimpu i zapravo je Bog, samo to nama nikom nije jasno pa je morao sagraditi hram da nam ocita bukvicu :lol:

Svejedno, to mi je lakse probavljivo od novogradnje u centru...

Ulazak u Osijek s južne strane

Eurodom super izgleda s juznog ulaza u grad! Dominira pogledom. :)

Obilaznica tj. Trpimirova ocajno izgleda, oronula je do kraja i vapi za prosirenjem...

A, vidim, i dalje nije uredjen okolis oko dvorane :eek:hno: Ocito su ti plastenici jedini uredjeni :eek:hno:

Pitanje: zna li itko nesto o Znanstvenom parku koji bi se trebao graditi? Jucer je Grad dao izjavu da ce osigurati zemljiste od (samo) 20 000 m2 za izgradnju...

·
Registered
2,085 Posts
@ Kkomarac

Zainteresiranost Grada za nastavak suradnje iskazuje se kroz namjeru da grad odredi
lokaciju znanstvenog parka u okviru Gospodarske zone JUG ili neke druge lokacije.Što se tiče parka..Ciljevi projekta su povećati inovacijske aktivnosti poduzeća i ubrzati rast poduzeća baziranih na visokim tehonolgijama i uslužnim djelatnostima, osnažiti suradnju malih i srednjih poduzeća i sveučilišnih centara, poboljšati regionalnu suradnju stvaranjem zajedničkih institucija za znanstveno-istraživačke aktivnosti u pograničnom području i izraditi konceptualni plan i jedinstvenu strategiju za ustanovljenje odgovarajuće podrške – znanstvenih parkova u Mariboru i Osijeku.

:cheers:
Drago mi je da si stavio te info ovdje ;)

Te stvari su mi poznate, mozda netko ima jos koju dodatnu informaciju o Parku. Prema oskudnosti informacija zakljucujem da ce se na realizaciju cekati jos puuuuno :(
Mislim da je od kriticne vaznosti napraviti tako nesto, znanja i inovacija nikad dosta, gospodarstvu moze samo pomoci :)
Ovaj plan za Maribor mi izgleda super!

Jedino mi se planirana povrsina od 20 000 cini nekako premalom.... Onaj biotehnoloski park u Vz npr. ima 100 hektara.

·
Registered
2,085 Posts
Slučajno sam pronašao jedan projekat čuvenog hrvatskog arhitekta Viktora Kovačića (1874-1924), a to je nikada realizirani projekt za novu zgradu kazališta u Osijeku.

Projekta je iz godine 1912-1913 i tako mi se sviđa da mislim da bi ga danas trebalo ostvariti, što mislite o ovome....

:cry::cry::cry:

Koja steta sto to nije izgradjeno :( Bolje da ne kopam po Arhivu, samo cu se ubedirat...

Inace, meni je zgrada slicnija ovoj (Hnk u Vz), ali jasno se vidi drugaciji stil. Mozda nam na prvi pogled zgrade HNK-ova slice jedna drugoj jer su ugl. jednake po konceptima, ali su stilovi poprilicno razliciti.

·
Registered
2,085 Posts
Hoce li se onda i rekonstruirati cesta na ulazu u Sarvaš? Stvarno je u očajnom stanju.
Vjerojatno je nisu do sad dirali jer s obje strane i dalje stoje table "oprez mine":eek:hno:

Inace, evo slike (doduse o obilaznici, ali s klasifikacijom cesta) na kojoj se vidi da je ta cesta državna - dakle, neće je obnavljati :eek:hno:

http://puo.mzopu.hr/UserDocsImages/1_PRIKAZ U SIREM OKRUZENJU.jpg

Županijska je samo onaj dio od Nemetina do izlaza na obilaznicu, taj dio bi upao pod kategoriju koju Lampas spominje...

·
Registered
2,085 Posts
danas došao iz zagreba..bio sam i službeno 7 vozilo koje je prošlo novom dionicom...iz zagreba krenuo u 15:02 došao na slavoniku u 16:37,čekao otvorenje do 17:00 na petrolu benzinskoj i ohaj za 20 min do naplatnih kućica...a tamo su rastavljali šatore..:lol::lol::cheers:

p.s..i eurodom se fino vidi sa autoceste.
:)
Lucky Seven :cheers: Prolazno vrijeme mi zvuči sasvim pristojno. Još ako si se probijao kroz rush hour u Zg + radovi na proširenju Slavonske... Jako dobro, jako dobro :cheers:

1 - 19 of 19 Posts
Status
Not open for further replies.