SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
3961 - 3980 of 4006 Posts

·
Registered
1,492 Posts
Discussion Starter #3,963
Nece biti nikakvih kruznih tokova u nizu!bilo je u novinama,Lovokovic je rekla da su studije pokazale da je bolje na tim raskrizjima regulirati promet semaforima!
HAHAHAH, nije "bolje" nego je JEFTINIJE :)

·
LEGA LEGA!
24,757 Posts
UNIKOMU NOVAC SAMO ZA ODRŽAVANJE ZELENIH POVRŠINA

Glavaš: Ove godine bez većih investicija u parkove

Najveći slavonski grad, koji se 80-ih godina prošloga stoljeća dičio uređenošću svojega zelenila, za što je u nekoliko navrata dobio i prestižnu "Zelenu vrpcu", u nastupajućoj godini u gradskom proračunu nema predviđene ni kune investicija u javne zelene površine, pa tako ni u glasovite perivoje i parkove.
Pomalo čudnu informaciju otkrio nam je Tomislav Glavaš, direktor gradske komunalne tvrtke Unikom, kada smo ga upitali što je s najavljenom zamjenom drveća, uređenjem stazica i dovršenjem rasvjete u najvećem osječkom parku, Perivoju kralja Tomislava.
- Znam da je u vrijeme bivšeg direktora započet projekt osvjetljavanja Perivoja kralja Tomislava, ali ne znam s kolikim troškovima i rokovima. Također, nisu mi poznati ni planovi za rušenje drveća u Perivoju, odnosno za njihovo označavanje, kao ni za predviđeno uređenje stazica. No stvar je, na žalost, vrlo jednostavna - ni za taj perivoj ni za druge parkove ili zelene površine u 2010. godini nisu planirane nikakve veće investicije - kaže Glavaš.
Pojašnjava kako su Gradu Osijeku podnijeli zahtjev da im za uređenje i održavanje zelenih površina dodijeli 11,1 milijun kuna, u što bi bile uključene i investicije. No gradski su nam oci objasnili kako nemaju sredstava, jer još u novoj godini u gradskom proračunu moraju pokrivati gubitke bivše gradske vlasti nagomilane u 2008. i 2009. godini.
- Stoga su nam planirana sredstva srezali za 1,1 milijun kuna pa nam je pripalo samo 10 milijuna kuna. Taj iznos bit će dovoljan Radnoj jedinici “Zelenilo” samo za redovito održavanje i uređenje zelenih površina te eventualnu zamjenu starog i dotrajalog drveća. Nismo sretni zbog toga, ali ne možemo ništa. Trudit ćemo se da zelene površine izgledaju primjereno - zaključuje Glavaš.

Bubalo: Za svako posječeno drvo posadit ćemo dva

Gradonačelnik Krešimir Bubalo uopće nije izražavao zabrinutost za stanje zelenih površina u 2010. godini. "Tražena sredstva morali smo malo srezati jer smo od bivše gradske vlasti naslijedili minus od čak 100 milijuna kuna. No, ne brinite se, novca za zelene površine još uvijek ima dovoljno i one će izgledati jako dobro, a za svako posječeno drvo posadit ćemo dva. Osijek će opet izgledati kao dobitnik 'Zelene vrpce', a rasvjetu u Perivoju kralja Tomislava postavit ćemo novcem s druge pozicije", najavio je Bubalo, dodavši kako će do kraja mandata Osijek dobiti i jedan novi park te botanički vrt.

·
Moderator
16,660 Posts
Danas sam na vjestima gledao sto ce se raditi ove godine. Pa su govorili o proširenju ceste u Višnjevcu na 4 trake i pruga do centra, obnova trga slobode po nekim etapama, obnova zrinjevca i tako.

:cheers:

·
Registered
1,492 Posts
Discussion Starter #3,970
Danas sam na vjestima gledao sto ce se raditi ove godine. Pa su govorili o proširenju ceste u Višnjevcu na 4 trake i pruga do centra, obnova trga slobode po nekim etapama, obnova zrinjevca i tako.

To je sve super, al kad će počet radit na tome da privuku nekakve investicije u proizvodnju, koji grad bi to mogao bolje od Osijeka??

Prije rata smo iza Zagreba bili najjači industrijski grad u hrvatskoj! S takvom tradicijom stvarno bi trebali moći nekoga privući...

A sad smo upravo ovo što piše ispod crte dolje :eek:hno:

·
Registered
1,492 Posts
Discussion Starter #3,972
^^Neznam... Kad ih pocnu nekako privlaciti...

Npr zasto je uništena jedna Šibicara kad sad šibice moramo uvoziti iz Rusije:bash:
Šibicara, Kožara, Sloboda, MIO, LIO, Litokarton, Mobilia...

Jel moram dalje?? Te su firme zapošljavale zajedno na tisuće ljudi, a nisu morale propasti...

·
Moderator
16,660 Posts
I da gledao sam isto na vjestima da se Cine Star kod nas otvara u 10 mjesecu. Jel to Avenue Mall? I kao Europa i Urania onda više nebi trebali raditi. WTF?? kao sacuvat ce jedno kino da ostane.

·
Moderator
16,660 Posts
Šibicara, Kožara, Sloboda, MIO, LIO, Litokarton, Mobilia...

Jel moram dalje?? Te su firme zapošljavale zajedno na tisuće ljudi, a nisu morale propasti...
Aj aj LIO radi i cujem da im dobro ide:) Imaju daleko kvalitetnije proizvode od ostalih:) sam jbg neradi se o velikoj proizvodnji kao prije.

Zar Sloboda sada nije Karolina? Oni proizvode kekse Moto i Jadro, I to su meni najbolji keksi koji postoje:cheers: A mislim i ostalima;)

Ostale su propale zbog budala kojih je naravno bilo, al to su vec znane price...

·
Registered
852 Posts
I da gledao sam isto na vjestima da se Cine Star kod nas otvara u 10 mjesecu. Jel to Avenue Mall? I kao Europa i Urania onda više nebi trebali raditi. WTF?? kao sacuvat ce jedno kino da ostane.
Moguće da su to povezali s onim najavljenim otvorenjem Eurodoma.. :nuts:
Spominjalo se nekad prije da će navodno biti otvorenje 10. mjeseca ove godine :lol:

·
Registered
852 Posts
Što bi bilo da je bilo...?

Kako je moglo izgledati novo središte Osijeka

U knjizi "Osječka arhitektura 1918. – 1945." pronašao sam zanimljive tekstove o tome kako je još 1925. godine tadašnja osječka gradska uprava planirala izgraditi novo gradsko središte. Te godine (1925.) gradska uprava je raspisala međunarodni pozivni natječaj za uređenje dijela središta Osijeka, pozivajući da to naprave tadašnji najugledniji bečki arhitekti. Prostor obuhvaćen tim natječajem bio je omeđen sa sjevera rijekom Dravom, s istoka željezničkom prugom prema Baranji, sa zapada Mažuranićevim vijencem i zapadnom stranom tadašnjeg Vijećnićkog trga (to su danas one zgrade od ugla Europske avenije gdje je oduvijek bila ljekarna, a sada taj prostor koristi pekara Europa), a s juga južnom stranom tog Vijećnićkog trga (tako se tada zvao prostor današnjeg parka prema Domu zdravlja) i Vukovarskom cestom.
Prema prvonagrađenom projektu (rad Alberta Escha), sjeverno do današnje Europske avenije (tada je to bila Ulica kralja Aleksandra) pa do Drave trebao je biti park, veliko amfiteatralno sokolsko vježbalište, teniska igrališta, igrališta za djecu, klizalište, nogometno igralište, prostor za jahače sportove i zabavno igralište – Prater, a od građevina je trebao dominirati Strossmayerov dom s velikom kongresno-koncertnom dvoranom, dvoranom za gimnastičke sportove, prostorije za razna kulturna društva, restoran i kavana. Istovremeno, na prostoru južno od Europske avenije trebale su se smjestiti, redom od zapada ka istoku, nova velika zgrada Gradske vijećnice, učiteljska škola, nova zgrada gimnazije, nova zgrada kazališta, akademija, okružni uredi, a na samom istoku, na prostoru sadašnjeg Vijenca Ivana Meštrovića (u velikom elipsastom prostoru) trebalo je biti gradsko kupalište s bazenima. Osim toga, tim je projektom predviđeno i funkcionalno uključivanje Tvrđe u novoplanirano gradsko tkivo.
Kao što se i vidi na priloženim projektima, glavnina projekta se proteže u smjeru zapad-istok, a posebnu novost predstavlja nova gradska os u smjeru sjver-jug koja na jugu počinje velikom zgradom Gradske vijećnice, a na sjeveru uz obalu Drave završava sa zgradom Strossmayerovog doma (približno gdje je danas zgrada Iktusa). Arhitekt Esch u tom je prostoru unutar parka predvidio i dojmljivi vodeni vrt geometrijskih oblika, koji bi čitavom prostoru dao dodatni ugođaj.
Da je takav projekt i ostvaren, Osijek bi danas imao potpuno drugačiju vizuru. Od svega planiranog na tom prostoru, 1936. godine izgrađena je tek zgrada današnjeg Doma zdravlja. Ali, to nema nikakve veze s prvonagrađenim projektom Alberta Escha.

Nisam bio siguran gdje da ovo stavim, pa ću ovdje. Ovo jako lijepo izgleda, kao i mnogi drugi neostvareni planovi za grad Osijek :bash:

3961 - 3980 of 4006 Posts
Status
Not open for further replies.