Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Registered
19,421 Posts
^^ Dobre zdjęcia. Zaintrygowały mnie Lofoty. Kiedy trafiłeś tam na tak dobrą pogodę. Jak najlepiej zwiedzać te wyspy? Czy można podjechać gdzieś na stopa, spać w namiocie i złapać łódź na stopa podobnie jak samochód? ;) Z chęcią bym odwiedził tamte rejony ale ceny trochę odstraszają. Mam 3 tygodnie w Azji pewnie za podobne pieniądze jak tydzień w Norwegii.

·
Registered
871 Posts
Byłem w Oslo kilka razy lecz twoja fotorelacja powaliła mnie na nogi.
Jedyne co mi się udało zobaczyć to Operę, skocznię, włości króla, zmiana warty przy pałacu królewskim, ten park i kawałek centrum.

·
Vincent
31 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Czesc Zajf...Odpowiadam na twojego posta..Masz racje Lofoty sa odlotowe szczegolnie kiedy jest letnia pora i sezon "Midnight sun" kiedy sloneczko swieci na niebie o 2-giej w nocy i jest bialy dzien ...Cos niesamowitego dla tych ktorzy tego nie doswiadczyli na zywo ...Dzieki Bogu ja widzialem to kilka razy w Tromso za kolem polarnym. Mieszkam w Norwegii 23 lata i mialem okazje poznac ten niesamowicie piekny kraj .
Najlepiej zwiedzac polnoc Norwegii latem i niestety trzeba miec wlasny srodek transportu aby moc sie przemieszczac,komunikacja publiczna typu autobusy nie wchodzi w gre ze wzgledu na odleglosci.
Norwegia jest okropnie droga mysle ze to chyba oprocz Japonii najbardziej drogi kraj na swiecie wiec przed planowaniem podrozy na polnoc trzeba sie przygotowac na "dosyc spore" wydatki typu 5.000 zl na tydzien wliczajac benzyne tanie campingi i wyzywienie.Ale naprawde warto tutaj przyjechac dla bajkowych krajobrazow i "Midnight sun"

Bardzo podobala mi sie starowka Wroclawia mialem szczescie byc w czasie Wielkanocnych swiat. Glowny budynek dworca byl niedostepny i rozkopany ale widzialem na fotkach koncowy efekt.WOW super to wyglada obiecuje ze wroce do Wrocka jeszcze Ostrow Tumski ma magiczna moc i te klodki na moscie...cos niesamowitego.......
Kocham Wrocek

·
Vincent
31 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Robertd12
Obecnie bardzo duzo sie buduje w Oslo,obszar obok Opery za kilka lat bedzie najbardziej nowoczesnym miejscem w Oslo_Oprocz tego dzielnica portowa Akker Brygge ekspanduje i stanie sie miejscem z super nowoczesna architektura biurowcow.Miejsce dawnego lotniska juz teraz przypomina ksiezycowy krajobraz super nowoczesnych kompleksow Oslo zmienia sie nie do POZNANIA. Jestem szczesliwy ze widze te zmiany na zywo

·
Registered
19,421 Posts
Najlepiej zwiedzac polnoc Norwegii latem i niestety trzeba miec wlasny srodek transportu aby moc sie przemieszczac,komunikacja publiczna typu autobusy nie wchodzi w gre ze wzgledu na odleglosci.
A powiedz mi jak w Norwegii wygląda jazda stopem? Zatrzymują się? Zabierają turystów czy raczej nie? A może się zatrzymują tylko tam mało kto jeździ?

Pytam bo taniej jest przylecieć samolotem niż tłuc się samochodem (stracony czas) i dodatkowo płacić za prom.

No i jeszcze pytanie o rower. Znajomy mi mówi, że w Norwegii jest zakaz jazdy rowerem przez tunele co powoduje spore trudności w poruszaniu się. Prawda to?

·
Registered
1,676 Posts
może komuś sie przyda info odemnie -

2 lata temu, cały lipiec spędziliśmy w 4 osoby na podróży z Krakowa do Świnoujścia - Ystad - Oslo - Kinsarvik - Runde - brzegiem oceanu przez Lofotu na Nordkaap - Rovanniemi - granica fińsko - szwedzka - brzegiem morza (przez Uppsalę) do Sztokholmu - Malmo - Kopenhaga - Ystad - Świnoujście - Kraków. Za paliwo i wszelkie opłaty około paliwowe (powrotny prom do Szwecji - z kabiną na 4 osoby, most do Kopenhagi, promy w Norwegii - wszystkie, opłaty drogowe, opłaty za tunele, autostrada w Polsce, oczywiście paliwo, kilka parkingów płatnych) i kilka noclegów (może koło 5 na wszystkie) wyszło 6200zł do podziału - z uwagi na limity prędkości w Skandynawii i stress zwiazany przed ichnimi mandatami, nie przekraczałem prędkości więcej niż 2, może 3 km/h dzięki czemu zużycie paliwa po całej wycieczce w Toyocie Corolli sedan 1,6 litra, 110 koni, wyszło na poziomie 5,8 litra na 100km. Przy 4 osobach to nie było źle. A noclegi na kempingach, zwykle bardzo dobrze wyposażonych, pod namiotami, wynosiły około 30 koron za namiot (tu nie będę się upierał, bo nie pamiętam). Przy jedzeniu wszystkiego w ramach zasobów miejscowych (nie braliśmy niczego z Polski), chodzeniu do restauracji raz na kilka dni na normalne jedzenie, nie fast foody, z zakupami miejscowymi, biletami wstępu, pamiątkami, wyszło nas to wtedy dodatkowo po jakieś 2000zł na głowę. wszystkie wyliczenia opierały się na tym, że jechaliśmy w dwie pary, więc takie koszty namiotu szły na 2 osoby, nie na jedną. Tak, czy inaczej Norwegia okazała się sporo tańsza niż myślałem, zakłądaliśmy wydatek przynajmneij półtora raza więskzy, zwłaszcza, że byliśmy tam cały miesiąc.

·
Vincent
31 Posts
Discussion Starter · #8 ·
A powiedz mi jak w Norwegii wygląda jazda stopem? Zatrzymują się? Zabierają turystów czy raczej nie? A może się zatrzymują tylko tam mało kto jeździ?

Pytam bo taniej jest przylecieć samolotem niż tłuc się samochodem (stracony czas) i dodatkowo płacić za prom.

No i jeszcze pytanie o rower. Znajomy mi mówi, że w Norwegii jest zakaz jazdy rowerem przez tunele co powoduje spore trudności w poruszaniu się. Prawda to?
Naprawde trudno mi jest napisac jak wyglada sprawa z autostopem dlatego ze nigdy nie jezdzilem stopem w Norwegii,ale przypuszczam ze mozna przy odrobinie szczescia tak podrozowac (np. TIRy) ale raczej nie liczyl bym na samochody prywatne w duzych miastach (ludzie nie sa az tak bardzo uprzejmi dla obcych.Sczegolnie okolice Oslo
Tak rowerem nie mozna poruszac sie po drogach ekspresowych i tunelach ale ze wzgledu na ogromne odleglosci raczej rower nie polecam.Sa dosyc tanie polaczenia autobusowe pomiedzy miastami i dobrze rozwinieta siatka polaczen kolejowych ale najdalej na Polnoc tylko do Trondheim Na polnocy Norwegii nie ma polaczen kolejowych oprocz Narvik - Kiruna (Szwecja).
Zapraszam do Norwegii.:)

·
Registered
1,951 Posts
Przejeżdzałem ten kraj wiele razy z Oslo w kierunku fjordów zachodnich i nigdy nie spotkałem autostopowiczów.

·
Railwayman
2,983 Posts
Mogę się mylić, ale kiedyś mi sie obiło o uszy że przewożenie obcych osób może być podciągnięte pod nielegalną działalność transportową. Taki kraj.

·
browerzysta realista
44 Posts
A ktoś z Was może wie co to jest i do czego to służy? Widziałem to w co mniej kilku miejscach w śródmieściu (poruszałem się w części na zachód od dworca)

·
Vincent
31 Posts
Discussion Starter · #17 ·
A ktoś z Was może wie co to jest i do czego to służy? Widziałem to w co mniej kilku miejscach w śródmieściu (poruszałem się w części na zachód od dworca)
Wierz mi sam nie wiem ale zbadam sprawe .Ja mysle ze to musi byc system cieplowniczy (rura ktora przebiega przez droge) dowiem sie konkretow ....

·
Vincent
31 Posts
Discussion Starter · #19 ·

·
Vincent
31 Posts
Discussion Starter · #20 ·
1 - 20 of 26 Posts