SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 109 Posts

·
engineer
Joined
·
180 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Po kilku..nastu latach zapowiedzi od czwartku 28.06.2012 rusza wyczekiwany remont wiaduktu w ciągu ulicy Odolanowskiej (DW445), zwanego Mostem Odolanowskim. Nie ma również informacji o oficjalnym objeździe dla jadących DW445.
Uważam, że jest to na tyle poważna i paraliżująca ten ważny węzeł drogowy inwestycja, że zasługuje na osobny wątek. Jest to bowiem jedna z dwóch najważniejszych przepraw przez węzeł kolejowy w Ostrowie i jej zamknięcie na conajmniej kilka miesięcy skutecznie utrudni przejazd przez miasto DK11 i DK36. Czy tak będzie przekonamy się wkrótce :)

Poniżej informacja ze strony UM w Ostrowie, bo strona WZDW w Poznaniu milczy od jakiegoś czasu:

Rozpoczyna się zadanie pod nazwą: "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 445 - ul. Odolanowska w Ostrowie Wielkopolskim - wraz z przebudową wiaduktu nad linią PKP”. To oznacza utrudnienia w ruchu dla kierowćów i to już od najbliższego poniedziałku 25 czerwca 2012r. >>

- Modernizacja wiaduktu odolanowskiego wiąze się przede wszystkim ze sporymi utrudnieniami w ruchu drogowym, jednak remont – ze względu na fatalny stan konstrukcji mostu – jest konieczny. Jeśli można mówić o najlepszym czasie na utrudnienia w ruchu komunikacyjnym, to myślę, że sezon wakacyjny, jest jednym z lepszych. Mieszkańcy osiedla mogą kierować się ulicą Długą do Wrocławskiej, Osiedlową do Wrocławskiej, Topolową do Krotoszyńskiej lub Radłowskiej, Okólną do Krotoszyńskiej – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.Za inwestycję odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Remont przewiduje m.in. usunięcie urządzeń obcych, podwieszonej sieci trakcyjnej PKP i podniesienia całej konstrukcji na około 2 metry. Następnie z mostu zostaną usunięte wszystkie nawierzchnie, warstwy, jezdnia i chodniki, konstrukcja zostanie oczyszczona. Ocenie zostaną poddane poszczególne elementy.

Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką. Za remont wiaduktu odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Koszt inwestycji to ok. 11 milionów złotych. 9 milionów to środki unijne z WRPO.

Remont blisko stuletniego wiaduktu odolanowskiego planowany był od dawna. Pierwsza modernizacja wiaduktu miała miejsce około 1943 roku. Ostatni remont przeszedł w latach 80 – tych. Już w 2001 roku po zleconej przez nowego zarządcę obiektu ocenie technicznej obiektu stwierdzono, że jego stan jest zły.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

Link do portalu UM

Znalazłem planowaną datę zakończenia zadania wg dokumentacji przetargowej - 15.01.2013.

Źródło: WZDW Poznań
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Auta trzeba odstawić do garażu.
W tym samym czasie budowane będą dwa ronda:
- Grabowska/ Witosa
- Piłsudskiego/ Paderewskiego
Ale pieszo też nieciekawie sprawa wygląda przynajmniej jesli chodzi o Odalanowską. Szykują się ogromne korki. Szkoda, że jeszcze nie stoją znaki informujące o zaplanowanym objeździe lub chociaż o planowanym remoncie. Jeśli staną w nocy z niedzieli na poniedziałek to rano w poniedziałek będzie duże zamieszanie. Plany z poprzednich lat gdy miał być remont zakładały spore zmiany organizacji ruchu.
Ciekawe co będzie się działo jak do tego jeszcze zamkną wrocławską przy brzozowej i sadowej jak będą budowali rondo (inwestycja ma zostać zakończona niby do końca października). Nie zazdroszcze logistykom w UM ale także kierowcom, w tym sobie, w najbliższych miesiącach
 

·
Registered
Joined
·
1,603 Posts
Cały problem polega na tym, że parę lat temu te prace zaplanowano na ten okres z myślą, że będzie już otwarty drugi etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Wszyscy wiemy, że wyszła z tego kupa i teraz będziemy mieli sajgon w mieście.
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Wiadukt odolanowski będzie zamknięty od poniedziałku
Poleć znajomym:

redakcja | 20.06.2012


Wiadukt odolanowski

Rozpoczyna się zadanie pod nazwą: "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 445 - ul. Odolanowska w Ostrowie Wielkopolskim - wraz z przebudową wiaduktu nad linią PKP”. To oznacza utrudnienia w ruchu dla kierowców i to już od najbliższego poniedziałku 25 czerwca 2012r.

--
Aktualizacja (22 czerwca):
Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta wiadukt zostanie zamknięty od czwartku a nie od poniedziałku jak wcześniej podawało.
--

- Modernizacja wiaduktu odolanowskiego wiąże się przede wszystkim ze sporymi utrudnieniami w ruchu drogowym, jednak remont – ze względu na fatalny stan konstrukcji mostu – jest konieczny. Jeśli można mówić o najlepszym czasie na utrudnienia w ruchu komunikacyjnym, to myślę, że sezon wakacyjny, jest jednym z lepszych. Mieszkańcy osiedla mogą kierować się ulicą Długą do Wrocławskiej, Osiedlową do Wrocławskiej, Topolową do Krotoszyńskiej lub Radłowskiej, Okólną do Krotoszyńskiej – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Za inwestycję odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Remont przewiduje m.in. usunięcie urządzeń obcych, podwieszonej sieci trakcyjnej PKP i podniesienie całej konstrukcji na około 2 metry. Następnie z mostu zostaną usunięte wszystkie nawierzchnie, warstwy, jezdnia i chodniki, konstrukcja zostanie oczyszczona. Ocenie zostaną poddane poszczególne elementy.

Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką. Za remont wiaduktu odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Koszt inwestycji to ok. 11 milionów złotych. 9 milionów to środki unijne z WRPO.


Remont blisko stuletniego wiaduktu odolanowskiego planowany był od dawna. Pierwsza modernizacja wiaduktu miała miejsce około 1943 roku. Ostatni remont przeszedł w latach 80 – tych. Już w 2001 roku po zleconej przez nowego zarządcę obiektu ocenie technicznej obiektu stwierdzono, że jego stan jest zły.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
http://www.ostrowwlkp.info/
 

·
engineer
Joined
·
180 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Na stronie UM pojawiła się dobra informacja dla pieszych:

Wykonawca prac pozostawi jednak przejście dla pieszych, które będzie czynne do 13 sierpnia 2012 roku.

- Przejście dla pieszych będzie utrzymane przez cały okres trwania inwestycji z wyjątkiem sierpnia, kiedy obiekt będzie podniesiony, czyli około 2, 3 tygodni – wyjaśnia Michał Błaszkowski, kierownik robót.

Aha, wiadukt na tą godzinę jest nadal przejezdny. Żółte oznakowanie tymczasowe jest przygotowane do odsłonięcia.
 

·
engineer
Joined
·
180 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Wrzuciłem kilka fotek z dzisiejszej przejażdżki zarówno Odolanowskim jak i pod nim :) Nawierzchnia bitumiczna została sfrezowana i zabrali się za zabezpieczanie antykorozyjne górnej części konstrukcji.

 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Ruszyły prace nad rondem przy stadionie - skrzyżowanie Paderewskiego i Piłsudskiego

redakcja | 18.06.2012


Rondo przy stadionie

fot. redakcja

Dnia 12 czerwca rozpoczęły się roboty drogowe na skrzyżowaniu Paderewskiego i Piłsudskiego. W tym miejscu ma powstać nowe rondo. W związku z pracami zamknięto ruch pojazdów na tym odcinku ulic. Autobusy, których linie prowadzą przez zamknięte skrzyżowanie będą kursować objazdem.

Środki na realizację przebudowy pochodzą z budżetu miasta. Jest to w sumie około 777 000 zł. Zadanie obejmuje budowę jezdni z betonu asfaltowego, ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego oraz chodnika z kostki betonowej.

- Prace obejmą także przebudowę istniejącej sieci teletechnicznej oraz sieci gazowej średniego ciśnienia. Na rondzie zostanie zamontowane oświetlenie, zostaną posadzone także ozdobne krzewy – mówi Stanisław Krakowski Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

- Rondo w tym miejscu okazuje się najlepszym rozwiązaniem - zachowa płynność i odciąży ruch, a jednocześnie, według statystyk, na rondach notuje się najmniej kolizji –mówi Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

Rondo to kolejny etap przebudowy ulicy Piłsudskiego. W tym roku zakończono przebudowę odcinka od ulicy Kompałły do ulicy Paderewskiego. Droga remontowana była na długości 300 metrów. Oprócz jezdni został wykonany chodnik oraz ciąg pieszo - rowerowy od strony stadionu miejskiego.

Prace przy budowie ronda potrwają do końca września tego roku. Wykonuje je wyłoniona w przetargu firma.

http://www.ostrowwlkp.info/
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Grabowskiej z Witosa


redakcja | 19.06.2012


fot. Biuro Prasowe UM

Od 26 czerwca 2012 r. rusza budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Grabowskiej i Witosa w Ostrowie Wielkopolskim. W związku z pracami zostanie zamknięty ruch pojazdów i wytyczony objazd ulicami: Kaliską, Nowa Krępa, Marii Curie-Skłodowskiej.

Przetarg na budowę ronda rozstrzygnięty został w maju, a inwestycja jest wspólnym projektem miasta i powiatu.

- Szkoda tylko, że dopiero samorządy tej kadencji miasta i powiatu przystąpiły do rozmów o zbudowaniu ronda na ulicy Grabowskiej, która jest droga powiatową. Bardzo żałuję, że inicjatywa ta nie pojawiła się w starostwie powiatowym w latach minionych, kiedy rozpoczynały się prace związane z budową Galerii Ostrovia.. Dziś nie bylibyśmy już tak spóźnieni. Mimo wszystko prace muszą być przeprowadzone i co nieuniknione - będzie się to wiązac z utrudnieniami w ruchu dla kierowców - mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa.

- Cieszę się, że budowa ronda ruszy niebawem, bo jest to zadanie długo oczekiwane. Wielokrotnie spotykając się z Radą Osiedla, z jego mieszkańcami byłem odpytywany o ten właśnie projekt. Inwestycja wiązać się będzie, niestety, z utrudnieniami komunikacyjnymi, jednak tak staraliśmy się zaplanować jej grafik, aby prace budowlane realizowane były w okresie wakacyjnym, by nie utrudniać przede wszystkim dojazdu do szkoły – powiedział starosta Paweł Rajski.

Rondo powstanie na przecięciu dwóch bardzo ważnych szlaków komunikacyjnych: drogi prowadzącej z Ostrowa przez Wielowieś do Grabowa i fragmentu miejskiej ramy komunikacyjnej spinającej drogi krajowe nr 11 i 25. Natężenie ruchu znacząco zwiększyło się po otwarciu Galerii Ostrovia, do której prowadzi ul. Witosa. To właśnie liczba przejeżdżających tutaj pojazdów przekraczająca 6 tys. na dobę wymusiła wręcz budowę nowego ronda.

Inwestycja rozwiąże dwa podstawowe problemy – znacząco poprawi przepustowość skrzyżowania dla relacji podporządkowanej (lepiej niż sygnalizacja świetlna) nie pogarszając jej w istotny sposób na drodze głównej oraz zredukuje zagrożenie kolizjami dzięki uspokojeniu ruchu. Zastosowane parametry geometryczne zapewnią swobodny przejazd dla samochodów ciężarowych jednocześnie wymuszając redukcję prędkości. Zewnętrzna średnica jezdni ronda to 30 m a szerokość jezdni na jego obwiedni wynosi 5,5 m.

- Zadanie jest wyjątkowo skomplikowane logistycznie ze względu na konieczność przebudowy wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego: wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych i oświetlenia ulicznego które przecinają się w wielu miejscach i na różnych poziomach, kolidując z projektowaną inwestycją – powiedział Piotr Śniegowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie.

Dla szybkiej realizacji budowy konieczne jest całkowite zamknięcie dla ruchu pojazdów obrębu całego skrzyżowania, które nastąpi 26 czerwca br. W tym czasie, w obu kierunkach, zostanie wyznaczony objazd ulicami: Kaliską, Nowa Krępa, Marii Curie-Skłodowskiej. Zakończenie robót zaplanowano z końcem sierpnia br. W budżecie powiatu na realizacje zadania zaplanowano 900 tys. zł. 50 procent tej kwoty dokłada samorząd miejski.
Źródło: Biuro Prasowe i Relacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Wiadukt odolanowski - zamknięty od czwartku - 28.06.2012 r.

Od czwartku 28 czerwca 2012 roku rozpocznie się generalny remont mostu odolanowskiego. Modernizacja wiaduktu potrwa kilka miesięcy. Na czas remontu przygotowano objazdy. Przejście dla pieszych będzie czynne do 13 sierpnia 2012 roku.

W czasie remontu wiadukt - znajdujący się na drodze wojewódzkiej 445 - będzie całkowicie nieprzejezdny.

Po wyłączeniu mostu z ruchu mieszkańcy osiedli: Zębców, Nowe Parcele i Osiedla Odolanowskiego do centrum miasta dostaną się wiaduktem przy ulicy Brzozowej, Osiedlowej, Parkowej bądź ulicą Krotoszyńską.

Wykonawca prac pozostawi jednak przejście dla pieszych, które będzie czynne do 13 sierpnia 2012 roku.

- Przejście dla pieszych będzie utrzymane przez cały okres trwania inwestycji z wyjątkiem sierpnia, kiedy obiekt będzie podniesiony, czyli około 2, 3 tygodni – wyjaśnia Michał Błaszkowski, kierownik robót.

Modernizacja mostu oznacza zmianę tras niektórych linii autobusowych. I tak od sobotniego wieczoru, tj. 30 czerwca 2012 roku, autobusy nr: 2, 11, 16, 25 i 27 będą korzystać z objazdów.

- Z ulic Odolanowskiej i Gorzyckiej objazd będzie wyznaczony ulicą Wspólną przez most zębcowski, następnie ulicą Kościuszki i powrót do ulicy Odolanowskiej – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Podczas całego trwania remontu ruch kolejowy pod wiaduktem będzie zachowany.Ten prawie stuletni wiadukt wymaga natychmiastowego remontu, jest w bardzo złym stanie technicznym. Jak podkreśla Michał Błaszkowski, kierownik robót, technologia remontu obiektu polega na tym, że nie można zatrzymać ruchu kolejowego, który przebiega pod mostem. Wiadukt trzeba podnieść, wyremontować i wyremontowany opuścić z powrotem na swoje miejsce. Most będzie podniesiony od 13 do 20 sierpnia 2012 roku.

- Cała konstrukcja stalowa ma ciężar 1600 ton. Górne łuki konstrukcji zostaną pomalowane, elementy przekorodowane zostaną wymienione, płyta pomostowa będzie całkowicie wymieniona. Jeśli mowa o dolnych podłużnicach i poprzecznicach to w trakcie remontu okaże się, czy powinny być one wymienione – dodaje M. Błaszkowski.

Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką. Za remont wiaduktu odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Koszt inwestycji to ok. 11 milionów złotych. 9 milionów to środki unijne z WRPO.

- Modernizacja wiaduktu odolanowskiego wiąże się przede wszystkim ze sporymi utrudnieniami w ruchu drogowym, jednak remont – ze względu na fatalny stan konstrukcji mostu – jest konieczny. Jeśli można mówić o najlepszym czasie na utrudnienia w ruchu komunikacyjnym, to myślę, że sezon wakacyjny, jest jednym z lepszych – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.Biuro Prasowe i Relacji Społecznych
http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/index.php
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Przebudowa skrzyżowania Piłsudskiego/Paderewskiego - 19.06.2012 r.

Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Paderewskiego. – W ramach inwestycji powstanie rondo – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak. Środki na realizację zadania pochodzą z budżetu miasta.

Zadanie obejmuje budowę jezdni z betonu asfaltowego, ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego oraz chodnika z kostki betonowej.

- Prace obejmą także przebudowę istniejącej sieci teletechnicznej oraz sieci gazowej średniego ciśnienia. Na rondzie zostanie zamontowane oświetlenie, zostaną posadzone także ozdobne krzewy – mówi Stanisław Krakowski Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Środki na przebudowę skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Paderewskiego - w sumie około 777 000 zł - pochodzą z budżetu miasta.

- Rondo w tym miejscu okazuje się najlepszym rozwiązaniem - zachowa płynność i odciąży ruch, a jednocześnie, według statystyk, na rondach notuje się najmniej kolizji –mówi Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.

Rondo to kolejny etap przebudowy ulicy Piłsudskiego. W tym roku zakończono przebudowę odcinka od ulicy Kompałły do ulicy Paderewskiego. Droga remontowana była na długości 300 metrów. Oprócz jezdni został wykonany chodnik oraz ciąg pieszo - rowerowy od strony stadionu miejskiego.

Prace przy budowie ronda potrwają do końca września tego roku. Wykonuje je wyłoniona w przetargu firma.

W związku z trwającymi pracami ulec zmianie musiały trasy niektórych linii autobusowych MZK. Do odwołania autobusy nr 8 i 25 od ul. Paderewskiego kursować będą przy ul. Śmiegielskiego i ul. Waryńskiego do ul. Piłsudskiego.

Nieczynne będą przystanki Piłsudskiego Stadion w obu kierunkach i przystanki na Paderewskiego w okolicy ul. Szkolnej. Z kolei autobusy linii „C” – Mała Rama kursować będą od ul. Wysockiej przez Klasztorną, Strzelecką, Paderewskiego i Śmigielskiego i dalej po trasie bez zmian. Nieczynne będą więc przystanki jak w przypadku linii 8 i 25 oraz przystanek przy ul. Komuny Paryskiej I.
http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/1815/1816/1901/6877/_2012/06/19_/29352.html
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Budowa ścieżki pieszo - rowerowej
02.07.2012

Trwają prace przy budowie ścieżki pieszo – rowerowej na Alei Solidarności. – Ścieżka przebiegać będzie wzdłuż Parku 600 –lecia – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak. Inwestycja realizowana jest z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. >>

- Budowa ciągu pieszo – rowerowego odbywać się będzie w dwóch etapach. W I etapie zostanie zrealizowany odcinek prosty od ulicy Strzeleckiej. II etap obejmować będzie budowę ścieżki wzdłuż lasku do ul. Wylotowej – wyjaśnia Prezydent Jarosław Urbaniak.


Długość projektowanej ścieżki pieszo – rowerowej wynosi 764,30 m, w tym w ramach I etapu powstanie 565, 40 m ciągu. Ścieżka ma szerokość 6 metrów. Nawierzchnia wykonana będzie z kostki betonowej.

- W ramach I etapu przewiduje się także budowę 3 wjazdów z drogi na teren projektowanego Parku 600 –lecia o szerokości 6 metrów – dodaje Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Ścieżka będzie oddana do użytku w drugiej połowie lipca 2012 roku.

Karolina Pająk
Biuro Prasowe i Relacji Społecznych
http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/1652/_2012/07/02_/29443.html
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Ruszyła budowa ronda Grabowska/ Witosa - planowane zakończenie prac koniec sierpnia 2012

Od 26 czerwca 2012 r. zamknięte zostanie skrzyżowaniu ulic Grabowskiej i Witosa w Ostrowie Wielkopolskim. Utrudnienie spowodowane są budowa tym miejscu nowego ronda. Od dnia 26 czerwca 2012r. Objazd wytyczono ulicami: Kaliską, Nowa Krępa, Marii Curie-Skłodowskiej. >>

Przetarg na budowę ronda rozstrzygnięty został w maju, a inwestycja jest wspólnym projektem miasta i powiatu.

- Szkoda tylko, że dopiero samorządy tej kadencji miasta i powiatu przystąpiły do rozmów o zbudowaniu ronda na ulicy Grabowskiej, która jest droga powiatową. Bardzo żałuję, że inicjatywa ta nie pojawiła się w starostwie powiatowym w latach minionych, kiedy rozpoczynały się prace związane z budową Galerii Ostrovia.. Dziś nie bylibyśmy już tak spóźnieni. Mimo wszystko prace muszą być przeprowadzone i co nieuniknione - będzie się to wiązac z utrudnieniami w ruchu dla kierowców - mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa.
- Cieszę się, że budowa ronda ruszy niebawem, bo jest to zadanie długo oczekiwane. Wielokrotnie spotykając się z Radą Osiedla, z jego mieszkańcami byłem odpytywany o ten właśnie projekt. Inwestycja wiązać się będzie, niestety, z utrudnieniami komunikacyjnymi, jednak tak staraliśmy się zaplanować jej grafik, aby prace budowlane realizowane były w okresie wakacyjnym, by nie utrudniać przede wszystkim dojazdu do szkoły – powiedział starosta Paweł Rajski.

Rondo powstanie na przecięciu dwóch bardzo ważnych szlaków komunikacyjnych: drogi prowadzącej z Ostrowa przez Wielowieś do Grabowa i fragmentu miejskiej ramy komunikacyjnej spinającej drogi krajowe nr 11 i 25. Natężenie ruchu znacząco zwiększyło się po otwarciu Galerii Ostrovia, do której prowadzi ul. Witosa. To właśnie liczba przejeżdżających tutaj pojazdów przekraczająca 6 tys. na dobę wymusiła wręcz budowę nowego ronda.

Inwestycja rozwiąze dwa podstawowe problemy – znacząco poprawi przepustowość skrzyżowania dla relacji podporządkowanej (lepiej niż sygnalizacja świetlna) nie pogarszając jej w istotny sposób na drodze głównej oraz zredukuje zagrożenie kolizjami dzięki uspokojeniu ruchu. Zastosowane parametry geometryczne zapewnią swobodny przejazd dla samochodów ciężarowych jednocześnie wymuszając redukcję prędkości. Zewnętrzna średnica jezdni ronda to 30 m a szerokość jezdni na jego obwiedni wynosi 5,5 m.

- Zadanie jest wyjątkowo skomplikowane logistycznie ze względu na konieczność przebudowy wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego: wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych i oświetlenia ulicznego które przecinają się w wielu miejscach i na różnych poziomach, kolidując z projektowaną inwestycją – powiedział Piotr Śniegowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie.

Dla szybkiej realizacji budowy konieczne jest całkowite zamknięcie dla ruchu pojazdów obrębu całego skrzyżowania, które nastąpi 26 czerwca br. W tym czasie, w obu kierunkach, zostanie wyznaczony objazd ulicami: Kaliską, Nowa Krępa, Marii Curie-Skłodowskiej. Zakończenie robót zaplanowano z końcem sierpnia br. W budżecie powiatu na realizacje zadania zaplanowano 900 tys. zł. 50 procent tej kwoty dokłada samorząd miejski.

Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

ostrow-wielkopolski.um.gov.pl


02.07.2012 r.
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
LEPIEJ UZBROIĆ SIĘ W CIERPLIWOŚĆ - Wiadukt Odolanowski w lipcu do remontu

W lipcu ostrowian czeka prawdziwa komunikacyjna gehenna, a wszystko w związku z rozpoczęciem długo oczekiwanego remontu wiaduktu Odolanowskiego. Są już gotowe plany objazdów, ale jest niemal pewne, że skutki remontu odczują negatywnie tysiące mieszkańców miasta, jego okolic oraz kierowcy przejeżdżający przez Ostrów.

Remont wiaduktu Odolanowskiego – bo tak brzmi jego prawidłowa nazwa - planowany był od dawna. Obiekt powstał w 1943 roku, a ostatni remont przeszedł w latach 80. Już w 2001 roku po zleconej przez nowego zarządcę obiektu ocenie technicznej obiektu stwierdzono, że jego stan jest zły.
- Te elementy, które widzimy przechodząc lub przejeżdżając przez wiadukt odolanowski są w bardzo dobrym stanie, natomiast fatalnie wygląda cała konstrukcja pod spodem wiaduktem. To tak naprawdę ostatni dzwonek, aby ten remont przeprowadzić - podkreśla Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
- Oznacza to spore utrudnienia w ruchu drogowym, jednak remont – ze względu na fatalny stan konstrukcji – jest konieczny – podkreśla prezydent Ostrowa.
Remont oznacza duże utrudnienia w ruchu drogowym, ponieważ na czas prac konieczne będzie wytyczenie objazdów. A to oznacza niemal pewne, długie korki na wszystkich dodatkowo obciążonych miejscach.
Gdzie będzie najgorzej? -Skrzyżowania ulicy Poznańskiej z Krotoszyńską boimy się najbardziej, to tu zbiegnie się największa ilość ruchu. Dla ruchu ciężarowego wykorzystać będzie można nowo powstały wiadukt na ulicy Osiedlowej. Ruch z Odolanowa będzie na pewno kierowany drogą alternatywną, tak aby do Ostrowa Wielkopolskiego docierało go jak najmniej. Dla pojazdów osobowych możliwy będzie przejazd ulicą Brzozową oraz przez wiadukt w ciągu ulicy Zębcowskiej - mówi Marcin Wieruchowski prezes Miejskiego Zarządu Dróg.
Remont przewiduje m.in. usunięcie urządzeń obcych, podwieszonej sieci trakcyjnej PKP i podniesienia całej konstrukcji na około 2 metry. Następnie z wiaduktu zostaną usunięte wszystkie nawierzchnie, warstwy, jezdnia i chodniki, konstrukcja zostanie oczyszczona. Ocenie zostaną poddane poszczególne elementy.
Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką. Za remont wiaduktu odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Koszt inwestycji to ok. 13 milionów złotych. 11 milionów to środki unijne z WRPO. Przetarg został ogłoszony, obecnie trwa procedura związana z wyłanianiem wykonawcy. Umowa powinna zostać podpisana na początku czerwca. (jw)
http://www.gazeta.ostrow-wielkopolski.pl/cache/20/2079/
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Komunikacyjny horror przed nami

Kierowcy w Ostrowie Wielkopolskim muszą uzbroić się w cierpliwość. Niemal równocześnie, w dwóch różnych częściach miasta, rozpoczynają się w Ostrowie dwie bardzo ważne dla komunikacji miejskiej inwestycje. Gruntownie przebudowany zostanie wiadukt odolanowski, a w rejonie Pruślina rozpoczyna się budowa ważnego ronda na skrzyżowaniu ulicy Grabowskiej i Witosa. Obie inwestycje wymuszą bardzo duże zmiany w ruchu samochodów osobowych i autobusów.

Remont blisko stuletniego wiaduktu odolanowskiego planowany był od dawna. Pierwsza modernizacja wiaduktu miała miejsce około 1943 roku. Ostatni remont przeszedł w latach 80. Już w 2001 roku po zleconej przez nowego zarządcę obiektu ocenie technicznej obiektu stwierdzono, że jego stan jest zły.

Odłożone w czasie

Remont wiaduktu na ulicy Odolanowskiej to inwestycja Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wiadukt nie został zamknięty już w poniedziałek, a termin wyłączenia go z ruchu przesunięto na czwartek, 28 czerwca. Remont przewiduje m.in. usunięcie urządzeń obcych, podwieszonej sieci trakcyjnej PKP i podniesienia całej konstrukcji na około 2 metry- ale tylko na czas remontu. Po jego zakończeniu wiadukt będzie miał taką sama wysokość, jak obecnie. Również sama konstrukcja wiaduktu nie będzie naruszona: przęsła nie będą rozkręcane, zostaną za to gruntownie zbadane pod kątem ich stanu technicznego, a następnie wyczyszczone z korozji i ponownie pomalowane. Następnie z mostu zostaną usunięte wszystkie nawierzchnie, warstwy, jezdnia i chodniki. Nie wpłynie to specjalnie na ruch pociągów pod wiaduktem, który będzie się odbywał przez cały czas trwania remontu.
Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką. Za remont wiaduktu odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Koszt inwestycji to ok. 11 milionów złotych. 9 milionów to środki unijne z WRPO. Resztę zapłaci zarządca drogi wojewódzkiej, bo taki status ma - jako jedyna w Ostrowie Wielkopolskim – ulica Odolanowska.

Jakie zmiany w ruchu?

- Modernizacja wiaduktu odolanowskiego wiąże się przede wszystkim ze sporymi utrudnieniami w ruchu drogowym, jednak remont – ze względu na fatalny stan konstrukcji mostu – jest konieczny. Jeśli można mówić o najlepszym czasie na utrudnienia w ruchu komunikacyjnym, to myślę, że sezon wakacyjny jest jednym z lepszych. Mieszkańcy osiedla mogą kierować się ulicą Długą do Wrocławskiej, Osiedlową do Wrocławskiej, Topolową do Krotoszyńskiej lub Radłowskiej, Okólną do Krotoszyńskiej – mówi Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Dokładny plan objazdów nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony przez inwestora.
Spore zmiany czekają również komunikację miejską w tym rejonie miasta. Miejski Zakład Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że z uwagi na zamknięcie dla ruchu pojazdów przejazdu przez wiadukt odolanowski od dnia 25.06.2012 (poniedziałek) do odwołania przystanek Odolanowska I przy zjeździe z wiaduktu w kierunku Odolanowa będzie nieczynny. Autobusy będą kursować wyznaczonym objazdem.
Remont wiaduktu, niestety, nie zakończy się szybko. Inwestor ma czas aż do 23 stycznia 2013 roku. Być może jednak uda się zakończyć prace szybciej, ale zależy to od rzeczywistego stanu obiektu, który można będzie poznać dopiero po podniesieniu konstrukcji.

Ruszają prace nad rondem

Niemal jednocześnie rozpoczęły się prace nad budową ronda na skrzyżowaniu ulic Grabowskiej i Witosa w Ostrowie Wielkopolskim. To z kolei wspólna inwestycja miasta i powiatu ostrowskiego.
Rondo powstanie na przecięciu dwóch bardzo ważnych szlaków komunikacyjnych: drogi prowadzącej z Ostrowa przez Wielowieś do Grabowa i fragmentu miejskiej ramy komunikacyjnej spinającej drogi krajowe nr 11 i 25. Natężenie ruchu znacząco zwiększyło się po otwarciu Galerii Ostrovia, do której prowadzi ul. Witosa. To właśnie liczba przejeżdżających tutaj pojazdów przekraczająca 6 tys. na dobę wymusiła wręcz budowę nowego ronda.
- To zadanie jest długo oczekiwane. Wielokrotnie spotykając się z Radą Osiedla, z jego mieszkańcami, byłem odpytywany o ten właśnie projekt. Inwestycja wiązać się będzie, niestety, z utrudnieniami komunikacyjnymi, jednak tak staraliśmy się zaplanować jej grafik, aby prace budowlane realizowane były w okresie wakacyjnym, by nie utrudniać przede wszystkim dojazdu do szkoły – powiedział starosta Paweł Rajski.
- Bardzo żałuję, że inicjatywa ta nie pojawiła się w starostwie powiatowym w latach minionych, kiedy rozpoczynały się prace związane z budową Galerii Ostrovia. Dziś nie bylibyśmy już tak spóźnieni. Mimo wszystko prace muszą być przeprowadzone i co nieuniknione - będzie się to wiązać z utrudnieniami w ruchu dla kierowców - mówi Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa.
Zewnętrzna średnica jezdni ronda to 30 m, a szerokość jezdni na jego obwiedni wynosi 5,5 m. - Zadanie jest wyjątkowo skomplikowane logistycznie ze względu na konieczność przebudowy wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego: wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych i oświetlenia ulicznego, które przecinają się w wielu miejscach i na różnych poziomach, kolidując z projektowaną inwestycją – powiedział Piotr Śniegowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Ostrowie.

Zmiany w ruchu na Pruślinie (i nie tylko)

Dla szybkiej realizacji budowy konieczne jest całkowite zamknięcie dla ruchu pojazdów obrębu całego skrzyżowania, które nastąpi 26 czerwca br. W tym czasie, w obu kierunkach, zostanie wyznaczony objazd ulicami: Kaliską, Nowa Krępa, Marii Curie-Skłodowskiej. Zakończenie robót zaplanowano z końcem sierpnia br. W budżecie powiatu na realizacje zadania zaplanowano 900 tys. zł. 50 procent tej kwoty dokłada samorząd miejski.
Z uwagi na zamknięcie dla ruchu pojazdów ul. Grabowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kaliską do skrzyżowania z ul. Witosa włącznie od wtorku, 26 czerwca 2012 roku, do odwołania autobusy MZK w obu kierunkach kursować będą objazdem po nowych trasach. Linia nr 11 pojedzie od ul. Kaliskiej przez ul. Nowa Krępa do pętli przy piekarni (nie kursuje przez ul. Grabowską i ul. Witosa). Linia nr 25 - w soboty, niedziele i święta - kursować będzie od ul. Kaliskiej przez ul. Nowa Krępa do Galerii Ostrovia i dalej po trasie bez zmian. Autobusy linii B, 2, 6, 18, 27 pojadą d ul. Kaliskiej przez ul. Nowa Krępa – ul. Skłodowska Curii – Grabowska… i dalej po trasie bez zmian. Obowiązują przystanki po trasie objazdu usytuowane na ul. Nowa Krępa i Kaliska (Spomasz) oraz tymczasowe przystanki na ul. Skłodowskiej-Curii (w obu kierunkach). Autobusy linii C pojadą tzw. małą ramą komunikacyjną od Galerii Ostrovia do Nowa Krępa – ul. Skłodowska Curii – ul. Grabowska - ul. Pruślińska, ul. Ledóchowskiego …i ul. Śmigielskiego po trasie bez zmian. Obowiązują przystanki po trasie objazdu usytuowane na ul. Nowa Krępa oraz ul. Skłodowska Curii (w obu kierunkach).
http://www.gazeta.ostrow-wielkopolski.pl/cache/20/2079/3939/_2012/06/27_/29406.html
 

·
engineer
Joined
·
180 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Zdjęcia z dzisiejszej przejażdżki mostem Odolanowskim. Zabrali się za demontaż północnego chodnika i odsłaniają konstrukcję. Ciekawe jak wypadnie jej przegląd po całkowitym zdjęciu nawierzchni.

1.


2.
 
1 - 20 of 109 Posts
Top