SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Pomyślałem o takim wątku. Mamy już podobne wątki o większości polskich miast, ale dotychczas chyba jeszcze nie było próby całościowego ogarnięcia modernizmu jakiegoś zagranicznego miasta (za wyjątkiem miast kresowych).

A, że mi, jako Małopolaninowi, Ostrawa jest o wiele bliższym miastem niż np. Szczecin, tak pomyślałem, że popełnię taki wątek. Wszelka pomoc w jego prowadzeniu oczywiscie mile widziana ;)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts
Discussion Starter · #9 ·
A co mamy komentować, ot takie pudła zaprojektowane przez porąbanych descendetów nienormalnego Szwajcara.

;)

Ratusz jest świetny. Domy handlowe również niezłe, ale niestety lekko zdegradowane. Czekam na więcej.
Oj tam pudła :p Zacząłem od domów handlowch, które są najbardziej czystomodernistyczne w Ostrawie. Ale później przejdziemy do ichniejszego art-deco i dopiero będzie ;)

A co do zdegradowania, cóż, jak widać Czesi również mają problem z budynkami obwieszonymi szmatami. Plus jednak za to, że wszystkie (no, może z wyjątkiem Mendelsohna) wyremontowane.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^ Masz może zdjęcia jak aktualnie wygląda w środku? :)

Willa Eduarda Lisky (Liskova vila)

budowa: 1935-1936
projekt: Lubomír Šlapeta
Čedičová 8

Zdjęcia z wikipedii i nanans.blox.pl

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts

·
Registered
12 Posts
^^ Masz może zdjęcia jak aktualnie wygląda w środku? :)
Tu znajdziesz zdjęcia wnętrz http://www.librex.cz/dumknihy/index.php?page=galery Budynek został zbombardowany pod koniec II wojny światowej, w trakcie odbudowy usunięto jedno piętro (o ile sie nie myle) i niec zmieniono wygląd całego domu towarowego. Fakt, że jest zasłoniętym szmatami tak bardzo nie przeszkada, ponieważ cała okolica na razie niestety nie prezentuje się zbyt imponująco. Chociaż pojawiły się ostatnio ciekawe projekty przebudowy pobliskich budynków:)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,914 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^Dzięki :)

Mišoň;88602987 said:
Dzięki za świetny wątek! Byłeś na tarasie widokowym Nowego ratusza?
Heh, prawdę mówiąc w samej Ostrawie jeszcze nie byłem - ale planuję wypad na wiosnę ;)

·
1990
2,122 Posts
Ulica Nadrazni, na wysokości przystanku Elektra - więcej nie wiem :)
Tuż obok jest jeszcze lepszy modernizm, Dům umění w którym mieści się prawdopodobnie muzeum, szczegóły niedługo w moim wątku

Z tarasu widokowego ostrawskiego ratusza też coś wrzucę, tymczasem pozostaję w obserwacji tego wątku, gdyż na następny wypad do Ostrawy muszę mieć już ustalony szlak :)

·
Registered
12 Posts
Tuż obok jest jeszcze lepszy modernizm, Dům umění w którym mieści się prawdopodobnie muzeum
Dům umění to Galeria Sztuki, do 4 marca mozna w nim obejrzec fantastyczna wystawe czechoslowackiej sztuki dwudziestolecia miedzywojennego (Zrzavý, Čapek, Kupka, Toyen itp.). W wystawie stalej z kolei znajduje sie jeden obraz z serii Judith Gustava Klimta (obecnie chyba wypozyczona przez inna placowke).

1 - 20 of 21 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.