SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 60 Posts

·
Moderator
Joined
·
8,370 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zebrało mi się trochę zdjęć z Otwocka, więc stwierdziłem że czas na osobny wątek otwocki, chociaż nie wiem jak będzie z updatami bo nie bywam tam zbyt często ;)W Otwocku zaczynają się pierwsze prace nad budową galerii handlowej z multipleksem. Będzie to pierwsze kino wielosalowe zbudowane pod Warszawą od czasu kina w Jankach.

W Otwocku zaczynają się pierwsze prace nad budową galerii handlowej z multipleksem. Będzie to pierwsze kino wielosalowe zbudowane pod Warszawą od czasu kina w Jankach


Centrum handlowe o nazwie Galeria Otwock zbuduje w centrum 42-tysięcznego Otwocka firma Dorex. Powstanie ono u zbiegu ulic Staszica i Powstańców Warszawy, na miejscu starych blaszanych pawilonów handlowych. Inwestor część gruntu kupił od właściciela pawilonów, SPHW, a część - w przetargu ogłoszonym przez władze miasta.

Dorex zbuduje trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni wynajmu nieco ponad 10 tys. m kw. Znajdzie się tam około 60 sklepów i punktów gastronomicznych oraz delikatesy o powierzchni ok. 1 tys. m kw. Pod budynkiem znajdzie się podziemny parking na ok. 300 samochodów.

Galerię zaprojektowała pracownia SMZ Architekci. Będzie to prosty gmach z dużymi przeszkleniami i daszkiem zaznaczającym główne wejście do obiektu.

W centrum handlowym znajdzie się czterosalowe kino, w którym naraz filmy będzie mogło oglądać 720 osób. Inwestor prowadzi rozmowy o prowadzeniu multipleksu z warszawską firmą Max-Film (buduje centrum biurowo-usługowo-kinowe Centrum Praha przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie; niedawno było o niej głośno przy okazji sprzedaży kina Relax sieci delikatesów Alma).

Komercjalizacją obiektu zajmuje się firma Lambert Smith Hampton Polska. Galeria Otwock ma być gotowa w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Galeria powstanie na miejscu PRLowskiego pawilonu:
Tak to wyglądało w kwietniu:A tak wygląda teraz:

:laugh::D
A kilkaset metrów obok powstaje takie cuś:

I Ciekawe osiedle pokazywane na "Planach na przyszłość"

http://www.insbud-nieruchomosci.pl/opisinwestycji.php

Na razie tyle, może ktoś ma coś do dodania :)
 

·
Rah'ma'dul
Joined
·
14,374 Posts
Na Zumi wyglada to teraz tak:
wykańczaja to - jezdżę tamtędy na działkę.

btw kiedy oni ONOWIĄ ASFALT na tamtejszej drodze - maskara jest na całej długości od torów po DK-17 :bash::bash::bash:
 

·
Registered
Joined
·
4 Posts
Dwa żurawie jak postawili prawie rok temu, tak stoją. Przed zimą, ponad ogrodzenie wyrosły zbrojenia i tak już zostało. Przejeżdzam czasem i nie widzę jakiegokolwiek ruchu. Albo ta budowa ma kolejny roczny przestój, albo
jestem mało spostrzegawczy [i np. ostro pracują nad parkingiem podziemnym].
Któregoś dnia specjalnie się pokręcę tam i wybadam sytuację [w godzinach roboczych].
Taki multiplex nadałby odrobinę miejskości temu miejscu.


Przechodziłem dziś obok budowy ok. 11 rano. Zajrzałem przez ogrodzenie. NIC, Pustka, żywej duszy :]
Czyli tak jak podejrzewałem, kolejny dłuższy przestój.
Niestety.
 

·
Expert
Joined
·
3,168 Posts
PN:

Czterogwiazdkowy hotel powstaje w Otwocku

W Otwocku przy ulicy Wczasowej 25 powstaje czterogwiazdkowy Z-Hotel Business & Spa. Otwarcie obiektu planowane jest na styczeń 2012 roku - informuje portal Wot24.pl.

Z-Hotel Business & Spa odda do dyspozycji gości 50 pokoi. Infrastruktura obiektu - 5 sal - pozwoli na organizację imprez integracyjno-szkoleniowych. W hotelu będą również spa oraz restauracja.

http://www.z-hotel.com/

http://www.zumi.pl/2608612,Z-Hotel_Business__Spa,Otwock,firma.html
 

·
Expert
Joined
·
3,168 Posts
PN:

Galeria handlowo-rozrywkowa w podwarszawskim Otwocku szybko nie powstanie. Odpowiedzialna za przedsięwzięcie spółka Dorex wpadła w kłopoty finansowe, a dla całości inwestycji zostało wszczęte postępowanie komornicze. Ratusz stara się odzyskać od inwestora teren w centrum miasta na drodze sądowej, ale może to potrwać nawet kilka lat - czytamy w Linii Otwockiej.

Jak pisze Linia Otwocka proces odzyskiwania terenów, które Dorex przejął w wieczyste użytkowanie w drodze przetargu może potrwać kilka lat. Dopiero wtedy będzie można wyłonić nowego inwestora, który dokończy budowę galerii.
 

·
Expert
Joined
·
3,168 Posts
PN:

W Otwocku ruszył czterogwiazdkowy hotel

Na początku lutego w Otwocku otwarto czterogwiazdkowy Z-Hotel Business & Spa -

Hotel znajduje się przy ul. Wczasowej 25. Do dyspozycji gości oddano 50 pokoi, a także 5 sal, w których mogą być organizowane imprezy integracyjno-szkoleniowe. W hotelu jest ponadto zaplecze spa oraz restauracja.
 

·
Groch z kapustą
Joined
·
264 Posts
Sanatorium Górewicza w Otwocku zagrożone. Jak je uratować?Z gazeta.pl:
Sanatorium w Otwocku zagrożone. Jak je uratować?

Starostwo w Otwocku chce znaleźć inwestora, który wyremontuje stojący w centrum miasta zabytkowy budynek dawnego Uzdrowiska Abrama Górewicza z przeznaczeniem na sanatorium, szpital lub dom spokojnej starości.

Mówił o tym w piątkowej "Gazecie" wojewódzki konserwator zabytków Rafał Nadolny. Sposobem na przyciągnięcie inwestorów ma być możliwość wystawienia na tej samej działce nowego obiektu. Konserwator już się na to zgodził. Trwają przygotowania do sprzedaży. Porośnięta drzewami działka (1,1 ha) wraz z drewnianym budynkiem (2,7 tys. m kw. powierzchni użytkowej) w ciągu kilku miesięcy zostanie wystawiona na wolnym rynku. Powód: starostwa nie stać na remont historycznego pensjonatu, który stoi pusty i niszczeje. Zgodę na zbycie musi jeszcze tylko wydać wojewoda, lecz z jego strony sprzeciwu też raczej nie będzie.

Ale dawne Uzdrowisko Gurewicza to nie pierwsza lepsza nieruchomość. Otoczony parkiem sześcioskrzydłowy budynek, wznoszony od 1906 r. do lat międzywojennych, należy do największych obiektów architektury drewnianej w Polsce, a może i w Europie. Jest znakomitym przykładem tzw. stylu otwockiego lub nadświdrzańskiego, określanego często mianem świdermajer. Wycinane w drewnie misterne dekoracje jego werand i balkonów bliższe są dziełom koronkarek niż snycerzy. Zniszczenie tego zabytku (budynek i park wpisane są do rejestru) byłoby ogromną stratą. Wśród świdermajerów to numer jeden, jak Pałac w Wilanowie wśród barokowych rezydencji.

Czy wystawienie go na sprzedaż przyniesie mu ratunek? Obawiam się, że nie. Remont i adaptacja drewnianego giganta to zadanie trudne i kosztowne. I musi być przeprowadzone według ścisłych wskazówek konserwatora. Wątpię, czy znajdzie się inwestor chcący włożyć w to grube miliony tylko z miłości do świdermajerów. Nie wiadomo zresztą, jakie to pieniądze, bo ostatnio nie przeprowadzano badań technicznych obiektu. Obym się mylił, ale Uzdrowisko Gurewicza może czekać na nabywcę równie długo jak koszary Twierdzy Modlin, gdzie do przetargów nikt się nie zgłasza. A stan drewnianej konstrukcji w nieużytkowanym budynku będzie się pogarszał.

Możliwy jest też inny scenariusz, którego boję się najbardziej: przetarg zostaje rozstrzygnięty, nabywca obiecuje odrestaurować zabytek, potem jednak przedstawia ekspertyzę, że dom grozi zawaleniem. Nie remontuje, ignoruje nakazy zabezpieczenia budynku, w końcu nieznani sprawcy zaprószają ogień i pensjonat przestaje istnieć. Ile już razy przerabialiśmy to w podwarszawskich miejscowościach, gdy po wszystkim właściciel zostawał z pustą działką w doskonałej lokalizacji.

Uzdrowisko Gurewicza niedawno miało prywatnego właściciela - Polską Fundację Alzheimera. Ta doprowadziła tylko do jego dewastacji. Wyrokiem sądu odebrano jej nieruchomość i oddano pod opiekę staroście.

Po tym doświadczeniu władze powiatu i miasta Otwocka powinny się dobrze zastanowić, czy warto znów ryzykować. Czy wyczerpały możliwości znalezienia dla tego obiektu nowej funkcji i funduszy na remont? Z tego, co wiem, nie miały dotąd pomysłu na jego zagospodarowanie i nie starały się o dotacje unijne. A wzorem może tu być odrestaurowany pałacyk Kasyno w Podkowie Leśnej. Miasto też próbowało go sprzedać. W końcu zrezygnowało i zdobyło pieniądze z Unii na rewitalizację budynku dla lokalnej społeczności.

Sprzedać jest najłatwiej. Ale pensjonat Gurewicza zasługuje na szczególne traktowanie. Krokiem w tym kierunku byłoby zwołanie okrągłego stołu z udziałem urzędników, społeczników, wojewódzkiego konserwatora, ekspertów od architektury drewnianej i wszystkich, którym leży na sercu los największego świdermajera.
 

·
Groch z kapustą
Joined
·
264 Posts
Zwołanie otwartego zebrania, jakaś dyskusja na temat dalszych losów Górewicza to dobry pomysł, są pasjonaci Świdermajerów i z pewnością uczestniczyliby w takim evencie.

Ze sprzedażą bym się wstrzymał. Wiadomo jak się kończyły sprzedaże innych Świdermajerów w Otwocku - podpalenia. Raczej optowałbym za tym, aby starostwo czy Urząd Miasta poszukałoby jakiegoś dofinansowania, np. ze strony Warszawy, UE, czy konserwatora (http://bip.mwkz.pl/dotacje). Same lokalne władze tego nie udźwigną bez pomocy kogoś z zewnątrz. Jeśli chodzi o przeznaczenie budynku, to bardziej bym w nim widział hotel, muzeum, restaurację-galerię, ale to już odległeee plany.

Wartość Gurewicza jest wielka, jeden z największych drewnianych budynków w Europie, niepowtarzalny styl. Byłoby nie za ciekawie jakby Gurewicza nie dało sie uratować.
 

·
Registered
Joined
·
486 Posts
[Powiat otwocki] Wielki kompleks (prawdopodobnie hal targowych) hal targowych w Dziecinowie w powiecie otwockim?

Od ponad roku można od niektórych osób w Dziecinowie usłyszeć, że na gruntach w północno-wschodniej części wsi Dziecinów ma powstać gigantyczna inwestycja.

Ma ona powstać mniej więcej w tym miejscu:
http://wikimapia.org/#lat=51.9947314&lon=21.2979183&z=14&l=28&m=b

Powierzchnia ma wynosić około 100 hektarów. Grunty miała wykupić Włodarzewska S.A. z Warszawy, realizująca bardzo dużą inwestycję na południe od Dziecinowa - Sobienie Królewskie (pole golfowe, hotel, spa, osiedle mieszkaniowe - ponad 100 budynków (http://golf.sobieniekrolewskie.pl/nieruchomosci/)).

W okolicy znajduje się bardzo duża ilość cieplarni (to wręcz fragment "Doliny Szklarniowej" położonej w zachodniej częsci powiatu otwockiego) oddalonych zwykle o około 500 - 1000 m od DW 801.

Mówiono (rzekomo?), że to największa tego typu inwestycja w Europie, coś podobnego do Targów Poznańskich (http://pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowe_Targi_Poznańskie). Widać, jakie te targi w Poznaniu są wielkie, a to ma być na wsi w dawnym województwie siedleckim...

Obecnie bardzo niewiele wiadomo na temat inwestycji. Może to będzie coś podobnego do inwestycji realizowanej obecnie w powiecie sochaczewskim, położonej blisko A2: http://www.e-sochaczew.pl/sochaczew,nowa-droga-w-teresinie,30800.html

Tam wybudowano nową, ładną drogę. Mówi się, że do inwestycji w Dziecinowie też zostanie wybudowana nowa droga od trasy krajowej nr 50.
 
1 - 20 of 60 Posts
Top