Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wybrałem się dziś na wycieczkę do Ozorkowa, w którym nigdy wcześniej nie byłem jakimś dziwnym sposobem. Jestem zaskoczony jednocześnie na plus i na minus. Na plus, że Ozorków ma naprawdę potencjał i na minus, że jest tak zapuszczony :p A może to wina pogody i w słoneczne dni jest ładniej ;)

Nie znam miasta, więc jak ktoś ma jakieś obeznanie, to niech mi pomoże opisać zdjęcia ;)

Na początek krótkie info:

Ozorków

Miasto i gmina nad rzeką Bzurą, w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim.
Według danych z 30 czerwca 20042, miasto miało 20 731 mieszkańców.

Historia miasta sięga początku XV w., kiedy to w 1415 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o małej wiosce położonej wśród trudno dostępnych lasów i bagien, należącej do rodu Szczawińskich, herbu Prawdzic. W 1807, późniejszy właściciel Ozorkowa, Ignacy Starzyński, pragnąc ożywić gospodarczo swoją posiadłość, sprowadza do niej 19 sukienników i farbiarzy z Saksonii. W 1815 ilość ich wzrosła już do 117, a liczba mieszkańców do 2007, podczas gdy Łódź miała ich wówczas zaledwie 331. (...)

1. kościół ewangelicko-augsburski pw. dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa (1842)

2.

3. sama prawda ;)

4. ulica Wyszyńskiego (?)

5.

6.

7. kamienice przy placu Jana Pawła II (tu też...), sam plac wygląda strasznie, ale gdyby wymienić nawierzchnię i wyremontować kamieniczki, to wiele by zyskał

potem dam więcej, a teraz spać :)

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #2 ·
8. dalej plac Jana Pawła II

9.

10.

11. kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Krzyża Świętego (1668)

12.

13. Listopadowa (?)

14.

15.

16. Młodzieżowy Dom Kultury (?)

17.

18. Biblioteka

19.

20.

·
Registered
820 Posts
Czasami przejezdzam przez Ozorków i faktycznie jest zapuszczony. Wyglada jakby wszyscy z tamtad wyjechali nie wyglada na miasto 20-sto tysieczne. Na tych zdjeciach szczegolnie podoba mi sie kosciol i budynek na 17 zdjeciu. Sporo ciekawych kamienic, i duzy plac, sa mozliwosci, nie wiem jak z gospodarka tego miasta, ale chyba nienajlepiej.

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Dziwię się, że taka ciężka jest sytuacja w Ozorkowie, bo w sumie powinno to być atrakcyjne miasto dla Łodzian, z dala od miejskiego zgiełku.
Ale Łódź ma bliżej równie przytulny Aleksandrów czy Konstantynów. I raczej to jest tak, że Łódź jest atrakcyjna dla mieszkańców Ozorkowa, tramwajem sobie jeżdżą do miejskiego zgiełku;).

Ładne zdjęcia dzięki czekam na więcej :)
Dziękuję, będzie więcej ;)

·
Registered
820 Posts
Ten palac robi wrazenie !
A co do sytuacji gospodarczej Ozorkowa wyglada, ze nie jest az tak zle, dochody w budzetu miasta wynosza 40 mln zl, a wydatki 50 mln. Dla porownania pobliska 15tysieczna Łęczyca ma dochody budzetu w wysokosci 36 mln, a wydatki 41 mln. Czyli Ozorkow nie jest ani za biedny ani za bogaty, typowe polskie miasto.

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Chciałbym, żeby te wydatki były bardziej widocznie ;) Dawno nie byłem w Łęczycy, muszę wpaść w te wakacje, jak będzie turniej rycerski, to porównam. Chociaż jak byłem trzy lata temu, to wyglądała chyba znacznie lepiej z tego co pamiętam... A przynajmniej rynek był ładnie wyremontowany:)

A pałac jest śliczny, to fakt:)

29. Listopadowa

30.

31. znów plac Jana Pawła II

32.

33.

34.

35. Wyszyńskiego

36.

·
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
7,631 Posts
W sumie w Ozorkowie byłem bardzo dawno temu więc nie pamiętam jak tam jest no ale po zdjęciach nie przypuszczałem, że jest tak zaniedbany :( a szkoda bo ma wiele ładnych budowli, Łęczyca jak ktoś tu wspominał jest bardziej zadbana.
Może władze poprostu są do niczego, nie wiem, bo przecież super lokalizacja, nie daleko do węzła A2, kilka dobrze prosperujących fabryk wokół, na trasie DK1 do Gdańska, nie rozumiem czemu nikt nie dba o centrum :( .

·
Moderator
4,445 Posts
Pałac Schlossera po zeszłorocznym remoncie prezentuje sie kapitalnie. :cheers:

Wrzucę kilka zdjęć ukazujących jego piękno, mam nadzieję że autor wątku się nie obrazi ;)

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
Jaka komunikacja miejska? ;)
Nie wiem akurat jak się żyje w Ozorkowie, ale mieszkałem w Konstantynowie prawie pół życia i wspominam to dość dobrze. A w tamtych czasach wyjazd do Łodzi, to było dla mnie święto. W sumie jak się mieszka tak blisko dużego miasta i można być w nim kiedy się tylko chce, to chyba nie robi to wielkiej różnicy.

Nie obrażam się za te zdjęcia, sam miałem je wrzucić w sumie, ale nie chciałem przyćmiewać tych moich, robionych w pośpiechu i przy zachmurzeniu ;)

37. Wyszyńskiego

38. mają kino! :)

39. piesza alejka po zachodniej stronie Wyszyńskiego

40.

41.

42. za tym znajduje się Tesco (i to wcale nie blaszak!)

Póki co mam tyle, za tydzień jak będzie ładna pogoda wybiorę się tramwajem i porobię więcej zdjęć bez takiego pośpiechu już :)

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #18 ·
No dobra, jest tramwaj do Łodzi, ale żeby od razu komunikacją miejską to nazywać (6 przystanków). Na zgierskich biletach nawet jeżdżą ;) Nie zrobiłem żadnego zdjęcia tramwaju, bo nie trafiłem na tramwaj jak teraz byłem, ale postaram się uchwycić następnym razem.

Tu jeden z tych tramwajów złapany na Łęczyckiej w Zgierzu

ale nie tylko takie są ;)

No właśnie takiej komunikacji jak mówi ww_lodz nie ma z tego co wiem, ale mogę się mylić.

·
kawiarniana lewica
932 Posts
Discussion Starter · #20 ·
1 - 20 of 21 Posts