SkyscraperCity banner
1 - 20 of 83 Posts

·
Banned
15,354 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Bywając tu i tam zwróciłem kiedyś uwagę że w różnych miastach funkcjonuja odmienne nazwy rzeczy i zjawisk związanych z komunikacja miejską.
moje spostrzezenia poniżej, jakie są wasze??
1.
ZIELONA GÓRA - pętla autobusowa
ŁÓDŹ - krańcówka
2.
ZG - miesięczny (bilet) lub sieciówka
Gorzów - przejazdówka
3.
cała Polska - tramwaj
Poznań - bimba
4.
cała Polska - trolejbus
Lublin - trajtek (czy tak samo mówi sie w Gdyni??)

inaczej tez brzmia komunikaty
np. w KRakowie tramwaj jadacy do zajezdni ma tabliczki typu: "zajezdnia Kurdwanów' albo coś w tym stylu
w ZG piszą tylko 'zjazd do zajezdni'

·
Registered
4,238 Posts
Falubaz said:
Bywając tu i tam zwróciłem kiedyś uwagę że w różnych miastach funkcjonuja odmienne nazwy rzeczy i zjawisk związanych z komunikacja miejską.
moje spostrzezenia poniżej, jakie są wasze??

2.
ZG - miesięczny (bilet) lub sieciówka
Gorzów - przejazdówka
A w Łodzi migawka :)

·
Registered
6,093 Posts
Falubaz said:
1.
ZIELONA GÓRA - pętla autobusowa
ŁÓDŹ - krańcówka
W przypadku autobusów trudno rozróżniać pętlę od krańcówki. W przypadku tramwajów różnica jest zasadnicza.

·
Super Expert
6,530 Posts
jacekq said:
W przypadku autobusów trudno rozróżniać pętlę od krańcówki. W przypadku tramwajów różnica jest zasadnicza.
No właśnie.... Też mi się wydaje, że to są dwie różne rzeczy :)
Chociaż w Krakowie mamy tylko pętle (robi się tymczasowa krańcówka na ul. Pawiej, zanim dociągną nowobudowaną linię do pętli).

A na bilet miesięczny/okresowy to się w Krakowie także mówi karta.
(jadę na kartę więc nie kasuję biletu).

EDIT: sieciówką nazywamy bilet okresowy ważny na wszystkie linie autobusowe/tramwajowe - czyli na całą sieć MPK

·
Ale głupi ci Rzymianie
1,896 Posts
Falubaz said:
cała Polska - trolejbus
Jak najbardziej w Gdyni się mówi na trajtki, tfu, trolejbusy per "trajtek" lub "trajt". Parę razy spotkałem się też ze skróconą nazwą "trolej", a znacznie częściej z jakże czułym "prądojeb" :D

·
Banned
15,354 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
Bodrum said:
Jak najbardziej w Gdyni się mówi na trajtki, tfu, trolejbusy per "trajtek" lub "trajt". Parę razy spotkałem się też ze skróconą nazwą "trolej", a znacznie częściej z jakże czułym "prądojeb" :D
hehehehe, tym 'prądojebem' mnie zabiłeś, umarłem ze śmiechu!! seryjnie!

jakby można było zmienić temat watku to bym zmienił na:
'Prądojeb czy trolejbus?'

100pkt dla Gdyni!

·
Eurotram
18,976 Posts
Falubaz said:
hehehehe, tym 'prądojebem' mnie zabiłeś, umarłem ze śmiechu!! seryjnie!

jakby można było zmienić temat watku to bym zmienił na:
'Prądojeb czy trolejbus?'

100pkt dla Gdyni!
W Lublinie funkcjonuje też określenie "suwak" ;)

·
Registered Abuser
2,402 Posts
Falubaz said:
cała Polska - trolejbus
Spotkałem się kiedyś z określeniem "autobus na smyczy" albo "smyczobus", ale to stare i rzadkie dziś. To tak samo jak typowe gdańskie powiedzonko z lat 80-tych że coś jest "idiotyczne jak tramwaj na Przeróbkę":lol:

Falubaz said:
inaczej tez brzmia komunikaty
np. w KRakowie tramwaj jadacy do zajezdni ma tabliczki typu: "zajezdnia Kurdwanów' albo coś w tym stylu
To w Zielonej Górze są tramwaje? :clown:

·
Banned
15,354 Posts
Discussion Starter · #14 ·
japan said:
Spotkałem się kiedyś z określeniem "autobus na smyczy" albo "smyczobus", ale to stare i rzadkie dziś. To tak samo jak typowe gdańskie powiedzonko z lat 80-tych że coś jest "idiotyczne jak tramwaj na Przeróbkę":lol:

To w Zielonej Górze są tramwaje? :clown:
he nie ma i nie bedzie, ale takie tabliczki widzialem w kraku tylko na tramwajach stad moze tak sie zlozylo w tym zdaniu ;)

·
Registered
3,367 Posts
Falubaz said:
Bo Kraków ma 3 zajezdnie autobusowe i 2 tramwajowe (jak się mylę to mnie proprawcie) a ZG jedną, więc wiadomo o którą chodzi :D

·
senior assistant designer
1,426 Posts
W Warszawie swgo czasu mówiło się na tramwaje "przecinaki", bo tną ulicami i wszystko co spotkają na swojej drodze :)

1 - 20 of 83 Posts