SkyscraperCity Forum banner

[Płock] Infrastruktura drogowa

61770 Views 263 Replies 31 Participants Last post by  djmonteiro
Drogowa rewolucja - jak zmienią się skrzyżowania

Łącznie 11 skrzyżowań na głównych drogach Płocka idzie tego lata do przebudowy. Wiele z nich mogło być zmodernizowanych w większym zakresie, ale Miejski Zarząd Dróg zaznacza: będzie to tylko korekta za kilka mln zł. Tam gdzie koszty z powodu - np. konieczności przełożenia światłowodów sięgają setek tys. zł - drogowcy unikali przebudowy. Ale i tak miasto zmieni się nie do poznania. Najpierw czekają nas korki z powodu prac. Za to potem - komfortowa jazda!


Przebudowa skrzyżowania al. Kobylińskiego z ul. Łukasiewicza



Skrzyżowanie al. Kobylińskiego z ul. Łukasiewicza
Korekta ma ułatwić jazdę głównie płocczanom, którzy kierują się do Orlenu i wracają z pracy w kombinacie. Dla jadących do PKN-u aleją Kobylińskiego zmienia się prawoskręt. Pas do skrętu w ul. Łukasiewicza zostanie wydłużony.
Zmieni się też ul. Łukasiewicza. Wjeżdżający w nią (w kierunku Orlenu) będą mieli do dyspozycji zwężoną jezdnię. Dzięki temu dla wyjeżdżających powstaną cztery pasy: do skrętu w prawo, jazdy na wprost i dwa do skrętu w lewo. Dziś funkcjonują tu tylko trzy pasy dla wyjeżdżających, środkowy łączy kierunek do jazdy prosto i skrętu w lewo.
Trzecia zmiana dotyczy trzech pasów ruchu w al. Kobylińskiego dla samochodów, które minęły cmentarze i dojechały do ul. Łukasiewicza. Dziś także są tu trzy pasy, ale nie mają pełnych wymiarów, jest ciasno i wielu kierowców nie zachowuje się w tym miejscu pewnie. Zmiana będzie polegała na "ucięciu" fragmentu wyspy rozdzielającej jezdnie al. Kobylińskiego i poszerzeniu pasów do pełnych rozmiarów.
Bolączką pozostanie jeden pas do jazdy na wprost al. Kobylińskiego w kierunku Winiar. Ale zaraz za skrzyżowaniem z ul. Łukasiewicza aleja zamienia się w dwupasmową drogę, jej poszerzenie do czterech pasów jest teoretycznie możliwe, ale niesie ze sobą konieczność przebudowy infrastruktury, a więc także konieczność poniesienia olbrzymich kosztów.

Przebudowa skrzyżowania al. Kobylińskiego z ul. Bielską i al. Jachowicza



Skrzyżowanie al. Kobylińskiego z ul. Bielską i al. Jachowicza
Dużo się zmieni obok budynku po dawnym hotelu Petropol. Także i tu pojawią się lewoskręty w ul. Bielską zarówno z al. Jachowicza, jak i z al. Kobylińskiego.
Zmieni się też ul. Bielska. Dla kierowców, którzy dojadą do tego skrzyżowania ze Starego Miasta, będą czekały przed krzyżówką trzy pasy. Jeden do skrętu w lewo i kolejny do jazdy na wprost. Przybędzie prawoskręt, który będzie zaczynał się w miejscu zatoczki autobusowej na wysokości Petropolu.
Z drugiej strony skrzyżowania też nastąpią zmiany. Przesunięta zostanie wysepka rozdzielająca pasy ruchu. Kierowcy opuszczający aleje będą wjeżdżać na jeden, węższy niż obecnie pas ruchu. Kierowcy, którzy będą z Bielskiej wyjeżdżać na aleję, będą mieli do dyspozycji aż cztery pasy ruchu (teraz są trzy). Prawoskręt, pas do jazdy na wprost i dwa pasy do skrętu w lewo, w al. Jachowicza. Te cztery pasy ruchu będą zaczynać się już na wysokości budynku nadleśnictwa.

Przebudowa skrzyżowania al. Jachowicza z ul. Obrońców Westerplatte i Nowym Rynkiem



Skrzyżowanie al. Jachowicza z ul. Obrońców Westerplatte i Nowym Rynkiem
Pojawią się tu dwa lewoskręty: jeden dla skręcających z al. Jachowicza w ul. Obrońców Westerplatte, drugi dla jadących - z przeciwnej strony - na Nowy Rynek.
Ten ostatni może okazać się najbardziej efektywny, bo dziś przed hotelem Płock cztery auta skręcające w kierunku placu i Tumskiej całkowicie blokują przejazd na wprost lewym pasem. Ale też będzie bardzo kosztownym przedsięwzięciem, bo jego budowa oznacza konieczność przełożenia węzła telekomunikacyjnego.
Poszerzona zostanie ul. Obrońców Westerplatte, będą na niej dwa pasy dla aut wyjeżdżających na aleję. Nie będzie poszerzany zaś wyjazd z Nowego Rynku, ale drogowcy wykorzystają szerokość ulicy i wyrysują tu trzy zamiast dwóch pasów, jak to jest obecnie. Opuszczający plac będą mieli wydzielony lewoskręt.

Przebudowa skrzyżowania al. Jachowicza z ul. 11 Listopada



Skrzyżowanie al. Jachowicza z ul. 11 Listopada
Drogowcy zbudują w tym miejscu dwa lewoskręty. Jeden dla kierowców, którzy nadjadą od Politechniki, drugi dla przeciwległego kierunku.
Nowością będzie również to, że od skrzyżowania al. Jachowicza z ul. 1 Maja aleja w kierunku Międzytorza i Podolszyc będzie drogą trzypasmową.

Przebudowa skrzyżowania al. Jachowicza z al. Kilińskiego i ul. Dworcową.



Skrzyżowanie al. Jachowicza z al. Kilińskiego i ul. Dworcową
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że w kierunku Międzytorza i Podolszyc prowadzić będą po zmaianch trzy pasy ruchu. Dołącza do prawoskręt w al. Kilińskiego.
Na al. Jachowicza (pod gmachem Politechniki) wydłużony zostanie też lewoskręt w al. Kilińskiego, po przebudowie będzie sięgał prawie ul. Otolińskiej.
I jeszcze jedna zmiana: wyjeżdżający z al. Kilińskiego i skręcający w lewo w al. Jachowicza też będą mieli dwa pasy do dyspozycji.

Przebudowa skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Otolińskiej



Skrzyżowanie al. Jachowicza z ul. Otolińską
Po przebudowie pozostają trzy pasy ruchu w kierunku Podolszyc i lewoskręt z al. Jachowicza w ul. Otolińską. Na końcu tej ostatniej ulicy drogowcy wybudują dwa lewoskręty wprowadzające ruch w al. Piłsudskiego (dziś jest tylko jeden).

Przebudowa skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej z al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej (obok Mazovii)



Skrzyżowanie ul. Wyszogrodzkiej z al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej (obok Mazovii)
Najważniejsza zmiana polega na poszerzeniu ul. Wyszogrodzkiej. Kierowcy dojeżdżający dziś do Podolszyc mają do dyspozycji jeden pas do skrętu w prawo, jeden lewokskręt, jeden pas do jazdy na wprost w kierunku Imielnicy oraz jeden łączony: do jazdy prosto i skrętu w lewo. Bardzo często ten ostatni nie spełnia swojej roli i kierowcy jadący do Mazovii szybko blokują ruch tym, którzy chcieliby jechać prosto.
Zmieni się też ul. Wyszogrodzka pod Mazowią. Dojeżdżający do tego miejsca kierowcy będą mieli jeszcze prawy pas do jazdy na wprost (dziś jest on tylko prawoskrętem i pozostaje niewykorzystany).
Bardzo przebudowana zostania al. Jana Pawła II. Na pewnym odcinku będzie drogą sześciopasmową, rozdzieloną wyspą (z barierkami, które uniemożliwią pieszym przebieganie). Dwupasmowa droga poprowadzi od skrzyżowania z ul. Wyszogrodzką do skrzyżowania z ul. Czwartaków, które zostanie przebudowane i będzie rondem. Dal wyjeżdżających z al. Jana Pawła będą cztery pasy: dwa lewoskręty i dwa do jazdy prosto. Z jednego z tych ostatnich będzie można też skręcać w prawo.
Zmieni się też al. Armii Krajowej, będzie miała dwa zamiast jednego pasa do jazdy na wprost, właśnie w dwupasmową już al. Jana Pawła II. Pod McDonald'sem zaś przybędzie pas do bezkolizyjnego włączenia się do ruchu w ul. Wyszogrodzką w kierunku do centrum.
Na ul. Wyszogrodzkiej (między Mazovią, a Auchan) pojawi się też nawrotka dla tych, którzy opuszczą Agatę czy PERN, a będą chcieli zawrócić do Imielnicy. Dzięki temu nie zablokują lewoskrętu z ul. Wyszogrodzkiej w al. Jana Pawła.

źródło: Gazeta wyborcza Płock
See less See more
7
1 - 20 of 264 Posts
Chcą uciszyć dwie ulice w centrum Płocka
Hubert Woźniak 08.05.2012 , aktualizacja: 07.05.2012 20:06 A A A Drukuj

Badania natężenia hałasu zaczną się w tym tygodniu na ul. Sienkiewicza i Kolegialnej. Odpowiedzą na pytanie, czy opłacalne jest układanie cichego asfaltu.

Fot. Piotr Augustyniak / Agencja

Czy po remoncie Sienkiewicza stanie się cichą ulicą?

W sobotę drogowcy całkowicie zamykają przejazd ul. Sienkiewicza na trzy tygodnie, potem przeniosą się na Kolegialną, która pozostanie nieprzejezdna przez pięć kolejnych tygodni. W tym czasie wymieniona zostanie część infrastruktury podziemnej. Na koniec będzie ułożony nowy asfalt.

Ma to być tzw. cicha nawierzchnia, czyli taka, która chłonie hałas wytwarzany przez opony pojazdów (choć nie będzie to jeszcze asfalt z gumą). Od jakiegoś czasu stosuje się ją w Polsce dużych miastach, które starają się o zminimalizowanie ulicznego zgiełku.


Już w tym tygodniu fachowcy po raz pierwszy zbadają poziom hałasu najpierw na ul. Sienkiewicza, potem na Kolegialnej. Po raz drugi w tych samych miejscach pojawią się już po ułożeniu nowej, w założeniu cichszej nawierzchni. Porównanie wyników obu badań wykaże, na ile jest to sensowna inwestycja.

Jak podkreśla dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Gryszpanowicz, w MZD chcą mieć sto procent pewności, że cichy asfalt się sprawdza. A przy okazji dają wyraźny sygnał, że "nie myślą tylko o zmotoryzowanych mieszkańcach Płocka, ale o wszystkich płocczanach".

Jeśli badania wykażą, że nowy asfalt w zdecydowany sposób wycisza ulicę, to drogowcy będą go stosować na kolejnych płockich drogach. I to mimo że jest droższy od dotąd stosowanych w mieście nawierzchni.

Drogowcy sami nie zamierzają wyznaczać punktów pomiarowych hałasu, postanowili zdać się na wiedzę i doświadczenie firmy, którą wynajęli.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...wie_ulice_w_centrum_Plocka.html#ixzz1uGfFYT6A



Swietny pomysł z założeniem osobnego wątku,mozna powiedziec nareszcie
See less See more
Drogowcy informują o utrudnieniach m.in. na Piłsudskiego
ad 08.05.2012 , aktualizacja: 08.05.2012 09:53 A A A Drukuj

We wtorek będą występowały na terenie miasta miejscowe utrudnienia w ruchu związane z naprawą nawierzchni jezdni oraz naprawą chodników.


Prace związane z naprawami nawierzchni jezdni będą prowadzone na:

- al. Piłsudskiego


- ul. Padlewskiego

- ul. Raczkowizna

Prace związane z naprawami chodników będą prowadzone przy:

- ul. Medycznej

- ul. Królewieckiej

- ul. Kazimierza Wielkiego

Drogowcy proszą o zachowanie ostrożności.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...iach_m_in__na_Pilsudskiego.html#ixzz1uGfkHnLB
See less See more
Chcą uciszyć dwie ulice w centrum Płocka
Hubert Woźniak 08.05.2012 , aktualizacja: 07.05.2012 20:06 A A A Drukuj

Badania natężenia hałasu zaczną się w tym tygodniu na ul. Sienkiewicza i Kolegialnej. Odpowiedzą na pytanie, czy opłacalne jest układanie cichego asfaltu.

Fot. Piotr Augustyniak / Agencja

Czy po remoncie Sienkiewicza stanie się cichą ulicą?

W sobotę drogowcy całkowicie zamykają przejazd ul. Sienkiewicza na trzy tygodnie, potem przeniosą się na Kolegialną, która pozostanie nieprzejezdna przez pięć kolejnych tygodni. W tym czasie wymieniona zostanie część infrastruktury podziemnej. Na koniec będzie ułożony nowy asfalt.

Ma to być tzw. cicha nawierzchnia, czyli taka, która chłonie hałas wytwarzany przez opony pojazdów (choć nie będzie to jeszcze asfalt z gumą). Od jakiegoś czasu stosuje się ją w Polsce dużych miastach, które starają się o zminimalizowanie ulicznego zgiełku.


Już w tym tygodniu fachowcy po raz pierwszy zbadają poziom hałasu najpierw na ul. Sienkiewicza, potem na Kolegialnej. Po raz drugi w tych samych miejscach pojawią się już po ułożeniu nowej, w założeniu cichszej nawierzchni. Porównanie wyników obu badań wykaże, na ile jest to sensowna inwestycja.

Jak podkreśla dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Gryszpanowicz, w MZD chcą mieć sto procent pewności, że cichy asfalt się sprawdza. A przy okazji dają wyraźny sygnał, że "nie myślą tylko o zmotoryzowanych mieszkańcach Płocka, ale o wszystkich płocczanach".

Jeśli badania wykażą, że nowy asfalt w zdecydowany sposób wycisza ulicę, to drogowcy będą go stosować na kolejnych płockich drogach. I to mimo że jest droższy od dotąd stosowanych w mieście nawierzchni.

Drogowcy sami nie zamierzają wyznaczać punktów pomiarowych hałasu, postanowili zdać się na wiedzę i doświadczenie firmy, którą wynajęli.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...wie_ulice_w_centrum_Plocka.html#ixzz1uGfFYT6A



Swietny pomysł z założeniem osobnego wątku,mozna powiedziec nareszcie
Długo się nosiłem z takim zamiarem aż wreszcie czas pozwolił :)

Co do Sienkiewicza i kolegialnej to jest jeszcze drugi artykuł i materiał video

Sienkiewicza i Kolegialna - będzie remont i utrudnienia

Remont całej ulicy Sienkiewicza oraz połowy ul. Kolegialnej zapowiedział w poniedziałek Miejski Zarząd Dróg. Przejazd pierwszą z tych ulic drogowcy chcą zamknąć już 12 maja - za niecałe trzy tygodnie. Utrudnienia potrwają aż osiem tygodni.

W Miejskim Zarządzie Dróg zastrzegają wprawdzie, że data ta - z różnych nieprzewidzianych powodów technicznych - może jeszcze ulec zmianie, ale nie przesunie się bardzo.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie drogowcy zamkną przejazd ul. Sienkiewicza w sobotę 12 maja. Podkreślmy: przejazd od al. Kilińskiego do ul. Bielskiej. Roboty planują skończyć do 3 czerwca.

Dzień później, 4 czerwca, zamkną przejazd ul. Kolegialną, nad odnowieniem której chcą pracować do 8 lipca. Roboty zaczynają na odcinku za skrzyżowaniem z ul. Tumską.

Co ważne (bo to zapewne spowoduje największe utrudnienia w ruchu oraz spowoduje zmiany tras wielu autobusów Komunikacji Miejskiej) - po zamknięciu ul. Sienkiewicza, Kolegialna pozostanie ulicą jednokierunkową. Podobnie będzie również po rozpoczęciu robót na Kolegialnej. Sienkiewicza pozostanie jednokierunkowa.

Oznacza to zmianę tras m.in. tak popularnych linii KM oznaczonych numerami: 7, 8, 19, 20, czy 22 łącznie aż na osiem tygodni! Jak się trasy te zmienią? W KM jeszcze nie wiedzą, czekają na dokumentację dotyczącą remontu i czasu jego trwania. Zamieszanie będzie jednak nieliche.

W trakcie poprzednich remontów w tym rejonie (na Kwiatka czy na Kolegialnej), ulicą Sienkiewicza jeździliśmy w dwóch kierunkach.

Policja i MZD są jednak zdania, że wprowadzanie takiej organizacji ruchu na trzy tygodnie (czyli dwukierunkowej jazdy na Kolegialnej na czas remontu Sienkiewicza) i na pięć tygodni (czyli dwukierunkowej jazdy na Sienkiewicza, na czas remontu Kolegialnej), wywoła za dużo zamieszania. Tym bardziej, że wielu kierowców jeździ na pamięć.

Utrudnione życie będą mieli także mieszkańcy ul. Sienkiewicza i Kolegialnej. W MZD obiecują, że postarają się zachować dojazd do każdej posesji, ale momentami fizycznie może to być niemożliwe. Może zdarzyć się, że ciepłownicy będą wymieniać swoje instalacje na środkowym odcinku Sienkiewicza, a MZD wymieniać w tym czasie będzie asfalt na fragmencie ulicy miedzy al. Kilińskiego i Misjonarską, uruchamiając maszyny na cały weekend. Wtedy nie będzie przejazdu od Kilińskiego aż do Zakładu Karnego.

Mieszkańcy tych ulic muszą uważnie śledzić komunikaty drogowców z informacją o pracach, inaczej jakieś auto może zostać na podwórku, na dwa czy trzy dni odcięte od wyjazdu.

Z utrudnieniami muszą się liczyć też płocczanie z okolic, bo asfaltowanie Sienkiewicza czy Kolegialnej oznacza także czasowe zamknięcie skrzyżowań tych ulic z Gradowskiego, Misjonarską oraz 1 Maja.

Remont Sienkiewicza i Kolegialnej MZD poprowadzi wspólnie z Fortum i Wodociągami Płockimi. Ta pierwsza spółka będzie układać ciepłociąg, druga - remontować stary wodociąg. Pierwsza dołoży do remontu 700 tys. zł, druga - 250 tys. - Dzięki tej współpracy za znaczną część kosztów remontu ul. Kolegialnej zapłacą właśnie te firmy, a nie MZD - podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Współpracę taką wymusiło ubiegłoroczne zarządzenie prezydenta Nowakowskiego, który podniósł standardy naprawiania ulic. Bolesny jest przykład ul. Dobrzykowskiej na Radziwiu, która najpierw została wyasfaltowana, gdy nieistniejąca już Wojewódzka Dyrekcja Dróg Miejskich przygotowała ją jako objazd na czas remontu starego mostu. Potem, budując kanalizację, zrył ją samorząd. Odtworzona nawierzchnia dziś się zapada.

Sytuacja taka współcześnie już nie zaistnieje. Wykonawca kanalizacji musiałby dziś odtworzyć cały pas ruchu. Dlatego Fortum i Wodociągom Płockim opłacało się zgrać w czasie z planami drogowców.

Prace nad wymianą infrastruktury pomijają rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową. Jest to bardzo kosztowna operacja, Wodociągi Płockie od lat starają się o pieniądze na jej przeprowadzenie. Dlatego też płoccy drogowcy od lat zwlekali z remontem Sienkiewicza i Kolegialnej, by nie "pruć" wyremontowanej drogi i w rezultacie doprowadzili je do rozpaczliwego stanu.

- Nie chcę powiedzieć, że nie da się tam już jeździć, ale jest naprawdę źle - tłumaczy prezydent Andrzej Nowakowski. - Kanalizację ogólnospławną musimy na początek rozdzielić w okolicy ul. Polnej. Samorząd będzie stać na jej rozdzielenie w rejonie Sienkiewicza i Kolegialnej najwcześniej za 10 lat. Świadomie więc decydujemy się na wyremontowanie tych ulic - dodaje.

- Przepraszamy z utrudnienia, ale mamy nadzieję, że wyremontowane ulice je zrekompensują - mówi szef MZD Piotr Gryszpanowicz.

Dodał, że wprawdzie remont obejmie tylko wymianę asfaltu, ale nowa nawierzchnia będzie cichym asfaltem, jaki stosuje się dziś w dużych miastach, które walczą z hałasem. No i jest dobra wiadomość dla kierowców, którzy od lat domagali się zrobienia trzech pasów ruchu na końcu ul. Sienkiewicza i jej skrzyżowaniu z Bielską. W końcu powstaną.
źródło: Gazeta Wyborcza Płock

See less See more
Rondo turbinowe w Płocku:


Kładka dla pieszych: 4 lokalizacje


źródło: http://www.mzd-plock.eu/

KorkoNET rozpoczął walkę z zatłoczonymi ulicami

Zastanawiasz się, którędy wracać z pracy w centrum miasta do mieszkania na Podolszycach? Gdzie złapie cię korek i stracisz czas? Teraz wystarczy, że przed wyjazdem zerkniesz na stronę Miejskiego Zarządu Dróg i sprawdzisz obraz z kamer obserwujących newralgiczne skrzyżowania.

- Jeśli potwierdzi się zainteresowanie, które towarzyszyło próbnemu etapowi wprowadzania tego systemu, to może on się okazać bardzo pomocnym narzędziem dla wszystkich użytkowników dróg - zapowiada prezydent Andrzej Nowakowski.

Od środy płockie ulice filmują 32 kamery umieszczone głównie przy najbardziej zatłoczonych w trakcie porannego i popołudniowego szczytu skrzyżowaniach. Można więc zobaczyć, co dzieje się na rondzie Wojska Polskiego (czyli popularnym dzwonie), na skrzyżowaniach alei z ul. Bielską czy al. Kilińskiego. Niektóre z urządzeń filmują też środkowe odcinki ulic w centrum.

Wszystkie jednak mają pokazać to, co dzieje się w najbardziej newralgicznych punktach. Na jednej z kamer można na przykład zobaczyć jak po południu sznur samochodów wydłuża się na al. Jachowicza (wysokości biurowca ZUS), przed jej skrzyżowaniem z al. Kilińskiego. Widząc jak w tym miejscu przejazd się korkuje, możemy szybko sprawdzić na sąsiednim obrazie, że luźno jest na skrzyżowaniu ul. Kolegialnej z ul. 1 Maja i pl. Obrońców Warszawy, i wybrać właśnie tę drogę, jako alternatywny i szybszy przejazd.

Obraz z kamer można zobaczyć na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg (www.mzd-plock.eu), dostęp do niego jest ogólnodostępny.

Każdy z 32 punktów składa się z kamery cyfrowej oraz sprzętu transmisyjnego. Widok jest prezentowany z prędkością około 12,5 klatki na sekundę z każdego urządzenia, co daje złudzenie płynnego obrazu. W ciągu dnia możemy zobaczyć obraz kolorowy, w nocy będzie on czarno-biały. Są dwa warianty korzystania z systemu dla osób posiadających "wolny" i "szybki internet".

A jego budowanie zaczęło się niewinnie. Na początku kadencji samorządu obecny szef MZD, Piotr Gryszpanowicz, zainteresował się tym, dlaczego jego jednostka musi płacić 100 tys. zł rocznie za eksploatację dwóch kamer monitorujących to, co dzieje się na nowym moście, a nie ma na niego podglądu. Bo kamerami pracującymi na płockich ulicach zajmuje się ratuszowy wydział zarządzania kryzysowego. Negocjacje z Urzędem Miasta stopniowo doprowadziły do tego, że drogowcy otrzymali kilka kamer, z których obraz w ubiegłym roku udostępnili płocczanom. Nie był to doskonały przekaz - czasem kamery zacinały się, czasami w ogóle nic nie pokazywały. Ale jednak umożliwiały rzecz szalenie ważną: sprawdzenie przed wyjazdem do lub z pracy, czy na tych monitorowanych skrzyżowaniach nie ma korków.

Piotr Gryszpanowicz przyznaje, że strona MZD, na której udostępnione były obrazy z kamer, była oblegana. I często z tego powodu się wieszała. Rzecznik MZD Konrad Kozlowski dodaje, że notowała ona rekordową oglądalność sięgającą średnio około 100 tysięcy odwiedzin w miesiącu.

I to właśnie zmobilizowało płockich drogowców do zbudowania systemu monitoringu wizyjnego KorkoNET. Obsługuje go firma Petrotel (kamery są od niej dzierżawione, bo jest to tańsze rozwiązanie niż ich zakup). Za całość MZD będzie teraz płacić 120 tys. zł rocznie.
źródło: Gazeta Wyborcza Płock

Link KORKONET PŁOCK: http://www.mzd-plock.eu/static/index/84

See less See more
Na kobylinskiego jachowicza i pilsudskiego powinny raczej powstac przejscia podziemne juz widze jak sie bedzie ploczczanom chcialo wchodzic po schodach na gore...
Przejście podziemne również powinno być na wysokości skrzyżowania koło Galerii Mazovia i Auchan. Na dzień dzisiejszy dochodzi tam do wielu niebezpiecznych sytuacji gdy chcąc wyjechać z Podolszyc Północ w stronę Warszawy zielone światło mają również piesi którzy ten przejazd blokują przez co samochody nie mogą zjechać z w/w skrzyżowania. Po chwili zielone światło zapala się dla wyjeżdżających z Podolszyc Południe i natrafiają oni na auta które jeszcze przepuszczają pieszych i tym samym blokują ruch.



Od soboty ul. Sienkiewicza częściowo zamknięta

Będą utrudnienia, zwłaszcza że Kolegialna pozostanie jednokierunkowa. Zmienią się trasy dziesięciu linii Komunikacji Miejskiej.
Miejski Zarząd Dróg zamyka przejazd ul. Sienkiewicza i najpierw oddaje drogę fachowcom z Fortum, którzy będą pracować nad swoimi ciepłociągami. Kiedy skończą, drogowcy ułożą nowy asfalt na całej długości ulicy - od skrzyżowania z al. Kilińskiego po ul. Ostatnią. Nie oznacza to, że na Sienkiewicza nie da się całkiem wjechać. Bo prace zostały podzielone na trzy etapy.



W pierwszym ul. Sienkiewicza zamknięta będzie między skrzyżowaniami z Misjonarską i Tumską. Pozostanie nieprzejezdna na tych odcinkach aż do 31 maja. Ale przez skrzyżowania Sienkiewicza-Misjonarska oraz Sienkiewicza-1 Maja można będzie przejechać. To ostatnie zostanie całkowicie zamknięte tylko na weekend 18-20 maja.

Od 25 do 27 maja poszerzy się zamknięta część Sienkiewicza. W tym drugim etapie drogowcy wkroczą z pracami na odcinek od al. Kilińskiego do Misjonarskiej. Nieprzejezdne będzie wtedy skrzyżowanie z ul. Gradowskiego.

W ostatnim trzecim etapie, który potrwa od 1 do 3 czerwca, nie pojedziemy ul. Sienkiewicza od skrzyżowania z Misjonarską do ul. Ostatniej. Nieprzejezdne wtedy będą wszystkie skrzyżowania z przecinającymi Sienkiewicza poprzecznymi ulicami: Misjonarską, 1 Maja, Tumską, Kaczmarskiego i Bielską.

W czasie robót na ul. Sienkiewicza autobusy wielu popularnych linii Komunikacji Miejskiej pojadą objazdem przez al. Kilińskiego i Jachowicza. Zmiany dotyczą tras oznaczonych numerami: 7, 8, 19, 20, 21, 22, 29, 30, 33 i 101. Od soboty, przez trzy tygodnie, będą skręcać z ul. 4 Pułku Strzelców Konnych w al. Kilińskiego, a potem w Jachowicza. Zatrzymają się na przystankach naprzeciwko poczty oraz Petropolu. Potem wrócą na swoje stare trasy. Pojazdy linii objętych objazdem oznakowane zostaną specjalnymi tablicami informacyjnymi. Dodajmy, że bilety okresowe zachowają ważność na trasie objazdu.

Po zakończeniu remontu ul. Sienkiewicza drogowcy zamkną na pięć tygodni ul. Kolegialną. W trakcie remontu Sienkiewicza Kolegialna pozostanie jednokierunkowa. Po zamknięciu tej drugiej także po Sienkiewicza będziemy poruszać się w jednym kierunku.

Dopuszczeniu ruchu dwukierunkowego na tych ulicach mocno sprzeciwiła się policja. Odwołała się do złych doświadczeń z lat, kiedy remontowana była ul. Kwiatka i pierwszy odcinek Kolegialnej. Kierowcy gubili się na skrzyżowaniach z poprzecznymi ulicami, przyzwyczajeni, że od lat skręcają tylko w jednym kierunku. Było wiele kolizji i wypadków. Jeden z nich, na skrzyżowaniu Sienkiewicza z ul. Misjonarską, zakończył się śmiercią kierowcy osobowego auta, które wjechało pod autobus.
źródło: Gazeta Wyborcza Płock
See less See more
2
Uważajcie na dziury na ulicy Topolowej i Spółdzielczej
Marta Wielkopolska 11.05.2012 , aktualizacja: 10.05.2012 20:06 A A A Drukuj

Z telefonu do redakcji: - Ostrzegam przed dziurą przy Rogatkach Dobrzyńskich - mówił czytelnik. Drogowcy z Miejskiego Zarządu Dróg pojechali tam natychmiast i odkryli więcej usterek.

- Na ul. Topolowej, obok rogatek, powstała wielka dziura. Nie jest to jakiś tam drobny ubytek w asfalcie. Wygląda na zapadniętą jezdnię na powierzchni około pół metra kwadratowego. Jest groźna, samochód może ją pokona, ale rowerzysta zrobić sobie tu krzywdę - alarmował mężczyzna.

Na skrzyżowaniu ul. Topolowej i Kazimierza Wielkiego szybko pojawiła się ekipa z Miejskiego Zarządu Dróg, by oznakować miejsce. Jednak okazało się, że w obrębie skrzyżowania znajduje się nie jedna, a dwie groźne dziury.


- Nasi pracownicy zlokalizowali duże zapadlisko na krawędzi jezdni i chodnika, tuż przy studzience telekomunikacyjnej. Druga, podobna dziura, znajduje się na chodniku obok identycznej studzienki. Prawdopodobnie z winy infrastruktury telekomunikacyjnej powstały ubytki w nawierzchni - wyjaśnia Konrad Kozłowski z MZD.

Niestety ekipa drogowców, oprócz oznakowania miejsca, nie może wiele zrobić. Studzienki należą do dwóch operatorów telekomunikacyjnych. MZD poinformowało ich o konieczności wykonania naprawy. - Możliwe, że będzie trzeba wymienić całe studzienki - dodaje Konrad Kozłowski.

Na kolejne zapadlisko narzekają też kierowcy, jeżdżący ul. Południową.

- Na środku drogi zrobiła się dziura. Drogowcy postawili gigantyczne oznakowanie, szerokie na pół jezdni i tak zostawili. Czy najlepszą formą naprawy w Płocku jest postawienie ostrzegawczego znaku? - skarżył się płocczanin.

W Miejskim Zarządzie Dróg znają problem. Zapadlisko w tym miejscu wywołała awaria sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Grunt pod asfaltem został wypłukany. Identyczna sytuacja miała miejsce po drugiej stronie skrzyżowania w rejonie ul. Spółdzielczej (w czasie remontu okazało się, że odcinek asfaltu wisiał w powietrzu).

Jak duże szkody są na ul. Południowej? Na odpowiedź trzeba poczekać. Zapadlisko nie jest awarią drogową, tylko wodociągowo-kanalizacyjną. O naprawie nie decyduje MZD, a właściciel urządzenia. Jak wyjaśnia Konrad Kozłowski - są dwie możliwości. Jeśli uszkodzenie nastąpiło z powodu awarii kanalizacji deszczowej decyzję o naprawie podejmuje ratusz. Sieci uszkodzony jest wodociąg - interweniować będą Wodociągi Płockie.

- Obie instytucje muszą się porozumieć i sprawdzić swoje urządzenia. Sytuacja jest nieciekawa, dlatego prosimy ich o szybką reakcję. Na razie płocczanie muszą sobie poradzić omijając uszkodzoną nawierzchnię - wyjaśnia Konrad Kozłowski.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568..._Topolowej_i_Spoldzielczej.html#ixzz1uXuotXIH
See less See more
Sondaż drogowy. Kładka nad aleją obok Stanisławówki?
hw 13.05.2012 , aktualizacja: 13.05.2012 19:48 A A A Drukuj

Drogowcy podsumowali sondaż na temat lokalizacji pierwszej kładki dla pieszych nad ulicą.

Fot. Dominik Dziecinny / Agencja Gazeta

Al. Jachowicza
Miejski Zarząd Dróg zaproponował cztery miejsca:

- - na skrzyżowaniu al. Spacerowej i Nowaka z al. Kobylińskiego,


- - przy Stanisławówce, na przejściu łączącym rejon kościoła z biurowcem ZUS-u,

- - nad al. Piłsudskiego, na wysokości dawnego Coteksu,

- - nad Wyszogrodzką, pomiędzy centrami handlowymi na Podolszycach.

Najwięcej głosów (wszystkich było 4,3 tys.) zebrała lokalizacja przy Stanisławówce (48 proc. głosów), dalej są Podolszyce (43 proc.), okolice Coteksu (8 proc.) i al. Kobylińskiego (1 proc.).


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568..._aleja_obok_Stanislawowki_.html#ixzz1upVbmGmC
See less See more
Uwaga, korki! Niemal całe centrum zablokowane
mo 14.05.2012 , aktualizacja: 14.05.2012 09:18 A A A Drukuj

Pamiętacie, że rozpoczął się wielki remont Sienkiewicza? W tym momencie ulica jest zamknięta od Misjonarskiej do Tumskiej. W weekend jeszcze jakoś szło, ale przyszedł poniedziałek i całe centrum stanęło.

- Ul. 1 Maja stoi na całej długości! - relacjonuje nasza czytelniczka.

- O godz. 8.43 skręciłem w lewo, z Kilińskiego w 3 Maja. I dopiero 8.55 byłem przy skrzyżowaniu Tumskiej z Nowym Rynkiem. Normalnie pokonuję ten odcinek w trzy, cztery minuty. W ogóle od al. Kilińskiego jest jeden wielki korek - dodaje młody kierowca.

Przypominamy, że mimo to, że Sienkiewicza jest nieprzejezdna, Kolegialna pozostała ulicą jednokierunkową. Skrzyżowania Sienkiewicza - Misjonarska oraz Sienkiewicza - 1 Maja będą przejezdne.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...l_cale_centrum_zablokowane.html#ixzz1upW1AcRs
See less See more
Drogowe nowości na Podolszycach. Po wiadukcie na zakupy
Hubert Woźniak 13.05.2012 , aktualizacja: 13.05.2012 19:50 A A A Drukuj

Szersza Wyszogrodzka, wiadukt nad trasą mostową, przebicie do ul. Czwartaków - oto zmiany w układzie drogowym na Podolszycach, które czekają nas w związku z budową nowego centrum handlowo-usługowego.

Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta

Tu będzie prawoskręt prowadzący do trasy mostowej

Może ono powstać w narożniku ul. Wyszogrodzkiej i trasy mostowej, za zakładem energetycznym i budowaną stacją paliw BP. Nieoficjalnie mówi się, że będzie tu m.in. Leroy Merlin. Na razie w imieniu przyszłego gospodarza tego miejsca występuje spółka Centrum Graniczna.

W ratuszu trwa już procedura zmierzająca do wydania decyzji o warunkach zabudowy dla samego centrum, na podstawie której inwestor będzie mógł starać się o pozwolenie na budowę. Teraz zaczęło się drugie postępowanie - w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej budowy nowych oraz przebudowy istniejących dróg pod kątem obsługi centrum handlowego. Zamierzenia są bardzo ambitne i warte uwagi.


Pierwsza to sytuacja w Płocku, kiedy prywatny kapitał chce dużo zainwestować w układ komunikacyjny wokół swojej placówki. Dotychczas deweloperzy stawiający w Płocku centra ignorowali otaczający ich układ komunikacyjny, wyraźnie oczekiwali, że to samorząd będzie finansował budowę dróg wokół ich centrów handlowych.

Auchan nie zrobił właściwie nic. Do dziś korzysta z prowizorycznego wjazdu z ul. Wyszogrodzkiej na swój parking. Wjazdu, który w dużym stopniu spowalnia ruch na pobliskim skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II. Pozostałe wyjazdy na al. Jana Pawła II czy ul. Czwartaków mają tak słabą przepustowość, że w okresach intensywnych zakupów traci się długie minuty w oczekiwaniu na wyjazd spod Auchan.

Supermarket budowlany OBI korzysta z parkingu i wjazdów Auchan. Galeria Wisła zbudowała tylko dwa wyjazdy ze swojego podziemnego parkingu na ul. Czwartaków i tyle. W dodatku dość niebezpieczne, bo zmuszające wyjeżdżających kierowców do szybkiego przecięcia drogi dla rowerów w sytuacji, w której mają oni ograniczoną widoczność. Ale uwaga - płoccy drogowcy podkreślają, że to jedyne centrum, które jednak jest zainteresowane w partycypowaniu w przebudowie układu komunikacyjnego wokół swojej placówki i nie unika negocjacji na ten temat.

Galeria Mazovia wprawdzie przebudowała drogi prowadzące na jej zaplecze, ale to jedynie kilkaset metrów ulicy.

W przypadku Centrum Graniczna szykują się dwie duże zmiany w układzie drogowym wokół ronda Wojska Polskiego, czyli popularnego dzwonu.

Pierwsza będzie polegała na poszerzeniu ul. Wyszogrodzkiej. Od powstającej stacji paliw BP powstanie dodatkowy pas do prawoskrętu na trasę mostową. Od stacji będzie on przechwytywał samochody, które zamierzają jechać w kierunku mostu. Jednocześnie ma to być pas, z którego - już po minięciu ronda - skręcimy w prawo do centrum handlowo-usługowego.

Drugą zmianą będzie budowa wiaduktu nad trasą mostową oraz ulicy, która z jednej strony zaprowadzi samochody do centrum handlowego, z drugiej będzie kończyć się na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Czwartaków. Po drodze będzie miała dwa ronda, wjazd z trasy mostowej oraz zjazdy na nią.

Zbudowanie tych dróg pozwoli obsłużyć klientów centrum, którzy przyjadą z wielu kierunków. Nadjeżdżający od strony Międzytorza skręcą dzięki poszerzeniu Wyszogrodzkiej. Ci z Podolszyc skorzystają z tego samego wjazdu lub pojadą przez skrzyżowanie al. Jana Pawła II i ul. Czwartaków oraz przez nowy wiadukt. Z kolei nadjeżdżający z kierunku Tokar przejadą pod wiaduktem i dostaną się na niego nowym wjazdem. Wyjazdy także będą rozwiązane w taki sposób, by szybko opróżnić parking przed nowym centrum.

Dodajmy, że Centrum Graniczna nie ograniczy się tylko do przebudowy dróg (nie znamy kosztów takiej inwestycji). Rozbuduje także układ kanalizacyjny w tym rejonie i kolektory ściekowe przeciągnie pod ul. Wyszogrodzką, by po północno-wschodniej stronie zakończyć je przepompownią. W ten sposób tereny między ul. Bliską a Graniczną uzyskają dostęp do infrastruktury.

Kiedy powstanie centrum? Być może w przyszłym roku; kilka najbliższych miesięcy potrwa przygotowywanie dokumentów do wydania pozwolenia na budowę.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...ch__Po_wiadukcie_na_zakupy.html#ixzz1upWFT971
See less See more
Sienkiewicza zamknięta i Płock się korkuje
hw 14.05.2012 , aktualizacja: 14.05.2012 13:03 A A A Drukuj

Pierwszy roboczy dzień bez przejazdu ul. Sienkiewicza zakorkował centrum miasta. Zaskoczeni zakazem wjazdu kierowcy nie wiedzieli jak się poruszać i zapchali ulice przecinające Sienkiewicza.

Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta

Korkowała się też ul. Królewiecka

Ciasno zrobiło się zwłaszcza na ul. 1 Maja i na Misjonarskiej. Momentami nie można było wjechać w ul. 1 Maja z Kolegialnej, czy z pl. Obrońców Warszawy.

"Gęsto" zrobiło się także na skrzyżowaniu obok szkoły muzycznej. Wielu kierowców wjechało w ul. Sienkiewicza i zorientowali się, że nie ma przejazdu dopiero, gdy dojechali do zakładu karnego. Skręcali więc w Misjonarską, w kierunku Kolegialnej i potem mieli kłopoty z pokonaniem skrzyżowania koło szkoły muzycznej.
omunikacji Miejskiej, które od soboty jeżdżą al. Kilińskiego i Jachowicza spowodowała, że na tej pierwszej alei zrobiło się bardzo tłoczno. Samochody blokowały nawet przez moment skrzyżowanie al. Kilińskiego z Kolegialną.

Najgorzej było między godz. 8.00, a 11.00, kiedy to kierowcy, którzy dali się zaskoczyć objazdem, próbowali "wydostać się z matni". - Faktycznie, najgorzej jest w al. Kilińskiego. Mamy opóźnienia w kursowaniu autobusów, ale nie są one duże i pozwalają się nadrobić - komentuje sytuację przeze KM Janusz Majchrzak. - Pierwsze dni są najtrudniejsze, wszyscy potrzebujemy czasu, by się do zmian przyzwyczaić.

Z kolei ci zorientowani w zmianie organizacji ruchu kierowcy pojechali ul. 3 Maja i Królewiecką. I tu utknęli m.in. przed ciasnym skrzyżowaniem z ul. 1 Maja.

No, i znaleźli się tacy, którzy mimo zakazów, znaków i barier próbowali przejechać ul. Sienkiewicza. Udało im się, jeśli akurat maszyny budowlane, pracujące na wysokości biurowca PSS Zgody stały w taki sposób, że zostawiły przejazd.

Nie tylko ul. 1 Maja się zakorkowała. Nie można było wjechać nawet na pl. Obrońców Warszawy
Ciasno zrobiło się na 1 Maja
Skrzyżowanie ul.1 Maja z Sienkiewicza



Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/51,35681,11717738.html?i=1#ixzz1uscgL320
Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...knieta_i_Plock_sie_korkuje.html#ixzz1uscOm7rF
See less See more
4
Kierowcy, remonty nie tylko na Sienkiewicza
rk/mzd 15.05.2012 , aktualizacja: 15.05.2012 09:22 A A A Drukuj

Na terenie Płocka we wtorek będą występowały utrudnienia w ruchu. - Powodem są prace związane z naprawą nawierzchni jezdni i chodników - informuje Miejski Zarząd Dróg.

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Remont na drodze
Prace związane z naprawami nawierzchni będą prowadzone na ulicach: Sienkiewicza, Zglenickiego, Łukasiewicza i Boryszewskiej. Chodniki natomiast - na ulicy Medycznej, Królewieckiej, Warszawskiej, Obrońców Westerplatte i Harerskiej.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568..._nie_tylko_na_Sienkiewicza.html#ixzz1uvL7m3Z1
See less See more
Gdzie uważać na drogach, bo trwają naprawy
la 16.05.2012 , aktualizacja: 16.05.2012 08:29 A A A Drukuj

Dziś drogowcy zajmują się naprawą nawierzchni, poboczy i chodników. Sprawdź, na jakich ulicach. Pamiętajmy też, że z powodu remontu nieprzejezdna jest ul. Sienkiewicza!


Na ul. Gradowskiego i Boryszewskiej naprawiane są nawierzchnie jezdni.

Ulice Medyczna, Warszawska, Obrońców Westerplatte, pl. Dąbrowskiego - tu trwają prace przy naprawach chodników.


Na ul. Harcerskiej drogowcy remontują pobocza.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...drogach__bo_trwaja_naprawy.html#ixzz1v18nDgsB
See less See more
Kilka zdjęć z remontu Otolińskiej i Granicznej

Otolińska





Wjazd w nową Graniczną (skrzyżowanie z Targową)

Dalej Otolińska w stronę Płońska



Wjazd z Otolińskiej w starą Graniczną

Otolińska

Graniczna (widok na północ)

Graniczna (widok na południe)
See less See more
10
Remont. Omijaj ulicę Obrońców Płocka 1920 r.
la 19.05.2012 , aktualizacja: 19.05.2012 15:06 A A A Drukuj

Rozpoczęła się przebudowa tej ulicy i dlatego została ona wyłączona z ruchu. Roboty trwają na odcinku między al. Jachowicza a ul. Mickiewicza. Obowiązuje nowa organizacja ruchu, a tylko osoby, które mieszkają przy Obrońców Płocka 1920 mogą dojechać do swoich posesji.


Jak informuje rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg Konrad Kozłowski, ta gminna inwestycja uzyskała milion zł dofinansowania (30 proc. wszystkich kosztów) rządowego. Prace są bowiem prowadzone w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Obrońców Płocka 1920 roku doczeka się remontu na odcinkach od Jachowicza do Mickiewicza oraz od Mickiewicza i Chopina. Zostanie ułożona nowa nawierzchnia, nowe mają być chodniki, powstanie też niewielki parking o pow. 60 m kw. - Przebudowa ul. Obrońców Płocka 1920 r. to jeden z ważniejszych tegorocznych projektów komunikacyjnych i infrastrukturalnych dla Płocka - mówi rzecznik MZD. - Inwestycja ma na celu usprawnienie komunikacji w centrum miasta oraz zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego.


Roboty prowadzi Zakład Instalacji Sanitarnych Tech-Instal z Płocka. Pracę zaczęły się 18 maja, mają być w całości zakończone do 15 października.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...ce_Obroncow_Plocka_1920_r_.html#ixzz1vLhNnCFz
See less See more
Dziurawa wizytówka, czyli Dobrzykowska do naprawy
Anna Lewandowska 20.05.2012 , aktualizacja: 20.05.2012 20:18 A A A Drukuj

"Drogowcy kpią sobie z kierowców". "Sytuacja pogarsza się od wielu lat i nikt się tym nie interesuje". "Czy ma tam być skatepark?". O czym mowa? O ulicy Dobrzykowskiej.

Fot. Piotr Augustyniak / Agencja

Dobrzykowska jak jest, każdy widzi. Pewne jest, że najwyższa pora naprawić tę drogę wylotową z Płocka


Powyższe cytaty pochodzą z maila od naszego czytelnika, ale nie on jeden psioczy na Dobrzykowską. Odcinek ulicy od ronda im. 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa (tego przy nowym moście, na lewym brzegu Wisły) a granicą z gminą Gąbin jest po prostu koszmarny. Zniszczona nawierzchnia, z koleinami, dziurami zalepionymi byle jakimi łatami i rozsypującymi się poboczami, daje kierującym pojazdy poczucie, że znaleźli się na torze do testowania jazdy ekstremalnej. To tym bardziej wstydliwe, że Dobrzykowska jest drogą wylotową z Płocka i jako taka powinna być traktowana jak wizytówka miasta. Tymczasem każdy, kto jedzie od strony Gąbina, ma do dyspozycji niemal idealną szosę, która jak nożem uciął kończy się tam, gdzie zaczyna się Płock. Jak spełnienie obietnicy zawartej w dość kosztownym haśle reklamowym "Płock - wrażeń moc".

- Sprawa jest tym bardziej dziwna, że ta trasa jest bardzo ruchliwa, około godziny 15 codziennie jest na niej długi sznur samochodów. Od wielu lat nie jestem w stanie zrozumieć, co stoi na przeszkodzie remontu tego 2-kilometrowego odcinka - pisze w mailu Filip.


A teraz dobra wiadomość - Miejski Zarząd Dróg ma w planach remont Dobrzykowskiej. I to już wkrótce. - Początek prac wstępnie jest założony na przełom sierpnia i września tego roku. Od kilku tygodni MZD przygotowuje kwestie formalnoprawne i dokumentację związaną z tym zadaniem - poinformował nas rzecznik MZD Konrad Kozłowski.

Nie wiadomo tylko, jaki zakres robót będzie wykonany w tym roku. Plany zakładają, że ulica ma zostać podniesiona na odcinku, gdzie podczas powodzi w 2010 r. była usypana w poprzek szosy zapora z piasku. Miała ona uchronić Radziwie przed napierającą wodą po tym, jak Wisła przerwała wał w Świniarach. Jest tam bowiem niezauważalne w normalnych warunkach obniżenie terenu. W razie powodzi może być łatwo zalane, a wówczas dojazd do innych zagrożonych miejscowości mógłby okazać się niemożliwy nawet dla służb ratunkowych. Stąd pomysł, by na odcinku ok. 350 metrów podnieść drogę i puścić ją po specjalnie wykonanym nasypie.

O współfinansowanie tej inwestycji MZD wystąpił do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. - Czekamy na decyzję RZGW w sprawie naszego wniosku dotyczącego dofinansowania prac o charakterze przeciwpowodziowym na ul. Dobrzykowskiej - mówi Konrad Kozłowski. - Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi będziemy mogli bardziej precyzyjnie przedstawić więcej szczegółów związanych z zakresem i czasem remontu ul. Dobrzykowskiej.

Chodzi o to, że jeśli RZGW nie da pieniędzy, wyremontowana zostanie sama nawierzchnia w systemie weekendowym. I to bez odcinka, na którym planowany jest nasyp. To zadanie zostanie przeniesione na przyszły rok i wtedy Dobrzykowska zostanie dokończona. Jednak w MZD uważają, że są duże szanse na to, by całość robót odbyła się jeszcze w tym roku. Jeśli tak się stanie, ulica zostanie zamknięta dla ruchu na ok. dwóch tygodni, a kierowcy pojadą specjalnie wyznaczonymi objazdami.

Dodajmy też, że już za parę dni rozpocznie się przebudowa ulicy Gmury w Borowiczkach. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami droga ma zostać podniesiona tak, by Wisła nie zalewała jej za każdym razem, kiedy podnosi się jej stan. - Ale informacje o szczegółach tej inwestycji będą podane do wiadomości mniej więcej za tydzień, kiedy już ruszą prace - zastrzega Kozłowski.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...li_Dobrzykowska_do_naprawy.html#ixzz1vUNBlhHo
See less See more
Miasto chce już wkrótce podwyższyć ulicę Gmury
Aleksandra Dybiec 20:15 A A A Drukuj

Celem nie jest budowa wału, tylko doprowadzenie istniejącej ulicy do takiego stanu, by mogła ona pełnić funkcję drogi ewakuacyjnej - podkreśla Piotr Gryszpanowicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta

Kiedy poziom Wisły wzrasta, tak właśnie pokonuje się ulicę Gmury

Można śmiało powiedzieć, że wreszcie spełni się marzenie większości mieszkańców notorycznie zalewanej przez wezbraną Wisłę mieszkańców ul. Gmury. Ludzie od dawna proszą o podwyższenie ulicy, bo, jak twierdzą, tylko to rozwiązanie do spółki z pogłębianiem rzeki rozwiązałoby ich dramatyczną sytuację.

Apel ten pojawił się ponownie w lutym tego roku, kiedy poziom wody w okolicach Płocka znowu zaczął wzrastać. Rzeka momentalnie wdarła się na nadwiślański bulwar, a ludzie z ul. Gmury gromadzili worki i piach. Jedna z mieszkanek przypominała, że były prezydent Płocka Mirosław Milewski jeszcze przed wyborami obiecał podniesienie ulicy. Inny mieszkaniec dodawał: - Kiedy prezydent Andrzej Nowakowski był u nas w grudniu, podkreślał, że podwyższenie drogi jest nadrzędnym celem mającym poprawić nasze bezpieczeństwo. W styczniu wysłaliśmy więc do niego pismo, że chcemy się spotkać i porozmawiać o tych planach. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.


Sam Nowakowski tłumaczył "Gazecie", że brak reakcji z jego strony wynikał z tego, że chciałby do zaniepokojonych ludzi pojechać już z konkretnymi informacjami. - W tej chwili trwają prace nad koncepcją tej inwestycji. Musimy oszacować, ile będzie ona kosztować i kiedy będziemy mogli zacząć ją realizować. Myślę, że rok 2012 jest realny - mówił prezydent.

Teraz okazało się, że nie były to puste słowa. Podwyższeniem ul. Gmury zajmie się Miejski Zarząd Dróg. Prace, po uzgodnieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, rozpoczną się prawdopodobnie wiosną.

Dyrektor MZD Piotr Gryszpanowicz informuje, że w projekcie budżetu na ten cel przewidziany był milion zł. Ale, wyliczając koszty przedsięwzięcia, zawnioskował o kolejny milion. Teraz wszystko w rękach radnych, którzy na najbliższej sesji będą głosować nad uchwałą budżetową.

Gryszpanowicz relacjonuje, że spotkał się z mieszkańcami Gmur w tej sprawie. Nie ukrywa, że kilka rodzin nie chciało się zgodzić na podniesienie ulicy. Ludzie tłumaczyli np., że będą mieli utrudniony wyjazd ze swoich posesji. Także dlatego MZD nie zamierza podwyższać drogi równomiernie na całej jej długości. Innym powodem są zdjęcia z powodzi i tzw. wizja lokalna, które wskazują, że ul. Gmury jest zalewana różnie na różnych odcinkach. W jednym miejscu woda sięga np. 80 cm, w innym - znacznie niżej.

- Droga będzie podwyższona od 30 do 60 cm. Projekt jest już wykonany, ale ostateczne rozwiązania i tak będą na bieżąco realizowane na budowie - zaznacza Gryszpanowicz.

Najpierw zdemontowane zostaną płyty, z których zrobiona jest ul. Gmury. Pierwszą warstwę podwyższenia będzie stanowił piasek, drugą - mieszanka piaskowo-cementowa. A na wierzch nowe płyty.

Droga, w przekroju poprzecznym, zyska kształt trapezu. Powstałe w ten sposób boczne "skarpy" trzeba będzie pewnie w najwyższych miejscach dodatkowo wzmocnić - np. siatką z kamieniami bądź płytami. Newralgiczne przerwy między podniesioną drogą a ogrodzeniami domów prawdopodobnie uzupełni się piaskiem.

Jak jednak podwyższenie ulicy wpłynie na ludzi mieszkających od strony Wisły? Czy podniesiona droga nie zatrzyma napływającej wody, co w efekcie doprowadzi do jeszcze większego zagrożenia dla tych rodzin? Piotr Gryszpanowicz tłumaczy, że absolutnie nie dojdzie do żadnych spiętrzeń. Przede wszystkim dlatego, że dotychczas zalewany tutaj teren stanowi znikomy procent względem całej powierzchni, przez które przechodzi fala wezbraniowa. Poza tym przy krótszym boku ul. - ma ona kształt litery "L" - istnieje przepust, przez który przepływa napełniona wodą z cofającej się Wisły rzeka Rosica. Dzięki temu poziomy wód po obu stronach drogi się wyrównują.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3571...tce_podwyzszyc_ulice_Gmury.html#ixzz1vUNf1HEE
See less See more
Roboty na płockich drogach, gdzie dziś uważać
la 21.05.2012 , aktualizacja: 21.05.2012 08:31 A A A Drukuj

Trwa remont Sienkiewicza, zaczęła się przebudowa Obrońców Płocka 1920 r. Obie ulice są nieprzejezdne. Ale roboty trwają też na innych i mogą powodować utrudnienia w ruchu. Zobacz gdzie.

Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta

Al. Piłsudskiego - roboty drogowe

Na ulicach Przemysłowej i Jędrzejewo naprawiane są nawierzchnie jezdni i chodniki.

Poza tym chodniki są reperowane na ul. Harcerskiej, Spółdzielczej, Chopina, Warszawskiej oraz na pl. Dąbrowskiego.


Wszędzie tam należy liczyć się z utrudnieniami i lepiej od razu nastawić się na dużo wolniejszą jazdę.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...drogach__gdzie_dzis_uwazac.html#ixzz1vUOKIX7N
See less See more
Sienkiewicza nie będzie skończona w terminie
Hubert Woźniak 23.05.2012 , aktualizacja: 23.05.2012 12:41 A A A Drukuj

Takiej sytuacji jeszcze w Płocku nie było: firma, która wygrała przetarg na wyasfaltowanie ul. Sienkiewicza, nie jest w stanie tego zrobić w wyznaczonym terminie, czyli do 3 czerwca. Przesuwa się cały terminarz prac na Sienkiewicza, pewnie przesunie się termin remontu Kolegialnej, mogą opóźnić się prace przy przebudowie skrzyżowań w ramach programu udrożnienia miasta.

Fot. Dominik Dziecinny / Agencja Gazeta

Ludzie dziwią się, że Fortum kończy prace na Sienkiewicza o godz. 16-17, zamiast - przy ładnej pogodzie - pracować do wieczora

Historia zaczęła się od tego, że czytelnicy zainteresowali nas sposobem prowadzenia prac przez Fortum na ul. Sienkiewicza. Jest ciepło, nie pada, przy dziennym świetle spokojnie można pracować do godziny 20-21. Tymczasem przy układaniu ciepłociągu w ul. Sienkiewicza prace kończą się między godz. 16 a 17.

- Gdyby ludzie korzystali z pogody i pracowali tam codziennie o kilka godzin dłużej, z pewnością roboty skończyliby dużo szybciej - zaczęli komentować czytelnicy. - Wówczas remont nie trwałby trzy, ale dwa tygodnie i szybciej skończyłyby się te uciążliwe objazdy.


Z powodu trzytygodniowego remontu cierpią nie tylko kierowcy czy pasażerowie autobusów Komunikacji Miejskiej. Mniejsze obroty rejestrują właściciele sklepów i punktów usługowych przy ul. Sienkiewicza. Ze strachem można oczekiwać teraz drugiej części remontu ulic w centrum i przeniesienia się prac na ul. Kolegialną, które potrwają dłużej, bo pięć tygodni.

Ale okazuje się, że Fortum pracuje na ul. Sienkiewicza zgodnie z harmonogramem. Poza tym, gdy ciepłownicy skończą prace w wykopach, droga i tak nie zostanie wyasfaltowana.

Z nieoficjalnych, ale potwierdzających się w kilku już źródłach informacji wynika, że doszło do kuriozalnej sytuacji. Przetarg na asfaltowanie ul. Sienkiewicza, a potem ul. Kolegialnej, wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Miejski Zarząd Dróg wymagał od tej firmy ułożenia asfaltu po raz pierwszy w weekendowym systemie pracy. Czyli w kilka dni weekendu po zakończeniu robót przez Fortum, PRD miało ułożyć nową nawierzchnię na całej długości Sienkiewicza od al. Kilińskiego po skrzyżowanie z ul. Ostatnią. Dodatkowo miała być to taka mieszanka asfaltu, która emituje mniej hałasu niż konwencjonalna nawierzchnia.

Okazało się, że PRD nie dysponuje takim asfaltem. Będzie w stanie przygotować go najwcześniej w połowie czerwca!

Jak do tego doszło? Na razie nikt nie jest jeszcze w stanie tego wytłumaczyć. Prezes PRD Rafał Wereszczyński nie chce się w tej sprawie wypowiadać, podkreśla jedynie, że jeszcze umowy nie podpisał, a cały kontrakt (czyli remont Sienkiewicza łącznie z Kolegialną) ma się zakończyć 6 sierpnia.

W tej sytuacji Urząd Miasta będzie musiał zmienić harmonogram prac. Niewykluczone, że zaraz po zakończeniu prac przez Fortum, Sienkiewicza zostanie tylko doraźnie połatana i otwarta. Albo drogowcy uruchomią przejazd, zagradzając zasypane wykopy. I wcześniej zamkną ul. Kolegialną. Będzie więc jeszcze więcej zamieszania, bo cała ta sytuacja przesunie prawdopodobnie termin rozpoczęcia modernizacji serii skrzyżowań w ciągu al. Kobylińskiego, Jachowicza i Piłsudskiego oraz na ul. Wyszogrodzkiej. KM będzie regularnie zmieniać trasy i rozkłady jazdy, a kierowcy co rusz dowiadywać się o nowych objazdach.


Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,3568...edzie_skonczona_w_terminie.html#ixzz1vgypewhN
See less See more
2
1 - 20 of 264 Posts
Top