Długo się nosiłem z takim zamiarem aż wreszcie czas pozwolił
Co do Sienkiewicza i kolegialnej to jest jeszcze drugi artykuł i materiał video
Sienkiewicza i Kolegialna - będzie remont i utrudnienia
Remont całej ulicy Sienkiewicza oraz połowy ul. Kolegialnej zapowiedział w poniedziałek Miejski Zarząd Dróg. Przejazd pierwszą z tych ulic drogowcy chcą zamknąć już 12 maja - za niecałe trzy tygodnie. Utrudnienia potrwają aż osiem tygodni.
W Miejskim Zarządzie Dróg zastrzegają wprawdzie, że data ta - z różnych nieprzewidzianych powodów technicznych - może jeszcze ulec zmianie, ale nie przesunie się bardzo.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie drogowcy zamkną przejazd ul. Sienkiewicza w sobotę 12 maja. Podkreślmy: przejazd od al. Kilińskiego do ul. Bielskiej. Roboty planują skończyć do 3 czerwca.
Dzień później, 4 czerwca, zamkną przejazd ul. Kolegialną, nad odnowieniem której chcą pracować do 8 lipca. Roboty zaczynają na odcinku za skrzyżowaniem z ul. Tumską.
Co ważne (bo to zapewne spowoduje największe utrudnienia w ruchu oraz spowoduje zmiany tras wielu autobusów Komunikacji Miejskiej) - po zamknięciu ul. Sienkiewicza, Kolegialna pozostanie ulicą jednokierunkową. Podobnie będzie również po rozpoczęciu robót na Kolegialnej. Sienkiewicza pozostanie jednokierunkowa.
Oznacza to zmianę tras m.in. tak popularnych linii KM oznaczonych numerami: 7, 8, 19, 20, czy 22 łącznie aż na osiem tygodni! Jak się trasy te zmienią? W KM jeszcze nie wiedzą, czekają na dokumentację dotyczącą remontu i czasu jego trwania. Zamieszanie będzie jednak nieliche.
W trakcie poprzednich remontów w tym rejonie (na Kwiatka czy na Kolegialnej), ulicą Sienkiewicza jeździliśmy w dwóch kierunkach.
Policja i MZD są jednak zdania, że wprowadzanie takiej organizacji ruchu na trzy tygodnie (czyli dwukierunkowej jazdy na Kolegialnej na czas remontu Sienkiewicza) i na pięć tygodni (czyli dwukierunkowej jazdy na Sienkiewicza, na czas remontu Kolegialnej), wywoła za dużo zamieszania. Tym bardziej, że wielu kierowców jeździ na pamięć.
Utrudnione życie będą mieli także mieszkańcy ul. Sienkiewicza i Kolegialnej. W MZD obiecują, że postarają się zachować dojazd do każdej posesji, ale momentami fizycznie może to być niemożliwe. Może zdarzyć się, że ciepłownicy będą wymieniać swoje instalacje na środkowym odcinku Sienkiewicza, a MZD wymieniać w tym czasie będzie asfalt na fragmencie ulicy miedzy al. Kilińskiego i Misjonarską, uruchamiając maszyny na cały weekend. Wtedy nie będzie przejazdu od Kilińskiego aż do Zakładu Karnego.
Mieszkańcy tych ulic muszą uważnie śledzić komunikaty drogowców z informacją o pracach, inaczej jakieś auto może zostać na podwórku, na dwa czy trzy dni odcięte od wyjazdu.
Z utrudnieniami muszą się liczyć też płocczanie z okolic, bo asfaltowanie Sienkiewicza czy Kolegialnej oznacza także czasowe zamknięcie skrzyżowań tych ulic z Gradowskiego, Misjonarską oraz 1 Maja.
Remont Sienkiewicza i Kolegialnej MZD poprowadzi wspólnie z Fortum i Wodociągami Płockimi. Ta pierwsza spółka będzie układać ciepłociąg, druga - remontować stary wodociąg. Pierwsza dołoży do remontu 700 tys. zł, druga - 250 tys. - Dzięki tej współpracy za znaczną część kosztów remontu ul. Kolegialnej zapłacą właśnie te firmy, a nie MZD - podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Współpracę taką wymusiło ubiegłoroczne zarządzenie prezydenta Nowakowskiego, który podniósł standardy naprawiania ulic. Bolesny jest przykład ul. Dobrzykowskiej na Radziwiu, która najpierw została wyasfaltowana, gdy nieistniejąca już Wojewódzka Dyrekcja Dróg Miejskich przygotowała ją jako objazd na czas remontu starego mostu. Potem, budując kanalizację, zrył ją samorząd. Odtworzona nawierzchnia dziś się zapada.
Sytuacja taka współcześnie już nie zaistnieje. Wykonawca kanalizacji musiałby dziś odtworzyć cały pas ruchu. Dlatego Fortum i Wodociągom Płockim opłacało się zgrać w czasie z planami drogowców.
Prace nad wymianą infrastruktury pomijają rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową. Jest to bardzo kosztowna operacja, Wodociągi Płockie od lat starają się o pieniądze na jej przeprowadzenie. Dlatego też płoccy drogowcy od lat zwlekali z remontem Sienkiewicza i Kolegialnej, by nie "pruć" wyremontowanej drogi i w rezultacie doprowadzili je do rozpaczliwego stanu.
- Nie chcę powiedzieć, że nie da się tam już jeździć, ale jest naprawdę źle - tłumaczy prezydent Andrzej Nowakowski. - Kanalizację ogólnospławną musimy na początek rozdzielić w okolicy ul. Polnej. Samorząd będzie stać na jej rozdzielenie w rejonie Sienkiewicza i Kolegialnej najwcześniej za 10 lat. Świadomie więc decydujemy się na wyremontowanie tych ulic - dodaje.
- Przepraszamy z utrudnienia, ale mamy nadzieję, że wyremontowane ulice je zrekompensują - mówi szef MZD Piotr Gryszpanowicz.
Dodał, że wprawdzie remont obejmie tylko wymianę asfaltu, ale nowa nawierzchnia będzie cichym asfaltem, jaki stosuje się dziś w dużych miastach, które walczą z hałasem. No i jest dobra wiadomość dla kierowców, którzy od lat domagali się zrobienia trzech pasów ruchu na końcu ul. Sienkiewicza i jej skrzyżowaniu z Bielską. W końcu powstaną.
źródło: Gazeta Wyborcza Płock