Skyscraper City Forum banner
261 - 280 of 637 Posts

·
Registered
3,973 Posts
In zona, mixul exista de 50 de ani, doar ca s-a tinut cont ca noul sa nu agreseze vechiul (https://www.ziaruldeiasi.ro/iasi/de-ce-este-patrata-casa-patrata~ni2mas, http://www.opiniastudenteasca.ro/re...tul-care-a-dat-viata-iasului-in-comunism.html).

PS: cele 14 etaje nu ar fi in zona prefecturii
PPS: sunt atatea alte zone (inclusiv centrale) in Iasi care "asteapta" turnuri de > 100 m, incat ar fi chiar caraghios (si de rasul lumii) sa se continue cu ideea din zona palatului. Nu-i suficient ca avem deja uratenia aia de turn, UBC 3 Palas?
Apropo de link-urile de mai sus, ironia e ca ce a protejat tatal, a distrus fiul, de unde se dovedeste inca o data ca talentul si moralitatea nu intotdeauna se mostenesc.

·
Registered
710 Posts
Cred ca ai dreptate.
Desi sunt un entuziast al proiectului, simt tot mai mult ca incepe sa mi se schimbe opinia. :)

Cred ca trebuie sa nu ne fie frica de un proiect indraznet dar trebuie sa fim siguri ca si peste 30 de ani vom fi incantati de ceea ce este facut azi.
Ma indoiesc sincer ca bidoanele alea stralucitoare acoperite cu table si sticla si plastic vor rezista 30 de ani......

·
Registered
1,723 Posts
Comunicat de presa legat de turnul dinspre Splai:

http://apix.ro/cladirea-propusa-de-...a-o-inaltime-mai-mica-decat-palatul-culturii/

Astfel, clădirea propusă în vecinătatea Școlii Gheorghe Asachi va face subiectul unui concurs internațional de arhitectură [.....] să respecte, în primul rând, un criteriu esențial, acela ca înălțimea maximă a clădirii să nu o depășească pe cea a coamei acoperișului Palatului Culturii
Sper ca sa investeasca in continuare in a cumpara terenuri prin jur.

PUZ-ul de acum e doar pe proprietatea lor sau ar avea posibilitatea de a face un PUZ mai larg decat terenurile in proprietate?

·
Registered
3,973 Posts
PUZ-ul de acum e pe terenurile achizitionate de ei, dar si pe terenuri aflate in proprietatea primariei - cel mai probabil, prin zona A (poate si prin altele) - cu care s-au inteles in prealabil (de asta la beneficiari apare si primaria).

Nu am auzit sa se faca PUZ-uri care sa includa alte proprietati private, fara acordul respectivilor proprietari (e ca si cum, vecinul si-ar face planuri cu proprietatea ta). Ar fi ciudat.

In schimb, cu PUG e diferita situatia.

PS: intr-adevar, mai sunt situatii in care anumite obiective pot aparea extinse, in afara ariei PUZ-ului, dar, probabil, doar ca lucruri de perspectiva (de ex., pe anumite planse de la Silk apare ca acel drum interior, pe 4 benzi - cel care vine in prelungirea bd. TV - ar avea continuitate, spre Socola, pe proprietatea Agroland Capital, dar asta nu inseamna ca actualul PUZ Silk ii si obliga cu ceva, pe cei de la Agroland; sigur ca, in mod normal, comisia de urbanism va cauta, ulterior, sa convinga Agroland ca si in PUZ-ul lor sa fie introdusa respectiva continuitate)

·
Registered
7 Posts
atât casa pătrată cât și noua catedrală arată ok.
În care context arată bine noua catedrală catolică? Față de arhitectura vechii catedrale catolice, cu care nu are absolut nici o legătură (nu mai zic de bisercicile ortodoxe din zonă, care sunt niște bijuterii), chiar e o oribilitate. Cam atât l-a dus capul pe arhitect. Bine că e ascunsă de garduri și clădirile din jur!

·
Registered
7 Posts
Nu mă așteptam și nu îmi doream ca Dascălu să cedeze în fața unor 'telectuali care se erijează în protectorii Iașului. Unde sunt toate aceste somități atunci când se pune pe tapet o hoție de zile mari, evidentă pentru toți, care vizează Aeroportul Iași?! O fac pe interesanții impunându-i ce să facă unui privat care a demonstrat, de-a lungul anilor, ca vrea și că poate construi pentru Iași, dar tac mâlc atunci când o firmă de aiurea, înființată peste noapte, vine aici și pretinde să i se dea pe tavă ditamai aeroportul!

·
Registered
7,330 Posts
În care context arată bine noua catedrală catolică? Față de arhitectura vechii catedrale catolice, cu care nu are absolut nici o legătură (nu mai zic de bisercicile ortodoxe din zonă, care sunt niște bijuterii), chiar e o oribilitate. Cam atât l-a dus capul pe arhitect. Bine că e ascunsă de garduri și clădirile din jur!
Nu mă așteptam și nu îmi doream ca Dascălu să cedeze în fața unor 'telectuali care se erijează în protectorii Iașului.
E bine că turnul securistului are legătură cu tot ce e în jur.

·
Registered
3,973 Posts
Presupun ca cel mai inalt punct al acoperisului, in cazul nostru cred ca e Turnul cu Ceas/central al Palatului. In metrii nu stiu sa raspund.
Daca luam in calcul coama acoperisului turnului (la care, intr-adevar, pare sa se faca referire, in cazul de fata), orientativ, putem presupune ca inaltimea maxima permisa va fi in jur de 70 m (55 m, inaltimea turnului + 15 m, diferenta de nivel), inaltime similara actualului turn UBC 3 (iar, inaltimea H. Hampton e tot de 55 m).

PS: intre timp, o noua precizare - https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/c...altimea-turnului-de-126-de-metri--238802.html

·
Banned
32 Posts
In centru aceasta este o mizerie din punctul meu de vedere si nu noua Catedrala Catolica sau Casa Patrata.

Măcar dughenele ălea nu au viitor. Garantat vor dispărea într-un viitor nu prea îndepărtat, dar casa patrată și noua catedrala catolică acolo vor rămâne. De aia tot am zis de turnul disproporționat/monstruos al lui Dascălu că mai bine nu se face decât în halul ăla. Mai bine să se lase loc de construit și deceniilor sau generațiilor următoare, poate își mai șlefuiesc mințile sau măcar gusturile. Între timp se adună și ceva mai mult capital local pentru niște construcții mai de calitate.
Momentan, ăia care au ca motivație strict profitul, cum e cazul Dascălu, să fie trimiși la periferie, zone ex industriale etc. Ținuți departe de centru dacă nu dovedesc că au bunul simț de a construi ceva ce merită a sta alături de Trei Ierarhi, Palatul Culturii etc.

·
Registered
3,973 Posts
Care coama a acoperișului turnului? Nu există așa ceva.
Noi incercam sa aflam ce a insemnat exprimarea "coama acoperisului", in acest caz!

Si, din cate se pare, referinta s-a facut la partea superioara a acoperisului turnului (ca tehnic, acesta are, sau nu are "coama", chiar nu are relevanta, acum).

·
Banned
32 Posts
Noi incercam sa aflam ce a insemnat exprimarea "coama acoperisului", in acest caz!
.
Coama acoperișului înseamnă coama acoperișului. Ți-am dat pagina cu desene de pe google dacă nu stii ce înseamnă coamă a acoperișului.

Si, din cate se pare, referinta s-a facut la partea superioara a acoperisului turnului (ca tehnic, acesta are, sau nu are "coama", chiar nu are relevanta, acum).
Nu se pare nimic, nu e nici o referință, e vorba de coama acoperișului, nu vârful turnului.

261 - 280 of 637 Posts