SkyscraperCity banner

1 - 20 of 39 Posts

·
Registered cat
11,567 Posts
Discussion Starter #1
Nowe muzeum: szkło i beton podziurawiony kulami
Michał Wojtczuk
2009-10-23, ostatnia aktualizacja 2009-10-22 23:45

Surowy budynek z betonu i szkła wkomponowany w sosnowo- brzozowy las kampinoski - tak ma wyglądać Muzeum Walk i Męczeństwa, które w przyszłym roku stanie w Palmirach.

Nowy budynek muzeum. - Drzewa będą częścią ekspozycji - mówią projektanci

Podczas drugiej wojny Niemcy rozstrzelali tu 2252 osoby, m.in. więźniów Pawiaka. Dziś w Palmirach jest cmentarz oraz malutkie muzeum z ciasną salą ekspozycyjną.

W przyszłym roku stanie nowy, większy budynek. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta właśnie wybrał koncepcję opracowaną przez architektów z biura projektowego WXCA. Stary budynek zostanie rozebrany. Nowy będzie niski, parterowy, o płaskim dachu obsadzonym zielenią i ścianach z surowego betonu. Od strony cmentarza muzeum będzie przeszklone, tak że wzrok zwiedzających będzie się kierować w stronę trzech białych krzyży dominujących nad mogiłami

- Podstawowym założeniem koncepcji była jak najmniejsza ingerencja w działkę i park - mówi Szczepan Wroński, architekt z WXCA. - Postanowiliśmy ulokować budynek w miejscu, gdzie jest najmniej drzew. Wytniemy w nim cztery osłonięte szklanymi taflami patia, w których znajdą się zachowane sosny i brzozy. Las jest jedynym świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń. Dlatego drzewa chcemy uczynić częścią ekspozycji.

W ścianach muzeum zostaną przebite 2252 okrągłe otwory przypominające ślady po pociskach - to sposób na upamiętnienie ofiar. - W ciągu dnia światło będzie przez nie przeświecać do wnętrza, a po zmroku to światła palące się w muzeum będą przebijać się na zewnątrz - mówi Szczepan Wroński.

Muzeum będzie mieć ok. 1 tys. m kw, w tym 600 m kw powierzchni ekspozycyjnej. Ma się tam znaleźć m.in. monument z listą ofiar i miejscem na palenie zniczy. Będą też: sala projekcyjna, sale wykładowe oraz zaplecze biurowe i magazynowo-techniczne.

Szacowany koszt budowy to nieco ponad 8 mln zł. Julia Matuszewska, rzeczniczka SZRM, zapowiada, że muzeum będzie gotowe do końca 2010 r. Stanie się to jednak możliwe tylko wtedy, gdy radni dołożą pieniędzy - w wieloletnim planie inwestycyjnym na muzeum zapisano 2,5 mln zł, nieco ponad 3 mln zł dołoży UE.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,7176233,Nowe_muzeum__szklo_i_beton_podziurawiony_kulami.html

·
Registered
88 Posts
Nareszcie! Miejsce jest dość licznie odwiedzane, a stary barak nie robi najlepszego wrażenia.

Co cieszy jeszcze bardziej to szybki termin realizacji. Oby tym razem prasa nie kłamała :)

·
'less is more'
5,505 Posts
Niesamowity! :drool: Wreszcie kawał porządnej archi!!

Jak zbudują to koniecznie bede musiał odwiedzić, pomimo ze tematyka dość mocno eksploatowana w naszym kraju ;)

·
Homo Varsoviensis
3,476 Posts
Nie rozumiem po co zakłada się ten wątek... Ani ni jest to jakaś ważna inwestycja, ani nie jest to wysokościowiec widziany z całego miasta, ani nie jest to prestiżowa lokalizacja. Wątek za tydzień, albo już za kilka dni, umrze. Nie lepiej było tylko wspomnieć o tym w "Nowych Inwestycjach"?

·
Registered
380 Posts
Nie rozumiem po co zakłada się ten wątek... Ani ni jest to jakaś ważna inwestycja, ani nie jest to wysokościowiec widziany z całego miasta, ani nie jest to prestiżowa lokalizacja. Wątek za tydzień, albo już za kilka dni, umrze. Nie lepiej było tylko wspomnieć o tym w "Nowych Inwestycjach"?
No cóż, mam wrażenie że ludzie na tym forum po prostu chcą podyskutować o architekturze. 99% wątków FPW nie traktuje o wysokościowcach które teoretycznie są głównym tematem. Większość to jakieś mieszkaniówki czy biurowce - niby nie na temat, a wiele osób chce na ich temat podyskutować. Moim zdaniem to muzeum to i tak jeden z ciekawszych budynków tu opisywanych, znacznie bardziej godny dyskusji niż bloki na peryferiach miasta, remonty ulic czy studenckie wizje różnych kawałków miasta. A dla wszystkich tych tematów jest tu miejsce ;)

·
Registered cat
11,567 Posts
Discussion Starter #11
Sugestie co do lepszej lokalizacji należy zgłaszać do biura gubernatora na adres:

Dr Ludwig Fischer
Bruhl-Palast
Adolf-Hitler-Platz
Warschau, Warschau Distrikt
Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete

z dopiskiem: AB-Aktion.

·
Homo Skyscraperus
22,185 Posts
Niesie mnie, gdy stosunkowo nowe osoby chcą reformować forum i niszczyć jego szczytne idee. Przejrzyj wątki: tutaj rozmawiamy o architekturze - tej dobrej i tej złej. Tematy wieżowców to margines.

Nie wiem skąd wynika Twoja niechęć do tej inwestycji: może z braku szacunku do tamtych wydarzeń? To wspaniała wiadomość, że w tym miejscu nie postawi się kolejnej zwykłej rzeźby lub pomnika papieża: powstanie coś, co może skłaniać do refleksji. Coś co w swojej ciężkości jest nienachalne w formie. Przykład godny podziwu.

·
Homo Varsoviensis
3,476 Posts
^^ Aaj! Źle mnie zrozumieliście. Nie mam nic do muzeum, do jego architektury, w ogóle - uważam, że jego powstanie to świetny pomysł. Nie chodzi mi o to, że to nie jest wieżowiec itp. Nie chcę też niczego zmieniać na forum...

Wydaje mi się jedynie, że mniej znaczące inwestycje (tzn. takie, o których wątki umierają, po kilku dniach) należy umieszczać w dziale "Nowe Inwestycje".

zbylood: oczywiście, jestem szczęśliwy, że FPW nie traktuje tylko o wieżowcach, choć pewnie wiele osób tego chciało...

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,532 Posts
Sugestie co do lepszej lokalizacji należy zgłaszać do biura gubernatora na adres:

Dr Ludwig Fischer
Bruhl-Palast
Adolf-Hitler-Platz
Warschau, Warschau Distrikt
Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete

z dopiskiem: AB-Aktion.
Mógłbyś podać numer. Bo w biurze numerów TP powiedzieli, że na ten adres nie mają zarejestrowanego abonenta. Co według mnie jest dziwne :dunno:

·
mies fan
5,178 Posts
No cóż, mam wrażenie że ludzie na tym forum po prostu chcą podyskutować o architekturze. 99% wątków FPW nie traktuje o wysokościowcach które teoretycznie są głównym tematem. Większość to jakieś mieszkaniówki czy biurowce - niby nie na temat, a wiele osób chce na ich temat podyskutować.
już ponad rok temu postulowałem, że nazwa Forum Polskich Wieżowców jest bez sensu i myląca i należałoby ją zmienić, ale mnie wyśmiano :lol:

·
International
520 Posts
^^
To ja mam pytanie właśnie w tej kwestii czystości formy.
Ile wysokościowców budujemy w naszym pięknym kraju? Można spokojnie zamknąć forum :)
Powinniśmy rozmawiać o wszystkim co dotyczy przestrzeni w naszym pięknym kraju.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,532 Posts

Muzeum w Palmirach gotowe pod koniec roku
14:37 06.01.2010 / TVN Warszawa

Na wiosnę przetarg na place budowlane, a pod koniec roku pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić muzeum w Palmirach. Jego projekt przygotowała młoda warszawska pracownia.

Miasto przygotowuje projekt muzeum przy cmentarzu w Palmirach. Pod koniec stycznia ma być gotowy projekt budowlany. - W marcu ogłosimy przetarg na prace budowlane - mówił w poranku TVN Warszawa Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.

Powierzchnia wystawowa to 600 mkw. Muzeum będzie opisywało historię kaźni 2 tysięcy Polaków i Żydów rozstrzelanych tu przez Niemców podczas II wojny światowej. Byli wśród nich także sławni warszawiacy, jak np. olimpijczyk, lekkoatleta Janusz Kusociński.

Miejsce pamięci powstanie z pieniędzy miejskich. Ratusz czeka też na dofinansowanie z samorządu województwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to muzeum będziemy mogli zwiedzać już pod koniec roku.

Cmentarz-mauzoleum Palmiry

Znajduje się na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.

mz

http://www.tvnwarszawa.pl/28415,1636812,0,1,muzeum_w_palmirach_gotowe_pod_koniec_roku,wiadomosc.html

·
Banned
4,141 Posts
Fajny budynek, są jakieś inne wizualizacje, wnętrza?

To mi się podoba najbardziej:
...o płaskim dachu obsadzonym zielenią i ścianach z surowego betonu
Natomiast pomysł ze zniczami imo fatalny, jeśli już to mogą na miejscu sprzedawać/rozdawać jakieś specjalne, oszczędne w formie świeczki.

już ponad rok temu postulowałem, że nazwa Forum Polskich Wieżowców jest bez sensu i myląca i należałoby ją zmienić, ale mnie wyśmiano :lol:
FPW dobrze się sprzedaje medialnie:lol:

·
Banned
4,141 Posts
A co lepsze by było Polskie Forum Inwestycji Budowlanych, albo Polskie Forum Urabistyczno-Architektoniczne, albo Forum Polskich Budów...?

FPW jest trochę nieścisłe ale pokazuje aspiracje członków:lol: Szczególnie jeśli uznać wieżowce za obecny szczyt osiągnięć architektoniczno-inżynieryjnych.

Naprawdę jak robisz komuś zdjęcie i on z niemal agresją pyta po co i gdzie chcesz je umieścić, odpowiadasz że Forum Polskich Wieżowców i on od razu czuje, że to nie przelewki;)

1 - 20 of 39 Posts