Skyscraper City Forum banner
1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
9,316 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Pamje nga Bota / Worldwide Views

Le te bashkengjisim pamje (foto-video) te ndryshme nga bota ...

Nje menyre e mire per te shikuar ku jemi ne krahasim me vende te ndryshme te Botes ... gjithashtu per te zbuluar vende te reja ... te cilat nuk jane postuar deri me sot ne Forumin Shqiptar .

Tema eshte e hapur per te gjithe ...

Havana - Kuba

Havanna by gu-aXx, on Flickr

Havanna by gu-aXx, on Flickr

·
Travelor
25,646 Posts

·
Registered
7,633 Posts
Annecy, France

·
it's done
Sh.Ndrecaj
1,493 Posts
Park Écomusée - Fshati Alsacian shekullit XIX-XX

Si dukej një fshat alsacian (Ungersheim, Alsace/Francë) në shekullin XIX-XX, dhe si zhvillohej jeta nga familjet alsaciane nga fshati.

Ishte mahnitese vizita ne Park Écomusée në Ungersheim ( nje park/muze qe ka ruajtur identitetin e nje fshati tipik alsacian në epokë)

Po i sjelli disa fotografi qe i kam bërë nga vizita në këtë park/muze/fshat.

1842686
1842693
1842710
1842712
1842714
1842718
1842721
1842728
1842731
1842739
1842746
1842749
1842753

Vazhdon...

·
Zog shqiptari
6,452 Posts
^^
Arkitekturë e kulturë tipike gjermane, ka shumë pak te boj me Francën po ja qe fati Elsassit i takoj te mbetet ne anen Franceze.

Banoret e kësaj pjese shumica dermuese vijnë e punojnë në Gjermani shkaku i kushteve të këqija ekonomike qe gjenden matane kufinit ne Francë; punojnë sidomos ne ndertimari i gjen në Gjermani.

·
it's done
Sh.Ndrecaj
1,493 Posts
Fotografite nuk munden me percjelle ate ndjesinë kur fushtesh ne fshat, edhe diqysh te kthen ne kohë, vet ciceroni na rekomandoj qe vjeshtes/dimrit ta vizitojm sidomos kur është koha/moti me skllotë ose shi, kur rruget perbalten nga pak me lloq behet hala ma interesante, tu duket qe vertetë je kthy ne kohe ne shek xix-xx.
Une kam ba shume foto por nuk i postova krejt, sidomos te shtepive e objekteve brenda, se si jetonin. Pastaj te kafsheve shtepiake, qerreve te kijeve, kuajve etj, zdrukthtaria, veraria, kafehanet e shume te tjera qe veq naper filma i kam pa.

·
it's done
Sh.Ndrecaj
1,493 Posts
...Se harrova me cek, e veçantë ishte edhe restoranti/bari me arkitekture te epokes sherbyeset/kamarjeret te veshura me veshje tradicionale te kohes, edhe nese deshiroje nje birre, po mujshe me marre ose normal ne gastare xhami, ose ne asi taza te mdhaj prej llastre ose druni, hahaha, pernime diqysh knaqesi.

1 - 18 of 18 Posts