SkyscraperCity banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
988 Posts
Super pozele...desi am trecut de cateva ori pe tot defileul nu am reusit sa pozez la rand asa cum ai facut-o tu...insa daca nu te superi adaug cateva poze...
...cu accent pe lucrarea la acel drum...cred ca e chiar reusit si admir pe toti cei care s-au ocupat de proiectul acela...inclusiv firma care a executat proiectul. asta da dovada ca totusi daca se vrea se poate si cu un buget destul de restrans in privinta parcarilor. As fi fericit sa vad mai multe astfel de lucrari in tara.
:cheers:

Manastirea Sf. Ana, undeva desupra Orsovei, de pe balconul din spatele manastirii se poate admira Dunarea de la inaltime.

...frumos...Mount Rushmore de Romania:

...drumul...

...si inca o super parcare:

·
Skeptic
3,724 Posts
Discussion Starter #6
Super pozele...desi am trecut de cateva ori pe tot defileul nu am reusit sa pozez la rand asa cum ai facut-o tu...insa daca nu te superi adaug cateva poze...
Cum să mă supar ? Dacă mai ai, mai pune, te rog.

3. Cozla-Liubcova-Berzasca-Coronini

Sector Liubcova-Coronini:

Inscripţie pusă de austro-ungari la trecerea Împăratului Franz Iosif:

Peştera de la Liborajdea, atât vara cât şi iarna:

·
AUTOBANN.ED
38,826 Posts
Super poze! Nu am fost niciodata pe acolo, insa pozele tale mi-au starnit interesul. Cum se poate ajunge de la Bucuresti si cum e drumul?

Mersi :):cheers:

·
Registered
988 Posts
...pe drumul clasic...
Bucuresti-Pitesti-Craiova-Dr.Tr. Severin...
...si la Orsova nu continui spre Herculane, Caransebes pe DN6/E70 ci faci stanga pe DN57 si intri in orasul orsova...si imediat se face o intersectie si ai acolo indicatoare cu localitatea Eselnita (prima localitate dupa Orsova) si Moldova Noua (un oras la iesirea de pe defileu).

·
Skeptic
3,724 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Super poze! Nu am fost niciodata pe acolo, insa pozele tale mi-au starnit interesul. Cum se poate ajunge de la Bucuresti si cum e drumul?

Mersi :):cheers:
Scuze că nu am răspuns mai repede, acum am venit din deplasare. InuTM, mulţumesc că ai dat tu explicaţiile în locul meu. :)
Aş adăuga doar că DN57 era anul trecut încă în reabilitare. Lucrările au fost foarte ample, cu detonări de versanţi şi săpat în stâncă. Din păcate, CNADNR a optat din nou pentru un proiect păgubos, fără niciun tunel, iar alunecările de teren sunt frecvente, uneori blocând câteva zile drumul şi prezentând riscuri pentru şoferi. Execuţia lucrărilor lasă şi ea de dorit. Despre toate astea puteţi vedea aici şi aici nişte posturi mai vechi ale mele.
Nu ştiu însă în ce stadiu se mai află acum drumul (astă primăvară era gata în proporţie de 60-70%).

Şi acum ultimul episod:

4. Coronini-Moldova Nouă-Pojejena-Baziaş (comuna Socol)

Pensiunea Elis Coronini, acolo unde am stat şapte luni în interes de serviciu. :banana2:

Comuna Coronini văzută din satul Sfânta Elena (populat doar de cehi). Lacul din ultima poză, cel care pare înconjurat de plajă, e de fapt o infecţie de lac de decantare al fostei întreprinderi miniere Moldova Nouă; ceea ce dă impresia de plajă e de fapt un reziduu chimic asemănător nisipului:

·
AUTOBANN.ED
38,826 Posts
...pe drumul clasic...
Bucuresti-Pitesti-Craiova-Dr.Tr. Severin...
...si la Orsova nu continui spre Herculane, Caransebes pe DN6/E70 ci faci stanga pe DN57 si intri in orasul orsova...si imediat se face o intersectie si ai acolo indicatoare cu localitatea Eselnita (prima localitate dupa Orsova) si Moldova Noua (un oras la iesirea de pe defileu).
Multumesc mult! E o foarte buna idee de traseu de un weekend in vara asta! :cheers:

·
Basarabia e Romania
18,361 Posts

·
Moderator
11,990 Posts
Super pozele nenea_hartia :cheers: Abia acum am vazut thread-ul asta.

·
some guy
421 Posts
Fain! Mai multe poze de la Dubova dacă se poate. :cheers:

1 - 20 of 20 Posts