SkyscraperCity banner

1 - 20 of 98 Posts

·
Moderator
3,620 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Way to Paris
Paris 350 km - Autostrada Strasbourg-Paris

Enervante statiile astea de taxare, au fost vreo 7 pana la Paris o gramada de bani. Echivalentul unei viniete in austria sau ungaria pe o perioada lunga de timp
Se pare ca acelasi sistem o sa-l bage si pe viitoarele autostrazi din Romania.

iar taxa

Deja la vreo 80 de km de Paris a inceput traficul adevarat

Zona metropolitana cu cunoscutele pasaje subterane

Paris

·
Euro Mod
17,277 Posts
Those shots from La Defense are great, man!:applause:

The only way to get on the next page is to fill this one with posts, but please don't do that on purpose, unless you have something to show or say. I know if takes time to load, but it doesn't take THAT long.

Besides, I posted much more on the same page.:lol: I just mind my own business while the pages loads in the background.:)

·
Moderator
3,620 Posts
Discussion Starter #12
Great shots you've got here. For a moment I thought I know you:D
Thanks! That one from the picture is me indeed, I like the picture very much so I could not abstain and I've posted it :D
:cheers:

Me too. Weird.:shifty:
Cum ar fii sa vorbeasca pe forum 2 persoane timp de un an 2 3 sa zicem si dupa aia sa-si dea seama ca defapt se cunosc sau poate sunt tata si fiu sau ceva :lol:

BTW mai pe seara mai uploadez niste poze ca mai am o gramada

·
Registered
997 Posts
Very cool pics Tazz! :cheers:

I love Paris, especially having the original old city and La Defense. It's like having two cities to see for the price of one! I hope Bucharest follows that model, and renovates the old buildings in the center while concentrating the newer ones on the outskirts.

Again thanks for the wonderful pics Tazz!

·
Registered
2,489 Posts
'neatza Tazz !
Cum fu' la Paris? Vaz ca GREAT !
Cand ma gandesc ca in 1991 in septembrie cand am ajuns pentru prima oara acolo tot ce vedeam era "alien"....inclusiv mizeria era mai "curata":nuts:decat la noi evident....he he he
Am luat-o si eu la pas pe Champs Elysee , cu mama ....la un moment dat s-a plictisit / obosit ...io m-as mai fii dus asa de nebun ...cred c-as fii fost in stare sa bat orasul asta in continuu cateva zile la rand...sa nu maIi zic ca un aparat foto digital.....hm...hm...hm...
...oricum trebuia sa ne retragem catre hotel ...am stat undeva langa Muzeul de Aviatie Le Bourget , pentru ca a doua zii plecam spre Dordogne / Bergerac...

Super poze anyway

Keep it coming!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

·
Euro Mod
17,277 Posts
Am luat-o si eu la pas pe Champs Elysee , cu mama ....la un moment dat s-a plictisit / obosit ...io m-as mai fii dus asa de nebun ...cred c-as fii fost in stare sa bat orasul asta in continuu cateva zile la rand
Eu prima data am fost cu taica-meu. La fel, pe la 10 plecam si la 6 eram inapoi ca el obosise (ba chiar se plictisise).:cry: E altceva cand esti singur sau cu cineva apropiat ca varsta si interese... ultima data cand am fost veneam in apartament doar ca sa dormim si de cateva ori am si gatit (cina sau mic dejun), in rest doar pe afara. E obositor, dar cand ai ceva nou, interesant, placut de facut si descoperit nu simti oboseala.

Apropo, e cineva de aici caruia ii place vremea de la Paris? Vreau sa stiu daca-s singurul tacanit.:crazy:

·
Moderator
3,620 Posts
Discussion Starter #18
Scuze ca abia acuma am apucat sa intru dar mi-a fost 2 zile stricat internetul, am dat 1000 de telefoane si am facut nustiu cate sesizare si in plus azi toata ziua nu a mers siteul skyscraper. In fine sa revenim la Paris

Very cool pics Tazz! :cheers:

I love Paris, especially having the original old city and La Defense. It's like having two cities to see for the price of one! I hope Bucharest follows that model, and renovates the old buildings in the center while concentrating the newer ones on the outskirts.

Again thanks for the wonderful pics Tazz!
Thanks. Paris is my favourite city :cheers: Senzatia ca-s 2 orase diferite intr-unul singur am avut-o si eu.
Eu am stat la Novotel in Le Defense si mergeam numai cu metroul sau RER-ul, mergeam ziua vizitam zonele istorice , ma mai plimbam pe Champs Elysées apoi ma urcam in metrou si coboram in statia Esplanade de La Defanse si chiar in momentul in care urcam scarile spre suprafata aparea o cladire de vreo 50 de etaje, deja parca paseam in alt oras , in alta lume , in alte perioada a istoriei, asta e o chestie speciala la Paris , imbinarea dintre nou si vechi este facuta perfect, cum nu cred ca mai exista in lumea asta.
Si eu sper ca Bucurestiul sa ia modelul Parisului si sa se construiasca o zona de cladiri gen La Defense cat de cat aproape de centru.
E faina tare senzatia: ma uitam pe geamul camerei(care nu se putea deschide :bash:) si in dreapta aveam cateva cladiri inalte de birouri iar in fata si stanga aveam Sena , Turnul Eiffel , Turnul Monparnase , Arcul de triumf...

·
Moderator
3,620 Posts
Discussion Starter #19
'neatza Tazz !
Cum fu' la Paris? Vaz ca GREAT !
Cand ma gandesc ca in 1991 in septembrie cand am ajuns pentru prima oara acolo tot ce vedeam era "alien"....inclusiv mizeria era mai "curata":nuts:decat la noi evident....he he he
Am luat-o si eu la pas pe Champs Elysee , cu mama ....la un moment dat s-a plictisit / obosit ...io m-as mai fii dus asa de nebun ...cred c-as fii fost in stare sa bat orasul asta in continuu cateva zile la rand...sa nu maIi zic ca un aparat foto digital.....hm...hm...hm...
...oricum trebuia sa ne retragem catre hotel ...am stat undeva langa Muzeul de Aviatie Le Bourget , pentru ca a doua zii plecam spre Dordogne / Bergerac...

Super poze anyway

Keep it coming!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Thanks Adrian! :cheers: A fost super frumos. Parisul este un oras de poveste... si mie imi place sa bat la pas un oras (mai ales Parisul) In plimbarile mele prin centru si nu numai am observat mai multe chestii Ar fii multe de spus dar o sa ma rezum la cateva.
1.Mi-a placut foarte mult cum se imbraca lumea acolo... in special fetele, adica
mergeam pe strada si vedeam o gramada de fete/femei subtirele frumusele imbracate intr-un stil destul de clasic dar elegant; adica adoptau culori neutre fara sclipiciuri extreme sau scrisuri mari , tocuri obligatoriu , machiaje si coafuri o idee office, si cand le mai auzeai si vorbind franceza.....imaginati va cat de sexy e chestia asta :drool: Chiar nu am vazut niciuna care sa arate a pizipoanca; Bineinteles ca cel putin jumate si fara sa exagerez cel putin jumate din femeile de pe strada aveau genti Louis Vuitton originale bineinteles si daca nu aveau LV aveau Hermes sau Prada sau Dior, ideea principala este ca se imbraca clasic dar de supercalitate.
2.In cateva zile de stat in Paris incepi sa te obisnuiesti cu mixul de rase umane si de etnii, adica am vazut o gramada de negrii la costum cu iphonuri cu laptopuri micute prin metrou sau chinezi si chinezoaice imbracate dupa ultima moda....adica ma refer ca s-a amestecat treaba , nu mai vezi neaparat imigrantii facand numai muncile de jos, si incepi sa ai o toleranta mai mare pt oamenii care arata diferit fata de noi; ( bineinteles ca am vazut si derbedei si baieti de cartier si niste negrii urati prin metrou care ascultau hip-hop frantuzesc de abia asteptam sa ajung in statie)
3.Francezii sunt foarte vorbareti si destul de sociabili ( se cunoaste ca-s latini)
4. Orice obiect de pe strada (mobilier urban) este facut intr-un stil artistic, este ales cu grija fiecare stalpisor , fiecare lantz fiecare cos de gunoi sa se potriveasca cu piatra de pavaj cu culorile cladirilor cu absolut tot. ce sa mai este facut perfect.

·
Moderator
3,620 Posts
Discussion Starter #20
Eu prima data am fost cu taica-meu. La fel, pe la 10 plecam si la 6 eram inapoi ca el obosise (ba chiar se plictisise).:cry: E altceva cand esti singur sau cu cineva apropiat ca varsta si interese... ultima data cand am fost veneam in apartament doar ca sa dormim si de cateva ori am si gatit (cina sau mic dejun), in rest doar pe afara. E obositor, dar cand ai ceva nou, interesant, placut de facut si descoperit nu simti oboseala.

Apropo, e cineva de aici caruia ii place vremea de la Paris? Vreau sa stiu daca-s singurul tacanit.:crazy:

Ar fii frumos sa facem mai multi membrii de pe SSC o excursie undeva in Europa ca vorba ta avem interese si varste comune... nici eu nu am apucat sa stau sa ma plimb cat as fii vrut dar a fost ok pt 5 zile cat am stat .
Apropo de vreme : cam 3 din 5 m-a plouat , 1 innourat 1 soare, temperaturi intre 11- 21 de grade; Vremea este oarecum apropiata cu cea din Londra
dar la cat de frumos e orasul asta incepe sa nu-ti mai pese de vreme :cheers:

Apropo mai am vreo 150 de poze din care tre sa mai selectez sa mai postez
Maine dimineata o sa fac iar o sesiune de modificat dimensiuni , incarcat cu imageshack si postat pe forum, ca la ora asta mai am putin si adorm pe tastatura

1 - 20 of 98 Posts