SkyscraperCity banner

1 - 20 of 106 Posts

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam !

Zakladam nowy watek o Paryzu. Znajdziecie w nim fotorelacje z miejsc mniej znanych w tym miescie.

Thread zalozony za sprawa zlej manipulacji komputera, wiec wybaczcie mi jezeli na razie jest pusty. Wkrotce cos wrzuce (mam ponad 200 ujec).

Fotki sa gotowe, teraz trzeba je jeszcze uploadowac co jest strasznie czasochlonne...

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Na poczatek, dwa zdjecia kamienicy w ktorej mieszkal skansen.

28, rue de Rivoli :

I brama :

Reszta niedlugo. Bedzie o Le Marais...

pzdr

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Le Marais ("Bagno" po francusku) jest dzielnica Paryza ktora znajduje sie na prawym brzegu Sekwany. Obszar ten powstal juz w wczesnym srednowieczu i swoje posiadlosci mieli tu Templariusze (skad nazwa ulicy Rue Vieille du Temple).
Na poczatku XVII wieku za sprawa budowy reprezentacyjnej Place Royale (Plac Krolewski, pozniejsza Place des Vosges), osiada sie tu za krolem Henrykiem IV szlachta. Do dzis mozna zobaczyc duzo palacow z tego okresu.

Wiek XVIII to koniec swietnosci le Marais. Szlachta sie przemieszcza na lewy brzeg Sekwany a po Rewolucji (1789 rok) ostatni zamozni mieszkancy zostaja wygnani.

Na ich byle posiadlosci przychodza glownie ludnosc rzemieslnicza oraz robotnicy. Marais staje sie "un quartier bohême" w pewnym sensie.

Wielkie wyburzenia Haussmana i budowa nowych "haussmanowskich" kamienic nie omija dzielnicy (Rue de Rivoli czy Rue Saint Antoine) lecz Marais pozostaje do dzis najlepszym przykladem architektury "starego" Paryza.

Dzielnica mocno zapuszczona przezywa rewitalizacje w 1969 roku (dla Gainsbourg'a rok erotyczny) dzieki owczesnemu ministrowi kultury ANDRÉ MALREAUX (takze znakomity pisarz).

Dzis Marais, to jedna z najdrozszych i najmodniejszych czesci miasta.

A teraz zdjecia :

Tu widok Paryza z wysokosci 5000 metrow. Na lewo widzimy Luwr i jardin des Tuileries. Na czerwono, to historyczna dzielnica le Marais.

A tu widzimy juz samo Marais. Na dole lewo widac budynek ratusza (Hôtel de ville). Poziomo posrodkiem przebiega rue de Rivoli, i jej ciaglosc rue Saint-Antoine. Na prawo, na gornej czesci widac Place des Vosges (czytajcie "WOŻ").

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Marais i Zydzi - Rue des Rosiers

Wedlug mnie nawet, najobszerniejsza fotorelacja nie odda atmosfery jej budynkow. Wiec o Marais bede opowiadal "tematycznie".

Zacznijmy od rue des Rosiers. Ulica roz jest wzdluz swych 300 metrow najslynniejszym skupieniem ludnosci zydowskiej w calej Francji.

Aszkenazyjczycy ze wschodu Europy osiedlili sie tu pod koniec XIX wieku.
Lecz po wojnie, do Francji przyjechalo duzo Zydow z Afryki Polnocnej.

Slady tej historii widac do dzis : na rue des rosiers mozna znalezc typowa polska chalke czy sernik jak i falafely (smazone kulki lub kotleciki przyprawionego bobu lub ciecierzycy)...

Co gadac, popatrzcie :

Rog Rue des Rosiers - Rue Vieille du Temple

Rue des Rosiers na wschod :

Korcarz, piekarnia zydowska :

Ciastka nam znajome :

Tuz obok : sklep marki The Kooples. W tym najtansza koszulka kosztuje 120 euro.
A pokazuje wam to zdjecie bo na rue des rosiers jest coraz wieciej takich sklepow... Butiki, piekarnie, czy ksiegarnie zydowskie na dluzsza meta tej konkurencji niestety nie wytrzymia.

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #5 ·
idziemy dalej i kolejna piekarnia :

i bardzo dobrze znane nam pieczywo :

Na przeciw :

Ksiegarnia :

Koszerne zarcie :

A tu juz Sefaradyjczycy : "falafelski" fast-food :

Kolejka za falafelami :

·
wartości
17,857 Posts
Woooow! Ale prezent! Dzięki Massiege... Mówili, że Le Marais to dzielnica Żydów i homoseksualistów... nie wiedziałem, że w tłumaczeniu znaczy to "bagno". Mam tony wspomnień związanych z tym miejscem, ale tak to jest, gdy ma się 20 lat i z trzema przyjaciółmi spędza się lato w centrum Paryża na tzw. "łaziorze"... Moja kamienica piękna... Mieszkałem na poddaszu, widać ten balkonik!

Wielkie dzięki i proszę o jeszcze i jeszcze! :cheers: Btw. foty strzelasz bezbłędnie życiowe.

·
hipp-E
11,116 Posts
Super wątek! Będę odwiedzać regularnie. :D
Więcej zdjęć z wąskich uliczek Le Marais mile widziane. Mam też swoje pobożne życzenie, żebyś obcykał kiedyś okolicę metra Cambronne, a w szczególności kamienicę przy 9 rue Alexandre Cabanel, w której mieszkałem. Ale to kiedyś, w przyszłości. Teraz nie zawracaj sobie tym głowy.

·
wartości
17,857 Posts
Pełen zachwytu dodam jeszcze linki do postów z moimi zdjęciami z innego wątku. Uwaga! ciekawostka - warto przyjrzeć się (w pierwszym linku) widokowi z tego mieszkania na poddaszu w kamienicy przy 28 Rue de Rivoli na pierwszej fotografii Massiege w tym wątku... Sporo zdjęć pochodzi właśnie z Le Marais.

1. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=28048946&postcount=27

2. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=28049650&postcount=30

3. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=28049934&postcount=31

4. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=28051894&postcount=32

5. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=28104604&postcount=34

Pozdrawiam paryżan!

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Do watku "zydowskiego" jeszcze wroce. Dodam fotki jako "edit" na poprzednich postach.

Wiec idziemy dalej. Teraz proponuje spacer paroma ulicami.

Zaczynamy od rue Saint Merri przy rogu Rue du Renard (ulica lisa :)). Tu sie dla mnie zaczyna le Marais od zachodu. Przy Rue du Renard stoi tyl slawnego centrum Pompidou.

Za plecami taki widok:

Nie mozna sie tu zgubic :

Dalej :

Ciut dalej, skrzyzowanie z Rue du Temple ; w glebi widac BHV (wytlumacze co to jest za chwile).
A na lewo, ten czerwony szyld to kino "Latina" jedno wsrod ostatnich niezaleznych kin dzialajacych dzis w Paryzu. Jak wszystkie tutejsze niezalezne sale puszcza tylko "ambitne" fillmy. Szczegolnosc Latiny jak sie domyslacie to fakt ze dane sa tam tylko filmy w jezykach "lacinskich" czyli Hiszpanski, Wloski, Portugalski i rzadziej Rumunski.
Polecam !
No i dalej jeszcze : polnocna wieza Katedry Notre-Dame

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Wracamy na rue Saint Merri ktora zmiena nazwe na Rue Sainte-Croix de la Bretonnerie :

Dochodzimy do Rue des Archives, jedna z wazniejszych "arterii" zycia gejowskiego. Trzeba tu przyjsc noca latem zeby zobaczyc tych wszytkich podrywajacych sie facetow. W Polsce takich rzeczy sie nie doczekamy :lol:

Rog Rue Sainte Croix de la Bretonnerie i Rue des Archives - zdjecie nie genialne ale dowodzi ze w Marais Haussmann tez troche niestety podzialal :

Teraz skrecamy w strone Rue Des Archives. A tu dwie fotki BHV. BHV to skrotowiec dla Bazar de l'Hôtel de Ville ("Bazar przy ratuszu" bo stoi na przeciw Hôtel de Ville).
Wielki sklep ktorego budynek powstal w 1912 roku, dzis jeden z ulubionych miejsc shoppingu zamoznych Paryzan (zarowno z Galeries Lafayette i Printemps przy Boulevard Haussman).

I jeszcze 22, rue des Archives: Église des Billettes. Ladniutka fasada. W srodku beznadziejny jak 90% kosciolow w Paryzu za sprawa Rewolucji i braku szacunku dla budynkow sakralnych mimo ze zabytkowych.

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Powrot na Rue Sainte Croix de la Bretonnerie :

Rog Rue Sainte Croix de la Bretonnerie - Rue de Moussy :

Restauracja :

Kamienice na tej samej ulicy :

Rog Rue Aubriot- Rue Sainte Croix de la Bretonnerie :

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Rue Aubriot : mala nieznaczna uliczka ale zarazem bardzo spokojna w odroznieniu od reszty Marais. Zamyka ja Kosciol Notre Dame Des Blancs Manteaux.

A tu juz kosciol Notre-Dame des Blanc Manteaux. Ulica tak waska ze nie da sie go zobaczyc w calosci :

Ten sam koscoil z boku (Rue des Blancs Manteaux) - kilka miesiecy temu latem gralem tu w ping-ponga z osmiolatkami. Bylo nawet fajnie :)

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Rue des Blancs Manteaux - to byla hala targowa jest dzis galeria.

Zkrecamy w lewo, to Rue Vieille du Temple. Ten zaniedbany piekny portal kryje wspaniala fasade palacu niedosptepnego dla zwiedzajacych.

Mijamy Rue des Rosiers :

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Rue Vieille du Temple : bary i restauracje !

Le petit fer à cheval czyli "male kowadlo" ze wzgledu na ksztalt stolu w barze.

La chaise au plafond : krzeslo na suficie. Super restauracja, troche droga lecz polecam:

·
Registered
210 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Rue Vieille du Temple :

Impasse de l'Hotel D'Argenson... :

Rue du Bourg Tibourg :

I na koniec ciekawostka : ten zaulek to prawdziwa ulica. Z najdziwniejsza nazwa bo Rue des Mauvais Garçon czyli (doslownie) ulica zlych chlopcow. Az strach pomyslec co tu sie dzialo :)

A tu dowod.

Pozdrawiam.

·
hipp-E
11,116 Posts
Le Marais to jak pisałeś stary, "przedhausssmański" Paryż. Zawsze mnie zastanawiało, czy oprócz zachowanych wąskich ulic, kamienice też są tam starsze, niż typowe XIX-wieczne paryskie kamienice. Znajomy pokazał mi kiedyś dwa domy chyba z XV wieku. One też stały gdzieś w Marais, ale niestety nie pamiętam gdzie. Wiek większości kamienic trudno jednak na oko określić.

Tutaj te dwie najstarsze.

·
wartości
17,857 Posts
Oglądam tę pierwszą stronę już któryś raz z kolei i wciąż odkrywam coś nowego na Twoich zdjęciach, Massiege. Ze szczególnym zainteresowaniem przyglądałem się przed chwila witrynom, ich stylowi i wykończeniu, adekwatności do budynku w którego parterze istnieją. Temat ten mnie szczególnie interesuje, co widać po jednym z linków w mojej sygnaturze... Paryż pod tym względem jest jak na razie bezbłędny (może poza HSBC w "mojej" kamienicy). Nie wiem czy to jakiś przykaz czy samodyscyplina i dobry gust właścicieli sklepów, ale jest dobrze.

1 - 20 of 106 Posts