Skyscraper City Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
7,642 Posts
Discussion Starter · #1 ·


PARK MUŻAKOWSKI/MUSKAUER PARK NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

[28.05.2005]

Krajobrazowy park w Bad Muskau, znany po polskiej stronie pod nazwą Parku Mużakowskiego, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej architektury ogrodniczej XIX w.. W ubiegłym roku Park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wczoraj, na Moście Podwójnym na Nysie Łużyckiej odbyło się uroczyste przekazanie certyfikatu UNESCO gospodarzom Parku - Krajowemu Ośrodkowi Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Fundacji Księcia Pücklera. W uroczystości wzięli udział m.in. minister Waldemar Dąbrowski i minister kultury i mediów RFN Christine Weiss oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury RP Agnieszka Odorowicz.

W atmosferze wielkiego święta, w którym udział wzięło tysiące mieszkańców miast granicznych - Łęknicy i Bad Muskau, przez cały dzień trwały uroczystości związane z wpisem Parku Mużakowskiego na listę UNESCO. Wpis, dokonany 2 lipca 2004 r. zgodnie z konwencją o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, potwierdza najwyższą wartość tego tysiąchektarowego zabytku sztuki parkowej, który zasługuje na ochronę dla dobra przyszłych pokoleń. - Naprawdę dziękuję, że przyszliście tu tak licznie, żeby świętować ten niezwykły moment, kiedy ziemia podzielona przez brutalną historię na naszych oczach staje się z powrotem całością - mówił minister Waldemar Dąbrowski. - I to w takim szczególnym miejscu, które wyznacza najwyższe miary architektury parkowej w naszej cywilizacji. Przyszliście tu dzisiaj na ten podwójny, symboliczny most, ażeby po raz kolejny zamanifestować wiarę w naszą wspólną, polsko - niemiecką, europejską przyszłość - podkreślił.

Park Mużakowski jest jednym z najznakomitszych przykładów sztuki ogrodowej XIX wieku w Europie. Swoje powstanie zawdzięcza twórcy Księciu Hermanowi von Pucklerowi, właścicielowi dóbr mużakowskich od 1811 roku. Park położony jest w dolinie Nysy Łużyckiej po obu stronach rzeki. Jego powierzchnia wynosi około 1000 ha, w tym około 800 ha po polskiej, prawobrzeżnej stronie. Od końca lat 80. Park jest przedmiotem wspólnego, polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. Ze strony polskiej prace prowadzi Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, którym kieruje Jacek Rulewicz, ze strony niemieckiej jest to Fundacja Księcia Pücklera.

Po przekazaniu przez prezydenta Rady Wykonawczej UNESCO Hansa-Heinricha Wrede świadectwa wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa, na wyspie łączącej polską i niemiecką część mostu wmurowano tablicę pamiątkową, na której w czterech językach wyryto treść uzasadnienia wpisu UNESCO.

Park Mużakowski to jedyny w Europie przykład ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego. - Radość wynikająca z faktu wpisania Parku Mużakowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinna być przez Nas rozumiana jako wielkie zobowiązania Polaków i Niemców na rzecz kształtowania tych kilkudziesięciu hektarów Polski i Niemiec według najwyższych standardów europejskich - zaznaczył Waldemar Dąbrowski.
 

·
Registered
Joined
·
7,642 Posts
Discussion Starter · #4 ·
White Zombi said:
szkoda że całość założenia nie jest po jednaj stronie granicy ;/
wtedy z pewnoscia nie znalazloby sie na liscie unesco :cheers:
 

·
...
Joined
·
12,178 Posts
White Zombi said:
szkoda że całość założenia nie jest po jednaj stronie granicy ;/
ale i tak w naszych granicach jest większa część i to znacząco większa ;)

Dajcie więcej zdjęć :)
 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,164 Posts


"Polnisch-deutsche Welterbestätte Muskauer Park" < mile ze niemiecka strona komitetu zachowala ta kolejnosc i potwierdza ze wiecej parku w Polsce mamy.

 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
805 Posts


Wyglada jakby granica przebiegala przez sam budynek - rzeczywiscie wieksza czesc po naszej stronie :D
 

·
Banned
Joined
·
2,287 Posts
Slyszalem o tym parku ale ze jest na liscie UNESCO to nie mialem pojecia.
Choloera- bylem tam 2 razy u znajomych ( w tych okolicach) i w samym Bad Muskau- a o parku jakims nie wiedzialem wtedy nawet.


Zoncu czyz to nie jest nasz Myslecinek ?? :D
 

·
post-kielecki scyzoryk
Joined
·
2,209 Posts
Każdemu,kto przemierza A18 z Wrocławia do Berlina radzę wygospodarować choć dwie godziny i zboczyć 15 km do Bad Muskau...na pewno będzie zauroczony tym zespołem pałacowo-parkowym.Powyższe zdjęcia nic a nic nie oddają istoty piękna tego miejsca,lub są już nieaktualne.Niemcy zaczęli renowację kompleksu od końca,czyli najpierw park i obiekty towarzyszące (jest tego),sam pałac zostawiając na koniec.Także jego remont rozpoczęto odrestaurowaniem elewacji,lecz robiono to tak,że zwiedzający park nie byli narażeni na ograniczenia i widoki typowego budowlanego rozgrzebania.To było kilka lat temu,więc myślę że obecnie prace we wnętrzu są już bardzo zaawansowane.Korci mnie już pojechać tam i zanurzyć się w baardzo relaksową atmosferę tego miejsca,tym bardziej teraz,gdy park zaczyna kwitnąć swoją wspaniałą roślinnością.Bo trzeba wiedzieć,że to nie tylko dziesiątki hektarów trawy do koszenia,ale też z 30 drzewek mandarynkowych (owoce dojrzewają!) w ciężkich donicach,które ogrodnicy muszą wytaszczyć z zimowej oranżerii na podjazd pałacowy.I wiele,wiele innych szczegółów cieszących oko.Więc aby na spokojnie objąć całość i okołoparkową okolicę (też ciekawa) najlepiej mieć wolny cały dzień,z obowiązkowym piknikiem w cieniu starego np.dębu z wglądem w rooozległe perspektywy parkowe (Niemcy koczują na kocach,leżakach...dozwolone,oczywiście miejsce zostawiamy w stanie w jakim go zastaliśmy).Polska strona jest raczej uboższa,już z samego planu założyciela parku,ze ścieżkami na dość wznoszącym się terenie.Ale żeby to wszystko zobaczyć,trzeba tam zawitać w wygodnym obuwiu.Polecam ! Nie darmo na liście UNESCO.
 

·
post-kielecki scyzoryk
Joined
·
2,209 Posts
No i wizyta w Parku Mużakowskim doszła do skutku ! Zdjęcia dzisiejsze,jakość taka ekhm...ale co tam ! Od razu zaznaczam że jest to tylko poglądówka,nie obejmująca wszystkich elementów zawartości założenia parkowego,coś na zaostrzenie apetytu.Po prostu trzeba tam być i samemu to zobaczyć.Teren parku jest mocno zadrzewiony starodrzewiem,więc wybierałem takie miejsca gdzie można było uzyskać ujęcia z perspektywą.

Polska część z mocno tarasowym ukształtowaniem terenu nad Nysą,widok w głąb:Obrót o 180 stopni,widok z tarasu nad Nysą,jasna aleja jeszcze polska:Widok z wysokiego tarasu nad Nysą:Widok na fronton pałacu,i bezkarnie wylegujących się...:


Fronton z winkla :


Dziedziniec wewnętrzny:


Widok z podjazdu...a polegiwaczy przybywa,w cieniu drzew to już biwaki rowerowiczów,oczywiście grill ist Verboten:I jeszcze pałac "od kuchni":


Kompleks ówczesnej obsługi pałacu na planie kwadratu,tutaj wozownia,stajnia itd,dzisiaj knajpa,kawiarnia,inf.turystyczna :Część czworoboku z mieszkaniami służby,dzisiaj obsługi parku:Miasteczko Bad Muskau znajduje się pośrodku całego założenia parkowego.Druga część,już tak nieeksponowana ale dostępna,góruje nad dachami domów,miałem ciekawe ujęcie,aparat zżarł mi zdjęcie ?:lol:
Tutaj nowy rynek,bo poprzednio na całym był parking,teraz okrojono 2/3 i wyszło sympatyczne coś z fontanną i oczywiście z drzewami,Niemcy na punkcie liściastych mają hopla:


I dawna główna ulica,proszę zwrócić uwagę na brak krawężników,nikt nie odważy się zaparkować po lewej stronie:To jest w skrócie Park i Bad Muskau.Ale 6 km dalej,w Kromlau,jest inny stary park,królestwo rododendronów,coś dla pań...A między Bad Muskau i Kromlau kursuje kolejka z prawdziwym "samowarem"...Czyli atrakcji od świtu do zmroku.
 

·
Registered
Joined
·
375 Posts
Park Mużakowski jednym z siedmiu cudów Polski?

Park Mużakowski oraz Bulwar Nadwarciański Gorzów Wlkp. zostały wytypowane w plebiscycie "7 Nowych Cudów Polski" magazynu podróżniczego Traveler. Zainteresowałam się tym tematem, gdyż znam oba te miejsca. Choć bardzo rozbieżne są w ocenie piękna.
Park Mużakowski - cud natury z dotknięciem ludzkiej ręki. Stworzony na wzór raju przez księcia Hermanna von Pucklera. Piękne, romantyczne zaułki, feria kolorów i barw, oaza ciszy, doskonałe miejsce na wyprawy piesze, rowerowe oraz konne. Położony jest na granicy polsko - niemieckiej. Od strony Niemiec z pięknym pałacem, strona polska z Łukiem Mużakowa z kolorowymi jeziorkami i innymi cudami geologicznymi. Natomiast Bulwar Nadwarciański zrewitalizowany w 2011 r. z częścią widokową, spacerową z placem zabaw dla dzieci, przystanią dla statków, kawiarenkami. Odbywa się tu wiele imprez kulturalnych. Piękna i nowoczesna promenada z klimatem luzu i relaksu. Architektoniczne cudeńko. Miejsca te warte są kwalifikacji do zaszczytnej siódemki!
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120711/POWIAT18/120719967

A to ci dopiero!
 

·
Registered
Joined
·
375 Posts
Mało piszemy w tym temacie, ale warto się pochwalić:

Wyemitowano znaczek z Parkiem Mużakowskim

Poczta Polska i Poczta Niemiecka w lipcu br. wyemitowały znaczek pocztowy, na którym przedstawiono fragment parku Mużakowskiego oraz barwy narodowe Polski i Niemiec. Znaczek o nominale 3 zł został wydany w nakładzie 420 tyś szt. - informuje Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120817/POWIAT18/120819670
 

·
Registered
Joined
·
408 Posts
Po polskiej stronie Parku Mużakowskiego nie ma obiektów pałacowych, ani takich, w których w historycznych murach można by było zrobić muzeum, czy nawet restauracji. W kontekście tego skandalem jest zasypanie ruin Mauzoleum ( jest to skandalem nawet wtedy jak wiadomo postawiono tam krzyż). To samo dotyczy ruin Domu Angielskiego. W pierwszej kolejności powinny zostać te obiekty odtworzone, a dopiero później alejki, dróżki, ścieżynki, steczki i mosteczki. Rezultat jest taki, że Park nawet ta jego część jest po polskiej stronie jest znacznie bardziej atrakcyjna i dostępna dla Niemców niż Polaków. Odtworzenie mostów na Nysie nie tyle udostępniło Polakom niemiecką część Parku ile Niemcom polską część Parku (przecież dla mieszkańców najbliższej polskiej metropolii Wrocławia Łęknica przecież to straszne za... że tak powiem, a nawet że się tak wyrażę , daleko i z kiepskim dojazdem). Dla Niemców Mużaków jest blisko zarówno dla Berlina, jak i Drezna. To są zupełnie inne jakości. I Polacy zaangażowani w renowację Parku zdają się tego zupełnie nie brać pod uwagę. W sumie to przykre.
 

·
Registered
Joined
·
833 Posts
Ogromne wrażenie robi ten park i ta zabudowa. :) Bez problemu można go zwiedzać?
Wg strony Parku:

"Wstęp do obu części parku (polskiej i niemieckiej) jest wolny. Park jest dostępny przez całą dobę, można go zwiedzać na rowerze.
Obowiązują zakazy: zakaz wjazdu pojazdami mechanicznymi, zakaz palenia ognisk, zakaz niszczenia budowli parkowych i roślinności. Zabronione jest przebywanie na terenie parku w przypadku wystąpienia gwałtownych zmian pogodowych (silne wiatry, burze itp.), z uwagi na wiążące się z tym ryzyko."

Ps. Interaktywna mapa.
http://www.park-muzakowski.pl/page/map
 
1 - 17 of 17 Posts
Top